Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
προβλημα στα φυλλα-εξωτερικη καλλιεργεια
τι προβλημα πιστευετε οτι υπαρχει και καποια φυλλα εγιναν ετσι?
το φυτο ειναι ποικιλια K2 ιντιγκα φωτοπεριοδου,κορφολογημενο..
τον φλεβαρη εσκασα τους σπορους και ειναι πλεον σε γλαστρα γυρω στα 100 λιτρα...
καποια φυλλα ξεραθηκαν στις ακρες κι αυτο εγινε μια εβδομαδα μετα απο καλο ποτισμα και λιπανση...
ποτιζω μια φορα την εβδομαδα και δυστυχως το χτυπαει ο ηλιος 8 ωρες τη μερα στο σημειο που βρισκεται
(ξερω πως δεν ειναι καλο,αλλα δεν γινεται κατι αλλο τωρα για αλλαγη θεσης..θα εχω σοβαρο θεμα με την τελικη αποδοση του?)
το χωμα μου ειναι,κομποστοποιημενο,με προσθηκη περλιτη,τυρφης,κοπρια κουνελιων και πουλιων δικη μου και ριχνω και ενα λιπασμα με φυκια μια στο τοσο...
μηπως το παρακανα?
[Εικόνα: DSC_2283.jpg]

[Εικόνα: DSC_2284.jpg]

[Εικόνα: DSC_2285.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Έλλειψη πρέπει να είναι και εσένα καλίου, αλλά δεν ξέρω με αυτά που ρίχνεις πως να το ανεβάσεις. Πρόβλημα δεν θα έχεις εφόσον είναι φωτοπεριόδου θα ακολουθήσει την εποχή του.
Πρόβλημα έτσι όπως το εννοείς μπορεί να δημιουργηθεί στα αυτόματα που είναι σε ανθοφορία αυτή την εποχή.
Απάντηση
Δυσκολο να το παρακανεις με λιπασμα απο φυκια ειδικα σε τετοιου μεγεθους φυτο και οταν το παρακανεις ξεκιναει και φαινετε μεσα στις πρωτες δωδεκα ωρες οχι μετα απο μια εβδομαδα. Εχεις πολυ ελαφρια ελλειψη καλλιου αν δεν εξελιστε γρηγορα μην αγχωνεσαι. Επισεις εχεις ξεκινισει και εχεις ελλειψη ασβεστιου και εκει πιστευω ειναι που θα πρεπει να εχεις τον νου σου και να την παρακολουθεις. Και στις 2 περιπτωσεις μπορει ειτε να λειπουν απο το χωμα μιας και δεν ξερω τι χωμα εφτιαξες, ειτε να μην ειναι διαθεσιμα  λογο υπερβολικου η ελλειπους ποτισματος. Κρινοντας απο την οψη του χωματος σου το ποιο φαινεται  αρκετα βαρυ και απο τα λεγομενα σου μαλλον υπερβολικο ποτισμα.
Απάντηση
Γύρισα από διακοπές και αντίκρισα αυτό σε ένα φυτό ...
[Εικόνα: IMG_20180926_150416.jpg]

[Εικόνα: IMG_20180926_150420.jpg]

[Εικόνα: IMG_20180926_150409.jpg]
Απάντηση
Άνοιξε καινούργιο θέμα στην κατηγορία "Προβλήματα με τα φυτά" για να μην χαλάμε το θέμα της φίλης.
Απάντηση
Αφού σε αυτή την ενότητα είμαι
Απάντηση
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4110 Νταλιονα χωρις να ειμαι 100% σιγουρη κατι παρομοιο μου ειχε εμφανισει το og kush τσεκαρε φωτο και σχολια λιγο... πιθανον για ελλειψη προκειται
Απάντηση
karras στην σωστή ενότητα είσαι αλλά σε θέμα άλλου μέλους, το συγκεκριμένο θέμα το άνοιξε η daliona γα προβλήματα που αντιμετωπίζει με τα δικά της φυτά.

Εσύ θα πρέπει να ανοίξεις ένα δικό σου θέμα, πατώντας στο κουμπί "Δημοσίευση θέματος" που βρίσκεται επάνω δεξιά στο subforum "Προβλήματα με τα φυτά":
[Εικόνα: vITt8wM.jpg]
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)