Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Θερμοκρασία και αντιμετώπιση
Καλησπέρα ξανά παίδες,
Σήμερα το θερμόμετρο δείχνει 28,3 σχετικά από τις υψηλότερες των ημερών...Παρατηρώ ότι η άνθιση έχει μειωθεί αισθητά!Πως πρέπει να συμπεριφερθώ στα κορίτσια μου;Να μειώσω ας πούμε το λίπασμα διότι λόγο της θερμοκρασίας μειώνετε η δυνατότητα του φυτού να τα απορροφά;Ήδη δείχνουν την δυσαρέσκεια τους με λίγο κιτρίνισμα στα φύλλα...Για πείτε καμιά ιδέα!!!!
Απάντηση

ads by gr420info

Εγώ βάζω παγωμένα μπουκάλια μέσα στο box πίσω απο την παθητική εισαγωγή αέρα.
Έχω δει κατά καιρούς διάφορες DIY κατασκευές όπως αυτή https://www.youtube.com/watch?v=FaC0dlRENk0 που μπορείς να δοκιμάσεις
Απάντηση
Μπουκάλια χρησιμοποιώ και εγώ αλλά μάλλον μάταια...Σήμερα φτάσαμε τους 29,5 βαθμούς Κελσίου...Απόλυτη ξενέρα...ξέρει κανείς τι να περιμένω;Το πρώτο φυτό προλαβαίνει να κοπεί...το δεύτερο δυστυχώς δεν έχει καμία ελπίδα!!! να τα αφήσω και ότι γίνει ή δεν πρόκειται να προχωρήσει άλλο η άνθιση τα φυτά μου είναι auto ultimate 50% sativa 50% indica...
Απάντηση
Άστο και ότι γίνει μωρέ. Απο Σεπτέμβρη καλύτερα, για να έχεις να συγκρίνεις και αποδόσεις - ποσότητα Big Grin
Απάντηση
Πονάει η καρδιά μου...Τα κορίτσια μου υποφέρουν!!!αχχχ
Απάντηση
Έλα χαλάρωσε, οριακά είσαι, μπορεί και να μην πάθουν και μεγάλες ζημιές. Όλοι πάνω-κάτω αυτη την περίοδο τέτοιες θερμοκρασίες πιάνουμε. Και οι θερμοκρασίες στις ρίζες μας ενδιαφέρουν αρκετά...
Δεν θυμάμαι και τι λάμπα έχεις. Αν θεωρείς πως τσουρουφλίζονται σήκωσε λίγο την λάμπα σου...
SkullnBones
Απάντηση
Hps 250 watt cooltube...Αλλά επειδή το bujet ήταν πολύ χαμηλό έχει πέσει πολύ πατέντα! βλέπω σήμερα ότι δείχνουν να το αντέχουν ακόμα και στους 29 κελσίου...θα δούμε πως θα πάει...Πάντως ξέρει κανείς αν η θερμοκρασία επηρεάζει τα trichromes ή το thc;;;
Απάντηση
Παλίκαρε μέχρι τους 30 δεν έχεις τεράστιο θέμα το πρόβλημα που παρατήρησα εγω είναι να μην έχειμεγάλη απόκλιση δηλαδή όταν είναι σβηστά τα φώτα να έχεις 20 και όταν ανοίγουν να έχεις 30 εκει ναι έχεις πρόβλημα και όλα πάνε σιγά..
Weee[font=Impact] Be free![/font]
Απάντηση
Δεν έχω τέτοιο θέμα...το βράδυ είναι στους 27 και την μέρα μέχρι 29,3-29,5...βέβαια για να γίνει όλο αυτό τα φυτά τα χτυπάει ένας ανεμιστήρας στην τρίτη σκάλα, οπότε υπάρχουν κάποιες επιπτώσεις (γυρισμένες άκρες προς τα πάνω)...μέχρι στιγμής την παλεύουν άν και έχει μειωθεί πολύ η απόδοση της άνθισης τους!!!Μακάρι να βγάλουν τον μήνα και να κοπούν γρήγορα...Πάντως είμαι ήδη στην 77 μέρα και σίγουρα δεν είναι έτοιμα...αρκετή ποσότητα αλλά όχι ταχύτητα με τις παρούσες συνθήκες, αλλά πιστεύω θα κοπούν στις 90-110 μέρες της ζωής τους! Πάντως για πιο έμπειρους growers με τον κατάλληλο εξοπλισμό το συνιστώ με κλειστά μάτια....χωρίς καν τέντα και κλειστό περιβάλλον το ένα φυτό μπορεί να έχει πάνω και 60-70g...Το δεύτερο λόγο ατυχιών έχει μείνει πολύ πίσω με περίπου 25 g..
Απάντηση
κατσιμαυρε το προβλημα ειναι το 27 βαθμους τη νυχτα, πρεπει να εισαι στους 20 αν θελεις να ξεπερασεις το προβλημα των 29 - 30 τη μερα
Απάντηση
χαχαχαχαχαχα....οκ
Απάντηση
Γι' αυτό σου λέω Smile
Άστο να κάνει εκεί τα δικά του, οι θερμοκρασίες δεν παλεύονται πλέον Smile : )
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)