Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(photos)πεσιμο των φυλλων με κιτρινες αποχρωσεις και καφε ρηγες
Καλημερα καταρχην να ζητησω συγγνωμη που ανοιγω ενα ακομα θεμα αλλα ρε παιδια κοντευω να χασω ολο μου το φυτο ...υποσχομαι οτι θα ειναι το τελευταιο θεμα που ανοιγω ...ξερω θα με κραξουν μερικοι αλλα δεν εχω αλλη επιλογη ...απο το επομενο grow θα κανω ημορολογιο καλλιεργειας που επρεπε ειδη να εχω κανει ..
 Εψαξα στα θεματα προβληματα με τα φυτα τετοιο πραγμα δεν ειδα ...στην αρχη νομιζα οτι ηταν μια κλασικη ελλειψη αζωτου αλλα κατι δεν κολλουσε 
 Αναλυτικα Og kush φωτοπεριοδου σε light mix 11λιτρης γλαστρας ..τεντα 1χ1χ2 ..φωτα αυτοσχεδιο λεντ ..τροφη της ΑΝ την τριπλετα και το big bud (3 ml micro , 3 bloom ,2,5 ml grow και 2 ml big στο 1,5 λιτρο αναλογια) ελεγχομενο ph
ειδου και οι φωτος ειναι τα κεντρικα fan leaves που εχουν αρπαξει αλλα και απο τα παρακλαδια τα υπαλοιπα
 Οποιος η οποια  του εχει τυχει τετοιο πραγμα παιδια σας παρακαλω να βοηθησει ειναι για καλο σκοπο το grow ..επισης τα iδια νουμερα μου κανει και το ελληνικο που εχω 

η τελευταια φωτο ειναι η κεντρικη κορυφη του φυτου που εχουν ααρπαξει οι μυτεσ των φυλλων απο το λιπασμα λιγακι

[Εικόνα: IMG_20180612_090559.jpg]

[Εικόνα: IMG_20180612_090703.jpg]

[Εικόνα: IMG_20180612_090500.jpg]

[Εικόνα: IMG_20180612_090518.jpg]

[Εικόνα: IMG_20180612_090729.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Καλημέρα.  

Το Og kush θέλει να το ταΐζεις βαριά, τρώει πολύ.... επίσης θέλει πρόσθετο cal mag. Ένα λάθος που σου έβγαλε αυτές τις ελλείψεις είναι το light mix.

Καλό θα είναι πριν ξεκινήσεις την καλλιέργεια να παίρνεις πληροφορίες για το κάθε strain.
 Είσαι νέα στην καλλιέργεια... διαλέγεις και δύσκολα φυτά!!!

Σύναψη:Feeding: OG genetics require heavy feeding with calcium and magnesium. Make sure plants are receiving enough food in flowering to allow the buds to develop to their full potential. Feed plants with compost tea to strengthen their immunity against powdery mildew.

https://www.leafly.com/news/growing/how-...-marijuana

Μη το πλακώσεις στο πολύ φαΐ...ανέβασε λίγο το άζωτο και πρόσθεσε cal-mag σε λογικές δόσεις.... όχι υπερβολές.
Απάντηση
(06-13-2018, 09:54 AM)mummra Έγραψε: Καλημέρα.  

Το Og kush θέλει να το ταΐζεις βαριά, τρώει πολύ.... επίσης θέλει πρόσθετο cal mag. Ένα λάθος που σου έβγαλε αυτές τις ελλείψεις είναι το light mix.

Καλό θα είναι πριν ξεκινήσεις την καλλιέργεια να παίρνεις πληροφορίες για το κάθε strain.
 Είσαι νέα στην καλλιέργεια... διαλέγεις και δύσκολα φυτά!!!

Σύναψη:Feeding: OG genetics require heavy feeding with calcium and magnesium. Make sure plants are receiving enough food in flowering to allow the buds to develop to their full potential. Feed plants with compost tea to strengthen their immunity against powdery mildew.

https://www.leafly.com/news/growing/how-...-marijuana

Μη το πλακώσεις στο πολύ φαΐ...ανέβασε λίγο το άζωτο και πρόσθεσε cal-mag σε λογικές δόσεις.... όχι υπερβολές.

ηταν δωρο απο την τραπεζα σπορων που ειχα παρει και δεν ειχα λεφτα και ειπα να το βαλω ευχαριστω πολυ mummra οσο για το light mix μου περασε και μενα απο τον νου...ειχα διαβασει οτι ειναι δυσκολη ποικιλια και μου αρεσε η προκληση τρομαρα μου..οποτε λες να μειωσω cal mag και να αυξησω το bloom σωστα;
Απάντηση
α προσθετο calmag θα το ανεβασω λοιπον και θα του ριξω και δισκια!!!
Απάντηση
εγω θα διαφωνήσω με το φίλο μαμμρα...μου φαίνεται καμένο και θα έκανα flush χαλαρώνοντας μετά τα λιπάσματα.
Απάντηση
(06-13-2018, 10:23 AM)CasaBonita Έγραψε: εγω θα διαφωνήσω με το φίλο μαμμρα...μου φαίνεται καμένο και θα έκανα flush χαλαρώνοντας μετά τα λιπάσματα.
xmmm το ιδιο συμβαινει και με το ελληνικο που εχω ...αλλα ουτε δειγμα καψιματος δεν εχει casa στα sugar leaves και τρωει σαν τρελο
Απάντηση
(06-13-2018, 10:23 AM)CasaBonita Έγραψε: εγω θα διαφωνήσω με το φίλο μαμμρα...μου φαίνεται καμένο και θα έκανα flush χαλαρώνοντας μετά τα λιπάσματα.

Η πλάκα είναι ότι εδώ και 2 μήνες μεγαλώνω 4 og kush... μου έβγαλε και εμένα κάποιες ελλείψεις στην ανθοφορία.... το διόρθωσα με cal-mag και άζωτο.

[Εικόνα: 20180613_103508.jpg]

[Εικόνα: 20180613_103444.jpg]

Αν νομίζετε ότι είμαι λάθος.... οκ δεν πειράζει.  (εμένα... άλλον θα πειράξει)

Cal -mag οπωσδήποτε!
Απάντηση
(06-13-2018, 10:42 AM)mummra Έγραψε:

Η πλάκα είναι ότι εδώ και 2 μήνες μεγαλώνω 4 og kush... μου έβγαλε και εμένα κάποιες ελλείψεις στην ανθοφορία.... το διόρθωσα με cal-mag και άζωτο.

[Εικόνα: 20180613_103508.jpg]

[Εικόνα: 20180613_103444.jpg]

Αν νομίζετε ότι είμαι λάθος.... οκ δεν πειράζει.  (εμένα... άλλον θα πειράξει)

Cal -mag οπωσδήποτε!
πλακα μου κανεις!!!!!!!!!  Heart πωπω μακαρι να φτασω και γω σε τετοιο επιπεδο απλα υπεροχα...ζηλευω με την καλη ενια
Απάντηση
Με το που ξεκίνησε η ανθοφορία και ενώ πίστευα ότι το τάιζα καλά άρχισε να βγάζει την έλλειψη... ακολούθησα την συμβουλή του deefun και αύξησα το φαΐ  και λίγο το άζωτο... το πρόβλημα όμως δεν σταμάτησε... με το που του έδωσα cal-mag πήρε πάλι τα ίσα του.

Το φύλλο που βλέπετε είναι το τελευταίο.... δεν το έκοψα για να δω πως πάει, πρέπει να έχασα περίπου 20 φύλλα από το πρόβλημα μέχρι να φτιάξει.
Απάντηση
mummra παίζουμε διαφορετικά λιπάσματα βασικά, εγω με τον deefun που χρησιμοποιούμε dyna-gro δεν έχουμε χρειαστεί ποτέ cal-mag ας πούμε συμπληρωματικά, είναι λίγο πιο απλοποιημένα τα πράγματα και πιο ισορροπημένο το λίπασμα. Οι ελλείψεις που μπορεί να βγάζει ενα φυτό μπορεί να είναι και απο "nutrient antagonism", ενα στοιχείο σε αφθονία μπλοκάρει την απορρόφηση άλλου στοιχείου. Της Σοφίας περισσότερο τέτοια εντύπωση δίνει (βλπ τσουρουφλισμένες μύτες, περιφερειακό/τοπικό κάψιμο στα φύλλα) παρά το κλασσικό χλώμιασμα στην αρχή της ανθοφορίας απο έλλειψη λιπασμάτων/αζώτου... γιαυτό πρότεινα ξέπλυμα/flush ..που και λάθος διάγνωση να είναι κακό δε θα κάνει.
Απάντηση
(06-13-2018, 11:13 AM)CasaBonita Έγραψε: mummra παίζουμε διαφορετικά λιπάσματα βασικά, εγω με τον deefun που χρησιμοποιούμε dyna-gro δεν έχουμε χρειαστεί ποτέ cal-mag ας πούμε συμπληρωματικά, είναι λίγο πιο απλοποιημένα τα πράγματα και πιο ισορροπημένο το λίπασμα. Οι ελλείψεις που μπορεί να βγάζει ενα φυτό μπορεί να είναι και απο "nutrient antagonism", ενα στοιχείο σε αφθονία μπλοκάρει την απορρόφηση άλλου στοιχείου. Της Σοφίας περισσότερο τέτοια εντύπωση δίνει (βλπ τσουρουφλισμένες μύτες, περιφερειακό/τοπικό κάψιμο στα φύλλα) παρά το κλασσικό χλώμιασμα στην αρχή της ανθοφορίας απο έλλειψη λιπασμάτων/αζώτου... γιαυτό πρότεινα ξέπλυμα/flush ..που και λάθος διάγνωση να είναι κακό δε θα κάνει.

Συμφωνώ υπάρχει και αυτή η περίπτωση αλλά....
Εγώ χρησιμοποιώ τα λιπάσματα της gema για την ακρίβεια το 20-20-20 και από την μέση της ανθοφορίας και μετά το 5-10-42.... βασικά δεν το έχω γυρίσει ακόμα γιατί το φυτό θέλει άζωτο και το πάω με το 20-20-20 την επόμενη εβδομάδα θα προσπαθήσω να το αλλάξω σε 5-10-42... αν ξαναρχίσει την έλλειψη τότε θα γυρίσω στο 20-20-20.

Άλλη μια μεγάλη διαφορά που έχουμε εκτός λιπασμάτων είναι το χώμα... εσείς παίζετε με coco.

Επίσης όταν είδα το πρόβλημα το πότισα με floraclean ακριβώς για τον λόγο  "nutrient antagonism" και άλατα (το είχα και στο πρόγραμμα να το κάνω για προληπτικούς λόγους).  Τζίφος, τίποτα δεν έγινε, μόνο με το cal-mag έστρωσε και αυτό παράλληλα με τα λιπάσματα όχι μόνο του... γιατί το φυτό κανιβάλιζε τα φύλλα.
Συζήτησε το και με τον dee να μας πει.... Σοφάκι μη βιαστείς να κάνεις κινήσεις, μέχρι το βράδυ θα έχουμε βρει λύση.
Απάντηση
Δεν ξέρω πως να σας ευχαριστήσω ειλικρινά ...δεν έχω λογια.. έγινε θα περιμένω εννοείται
Απάντηση
Κι εμένα μου φαίνεται έλλειψη και ασβεστίου/μαγνησίου,αλλά και καλίου.Από την στιγμή που λέει ότι είναι οκ το ph,το φυτό ζητάει παραπάνω φαί.
Δεν την έχω βάλει αυτήν την ποικιλία,αλλά από εδώ που διάβασα,ζητάει πολλά.
https://www.growweedeasy.com/potassium-d...y-cannabis
Απάντηση
Εγώ το βλέπω για έλλειψη καλλίου, η έλλειψη ασβεστίου-μαγνησίου ξεκινάει από τα νεύρα των φύλλων και όχι από τις άκρες.
Don't panic, grow organic!  Smoke22
Απάντηση
Χμμμ, νόμιζα για άζωτο όμως όταν λέω άυξησα το άζωτο.... τα αύξησα όλα μαζί γιατί παίζω με 20-20-20, μπορεί να είναι και κάλιο δεν θα διαφωνήσω, το cal-mag πάντως το θέλει οπωσδήποτε το γράφει και στις οδηγίες καλλιέργειας της leafly.com που έβαλα πιο πάνω.

Γενικά τρώει πολύ και διάφορα γιαυτό το έχουν κατατάξει στις δύσκολες καλλιέργειες.
Απάντηση
και παλι σας ευχαριστω πολυ Heart !!!!! χωρις εσας δεν θα εκανα τιποτα ευτυχως που υπαρχετε και σεις και βοηθατε απιστευτα ...οποτε θα επιχειρησω να ανεβασω το cal mag απο 3ml στο 1,5 λιτρο νερο (η AN λεει απο πισω 4 ml ανα λιτρο) λετε να το φτασω 6 ml cal mag στο 1,5 λιτρο η παραπανω;
Απάντηση
Βάζεις cal-mag ; Αν βάζεις μην αυξήσεις τη δόση... και ποτέ μην περνάς το όριο που σου δίνει η εταιρία.
Θα σου πούνε τα παιδιά πιο από τα λιπάσματα που βάζεις είναι το κάλιο...αυτό βλέπουν οι περισσότεροι, έλλειψη καλίου, μάλλον το μπλούμ είναι αλλά και πάλι δεν ξέρω.
Απάντηση
Αν έχεις χυμό αλόη βέρα βάλε 2-3 καπάκια στο λίτρο.Έχει απ'όλα όσα λείπουν.
Απάντηση
(06-13-2018, 09:39 PM)pansek Έγραψε: Αν έχεις χυμό αλόη βέρα βάλε 2-3 καπάκια στο λίτρο.Έχει απ'όλα όσα λείπουν.

Αν δεν έχουν πρόβλημα τα φυτά μπορώ να βάλω?επίσης τι καπάκια του νερου?
Απάντηση
(06-13-2018, 09:46 PM)Δίας. Έγραψε:
(06-13-2018, 09:39 PM)pansek Έγραψε: Αν έχεις χυμό αλόη βέρα βάλε 2-3 καπάκια στο λίτρο.Έχει απ'όλα όσα λείπουν.

Αν δεν έχουν πρόβλημα τα φυτά μπορώ να βάλω?επίσης τι καπάκια του νερου?

Γράψε λάθος.τώρα κατάλαβα .εγώ έχω αλόη σε γλάστρα
Απάντηση
Ρε παιδιά, δεν ρωτήσαμε το πιο βασικό!

Sofaki την μέτρηση του pH την κάνεις στο νερό που ποτίζεις, στα απόνερα ή και στα 2;
Το σωστό είναι και στα 2, δηλαδή να pHάρεις το νερό που ποτίζεις και μετά να μετράς το pH στα απόνερα για να δεις για τυχόν αποκλίσεις.

Γιατί μπορεί ναι μεν το pH στο νερό που ποτίζεις να είναι στο εύρος που πρέπει αλλά στα απόνερα να είναι πολύ χαμηλό ή πολύ υψηλό.
Πάρε και μια μέτρηση στα απόνερα και πες μας τι νούμερα βλέπεις για να είμαστε σίγουροι οτι δεν πρόκειται για κλείδωμα.

Αν το pH στα απόνερα είναι στο σωστό εύρος τότε μάλλον θα πρέπει να ανεβάσεις τις δοσολογίες των λιπασμάτων γιατί όσο και αν έψαξα, παντού διαβάζω οτι το OG Kush είναι πολύ φαγανό και τραβάει πολύ cal-mag και πρέπει να βάζεις σε κάθε πότισμα.
Απάντηση
(06-14-2018, 12:46 AM)NLfanatic Έγραψε: Ρε παιδιά, δεν ρωτήσαμε το πιο βασικό!

Sofaki την μέτρηση του pH την κάνεις στο νερό που ποτίζεις, στα απόνερα ή και στα 2;
Το σωστό είναι και στα 2, δηλαδή να pHάρεις το νερό που ποτίζεις και μετά να μετράς το pH στα απόνερα για να δεις για τυχόν αποκλίσεις.

Γιατί μπορεί ναι μεν το pH στο νερό που ποτίζεις να είναι στο εύρος που πρέπει αλλά στα απόνερα να είναι πολύ χαμηλό ή πολύ υψηλό.
Πάρε και μια μέτρηση στα απόνερα και πες μας τι νούμερα βλέπεις για να είμαστε σίγουροι οτι δεν πρόκειται για κλείδωμα.

Αν το pH στα απόνερα είναι στο σωστό εύρος τότε μάλλον θα πρέπει να ανεβάσεις τις δοσολογίες των λιπασμάτων γιατί όσο και αν έψαξα, παντού διαβάζω οτι το OG Kush είναι πολύ φαγανό και τραβάει πολύ cal-mag και πρέπει να βάζεις σε κάθε πότισμα.
γεια σου NL οχι δεν μετραω τα απονερα παρα μονο το νερο πριν ποτισω το ρυθμιζω στο καταλληλο ph θα το δοκιμασω σημερα και θα σας πω ..μακαρι να σωθει το φυτο
Απάντηση
6.3 το ph στο νερο και στα απονερα 6.8 !!! καλο η κακο παιδια;
Απάντηση

θα παω να αγορασω τι νακανω καλησπερα pansek Smile!!!
Απάντηση
(06-14-2018, 09:58 PM)Sofaki Έγραψε: 6.3 το ph στο νερο και στα απονερα 6.8 !!! καλο η κακο παιδια;

Ταμάμ είναι το pH σου, το ιδανικό είναι το 6.6 για να καταλάβεις.
Από την μια μοιάζει για πείνα αλλά από την άλλη οι καμένες μύτες στην κορυφή με προβληματίζουν.

Μήπως να έκανες ένα φλασάρισμα όπως σου πρότεινε ο CasaBonita πιο πάνω;
Αγόρασε ένα FloraKleen και κάνε ένα καλό ξέπλυμα μήπως και είναι αυτό και τζάμπα αγχώνεσαι.

Διάλεξες δύσκολο strain και πήγες κατευθείαν στα βαθιά αλλά μερικές φορές πρέπει να μάθεις να τρέχεις πριν μάθεις να περπατάς!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)