Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
πρωταρης. τα φωτα σας
χαιρετω ολη τη παρεα .ξεκινησα να κανω και εγω το πρωτο μου βημα φετος . επελεξα φυτα αυτοματα και επειδη ειμαι σε αγροτικη περιοχη να τα βαλω εξω . αυτοματα γιατι δεν ηθελα να ειναι ψηλα και λεω οτι δωσουν. τα πρωτα 5 τα εκαψα απο το πολυ νερο και το λιπασμα. εβαλα αλλα 7 αλλα λιγο αργα τα ξεκινησα στις 22 μαιου κατευθειαν σε γλαστρακι με τυρφη κια εκανα οτι διαβασα εδω μεσα με μεγαλη προσοχη , τα εφτιαξα ολα εκανα τη μεταφυτευση στο χωραφι μετα απο 2 εβδομαδες γιατι δε γινοταν αλλιως . τα 4 κατι μου τα εφαγε εζησαν δυο και πανε σχετικα καλα θα ανεβασω φωτο μετα οταν βρω δυκτιο. το ενα εμεινε μικρο να ζησει να πεθανει τελικα πηρε μπρος αλλα πολυ αργα και το εβαλα πριν απο 5 μερες μολις μπηκε στο χωμα τρελαθηκε . αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν προλαβαινω να βαλω κατι τωρα και γρηγορο σκεφτομαι για critical . το σκεπτικο ειναι να φυτευθει κατευθειαν στο χωμα να γλιτωσω και τις μεταφυτευσεις
Απάντηση

ads by gr420info

Αδερφέ μην επιχηρισεις να σκάσεις τα σπόρια στο χώμα ή θα χαθούν πολύ βαθιά η δεν θα σκάσουν ποτέ γτ θα ξερενετε συνέχεια το χωμα. Ξεκινα τα σπόρια σπίτι σου και κρατά τα εκεί για λίγο να φτιάξουν ρίζα. Αν δεν θες μεταφυτευσεις θα πρέπει να τα σκάσεις σε 18 λίτρα γλάστρες και σε 12-18 μέρες να τις μεταφέρεις στο χωράφι σου. Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό για αυτό σου προτείνω τα εξής.
Πάρε μικρά γλαστρακια 1-1.50 λίτρο σκάσε εκεί τα σπόρια σου ή ακόμα καλύτερα σε χαρτί κουζινας. Κρατά τα τουλάχιστον 2 εβδομάδες σπίτι σου και μετά πας και τα βάζεις στο χωράφι σου. Αν και θα ήταν καλύτερο να πάρεις 18 λίτρα γλάστρες ένα χώμα για σποροφυτα όπως το light mix της biobizz και μόλις κάνεις την μεταφύτευση στην τελικη γλάστρα να την έχεις γεμίσει με 60% χώμα για σποροφυτα όπως το light mix που σου είπα και πριν και 40 % με ένα πιο λιπασμενο χώμα οπως είναι το all mix της biobizz. Μπορείς να σκάψεις το χωράφι σου και να θάψεις τις γλάστρες αν δεν θες να κάνουν μπαμ. Τώρα όλα αυτά με τις γλάστρες και τα χώματα μπορείς να τα αποφύγεις αν το χωράφι σου έχει καλό χώμα και χωρίς καθόλου πέτρες. Το χώμα πρέπει να ναι αφράτο να αναπνέει η ρίζα και ταυτόχρονα να μην βρίσκει εμπόδια οσω μεγαλώνει γτ αυτό καθυστερεί την ανάπτυξη της ρίζας οπωτε και την ανάπτυξη του φυτού. Οπωτε αν το χωράφι σου είναι κομπλε ακολουθας μόνο τα πρώτα βήματα. Δηλαδή σκας τα σπόρια σπίτι σου τα βάζεις σε 1-1.5 λίτρα γλαστρακια που θα έχουν μέσα χώμα για σποροφυτα τα κραταας 12-18 μέρες σπίτι σου και έπειτα τα μεταφυτευεις στο χωραφακι σου αν τηρεί τις προϋποθέσεις που σου είπα πιο πάνω. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΦΥΤΆ αυτόματα γρήγορα με καλή παραγωγή και σχεδόν ακριβώς στην ημερομηνία που λέει η εταιρεία θα σου πρότεινα να μπεις στο σποραδικο και να παραγγείλεις το six shooter που είναι της fastbuds. Θα βρεις και άλλα πολύ ωραία είδη της συγκεκριμένης εταιρείας απλά εγώ σου πρότεινα το πιο αποδοτικό φυτο της εταιρείας! Πριν κάνεις ότι κάνεις περίμενε να πάρεις και μερικές ακόμα ιδέες και συμβουλές από άλλους συναδέλφους εδώ στην ομάδα!! Καλή συνέχεια να έχεις αδερφέ με όσα λίγοτερα προβλήματα για τα φυτά σου!!
Απάντηση
ευχαριστω πολυ ηταν πολυ διαφωτιστικα ολα οσα μου ειπες . να στε καλ ρε παιδια που βοηθατε. εγω τα φυτα τα ξεκιναω με τυρφη ανακατεμενη με ζεολιθο. πανε τρελα τα χωματα εδω ειναι αφρος και αυτο που λεμε πετρα να σπειρεις θα φυτρωσει. εχω κανα δυο χωραφια που εχει φυτρωσει να φανταστεις μονο του αλλα ειναι σποριαρικα και αδυνατα δεν κανουν . θα δοκιμασω το sixshoter . dokimasa ενα λιπασμα που εχω για τα δεντρα 20.20.20 σε μικρες ποσοτητες δεν το σηκωσανε τα φυτα μου εκαψε τις ακρες απο τα φυλα ευτυχως λιγο. θα παθουμε θα μαθουμε υπομονη θελει. και τουλαχιστον λες πινω το δικο μου
Απάντηση
Τα φυτα σου χαλασαν για 2 λογους.1ον εκανες ατσαλα την μεταφυτευση λογικα και δευτερον ηταν αυτοματα που στρεσσαρονται πανευκολα και μια λαθος μεταφυτευση μπορει να αποβει μυραια.Θα σου προτινα ανεπυφυλακτα βιοδιασπομενα γλαστρακια για να αποφυγεις λαθη των μεταφυτευσεων.Τα χρησιμοποιω και γω και με εχουνε σωσει.Ουσιαστικα τα βαζεις στο χωμα οπως ειναι(θα ανοιξεις και μερικες τρυπες βεβαια καλου-κακου)και αυτα διαλυονται μονα τους,ετσι γλυτωνεις απ τον κινδυνο να τραυματισεις την ριζα και να τα στρεσσαρεις
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)