Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα στα φύλλα
Photo 
Καλησπέρα παιδιά, έχω βάλει ένα quick one, πριν 5 μέρες βγήκε από το χώμα, το έχω κάτω από μία 28watt cfl σε απόσταση 30cm. Έχει βγάλει 4 φυλλαράκια, το ένα από τα δύο φυλλαράκια που βγήκαν πρώτα είναι κάπως υποανάπτυκτο, και στο δεύτερο ζευγαράκι έχουν πάρει μια κλίση προς τα κάτω. Τα ποτίζω περίπου 20ml καθημερινά. Τα φυλλαράκια που έχουν λυγίσει προς τα κάτω παίζει να είναι από έλλειψη ή υπερβολική ποσότητα νερού; Να αλλάξω κάτι στο πότισμα; Με το υποανάπτυκτο φυλλαράκι να κάνω κάτι; 
[Εικόνα: received_237025173775475.png]

[Εικόνα: received_237025377108788.png]

[Εικόνα: received_237025673775425.png]
Απάντηση

ads by gr420info

Καλησπερα..Να το αφησεις στην ησυχια του να μεγαλωσει Big Grin 
Συμβαινει καμμια φορα στα πρωτα φυλλα..δεν ειναι τιποτα..θα στρωσει στην πορεια
Το καλυτερο δωρο για τον εαυτο σας τον καινουριο χρονο,ειναι να κλεισετε την τηλεοραση για ολο το χρονο! Smoke27
Απάντηση
Να κάνω καμιά αλλαγή στο πότισμα για να στρώσουν τα δύο κάτω φύλλα ή να συνεχίσω με τα 20ml;
Φοβάμαι μήπως ποτίζω λάθος ποσότητες γιατί είδα διαφορετικές απόψεις σχετικά με το ποσό πρέπει να ποτίζεται το φυτό σε αυτό το στάδιο
Απάντηση
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=2665
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Καλησπέρα παιδιά, τα φύλλα έχουν τσαλακώσει λίγο. Είναι μήπως ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά ή είναι κάτι ασήμαντο; 
[Εικόνα: received_244541443023848.jpg]

[Εικόνα: received_244541466357179.jpg]

[Εικόνα: received_244541516357174.jpg]
Απάντηση
Θέλω την βοήθεια σας, βρίσκομαι στην 20η μέρα και ένα φύλλο έχει κιτρινίσει σε μερικά σημεία (και φοβάμαι μην χειροτερεύσει). Πρέπει να αναφέρω ότι πριν 6 μέρες ξεκίνησα να ποτίζω με λίπασμα ( μισή δόση από αυτή που αναγράφεται αρχικά και δεν μου εμφάνισε πρόβλημα εκείνες τις μέρες), πριν 4 μέρες άλλαξα την λάμπα από 30 watt στα 300 watt. Τέλος επειδή έλειπα για 2 μέρες, είχε μείνει ουσιαστικά την μία μέρα απότιστο αλλά είχα ρίξει λίγο παραπάνω νερό την προηγούμενη μέρα για να καθυστερήσει να το πιει. 
Ευθύνεται κάτι από αυτά για το κιτρίνισμα και να κάνω κάτι για να μην εξαπλωθεί ή θα περάσει μόνο του; 
[Εικόνα: received_255532735258052.jpg]

[Εικόνα: received_255532768591382.jpg]
Απάντηση
Παιδιά και να μην είστε σίγουροι, έστω κάποιος να πει την γνώμη του.....
Σήμερα είναι 26η μέρα, τα δύο στρογγυλά φυλλαράκια κάτω-κάτω κιτρίνισαν εντελώς (δεν ξεράθηκαν, σαν να σάπισαν πιο πιθανό γιατί ενώ είναι κίτρινα, είναι πολύ μαλακά), το φύλλο από πάνω συνεχίζει να κιτρινίζει/ξερένεται και το ζευγάρι του αρχίζει και αυτό να χάνει το πράσινο χρώμα του. 
Γενικά παρατηρώ ότι εμφανίζονται προβλήματα στα χαμηλά φύλλα. 
Πριν μερικές μέρες είχε εμφανιστεί επιφανειακά στο χώμα μούχλα, την οποία αφαίρεσα, μείωσα το πότισμα και δεν εμφανίστηκε ξανά. 
Υπάρχει περίπτωση τα φύλλα να χαλάνε από υπερβολικό πότισμα; 
Έστω την γνώμη σας, SOS
[Εικόνα: received_261020564709269.jpg]

[Εικόνα: received_261032594708066.jpg]
Απάντηση
Σύναψη:Υπάρχει περίπτωση τα φύλλα να χαλάνε από υπερβολικό πότισμα; 
Ναι
Απάντηση
(07-29-2018, 01:25 PM)GanjaFarmer1312 Έγραψε: Παιδιά και να μην είστε σίγουροι, έστω κάποιος να πει την γνώμη του.....
Σήμερα είναι 26η μέρα, τα δύο στρογγυλά φυλλαράκια κάτω-κάτω κιτρίνισαν εντελώς (δεν ξεράθηκαν, σαν να σάπισαν πιο πιθανό γιατί ενώ είναι κίτρινα, είναι πολύ μαλακά), το φύλλο από πάνω συνεχίζει να κιτρινίζει/ξερένεται και το ζευγάρι του αρχίζει και αυτό να χάνει το πράσινο χρώμα του. 
Γενικά παρατηρώ ότι εμφανίζονται προβλήματα στα χαμηλά φύλλα. 
Πριν μερικές μέρες είχε εμφανιστεί επιφανειακά στο χώμα μούχλα, την οποία αφαίρεσα, μείωσα το πότισμα και δεν εμφανίστηκε ξανά. 
Υπάρχει περίπτωση τα φύλλα να χαλάνε από υπερβολικό πότισμα; 
Έστω την γνώμη σας, SOS
[Εικόνα: received_261020564709269.jpg]

[Εικόνα: received_261032594708066.jpg]

Φίλε καλησπέρα και εμένα έτσι έγιναν στο αυτόματο, τα έκοψα κιόλας όταν ξεράθηκαν μια χαρά πάει το φυτό μου από κει και πέρα. Δεν έκοψα μόνο τα μικρά αλλά και τα άλλα, καλώς κακώς θα δείξει. Μην αγχώνεσαι για τα πρώτα φιλαράκια. Επίσης μπορεί να φταίει και το χώμα να χρειάζεται παραπάνω περλίτη. Γενικά πάντως τα φύλλα του δείχνουν περίεργα έτσι όπως είναι κατσαρά.
Απάντηση
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια. Οπότε συνεχίζω με μειωμένο πότισμα και δεν χρειάζεται να ανησυχώ...
Σχετικά με τα κατσαρά φύλλα, μόνο αυτό το ζεύγος είχε βγει έτσι. Όλα τα άλλα είναι μία χαρά
Μπορώ να κάνω κάτι για να προλάβω το φύλλο που χάνει το χρώμα του, πριν κιτρινίσει;
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)