Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Προβλιμα?
Καλημέρα σας , εχθές είδα κάτι στίγματα,τι  μπορεί να ειναι? τό χώμα είναι απο φυτοριο.
Τι κορίτσι είναι αυτόματο εξωτερικά,lowryder2

[Εικόνα: IMG_20180612_185616.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Αρπαξε πολυ ελαφρως απο λιπανση μαλλον ισως πολυ αζωτο, με βαση τη φωτο δηλαδη εχει και αλλες ακρουλες τριγυρω που φαινονται ελαφρως αρπαγμενες, αλλα επειδη εισαι εξω προτεινεται να κανεις και κανα ψεκασματακι για να μην εχεις τραβηγματα με τα ζουζουνια μετα και δε θα μπορεις να κανεις τιποτα γιατι θα ειναι στην ανθοφορια, και το neem oil καλο ειναι, και οι πυρεθρινες επεισης, αλλα αυτα θελουν σχετικα τακτικα ψεκασματα για να εισαι οσο το δυνατον πιο καλυμενος .Η πυρεθρινη διασπαται σε 24 ωρες απο την εφαρμογη της οποτε φαντασου τη συχνοτητα που πρεπει να εχεις στα ψεκασματα σου με αυτην, το neem oil απο την αλλη κραταει και κολαει σαν μεμβρανη επανω στα φυλλα, εχει και αλλες συνταγες να κανεις σπιτικες και μη. ειναι στο χερι σου, αλλα ενα ειναι σιγουρο, μη το παρατησεις στη μοιρα του με τα εντομα γιατι θα ξενερωσεις μετα ειναι η εποχη τετοια με τις ζεστες που ευνοει αναπαραγωγες ολων των ειδων, μυγες θριπες ακαρεα κλπ... η προληψη ειναι παντα η καλυτερη αντιμετωπιση

Οσων αφορα τα ποτισματακια του δωστου απλα νερακι φαινεται να παιρνει επαρκεις λιπανσεις απο το χωμα για την ωρα τουλαχιστον, του δινεις ζουμια;Αν ναι κοψτα για τωρα, no need.
Αν δε του δινεις ζουμια κανε εναν κοπο αν μπορεις και βρες μας μια φωτο απο την συσκευασια του χωματος σου, να δουμε τι λιπανσεις του εχουν βαλει, ενδεχεται να του "καθεται" βαρυ
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Σέ ευχαριστώ πολύ φίλε μου,
Θά προτιμήσω νά κάνω εγώ ένα σκεύασμα, καμία συνταγουλα έχουμε?
Απάντηση
Καλημέρα, τό φυτό παρεδοσε πνεύμα μάλλον, έκανα μία συνταγή σαπουνιού και μαρουλιασε όλο
Απάντηση
Ωραιος....Πως το καταφερες;

[Εικόνα: 200w.gif]

Το neel oil ρε τρελε 5 ευρω το βρισκεις ενα μπουκαλακι την πυρεθρινη 7 ευρω δεν θεωρω οτι ειναι και κανα τρελο ποσο...rip, επομενη προσπαθεια και καλυτερη... καλη τυχη
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Δεν ειταν θέμα χρημάτων, τεσπά, σέ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, τώρα τού χρόνου μάλλον θα βάλω, δεν πρόλαβενω τώρα νομίζω
Απάντηση
(06-14-2018, 09:12 AM)trompetas Έγραψε: Ωραιος....Πως το καταφερες;

[Εικόνα: 200w.gif]

Το neel oil ρε τρελε 5 ευρω το βρισκεις ενα μπουκαλακι την πυρεθρινη 7 ευρω δεν θεωρω οτι ειναι και κανα τρελο ποσο...rip, επομενη προσπαθεια και καλυτερη... καλη τυχη
Παρεμπιπτόντως,δ δε βρισκω το oil
Απάντηση
Καλησπερα. Αυτο που εχεις στις φωτογραφιες δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικο. Δεν θα πρεπει να φρικαρετε με το παραμικρο στιγμα. Επισεις δεν ειναι σε καμια μα σε καμια περιπτωση καψιμο απο λιπασματα. Ισα ισα που φαινεται σαν να μην του εχεις ριξει ποτε λιπανση. Αφτο που εχεις ειναι ή τιποτα ή αρχη ελλειψης ασβεστιου, η οποια εχει ερθει η απο πραγματικη ελλειψη ασβεστιου στο χωμα (αν χρησιμοποιεις χωμα απο τον κοιπο σου η δεν ξερω κι εγω απο που) ή απο κακα ποτισματα εαν εχεις καλο χωμα. Τωρα πως καταφερες και το σκοτωσες.... γενικα μην φρικαρετε με το παραμικρο.
Απάντηση
Καλησπέρα, τό λοιπόν, δεν ξέρω τί έγινε αλλά ο Λάζαρος αναστήθηκε!!!!!! τό πρωί ήταν μαρούλι και τώρα είναι τσίτα τά γκάζια!!! μόλις Με ειδοποίησαν από τό κέντρο παρακολούθησης (σύζυγος)
Απάντηση
(06-14-2018, 04:08 PM)Tarantino. Έγραψε: Καλησπέρα, τό λοιπόν, δεν ξέρω τί έγινε αλλά ο Λάζαρος αναστήθηκε!!!!!! τό πρωί ήταν μαρούλι και τώρα είναι τσίτα τά γκάζια!!!

Μπράβο.....κρίμα θα ήταν...το φυτάκι δεν είχε τίποτα
Έχει δίκιο ο φίλος πιο πάνω....μην φρικάρετε με το παραμικρό.....οι περισσότερες ζημιές γίνονται από υπερπροστασία...υπερλίπανση κλπ
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Η κατάσταση είναι αυτή

[Εικόνα: IMG_20180614_183009.jpg]

[Εικόνα: IMG_20180614_182905.jpg]

[Εικόνα: IMG_20180614_182927.jpg]
Απάντηση
Καλημέρα,οι κορυφές βγενουν μαρουλιασμενες, Με καμένες μύτες.

[Εικόνα: IMG_20180614_182905.jpg]
Απάντηση
Μήπως το λούζεις με νερό ή συσσωρεύεται υγρασία επάνω στα φύλλα με ανοιχτά τα φώτα;
Don't panic, grow organic!  Smoke22
Απάντηση
Με τι νερό ποτίζεις;Μετράς ph;Και τι ποσότητα κάθε φορά που το ποτίζεις.
Κάθε πότε ποτίζεις;
Απάντηση
Ποσων ημερων ειναι? Σε τι μεγεθος γλαστρα? Τι υποστρωμα χρησιμοποιεις? Τι λιπασματα του ριχνεις και ποσο? Καθε ποτε ποτιζεις και ποσο? Εξωτερικου χορου ειναι και αν ναι ειναι ολη μερα στον ηλιο? Κατα 90% εχεις ελλειψη ασβεστιου και ισως και λιγο βοριο αλλα πριν σου προτεινω τι να κανεις θελω να βρω την αιτια που το προκαλει?
Απάντηση
Χώμα από φυτοριο είναι, από λίπασμα έχω βάλει 2μλ biogrow σέ δύο δόσεις, ποτίζω όταν ι γλάστρα είναι ελαφριά , και είναι έξω στο μπαλκόνι,ο ήλιος τό βλέπει από τής 1 καί 30 έως τη δύση,6λιτρη γλάστρα.
Απάντηση
Έχω και ένα μικρό 10 ημερών,60 days lemon, άρπαξε και αυτό στο Πρότο σετ
Απάντηση
(06-15-2018, 06:56 PM)Tarantino. Έγραψε: Χώμα από φυτοριο είναι, από λίπασμα έχω βάλει 2μλ biogrow   σέ δύο δόσεις, ποτίζω όταν ι γλάστρα είναι ελαφριά , και είναι έξω στο μπαλκόνι,ο ήλιος τό βλέπει από τής 1 καί 30 έως τη δύση,6λιτρη γλάστρα.

Γράψε και με τι μαντζούνι το ψέκασες...(και δοσολογίες)...και αν το άφησες αμέσως μετά στον ήλιο
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
[Εικόνα: Screenshot_2018_06_15_19_06_03_086_com_a...chrome.jpg]

[Εικόνα: IMG_20180615_185724.jpg]
Βράδυ τό έκανα
Απάντηση
Το ποιο σημαντικο ξεχασες Tongue. Ποσων ημερων ειναι? Καθε ποσες μερες περιπου ελαφραινει η γλαστρα και ποσα περιπου ml του δινεις σε νερο σε καθε ποτισμα?
Απάντηση
22 ημέρες είναι και ποτίζω κάθε 3 Με 4 μέρες
Και από νερό, γύρο στο μισό λίτρο και λιγότερο
Απάντηση
Ωραια Smile Λοιπον 500 ml νερο και λιγοτερο καθε 4 μερες σε 6 L γλαστρα που βρισκετε καθε μερα σε απ'ευθειας μεσημεριανο ηλιο ειναι πολυ λιγο. Να ποτισεις με 1ml/L grow την γλαστρα αργα αργα και να σταματισεις αφου βγαλει και λιγο στο πιατακι... λογικα πρεπει να παρει καπου στο 1.5 λιτρο. Μετα θα ξανα ποτισεις οταν θα χωνεις το δαχτυλο στο χωμα στους 5-7 ποντους και δεν θα ειναι νοπο αλλα θα ειναι δροσερο και φρεσκο(λογικα σε μια με δυο μερες) και απο εδω και στο εξής θα ποτιζεις μεχρι να βγει νερο στο πιατακι.
Απάντηση
Καλησπέρα παιδιά, ξεκίνησε ή ανθοφορία, τά νέα φύλα τά ψιλοβλεπω καπος καλύτερα, Με σκέτο νερό τό ποτίζω και τό έβαλα σέ 18λιτρη γλάστρα και συμπλήρωσα χώμα ελαφρή μπας και συνέλθει.
[Εικόνα: IMG_20180618_190400.jpg]

[Εικόνα: IMG_20180618_190921.jpg]
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)