Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΜΑΥΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΣΤΙΣ ΑΚΡΕΣ... ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ???
Είναι μια εβδομαδα που ξεκινησε αυτη η ιστορια και δεν ξερω τι δεν παει καλά... το φυτο ειναι φωτοπεριοδου.
[Εικόνα: PIC_0351.jpg]

[Εικόνα: PIC_0352.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Αυτο ειναι καλλιο η ψευδαργυρος. Μοιαζει πολυ περισσοτερο με ψευδαργυρο αλλα δυσκολυεομαι να πιστεψω οτι ειναι οντως μιας και ειναι ποιο σπανια ελλειψη. Για να ειμαστε σιγουροι τι χωμα χρησιμοποιεις ? Ξεκινησε απο τα κατω φυλλα? Προχωραει γρηγορα?Εισαι σε αναπτυξη η ανθοφορια και σε ποια ημερα? Τι λιπασμα του βαζεις και τελος φωτογραφια απο ολο το φυτο.
Απάντηση
(07-08-2018, 12:54 PM)mad_scientist Έγραψε: Αυτο ειναι καλλιο η ψευδαργυρος. Μοιαζει πολυ περισσοτερο με ψευδαργυρο αλλα δυσκολυεομαι να πιστεψω οτι ειναι οντως μιας και ειναι ποιο σπανια ελλειψη. Για να ειμαστε σιγουροι τι χωμα χρησιμοποιεις ? Ξεκινησε απο τα κατω φυλλα? Προχωραει γρηγορα?Εισαι σε αναπτυξη η ανθοφορια και σε ποια ημερα? Τι λιπασμα του βαζεις και τελος φωτογραφια απο ολο το φυτο.

[Εικόνα: PIC_0360.jpg]

[Εικόνα: PIC_0361.jpg]
Το χώμα είναι κομπόστ με περλίτη. και όντως το πρόβλημα ξεκίνησε από τα κάτω φύλλα. Δεν μπορώ να πω πως προχωράει γρήγορα. το φυτό είναι όπως είπα φωτοπεριόδου και βρίσκεται ακόμα στην ανάπτυξη, συγκεκριμένα διανύει την 5η εβδομάδα του και όσο για το λίπασμα βάζω σε πολύ λίγη ποσότητα βιολογικό 50-50 (σε σκόνη που το διαλύεις σε νερό).
Απάντηση
Το χωμα δεν μπορει να αποτελειτε μονο απο κομποστ και περλιτη , πρεπει να εχει και τυρφη η coco αλλιως δεν ειναι χωμα αλλα απλα κομποστ με περλιτη....Επισεις αν το κομποστ που εβαλες ειναι καλης ποιοτητας θα πρεπει να εχει αρκετο ψευδαργυρο. Το χωμα σου παντως μοιαζει με πολυ κακο νταμαροχωμα που μαζευτικε απο καπου....η γλαστρα σου μοιαζει μικρη για το φυτο και το φυτο σου ειναι πολυ ασχημα για 5 εβδομαδων. Το λιπασμα σου δεν ειναι βιολογικο. Βιολογικο λιπασμα με τιμες  50-50 δεν υπαρχει και οποιος σου το πουλισε για βιολογικο θελει χοντρο κραξιμο? Επισεις 50-50 τι? Για να μην το ταλαιπωρουμε και σε πολυ μπλεκω αγορασε ενα καλο χωμα καντου μια μεταφυτευση σε καμια 25 L γλαστρα και θα αρχισει να φτιαχνει....
Απάντηση
τι μπορει να ειναι το μαυρισμα;
δηλαδη στο κακο-φτωχο χωμα εφειλεται;
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(07-08-2018, 05:22 PM)CatAek Έγραψε: τι μπορει να ειναι το μαυρισμα;

Δεν ξερω τι μπορει να ειναι, αυτο που ξερω ομως ειναι πως στην ιδια γλαστρα μεγαλωσε και απεδωσε με υγεια ενα αυτοματο scung, με το ιδιο λιπασμα και χωμα και μπορω να πω πως ποιοτικα ειναι αρκετα "ψηλα". Μηπως εχει να κανει με το κλαδεμα;
Απάντηση
μπα το κλαδεμα δεν παιζει να φταιει.
Απάντηση
(07-08-2018, 05:22 PM)CatAek Έγραψε: τι μπορει να ειναι το μαυρισμα;

Στο κακό χώμα.....και στο ph που σίγουρα θα είναι στα τάρταρα....θέλει μεταφύτευση επειγόντως
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
(07-08-2018, 06:49 PM)sig-p420 Έγραψε: Στο κακό χώμα.....και στο ph που σίγουρα θα είναι στα τάρταρα....θέλει μεταφύτευση επειγόντως

αχα!! ty αστερι! Smile
Απάντηση
(07-08-2018, 06:52 PM)CatAek Έγραψε:
(07-08-2018, 06:49 PM)sig-p420 Έγραψε: Στο κακό χώμα.....και στο ph που σίγουρα θα είναι στα τάρταρα....θέλει μεταφύτευση επειγόντως

αχα!! ty αστερι! Smile

Οκ. Θα το μεταφυτευσω. Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)