Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αυτόματο στο μπαλκόνι
παιδιά καλησπερα σε όλους..αυτό είναι το πρώτο μου post στο φόρουμ με σκοπό να μου λυθεί μια απορία καθότι ειμαι αρχάριος.είπα να δοκιμάσω πρώτη φορά ένα αυτόματακι στο μπαλκόνι να δούμε αν τοχουμε κ έτσι ξεκίνησα ένα gorilla glue..αυτό από την χαρτοπετσετα μέχρι κ περιπου 12 μέρες μετά πηγαινε πολύ καλα.μετα άρχισα να παρατηρώ ότι σταμάτησε να αναπτύσσεται να διπλώνει τα φυλλαράκια του προς τα κάτω κ να κιτρινίζει..το φυτό ξέρω ότι τοχω χάσει αλλά ρωτάω απλά για να μου φύγει η απορία κ για τη γνώση φυσικά..εχουν περάσει περίπου 30 μέρες τώρα κ το κρατάω μέχρι να αποφασίσει μόνο του να πεθάνει..παραλληλα σε κάθε πότισμα της παρηγοριάς που του κάνω του βάζω κ λίγο grow..υπαρχει περίπτωση μετά από τόσο καιρό να ανθοφορίσει??μιλαμε δλδ οτι το φυτο ειναι βια 9cm!τι συμβαινει σε αυτή τη περίπτωση με τα αυτομαυτα??ότι κ να κάνει πάντως εγώ το κρατάω εκεί κ όποτε θέλει ας φύγει..παιδιά σας διαβάζω παρά πολυ καιρό,βλέπω ότι βοηθάτε ο ένας τον άλλο κ έτσι τόλμησα να σας γράψω.εχει γίνει πολυ καλη δουλεια απολους για όλο αυτο...αναμένω απαντήσεις.. ευχαριστώ εκτων προτέρων.
Απάντηση

ads by gr420info

Για πες μας αδερφέ τι χώμα έχεις,τι νερό ποτίζεις,αν μπορείς να βάλεις καμιά φωτό,γιατί δύσκολα
να μαντέψουμε.Ότι στοιχεία μπορείς μπας και βγάλουμε άκρη.
Απάντηση
(06-15-2018, 12:51 AM)pansek Έγραψε: Για πες μας αδερφέ τι χώμα έχεις,τι νερό ποτίζεις,αν μπορείς να βάλεις καμιά φωτό,γιατί δύσκολα
να μαντέψουμε.Ότι στοιχεία μπορείς μπας και βγάλουμε άκρη.

Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση..λοιπον δε πάλεψα να κάνω κάτι ιδιαίτερο..έβαλα μια τετραλιτρη με Κοκο κ περλιτη κ πότιζα με νερό βρύσης απεχαριστο γτ δεν είχα κάτι να μετράω..όταν αγόρασα την τριπλέτα της biobizz πήρα κ τα χρωματικά τεστ κ ξεκίνησα να μετράω αλλά το πρόβλημα ήδη το είχα αντιληφθεί..απο φωτογραφίες θα το ψάξω να ανεβάσω γτ δε τα ξέρω καλά τα κόλπα εδώ..το έχω μόνιμα στο μπαλκόνι,είχε αρκετό ήλιο κάθε μέρα..το σπορι έσκασε στις 18/5 αν θυμάμαι καλά κ μέχρι σήμερα συμβαίνει αυτό που προανέφερα..είναι μόλις 9cm..
Απάντηση
Εδώ είναι όσες φωτογραφίες έχω περίπου απο 6/6 μέχρι κ πριν 3 μέρες..

[Εικόνα: IMG_20180611_200017.jpg] [Εικόνα: IMG_20180609_142223.jpg] [Εικόνα: IMG_20180609_142208.jpg] [Εικόνα: IMG_20180609_142146.jpg] [Εικόνα: IMG_20180607_194630.jpg] [Εικόνα: IMG_20180606_101042.jpg] [Εικόνα: IMG_20180606_101032.jpg] [Εικόνα: IMG_20180531_202848.jpg] [Εικόνα: IMG_20180531_202826.jpg] [Εικόνα: IMG_20180530_090900.jpg]
Απάντηση
χμ.πολυ ποτισμα.

καλως μας ηρθες! Smile
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Καλησπερα! Αν το υποστρωμα σου ειναι σκετο coco περλιτης τοτε το φυτο πειναει. Και πολυ πηγε τις πρωτες 12 μερες.
Απάντηση
Βλέπω ρίχνεις πολύ νερό.Το νερό της βρύσης έχει χλώριο,είναι και το ph ψηλό.Θέλει και φαί.
Άφηνε το νερό της βρύσης σε ένα κουβά όλο το βράδυ να εξατμιστεί το χλώριο,ρύθμισε το ph ,πρόσθεσε το φαγάκι
και πότιζε με μέτρο.Το φυτό το έχεις πνίξει.
Απάντηση
Καλημέρα σε όλους κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κ το ενδιαφέρον..το φυτό ψεκαστικε όταν φυτευφυτε το σπορι κ μετά ψεκάζονταν στην επιφάνεια τακτικά καθότι στεγνωνε..μόλις βγήκε το Φυντανακι τι σκέπασα με ένα βαζο μεγάλο κ έτσι από την υγρασία που κράταγε σταμάτησα κ το ψεκασα στην επιφάνεια..μετά λοιπόν που ξεκίνησα το grow της biobizz έφαγε πρώτη φορά κανονικο πότισμα κ μπόλικο τολμώ να πω κ ατσαλο..τώρα αποδώ κ πέρα μπορώ να κάνω κάτι??δε περιμένω τπτ να δώσει απλά το κρατάω για το γαμωτο.να συνεχισω πότισμα με grow κάθε φορά που είναι στεγνό?? πιστεύετε πως θα γυρίσει σε ανθοφορία κάποια στιγμή??
Απάντηση
Αν ελέγξεις το νερό (ph,ποσότητα,λίπανση) λογικά κάτι θα γίνει,αλλά μην περιμένεις πολλά πράγματα.
Κράτα το για την εμπειρία και την γνώση και πάμε γι άλλα.
Απάντηση
Κ πως μου προτεινεις να το πάω..να στεγνώνει από το πότισμα το προηγούμενο κ το επόμενο πως να είναι??έχω κ το ρούτ ιτ αλλά δεν έχω βάλει ποτέ γτ το αγόρασα να υπάρχει αφου ειχε ξεκινησει το προβλημα..να θυμίσω ότι η γλάστρα είναι 4lt περίπου..πόση ποσοτητα νερό θέλει για να μην πνίγει παλι??
Απάντηση
Να στεγνώσει.Το επόμενο να είναι με ph 6,5 χωρίς χλώριο και να βάλεις το root it γιατί φοβάμαι ότι έχεις πρόβλημα
με τις ρίζες σου από το πολλή νερό.Στο μπόι που έχει μια κούπα νερό το φτάνει για μια δυο μέρες.
Απάντηση
Οκ πανσεκ σε ευχαριστώ για τη βοήθεια..θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου κ όσο πάει.. παράλληλα τρέχει πίσω ένα nothern lights σε 14lt αυτή τη φορά κ απ'ότι φαίνεται δε θα σταματήσουν οι απορίες οπότε λογικά θα τα ξαναπούμε...?
Απάντηση
(06-15-2018, 09:28 PM)Dikandil Έγραψε: Οκ πανσεκ σε ευχαριστώ για τη βοήθεια..θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου κ όσο πάει.. παράλληλα τρέχει πίσω ένα nothern lights σε 14lt αυτή τη φορά κ απ'ότι φαίνεται δε θα σταματήσουν οι απορίες οπότε λογικά θα τα ξαναπούμε...?

**Χωρίς το "?" Στο τέλος.. Tongue
Απάντηση
Ναι,βρε όποτε θες.Και τα παιδιά εδώ είναι αν δεν μπορώ εγώ.Όλοι έχουμε βοηθηθεί.
Απάντηση
Ναι το βλέπω..βοηθάτε πολύ κ κάνετε όλοι πολύ καλή δουλειά για όλο αυτό,γι'αυτό κ πήρα κ εγώ το θάρρος να στείλω...
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)