Αξιολόγηση Θέματος:
  • 3 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φίλτρα αντίστροφης όσμωσης.
Ανάλογα στην περιοχή που ζούμε,υπάρχει και το νερό που πίνουμε. Σ'αρκετές περιοχές της Ελλάδας το νερό είναι κατάλληλο, σε άλλες έχει μικρό πρόβλημα και σ΄άλλες το νερό είναι προβληματικό.

Τα στάδια επεξεργασίας του νερού για οικιακή χρήση είναι...

1.) Φίλτρανση σωματιδίων.

[Εικόνα: 8060030.jpg]

Αυτό είναι ένα απλό φίλτρο που συνήθως μπαίνει μετά το ρολόι του σπιτιού και κρατάει χώματα,σκουριές και πέτρες.
Είναι φτιαγμένα από πολυπροπυλαίνιο,νήμα ,ή ακόμα και ανοξείδωτη σίτα. Αυτά τα φίλτρα έχουν διαπερατότητα (1000μm - 10μm) 
Όσο πιο μικρό είναι το νούμερο,τόσο πιο πολλά σωματίδια κρατάει.

2.) Μικροφίλτρανση (10μm-0.1μm)

Είναι το φίλτρο ενεργού άνθρακα που για τα περισσότερα σπίτια είναι αρκετό, ειδικά σε συνδυασμό με το προηγούμενο φίλτρο γιατί ο ενεργός άνθρακας σε αυτό το φίλτρο μειώνει το χλώριο, το χλωροφόρμιο, την δυσάρεστη γεύση, οσμή, αιωρουμένα σωματίδια, άμμο, σκουριά, λάσπη, χώματα, ολικό οργανικό άνθρακα, βιομηχανικές οργανικές ενώσεις (τετραχλωροαιθυλένιο, τριχλωροαιθυλένιο), διαλυμένες οργανικές ενώσεις, οργανικό χρώμα, διαλυμένο σίδηρο, μαγγάνιο, βιομηχανικά απόβλητα και πολλές άλλες βλαβερές για τον οργανισμό ουσίες.
Με αυτό συνήθως είμαστε καλυμμένοι.

3.) Υπερδιήθηση (0,1μm-0,01μm)

https://es.aliexpress.com/store/product/...60834.html

Μέχρι πριν από λίγα χρόνια δεν ήταν προσιτά αυτά τα φίλτρα για οικιακή χρήση,αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν πέσει οι τιμές και είναι προσιτά σε όλους.Λέγονται φίλτρα με μεμβράνες κοίλων ινών. 
Εδώ σταματάνε βακτήρια, ιοί, το υπόλοιπο χλώριο που είχε περάσει από το προηγούμενο,τα κολλοειδή κλπ.
Όσοι έχουν τέτοια φίλτρα είναι καλυμένοι στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας.
Μεγάλο πλεονέκτημα αυτού του φίλτρου είναι ότι το νερό που βγαίνει από την βρύση του έχει 'σχεδόν' την ίδια πίεση με την πίεση του δικτύου.
Δεύτερο μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι δεν έχει απώλεια νερού.

4.) Νανοδιήθηση (0,01μm-0,001μm)

Τέτοια φίλτρα είναι πολύ ακριβά και δεν είναι ακόμα για οικιακή χρήση.

5)Αντίστροφης όσμωσης. 0,0001μm

Μερικές περιοχές της Ελλάδας,όπως στην Χαλκιδική,ευρύτερη περιοχή Λαγκαδά,πολλά νησιά κλπ έχουν νερό με βλαβερές ουσίες,ή υπερβολικά άλατα. Εδώ χρειάζεται το φίλτρο αντίστροφης όσμωσης.
Τι είναι αυτό; Θα πρέπει να πούμε τι είναι όσμωση και μετά να φτάσουμε στην αντίστροφη.
Αν έχουμε δυο δεξαμενές νερού που συνδέονται μεταξύ τους με μία μεμβράνη ημιπερατή όπως στην φώτο 

[Εικόνα: afalatosi_me_xrisi_antistrofis_osmosis.jpg]

Τότε το αφαλατωμένο νερό θα περάσει από την μεμβράνη και θα πάει στο νερό με τα άλατα και ταυτόχρονα επειδή το νερό θα αραιώνει θα προσπαθεί να επιστρέψει πίσω για να έλθει η ισορροπία.Αυτό το φαινόμενο λέγετε όσμωση.

Αν δούμε όμως την φωτό καλύτερα θα δούμε στην πάνω δεξιά μεριά ένα κυλινδρικό σωλήνα με ένα πράσινο βέλος να ασκείτε μια δύναμη. Η δύναμη αυτή είναι η πίεση του δικτύου που αναγκάζει το νερό να ακολουθήσει την αντίστροφη διαδρομή και να περάσει με το ζόρι μέσα από την μεμβράνη και θέλοντας και μη να καθαρίσει. Αυτό το φαινόμενο λέγετε αντίστροφη όσμωση.

Επειδή από την μεμβράνη περνάει λίγο νερό καθαρό ανά ώρα,το νερό που παράγετε αποθηκεύετε σε ένα πιεστικό δεξαμενάκι για να υπάρχει διαθέσιμο όταν το χρειαζόμαστε.
Τέτοια πιεστικά είναι 6,10,15,ή και παραπάνω λίτρων.Το δικό μου πχ.είναι 15/αρι.
Κατά την διάρκεια παραγωγής του καθαρού νερού,υπάρχει ένας μηχανισμός που στέλνει το ακάθαρτο νερό στην αποχέτευση. Πηγαίνοντας το νερό στην αποχέτευση υπάρχει μία συσκευή που στην ουσία δυσκολεύει το βρώμικο νερό να φύγει  εύκολα και στην ουσία ανεβάζει την πίεση και έχουμε μεγαλύτερη παραγωγή καθαρού νερού.

Εδώ θέλει προσοχή.

Αυτός ο 'πνίχτης' πάνω του έχει κάποιους αριθμούς πχ 300, 420, 800 κλπ Όσο ποιο μεγάλος είναι
ο αριθμός τόσο πιο πολύ δυσκολεύει την διέλευση του νερού ,με αποτέλεσμα να βουλώνουν τα φίλτρα.Ιδανικό είναι το 300/αρι αν και οι περισσότεροι εδώ μέσα θα ήθελαν το 420.
Επίσης υπάρχει ένα εξάρτημα σε όλα τα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης.Αυτό είναι ένας αυτόματος διακόπτης που κόβει την παραγωγή του νερού μόλις γεμίσει την δεξαμενή.
Αν δεν υπήρχε αυτός ο διακόπτης θα παρήγαγε νερό ασταμάτητα και όταν η δεξαμενή θα γέμιζε, το νερό το καθαρό θα πήγαινε στην αποχέτευση.

Το καθαρό νερό μέσα από ένα σωληνάκι πάει σε ξεχωριστό βρυσάκι για κατανάλωση.
Τα συνηθισμένα φίλτρα έχουν μεμβράνη 50 GPD,αλλά υπάρχουν και 75,100,150,200.
GPD = γαλόνια την ημέρα. Δηλαδή χοντρικά 190 λίτρα νερό την ημέρα.
Τώρα αν βάλουμε πχ 100/αρι φίλτρο δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα μπορούμε να πάρουμε την διπλάσια ποσότητα,εκτός αν έχουμε πολύ μεγάλη πίεση δικτύου.

Αν δεν έχουμε και θέλουμε περισσότερη ποσότητα νερού,τότε υπάρχουν φίλτρα με ενσωματωμένο μοτεράκι που ανεβάζει την πίεση και παράγει περισσότερο νερό. Μας χρειάζεται; Εξαρτάτε την πίεση του δικτύου και την κατανάλωση. πχ.Εγώ μένω στον έβδομο,το νερό δεν έχει την μεγάλη πίεση (υπολογίζω 2-2,5 ατμ). Το φίλτρο μου είναι 50/αρι και μένουμε 4 άτομα ένας σκύλος 2 γάτες και 20 φυτά.

Μου αρκεί γιατί έχω αρκετά μπουκάλια που τα γεμίζω και τα έχω καβάντζα,άλλα για πότισμα κι άλλα για κατανάλωση και δεν πάω την τελευταία στιγμή να πάρω νερό να ποτίσω.

Τα φίλτρα ΑΟ είναι συνήθως 5 σταδίων.
Το πρώτο στάδιο κρατάει τα χοντρά,άμμο πετρούλες, ιζήματα κλπ.
Το δεύτερο είναι συνήθως ενεργού άνθρακα αλλά με πιο χοντροκομένους κόκκους.
Το τρίτο είναι ενεργού άνθρακα με μικρότερους κόκκους.
Το τέταρτο είναι η μεμβράνη.
Και το πέμπτο είναι ένα φίλτρο από ενεργό άνθρακα από καρύδα που βελτιώνει την γεύση του νερού.

Πλεονεκτήματα

Είναι το καλύτερο φίλτρο για οικιακή χρήση σε περιοχές με δύσκολο νερό,με βρομιές, χημικά, λιπάσματα, με υφάλμυρο νερό , νερό από γεωτρήσεις, πηγάδια κλπ.

Μειονεκτήματα

Δεν έχει μεγάλη παραγωγή (άμεση) αλλά αποθηκεύετε σε δεξαμενάκι.
Νερό πάει στην αποχέτευση αλλά ποιος θα το ήθελε αυτό το βρώμικο νερό;
Και τελευταίο μαζί με το ακάθαρτο νερό και τα άλατα πετιούνται και στοιχεία που είναι χρήσιμα, όπως μαγνήσιο,κάλιο,ασβέστιο κλπ. Τα χρειαζόμαστε; Ναι είναι απαραίτητα στο οργανισμό μας.

Αλλά υπάρχει το αλλά. Αν κάνουμε σωστή διατροφή στο σπίτι μας αυτά που λείπουν από το νερό
τα παίρνουμε από τα τρόφιμα και φρούτα. Αν η διατροφή μας είναι άστα να πάνε τότε μας λείπουν.

Εδώ υπάρχει μια έξτρα λύση.Υπάρχει φίλτρο εμπλουτισμού των στοιχείων και μετάλλων που αφαιρέθηκαν.
Σε πρώτη φάση αυτά. Μετά θα πούμε για κάθε πότε αλλάζουμε φίλτρα,ανταλλακτικά και κόστη.
Αν ξέχασα κάτι ή υπάρχουν απορίες τις λέμε στην συνέχεια.
Απάντηση

ads by gr420info

5 αστέρια απο έμενα  Smile
Leaf             Leaf
Απάντηση
Παρε κ ενα sticky, και αν χρειαστει να μπαλωσεις τιποτα η να προσθεσεις κειμενο στο αρχικο σου post μου λες
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
πολυ καλο αρθρο και πανω που ψαχνωμουνα
.Αν αγορασουμε μια φτηνη συσκευη κανει δουλεια,ως προς την καθαροτητα του νερου?Κατι σαν αυτη
: https://www.ebay.com/itm/5-Stage-RO-DI-r...2464294862 .
Εχει καποιος να προτινη καποια φτηνη λυση, για μικρη παραγωγη νερου Α/Ο?
Απάντηση
Hat off
Απάντηση
Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά λόγια,να ΄στε καλά.
(07-09-2018, 12:26 PM)ψημενακιας Έγραψε: πολυ καλο αρθρο και πανω που ψαχνωμουνα
.Αν αγορασουμε μια φτηνη συσκευη κανει δουλεια,ως προς την καθαροτητα του νερου?Κατι σαν αυτη
: https://www.ebay.com/itm/5-Stage-RO-DI-r...2464294862       .
Φίλε μου την συσκευή αυτήν δεν την ξέρω σαν μάρκα.Το μυστικό σ'αυτά είναι η ποιότητα των υλικών,των φίλτρων,αλλά και τα σωληνάκια
βαλβίδες,βρύση κλπ.Κάθε πότε πρέπει να αλλάζεις τα φίλτρα του και πόσο κοστίζουν.
Εγώ τα τελευταία 8-9 χρόνια έχω αυτό και είμαι ευχαριστημένος.Βέβαια είναι το προηγούμενο μοντέλο και δεν έχει το ρολογάκι.
Εγώ το πήρα από το εδώ leroy merlin και ήμουνα τυχερός γιατί την ημέρα που το πήρα το είχε σε προσφορά και από 120 περίπου
το πήρα 85-90.Μετά από ένα χρόνο πήρα ακόμα ένα για ένα φίλο μου που ζει στην Γαλλία και αυτός το δουλεύει από πηγάδι.
Υγ.
Για τον φίλο που μου έστειλε πμ,Δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο επαγγελματικά απλά χρησιμοποιώ Αντίστροφη όσμωση από το 1992.
Πιστεύω ένας υδραυλικός να σου ζητήσει 20-30 ευρώ να σου το περάσει.Σε μισή ώρα είσαι έτοιμος.Εκείνο που καθυστερεί,είναι η τρύπα
που πρέπει να ανοίξεις στον πάγκο για να περάσεις την βρύση.Αν έχεις τα εργαλεία είσαι άρχοντας.Εγώ δεν τα πολυπάω τα υδραυλικά.
Και κανονικά η όσμωση γράφετε με ωμέγα.Δλδ Ώσμωση.Δεν ξέρω γιατί σε πολλά σάιτ το γράφουν με ο αντί ω.
Απάντηση
(07-09-2018, 08:04 PM)pansek Έγραψε: Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά λόγια,να ΄στε καλά.
(07-09-2018, 12:26 PM)ψημενακιας Έγραψε: πολυ καλο αρθρο και πανω που ψαχνωμουνα
: https://www.ebay.com/itm/5-Stage-RO-DI-r...2464294862       .
Φίλε μου την συσκευή αυτήν δεν την ξέρω σαν μάρκα.Το μυστικό σ'αυτά είναι η ποιότητα των υλικών,των φίλτρων,αλλά και τα σωληνάκια
βαλβίδες,βρύση κλπ.Κάθε πότε πρέπει να αλλάζεις τα φίλτρα του και πόσο κοστίζουν.
Εγώ τα τελευταία 8-9 χρόνια έχω αυτό και είμαι ευχαριστημένος.Βέβαια είναι το προηγούμενο μοντέλο και δεν έχει το ρολογάκι.
Εγώ το πήρα από το εδώ leroy merlin και ήμουνα τυχερός γιατί την ημέρα που το πήρα το είχε σε προσφορά και από 120 περίπου
το πήρα 85-90.Μετά από ένα χρόνο πήρα ακόμα ένα για ένα φίλο μου που ζει στην Γαλλία και αυτός το δουλεύει από πηγάδι.
Υγ.
Για τον φίλο που μου έστειλε πμ,Δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο επαγγελματικά απλά χρησιμοποιώ Αντίστροφη όσμωση από το 1992.
Πιστεύω ένας υδραυλικός να σου ζητήσει 20-30 ευρώ να σου το περάσει.Σε μισή ώρα είσαι έτοιμος.Εκείνο που καθυστερεί,είναι η τρύπα
που πρέπει να ανοίξεις στον πάγκο για να περάσεις την βρύση.Αν έχεις τα εργαλεία είσαι άρχοντας.Εγώ δεν τα πολυπάω τα υδραυλικά.
Και κανονικά η όσμωση γράφετε με ωμέγα.Δλδ Ώσμωση.Δεν ξέρω γιατί σε πολλά σάιτ το γράφουν με ο αντί ω.

Φιλε Pansek, εγω εχω 2 ερωτησουλες αμα μπορεις να μου απαντησεις: 1η) το νερο της αντιστροφης οσμωσης (εχω κανει και εγω μια σχετικη ερευνα), μου εχουν πει οι περισσοτεροι πωλητες οτι δεν ειναι καταλληλο για πιοσιμο και οτι γρηγορα θα το αντιληφθω με προβλημα στα νεφρα (συγκεκριμενα για τα φιλτρα 5 στοιχειων, ακριβως οπως τα αναφερεις παραπανω). Αμα εχεις γνωση γι αυτο θαναι καλο γιατι ειμαι σε φαση κι εγω να βαλω αντιστροφη οσμωση στο σπιτι μου. Η 2η) ερωτηση εχει να κανει με τα απονερα της αντιστροφης οσμωσης, αυτα που βγαινουν απο την αποχετευση και ειναι δεκαπλασια του φιλτραρισμενου καθαρου νερου οπως μου ειπανε, ξερεις αμα θα μπορουσα να τα ριξω στον μπαξε μου. Η σκεψη μου φυσικα ητανε οχι να μην τα ριξω στον μπαξε, αλλα ειναι τοσο πολυ νερο που παει χαμενο και ελεγα μηπως ???
Απάντηση
Σύναψη:1η) το νερο της αντιστροφης οσμωσης (εχω κανει και εγω μια σχετικη ερευνα), μου εχουν πει οι περισσοτεροι πωλητες οτι δεν ειναι καταλληλο για πιοσιμο και οτι γρηγορα θα το αντιληφθω με προβλημα στα νεφρα (συγκεκριμενα για τα φιλτρα 5 στοιχειων, ακριβως οπως τα αναφερεις παραπανω). Αμα εχεις γνωση γι αυτο θαναι καλο γιατι ειμαι σε φαση κι εγω να βαλω αντιστροφη οσμωση στο σπιτι μου.
Από το 1992 χρησιμοποιώ φίλτρο αντίστροφης ώσμωσης.Στο σπίτι όλη η οικογένεια πίνει μόνο από το φίλτρο.Το πιο πιθανό είναι
να καθαρίσει το νεφρό παρά να δημιουργηθεί πρόβλημα.Επειδή είχα πρόβλημα με το δεξί νεφρό (πέτρα)κάνω σχεδόν κάθε χρόνο
έλεγχο και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Και πως θα μπορούσε να υπάρχει αφού το νερό είναι χωρίς άλατα.
Επειδή σε αρκετά σπίτια δεν κάνουν καλή διατροφή και ενδεχομένως να τους βγουν ελλείψεις από μέταλλα και ιχνοστοιχεία που αποβάλλονται μαζί με τις ακαθαρσίες,υπάρχουν φίλτρα εμπλουτισμού του νερού πχ.
https://www.primato.gr/proionta/antallak...smosi.html
Εγώ πάντως τέτοιο φίλτρο δεν έβαλα.
Σύναψη: 2η) ερωτηση εχει να κανει με τα απονερα της αντιστροφης οσμωσης, αυτα που βγαινουν απο την αποχετευση και ειναι δεκαπλασια του φιλτραρισμενου καθαρου νερου οπως μου ειπανε, ξερεις αμα θα μπορουσα να τα ριξω στον μπαξε μου.
Ναι εδώ είναι ένα θέμα και είναι σε συνάρτηση του πόσο βρώμικο είναι το νερό δικτύου και κάθε πότε αλλάζεις τα φίλτρα.
Επίσης υπάρχει ένα εξάρτημα που στραγγαλίζει την έξοδο του νερού και μειώνει τις απώλειες.
https://www.primato.gr/proionta/filtra-n...ictor.html
Δεν το χρησιμοποιώ.
Δεν θα χρησιμοποιούσα τα απόβλητα για πότισμα του μπαξέ με τίποτα.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)