Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΑΦΥΔΆΤΩΣΗ ΣΤΑ ΦΎΛΛΑ
Καλησπέρα παιδιά!
Βρίσκομαι στις 25 ημέρες και παρατηρώ εδώ και 2 μέρες ότι τα φύλλα μου σιγααα σιγααα ασπρίζουν ανάμεσα στα νεύρα.
Επίσης σήμερα δεν τέντωσαν όταν άνοιξαν τα φώτα και βλέπω και σημάδια ξήρανσης (εχουν κάνει ζάρες).

Μήπως παρακαλώ έχει κάποια ιδέα στο τι μπορεί να φταίει??

. αυτοματο 25 ημερών
. 200w led στις 24 inch
. Coco
. PH 6.2 
. ppm 580
. 19 - 25 βαθμούς 
. υγρασία 55-65 % (τα βράδια κοντά 70%)
. autopot system (έχω να τα ποτίσω 6 μέρες)
Απάντηση

ads by gr420info

Χωρίς φωτογραφίες δεν μπορεί να γίνει διάγνωση. Μπορεί να είναι έλλειψη ασβεστίου-μαγνησίου έτσι όπως το περιγράφεις ή οτιδήποτε άλλο.
Επίσης τα έχεις σε κοκοφοίνικα και 6 μέρες απότιστα; Γιατί;
Απάντηση
(07-07-2018, 12:13 AM)NLfanatic Έγραψε: Χωρίς φωτογραφίες δεν μπορεί να γίνει διάγνωση. Μπορεί να είναι έλλειψη ασβεστίου-μαγνησίου έτσι όπως το περιγράφεις ή οτιδήποτε άλλο.

autopot.
τωρα ανεβζω foto
Απάντηση

[Εικόνα: 20180707_002612_1.jpg]

[Εικόνα: 20180705_084157_1.jpg]

[Εικόνα: 20180706_092833_1.jpg]

(07-07-2018, 12:19 AM)ameno Έγραψε:
(07-07-2018, 12:13 AM)NLfanatic Έγραψε: Χωρίς φωτογραφίες δεν μπορεί να γίνει διάγνωση. Μπορεί να είναι έλλειψη ασβεστίου-μαγνησίου έτσι όπως το περιγράφεις ή οτιδήποτε άλλο.

autopot.
τωρα ανεβζω foto
Απάντηση
Το coco πρέπει να έχει λίγη υγρασία, το δικό σου είναι θεόστεγνο.
Δεν πρέπει να αφήνεις την δεξαμενή χωρίς νερό και δεν πρέπει να αφήνεις το coco να στεγνώνει τόσο πολύ.

Δεν είναι χώμα για να κρατάει κρατάει υγρασία, αν το αφήσεις απότιστο στεγνώνει τελείως.

Τα σημάδια στα φύλλα είναι αρχή έλλειψης ασβεστίου-μαγνησίου. Αγόρασε cal-mag σε υγρή μορφή για να συμπληρώσεις στην δεξαμενή.
Τι λιπάσματα δίνεις και σε τι δοσολογίες;
Απάντηση
Επίσης πρέπει να συμμαζέψεις λίγο τον χώρο από καλώδια και χύμα πρίζες στο πάτωμα γιατί μπορεί να πάθεις καμία πλάκα και να τρέχεις!
Απάντηση
(07-07-2018, 01:41 AM)NLfanatic Έγραψε: Το coco πρέπει να έχει λίγη υγρασία, το δικό σου είναι θεόστεγνο.
Δεν πρέπει να αφήνεις την δεξαμενή χωρίς νερό και δεν πρέπει να αφήνεις το coco να στεγνώνει τόσο πολύ.

Δεν είναι χώμα για να κρατάει κρατάει υγρασία, αν το αφήσεις απότιστο στεγνώνει τελείως.

Τα σημάδια στα φύλλα είναι αρχή έλλειψης ασβεστίου-μαγνησίου. Αγόρασε cal-mag σε υγρή μορφή για να συμπληρώσεις στην δεξαμενή.
Τι λιπάσματα δίνεις και σε τι δοσολογίες;

Τώρα my friend NL έχω στη δεξαμενή 10 λίτρα και είμαι στα 620ppm με SensiCoco Grow A+B (από 18ml και 15ml έκαστος) Β-52 (10ml) Sensizym (15ml) και της ATAMI το silica (2ml) 

Έχω και το CalMag αλλά παρατήρησα ότι είναι ακριβώς το ίδιο με το SensiGrow A μόνο που το Α έχει και καμιά 15αριά αμινοξέα που το CalMag δεν έχει...γι αυτό και έβαλα λίιιγο παραπάνω Grow Α από ότι Β... 

Το autopot είναι αυτόματο πότισμα..o πάτος της γλάστρας είναι μόνιμα στο νερό,άρα μέχρι κάποιο μέρος το coco,έχει υγρασία και από εκεί τραβάει το φυτό όποτε γουστάρει εκείνο(το μωρό μου)...λες αν και το μέγεθός τους(19-20εκ.) να μην έχουν φτάσει ακόμα πάτο?? 30 εκ. ύψος έχει η γλάστρα..

Btw...είναι η "πρώτη" μου φόρα..γι αυτό να σαι επιεικής..χαχαχα Wink  ty 

[Εικόνα: 20180707_044413_1.jpg]

[Εικόνα: 20180707_044656_1.jpg]
Απάντηση
2ο 24ωρο και τα κορίτσια είναι ακόμα έτσι....(3 ώρες πριν ανοίξουν τα φώτα τα πότισα από 300ml...φαντάζομαι εαν ήταν απότιστα θα έδειχναν κάτι...)

[Εικόνα: 20180707_075910_1.jpg]

ΠΑΡΑΚΑΛΏ τα φώτα σας.. Smile ty
Απάντηση
Όταν καλλιεργείς Coco πρέπει να ρυθμίζεις το ph 5.8
Βγάλτα απο το autopot και πότισε τα μια καλά καλά με λίγο φαγακι....και τσέκαρε το autopot μήπως δεν δουλεύει καλά
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
φίλε sig έχω το νου μου να έχω το PH 5,7 και το αφήνω να πάει μέχρι 6,4 και φτου και από την αρχή.. Wink
κατά τα άλλα..έκανα ακριβώς ότι είπες.. Smile) σε ευχαριστώ
Απάντηση
(07-07-2018, 12:47 PM)ameno Έγραψε: φίλε sig έχω το νου μου να έχω το PH 5,7 και το αφήνω να πάει μέχρι 6,4 και φτου και από την αρχή.. Wink
κατά τα άλλα..έκανα ακριβώς ότι είπες.. Smile) σε ευχαριστώ

Γεια σας και απο μενα.Ο κοκοφοινικας ειναι τελεια επιλογη για αρχαριους και μη,αρκει να μπορεις να ποτιζεις συχνα.
Εγω ποτιζω 3-4 φορες την ημερα και οπως ειπε ο sig δεν πρεπει να στεγνωνει ποτε.
Το καλο ειναι οτι συγχωρει τα λαθη πιο ευκολα απο το χωμα,οποτε μη μασας και λαθος να κανεις σε λιγες μερες με ¨θεραπεια¨το φυτο περνει τα πανω του.
Πεχα οποσδηποτε 5.8  ,6 το πολυ.Μετρα το συνεχεια.Με 6+ το ζοριζεις το φυτο.Δωστου λιγες μερες 5.8 ποτιζε το συχνα και θα δεις διαφορα γρηγορα,πιστεψε με.Ποτιζε 3 φορες τουλαχιστον,το κοκο δεν κραταει πολυ νερο,δεν γινεται να τα παραποτισεις και ανανεωνεις το οξυγονο και το φαι με φρεσκο .
Δες τι επαθα εγω απο το ΠΧα σε 3 μερες που ελειψα και οταν γυρισα και μετρησα τη δεξαμενη ηταν 7.4!Μετα χαλασε το πχΜετρο και ποτιζα με 5? μεχρι να το καταλαβω.
Αλλα οπως βλεπεις στην 3η φωτο στο τελος κατι πειρα.Αν ηταν χωμα θα τα εκλαιγα.Μετρια ποιοτητα αλλα θα βγαλω το καλοκαιρη ανετα.Για 2ο γκροου καλα ειναι.

[Εικόνα: imm_2018_05_23_13_15_59_595.jpg]

[Εικόνα: imm_2018_06_03_19_08_52_633.jpg]

[Εικόνα: IMG_20180625_200127.jpg]    
Εκανες καλη επιλογη με το κοκο,συνεχα , βαρα νερο  και προσεχε πχ.
Α,αν μπορεις παρε και μικροοργανισμους,κανουν δουλεια και ειναι φτηνοι σχετικα5-6ε.
Καλη επιτυχεια.
Απάντηση
Ρε μαν μου τα φυτα σου διψανε στο δειχνουν και με τα πεσμενα φυλα και με την ελλειψη μαγνησιου. Βαλε μπρος τα autopot και μην το πολυ σκεφτεσαι και το λιβανιζεις γιατι οσο αργεις εσυ χανεις. 25 ημερων επρεπε να ειναι διπλασιο Δεν χρειαζεται η ριζα να φτασει στον πατο για να δουλεψει το autopot και πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι το λεει αυτο το πραγμα η εταιρια (ειναι βλακεια). Η αρχη λειτουργειας του autopot ηταν γνωστη πολυ πριν βγουν τα auto pot και λεγετε τριχοειδής δράση. To υποστρομα τραβαει το νερο απο τον πατο μεχρι να φτασει στην μεγιστη τιμη που μπορει να συγκρατησει και οχι η ριζα απο τον πατο της γλαστρας (αν και τελικα θα γινει και αυτο). Η ριζα απλος περνει νερο απο το υποστρομα που της το παρεχει στην ιδανικη αναλογια.
Απάντηση
καλημέρα παιδιά και σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.
Τα κοριτσάκια μου εάν και κοντούλια (λόγο led) αλλά έχουν βγάλει τις ρίζες τους εκτός γλάστρας... Smile)) (ύψος γλάστρας 30εκ.)
αυτό που κατά 99% έχει γίνει είναι ότι 2 μέρες που έπεσαν (ψυχολογικά και μη) ...είναι γιατί οι ρίζες βρήκαν/συνάντησαν το νερό..και από στερεό(coco) πήγαν σε υγρό(νερό) με αποτέλεσμα από ότι διαβάζω να μην έχουν αρκετό οξυγόνο.. ( έχουν πάει κάτω απο το airdome )
σίγουρα έπαθαν over-watering αλλά το autopot έτσι είναι...
με το autopot..πάντα θα υπάρχει πολύ υγρασία 90% ++ στον πάτο τις γλάστρας και όσο ανεβαίνει το υπόστρωμα στεγνώνει..Όπως π.χ. στη Φύση... Wink

btw οι ριζούλες είναι κάτασπρες.. Smile

τώρα έχω βγάλει τις γλάστρες από το tray για να τα ηρεμήσω λίγο από το στρεσάρισμα...
άμα και μόλις ηρεμήσουν που θα τα ξαναβάλω σε νερό δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά..καλά να είμαστε,θα το μάθουμε.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)