Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Έλειψη αζώτου
Καλησπέρα στην κοινότητα! Αυτό είναι το πρώτο μου ποστ σε αυτό το φόρουμ. Πέρα από άλλα κοινά ενδιαφέροντα που πιθανώς να έχουμε με κάποιους, σίγουρα μοιραζόμαστε το ενδιαφέρον μας για την πολυαγαπημένη Μαρία-Τζένη. Cool

Ξεκίνησα να καλλιεργώ στο σπίτι μου στην Ολλανδία (μπαλκόνι) μιας και αυτήν την περίοδο έχουμε και εδώ επιτέλους καλό καιρό.

Ως αρχάριος επέλεξα ένα αρκετά εύκολο στρέιν, το Northern Lights. Είμαι στην 42η ημέρα και τα 3 μου φυτά πηγαίνουν καλά σε γενικές γραμμές. Πέρα από το τελικό προιόν που ελπίζω να πάρω σε περίπου 2 μήνες από σήμερα, θέλω να αξιοποιήσω απροσδόκητα συμβάντα για να βελτιώσω τις γνώσεις μου στην καλλιέργεια (γενικά και ειδικά). Μόλις έχω αποκτήσει αρκετή εμπειρία ελπίζω να μπορέσω και εγώ με τη σειρά μου να βοηθήσω μέλη του γκρουπ.

Σε περίπου 10 μέρες θα μεταφέρω τα φυτά σε εσωτερικό χώρο με HPS 250W προκειμένου να ξεκινήσει η ανθοφορία. Έχω ήδη παρατηρήσει να βγαίνουν τριχούλες σε σημεία που η βιβλιογραφία αναφέρει οτι θα βγουν τα άνθη. Αυτό μου κάνει αρκετή εντύπωση μιας και οι σπόροι ειναι feminized αλλά όχι αυτόματοι. Ξέρετε κάποια πιθανή εξήγηση για αυτό? (1η ερώτηση)

Πέρα από αυτό, ο βασικός λόγος που χρειάζομαι τη βοήθεια σας είναι επειδή τα φυτά έχουν έλλειψη αζώτου. Χρησιμοποιώ το fish mix της biobizz, αλλά το ξεκίνησα κάπου μέσα στην 4η εβδομάδα αντί για νωρίτερα όπως ενδείκνυται. Χρησιμοποιώ 2ml/λίτρο κάθε περίπου 5 μέρες. Παρόλα αυτά και τα 3 φυτά εμφάνισαν τα τυπικά συμπτώματα έλλειψης αζώτου (κιτρίνισμα φύλλων βάσης και αποκοπή). Συγκεκριμένα και τα 3 φυτά έχασαν μέχρι στιγμής 4-6 φύλλα. Το υπόλοιπο φυτό πάει μια χαρά (με εξαίρεση κάτι θρίπες αλλα ψεκάζω σαπουνοδιάλυμα και πιστεύω είναι ΟΚ).

Πιστεύετε είναι καλύτερο να αυξήσω τη δόση και τη συχνότητα του fish mix? να πάρω συμπληρωματικό λίπασμα για άζωτο? Ενδεχομένως κάποια άλλη ιδέα που δεν έχω σκεφτεί? (2η ερώτηση)

Τέλος, τα 2 λιπάσματα ανθοφορίας της biobizz (bio bloom kai top max) πρέπει να ξεκινήσουν να μπαίνουν από τώρα που εμφανίστηκαν οι τριχούλες των θηλυκών ή αφού το φυτό έχει μπει για τα καλά στην ανθοφορία? (3η ερώτηση)

Παραθέτω κάποιες εικόνες των φυτών. Ευχαριστώ πολύ, καλό καλοκαίρι σε όλους!

[Εικόνα: IMG_0268.jpg]

[Εικόνα: IMG_0273.jpg]

[Εικόνα: IMG_0279.jpg]

[Εικόνα: IMG_0282.jpg]

[Εικόνα: IMG_0283.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

καλησπερα,
πρεπει να χρησιμοποιεις και το grow οχι μονο το bloom.
το αζωτο βρισκεται στο grow και ειδικα με την σειρα της biobizz
που το θελει σιγουρα τουλαχιστο στο 1 μλ παραλληλα με το bloom την φαση της ανθισης.
επισης η biobizz πουθενα δεν εχει cal mag.
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
ΟK άρα ξεκινάω να βάζω μαζί με το fish mix kai 1 ml από το grow. Αρκεί αυτό για να σταματήσει το πρόβλημα με την έλλειψη αζώτου? Η συχνότητα που μπαίνουν τα λιπάσματα να παραμείνει ανά 5 μέρες? Η ποσότητα για το fish mix να παραμείνει στα 2ml?
Απάντηση
επειδη χρησιμοποιω αλλη σειρα δεν ξερω τις αναλογιες,
πηγαινε το με το προγραμμα που εισαι και απλα βαλε και 1μλ grow παρεα.
δεν νομιζω να ειναι αργα απορροφησιμο οποτε θα δεις διαφορα(οχι επεκταση του κιτριματος σε αλλα φυλλα)
σε 2-3 μερες πιστευω.
περιμενε και κανεναν αλλο με την biobizz γιατι εχω advanced.
απο φιλους οτι ξερω κι οτι εχω δει.
Απάντηση
PapaJimis στο κουτί μαζί με τα λιπάσματα έχει και το πρόγραμμα, ακολούθησε το και θα είσαι μια χαρά.

[Εικόνα: BioBizzfeedchart1.jpg]
Απάντηση
Φαγακι θέλουν....όπως τα λέει η Cat....ανέβασε δοσολογίες...τα biobizz δεν είναι δυνατά λιπάσματα...
1ml είναι λίγο....βαλε τώρα μια 3ml....και μετα μια βδομάδα 2ml..... και βλέπεις για την επόμενη πως θα πάνε...και κατεβάζεις αν χρειάζεται

[Εικόνα: biobizz_chart_2.jpg]
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Σύναψη: Έχω ήδη παρατηρήσει να βγαίνουν τριχούλες σε σημεία που η βιβλιογραφία αναφέρει οτι θα βγουν τα άνθη. Αυτό μου κάνει αρκετή εντύπωση μιας και οι σπόροι ειναι feminized αλλά όχι αυτόματοι. 
Είναι σε καλό δρόμο και φυσιολογικό.Είναι θηλυκό.Και οι γυναίκες πρώτα βγάζουν τριχούλες και μετά τις έρχεται περίοδος
και μπορούν να τεκνοποιήσουν. Tongue 
Σύναψη:οι σπόροι ειναι feminized αλλά όχι αυτόματοι.
Λίγο εδώ τα έχεις μπερδέψει φίλε.Ρίξε λίγο διαβασματάκι στο φόρουμ για να καταλάβεις ποια είναι τα θηλυκά,ποια Θηλυκοποιημένα,ποια
φωτοπεριόδου και ποια αυτόματα.Παίζει μεγάλο ρόλο ο παράλληλος που βρίσκεσαι και οι ώρες ηλιοφάνειας.
Τα άλλα στα είπαν τα παιδιά.
Απάντηση
Εισαι σιγουρος οτι ειναι φωτοπεριοδου; Τοσο μικρο φυτο και να βγαζει τριχες δεν ειναι συνηθισμενο εκτος αν ειναι αυτοματο. Tα φωτο περιοδου βγαζουν τριχες μεσα στην αναπτυξη αλλα αφου μεγαλωσουν και αλλο οχι τοσο μικρα.
Εντομεταξυ εδω η μερα ακομα διαρκει 13+ ωρες επομενος δυσκολο να εχει ανθισει αν ειναι οντως φωτοπεριοδου
Απάντηση
ολλανδια ειναι το παλικαρι.
Απάντηση
Ξερεις που ειμαι εγω;

Αν ειναι αυτοματο κρατατο εξω κ αρπαξε την ευκαιρια που ο καιρος μας δινει αν φυσικα τα βλεπει το φως ολη την μερα!
Απάντηση
φανταζομαι ελλαδα,δεν μυριζω και τα νυχια μου.
δεν ηξερα οτι η ολλανδια εχει 13+ ωρες ηλιο τετοια εποχη.
γιατι δεν καθονται στα αυγα τους τοτε; Tongue
Απάντηση
Παίδες μπορεί να έχουν δείξει φύλο τα κορίτσια και ας είναι οι ώρες φωτός περισσότερες απο 12
Μονο και μονο λόγο ηλικίας....εχει συμβεί πολλές φορές εδω μέσα...τα έχουμε ξαναπεί αυτά Big Grin
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
(07-08-2018, 10:24 PM)sig-p420 Έγραψε: Παίδες μπορεί να έχουν δείξει φύλο τα κορίτσια και ας είναι οι ώρες φωτός περισσότερες απο 12
Μονο και μονο λόγο ηλικίας....εχει συμβεί πολλές φορές εδω μέσα...τα έχουμε ξανά πει
Rolleyes
εγω το ξερω..για δικα μου φυτα καναμε κουβεντα. Smile
Απάντηση
Οπουδήποτε και να ζούμε πάνω από τον ισημερινό,το θερινό ηλιοστάσιο πέρασε στις 21 Ιουνίου.
Η μέρα έχει αρχίσει να μικραίνει και τα φυτά έχουν πάρει το μήνυμα να το γυρίσουν σε ανθοφορία.
Το παιδί είπε ότι έβγαλε τριχούλες,δεν είπε ότι είδε άνθη.Είναι σε καλό δρόμο.Άλλα φυτά βιάζονται,
άλλα αργούν μερικές ημέρες.Φυσιολογικά πράγματα.
Απάντηση
Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες!

Για όποιον ενδιαφέρεται, αυτή την περίοδο η μέρα στην Ολλανδία διαρκεί γύρω στις 16 ώρες. Η μέρα θα γίνει 12 ώρες κάπου στο τελευταίο 5ήμερο του Σεπτεμβρίου, αλλά η θερμοκρασία δεν θα επιτρέπει πλέον outdoor καλλιέργεια. Εξού και η επιλογή μου να έχω τα φυτά outdoor κατά τη βλαστική ανάπτυξη αλλά indoor κατά την ανθοφορία.

Σύναψη:Είναι σε καλό δρόμο και φυσιολογικό.Είναι θηλυκό.Και οι γυναίκες πρώτα βγάζουν τριχούλες και μετά τις έρχεται περίοδος

και μπορούν να τεκνοποιήσουν

Pansek λένε ότι όσο πιο σύντομα μπει η γυναίκα στην εφηβεία, τόσο πιο σύντομα θα βγει Wink
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)