Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΛΑΤΡΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑ !!!
Γεία σας τρελαμένοι - λατρεμένοι λάτρεις του είδους , θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς πρώτη φορά θέλω μετά απο 2 χρόνια περίπου να προσπαθήσω αυτήν την φορά με όλα τα παρελκόμενα που θα μου σειστήσεται και θα σας πώ να μου προτείνεται να κάνω μια φύτευση καθώς 3,4 κατα καιρους που εχω κάνει δεν εχουν τελειωποιηθεί γιατί δεν ειχα φως νόμιζα οτι με λιγη ωρα την μερα κατι θα γίνει δεν ήξερα τιποτα το σαιτ αυτο δεν υπήρχε νερό έβαζα κάθε μέρα και δεν είχα ουτε μια τροφή για τα μωράκια μου .. με λιγα λόγια πηγαινα ξεβράκωτος στα αγγουρια και με τον σταυρό στο χέρι (χαχαχ) εντόπισα αυτο το σαιτ και αφου αγανάκτησα δεν θέλω να ξανα αφήσω λεφτά σε κανεναν πουστη εκεί έξω .. να μην πολυλογώ 20 μέρες τώρα κάθομαι ξημερωβραδιάζωμε και διαβάζω τι και πως σε αυτο το σαιτ επι του θέματος .. εχω στα χέρια μου ενα πακέτο με (3) seeds feminised bubba kush και άλλο ενα πακετάκι με (3) seeds πάλι green-o-matic feminised και τα δύο strains της εταιρίας (greenhouse)

θέλω την γνωμη σας να μου πείτε τι διαστάσεις ''''1ον'''' τέντα χρειάζομαι για αντε 4 φυτά να μην ειμαι και σφυνομένος ομως (τωρα θα βάλω μαλλον δυο για αρχη η τρια ) αλλα να μου μεινει και για το μέλλον ξέρετε , '''2ον''' ΤΙ ειναι καλύτερο και πιο ασφαλές -οικονομικό - αξιόπιστο λάμπες HPF ή CFL (Γνώμες κιόλας) και ''''3ον'''' και σημαντικοτερον κάθε πότε ποτίζω την γλάστρα οταν δω οτι είναι ξερω το χώμα δλδ κάθε πότε και επισης μια φορά την βδομάδα βάζω τα ανάλογα λιπάσματα π.χ για ανάπτυξη αυτο αυτο κιαυτο μια φορα την βδομαδα ? κε για ανθοφορία (οταν ερθει η ώρα του πάλι μια φορά την βδομάδα ) αν και θα κανω ποστς με το που βάλω τα σποράκια απλα πιο πολυ εκανα αυτο το ποστ για να μην παρω τσαμπα εξοπλισμό .. να πάρω κάποια κατα την πιο έμπειρη γνώμη σας φωτισμό καθώς και τέντα αναλόγου μεγέθους λιπάσματα νταξει πανω κατω τα ιδια ειναι δεν κοστίζουν οσο η λαμπες και η τέντα .. Τα σποράκια ξέρω να τα ανοίξω με χαρτομάντιλο σε σκοτεινο μέρος βρεμενο τοχω ξανακάνει ( Απλα εχω ακουσει οτι αργουν να ανοίξουν αυτα του εξωτερικού τα σποράκια λιγο ) Παρακαλω βοηθείστε θα ανεβάζω ποστ αναλυτικά και φωτο αυτά απο μένα καλές σοδιές μαγκες περιμένω απαντήσεις ..!!! α και κατι τελευτέω πείτε μου αν χρειάζεται εκτος απο ενα μικρο ανεμιστηράκι ( που δεν ξερω για ποια περίοδο του φυτού χρειάζεται ) αν πρεπει να πάρω και A/C .. το ξέρω σας κούρασα δείχτε κατανόηση όλοι απο κάπου ξεκινήσαμε Smile
Απάντηση

ads by gr420info

καταρχας,καλος σε βρηκαμε Smile
μην τρελενεσε φιλε μ,για αρχη μπορεις να παρεις καποιο ετιμο οικονομικο κιτ τεντα και ολα τα παρελκομενα,
τωρα για το τι λαμπα/ες θα βαλεις....εδω παιζουν πολλα,αμα πας σε HPS/MH θα χρειαστεις A/C σιγουρα καθος
θα εχεις να παλεψεις με της θαρμοκρασιες της εποχης και τησ λαμπας,CFL ειναι ενας καλος τροπος,λιγοτερες θερμοκρασιες
μεσα στο γροου κτλπ,για λεδ δεν σ λεω γιατι εκει ανεβενει το μπατζετ (αλα απο θερμοκρασιες μεσα στο γροου απλα δεν...)
τεντα τωρα και αυτο ειναι αναλογος της αναγκες σου και τον χόρο σου,το πιο κλασικο ειναι ενα τεντ 1*1...
να σου πω κατι ακομα,και εγω στην αρχη ετσι ειπα,να βαλς δυο και μετα αλλα δυο κτλπ κτλπ
φιλε πραγματικα ειναι ζαλαδα στα ****** καλητερα κανε ενα γκροου να καληψεις της αναγκες σου και μετα απο καμποσω καιρο αλλο ενα οστε με δυο γκροου το χρονο να βγαζεις την φουντιτσα σου,γιαυτο υπολογισε περιπου ποσο μαυρακι θες την μερα κανε τησ πραξεις για μερικους μηνες και απο εκει δες και τη εξοπλησμο θα παρεις.
[font=Georgia][size=medium]“The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.” Big Grin Loveleaf[/size][/font]
Απάντηση
σκέψου έκαιγα ενα γκραμ την μερα μόνος όμως τώρα εδώ και κανα 3μηνο και επειδη δεν βγενουν τα λεφτά και το συνδίασα σαν off επειδή το έκανα απτον σεπτέμβρη εώς μάρτη χώρις ουτε μια μερα στοπ ομως καμια .. Smile και ξέχασα να ρωτίσω ! ΑΛΛΗ λάμπα ψυχρή βάζω στην ανάπτυξη άλλη στην ανθοφορία ? ευχαριστω darkpit καλώς σας βρήκα!
Απάντηση
Ναι, διαφορετική, αλλά παίζουν και dual  Wink
[font=Georgia][size=medium]“The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.” Big Grin Loveleaf[/size][/font]
Απάντηση
παιδιά πείτε γνώμες !! ολες καλοδεχούμενες !Τώρα το θυμήθικα οι λαμπεσ π.χ (cfl dual ) τις βαζω και τις δυο κε τις ανάβω μαζί και στην ανάπτυξη και στην ανθωφορία και γίνεται η δουλειά μόνη της ή στις δυο (dual ) που θα πάρω θα βάλω την μία πρώτα (την ανάλογη ανάπτυξης ) και μετα την αλλη ?! αυτά..
Απάντηση
τρελε μ εχεις μπερδευτη,η δθαλ ειναι μια λαμπα που κανει και για αναπτυξη και για ανθοφορια

https://www.growmarket.gr/hlektrikos-exo...dual-125-w

για αρχη παρε/φτιαξε ενα μικρο γκροου ρουμ μεχρη 1 τ.μ. να βαλεις μεσα 4 δεσποινηδες να κανεις τη
δουλεια σου
Απάντηση
Νομίζω πως δεν έχεις διαβάσει αρκετά όχι τα απαραίτητα τουλάχιστον καλοπροάιρετα πάντα Smile Α/C με τις λάμπες που λες θα χρειαστείς καλύτερα ξεκίνα από Σεπτέμβρη να μεγαλώσεις και το budget σου εσυ βάση τα λεγόμενα σου θέλεις 30g τον μήνα άρα 90g στο 3μηνο περίπου που κρατάει μια καλλιέργεια πόσα λεφτά διαθέτεις γιατί εγώ θα πρότεινα να πας σε led μιας που η ποσότητα που θέλεις να καταναλώσεις είναι σχετικά μικρή για μένα τουλάχιστον.
Weee[font=Impact] Be free![/font]
Απάντηση
σκέφτομαι να αφιερώσω εώς 3 κατοστάρικα στην φάση εκτός τροφών βεβαια η τιμή . . τώρα που εκανα το πρώτο οφφ μου μετα απο αρκετό καιρο (χρονια ) μπορώ να το ελέγχω πιστεύω και στα 15 γκραμ το μήνα (πιστέυο) αλλά οσο περισσότερο τόσο μεγαλύτερη οικονομία καθώς και δεν θα χρειάζεται να βάζω και πολύ συχνά γκροου και με τον καιρό θα γίνεται καλύτερο και το σταφφ οσο το αποθηκεύω αυτά . . . Smile
Απάντηση
εάν το έχεις πίνεις περισσότερο . Shy
1χ1 η τέντα είναι μια χαρά . εάν ξεκινήσεις σε 1 μήνα θα είσαι καλά και με τις θερμοκρασίες .
500 γραμμάρια το χρόνο , σε δύο γκρόου  θέλεις και 300 με 400 βατ λάμπες ή 250 βατ σε λεντ .
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)