Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι οριο ζωης εχει το κομενο χορτο;;;
Γεια σε ολους. Με ενδιαφερει να μαθω ποσο μπορει να κρατησει τη "δυναμη" του ενας παπας, απο τη στιγμη που εχει ολοκληρωσει (επιτυχως) το σταδιο της ωριμανσης και εχει αποθηκευτει. Μπορουμε να μιλαμε δηλαδη για μηνες; για χρονια; και κατω απο ποιες συνθηκες;.
Βασικα σκεφτομαι να κανω μια "χορτοκαβα" και να κραταω δυο - τρια παπαδακια απο καθε σοδεια. Γινεται;;; και αν ναι για ποσο διαστημα;;;
Καθε βοηθεια δεκτη. Ευχαριστω.
Απάντηση

ads by gr420info

Μπραδερ, το απωγειο της φουντας ειναι μεταξυ του 4ου με 6ου μηνα φυλαξης αλλα σωστης φυλαξης και οχι οπως τα πινουμε εμεις πριν καν στεγνωσουν (που λεει ο λογος), μετα απο κει αρχιζει και φθινει, χανει αρωματα, γευσεις , ακομη και μαστουρας. Βαλε στην ακρη μια φουντιτσα και πιετηνα μετα απο ενα τετραμηνο. Αυτα δεν τα διαβασα απλα αλλα το επραξα
Απάντηση
(07-21-2018, 01:38 AM)αρχαιος Έγραψε: Μπραδερ, το απωγειο της φουντας ειναι μεταξυ του 4ου με 6ου μηνα φυλαξης αλλα σωστης φυλαξης και οχι οπως τα πινουμε εμεις πριν καν στεγνωσουν (που λεει ο λογος), μετα απο κει αρχιζει και φθινει, χανει αρωματα, γευσεις , ακομη και μαστουρας. Βαλε στην ακρη μια φουντιτσα και πιετηνα μετα απο ενα τετραμηνο. Αυτα δεν τα διαβασα απλα αλλα το επραξα

Ok φιλος. Εληφθη. Ευχαριστω.
Απάντηση
Εγώ έχω από καμιά 10αρια ποικιλίες 2-3 χρόνια σε μικρά πλαστικά βαζάκια συμπιεσμένα (με ελάχιστο αέρα σε αναλογία χόρτο αέρα)
Καθε φορά που τα ανοίγω μοσχοβολάνε ακόμα τα αρώματα...και απο δύναμη καθε φορά που δοκιμάζω...δεν βλέπω σημαντικές διαφορές
Ίσως "βαραίνει" λίγο η επίδραση....
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
το πλαστικο δεν ειναι που συζητουσαμε πιο παλια οτι δεν κανει;
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(07-21-2018, 04:12 PM)CatAek Έγραψε: το πλαστικο δεν ειναι που συζητουσαμε πιο παλια οτι δεν κανει;

Πότε? δεν το θυμάμαι Big Grin
Καλό πλαστικό....βαζάκια για κρέμες και καλλυντικά είναι Tongue
Απάντηση
(07-21-2018, 04:35 PM)sig-p420 Έγραψε: Πότε? δεν το θυμάμαι  Big Grin
Καλό πλαστικό....βαζάκια για κρέμες και καλλυντικά είναι  Tongue

αν θυμαμαι καλα ειχε γινει κουβεντα με αφορμη τον χανιωτη που τα εβαζε σε ταπερ.
και καποιος ειχε πει οτι επειδη η φουντα κανει τα δικα της η συσταση του πλαστικου δεν ειναι οτι καλυτερο.
δεν τα λεω οπως πρεπει...οτι θυμαμαι κι οτι κρατησα... Rolleyes Smile
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(07-21-2018, 11:18 AM)sig-p420 Έγραψε: Εγώ έχω από καμιά 10αρια ποικιλίες 2-3 χρόνια σε μικρά πλαστικά βαζάκια συμπιεσμένα (με ελάχιστο αέρα σε αναλογία χόρτο αέρα)
Καθε φορά που τα ανοίγω μοσχοβολάνε ακόμα τα αρώματα...και απο δύναμη καθε φορά που δοκιμάζω...δεν βλέπω σημαντικές διαφορές
Ίσως "βαραίνει" λίγο η επίδραση....

Σκεφτηκα για μακροχρονη αποθηκευση γυαλινους σωληνες με φελλο για πωμα (εχει παρει η γυναικα μου τετοιους απο μαγαζι με μπαχαρικα και ειχαν μεσα κλωναρια βανιλιας). Να βαλω δηλαδη μεσα μερικους παπαδες και με μια βελονα και μια αντλια κενου, να τραβηξω απο μεσα τον αερα και να δημιουργησω συνθηκες κενου αερα.
Θα δουλεψει;;; Ειναι σωστο;;; Ειναι λαθος;;; δεν ξερω
Απάντηση
(07-21-2018, 06:39 PM)CatAek Έγραψε:
(07-21-2018, 04:35 PM)sig-p420 Έγραψε: Πότε? δεν το θυμάμαι  Big Grin
Καλό πλαστικό....βαζάκια για κρέμες και καλλυντικά είναι  Tongue

αν θυμαμαι καλα ειχε γινει κουβεντα με αφορμη τον χανιωτη που τα εβαζε σε ταπερ.
και καποιος ειχε πει οτι επειδη η φουντα κανει τα δικα της η συσταση του πλαστικου δεν ειναι οτι καλυτερο.
δεν τα λεω οπως πρεπει...οτι θυμαμαι κι οτι κρατησα... Rolleyes  Smile

Νταξ οχι και σε ταπερ....αυτά που εχω εγώ είναι καλής ποιότητας...παρά πάνω απο ένα ευρώ το ένα τα πλήρωσα
(Και φυσικά αφού εχει τελειώσει η ωρίμανση....τρίβεται καλά...και καθαρίζετε απο ξυλάκια)
Απάντηση
(07-21-2018, 07:20 PM)pankanabis Έγραψε:
(07-21-2018, 11:18 AM)sig-p420 Έγραψε:

Σκεφτηκα για μακροχρονη αποθηκευση γυαλινους σωληνες με φελλο για πωμα (εχει παρει η γυναικα μου τετοιους απο μαγαζι με μπαχαρικα και ειχαν μεσα κλωναρια βανιλιας). Να βαλω δηλαδη μεσα μερικους παπαδες και με μια βελονα και μια αντλια κενου, να τραβηξω απο μεσα τον αερα και να δημιουργησω συνθηκες κενου αερα.

Έχε υπόψη σου οτι ο φελλός αναπνέει...άρα δεν έχει νόημα να τραβήξεις αέρα
Άσε που χρειάζεται να ανοίγεις να αναπνέει που και που....εκτός και αν έχεις κατεβάσει την υγρασία αρκετά πιο κάτω απο 60%
Απάντηση
(07-21-2018, 08:25 PM)sig-p420 Έγραψε:
(07-21-2018, 07:20 PM)pankanabis Έγραψε:
(07-21-2018, 11:18 AM)sig-p420 Έγραψε:

Έχε υπόψη σου οτι ο φελλός αναπνέει...άρα δεν έχει νόημα να τραβήξεις αέρα
Άσε χρειάζεται να ανοίγεις να αναπνέει που και που....εκτός και αν έχεις κατεβάσει την υγρασία αρκετά πιο κάτω απο 60%

Λαμβάνοντας υπ'όψιν πως ο αέρας είναι ένας σημαντικός παράγοντας για την αλλοίωση τροφών, φυτών και γενικότερα κάθε οργανικών προϊόντων, λογικά η αφαίρεση του αέρα από αυτά, θα συμβάλει στη διατήρηση της κατάστασης κατά την οποία αποθηκεύτηκαν (δεν ξέρω αν είναι σωστός αυτός ο συλλογισμός, υποθέσεις κάνω). Αν λοιπόν υποθέσουμε πως μπορούμε να έχουμε αυτές τις συνθήκες πλήρους κενού αέρως θα λειτουργήσει; ή χρειάζεται να έχει οπωσδήποτε επαφή με τον αέρα.
Για να μην παρεξηγηθώ, μπορεί να λέω και μαλακίες, απλά επειδή δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα ρωτάω για να δω αν έχουν βάση κάποιοι συλλογισμοί μου.
Απάντηση
Στην ουσία αυτό που πειράζει είναι το οξυγόνο... αν ανακυκλώνεται ανοίγοντας τα βάζα ναι θα κάνει ζημιά πιο γρήγορα. Αν δεν τα ανοίγεις κρατάνε και χωρίς αφαίρεση του αέρα πάντως.
Απάντηση
(07-22-2018, 04:46 PM)mummra Έγραψε: Στην ουσία αυτό που πειράζει είναι το οξυγόνο... αν ανακυκλώνεται ανοίγοντας τα βάζα ναι θα κάνει ζημιά πιο γρήγορα. Αν δεν τα ανοίγεις κρατάνε και χωρίς αφαίρεση του αέρα πάντως.

Ok mummra καταλαβα. Παντως για οσους ενδιαφερονται για τετοια αποθηκευση, υπαρχουν κατι βαζακια παλαμης (γυαλινα) με μεταλικο πωμα, που χωρανε μεσα 5 -7 παπαδακια (για αποθηκευση).
Απάντηση
Καλησπέρα στη παρέα και καλο καλοκαίρι! Malawi Summer!

Το χορτο μπορεις να το αποθηκευσεις (μετα την ωριμανση) σε γυαλινα βαζα αεροστεγώς κλεισμένα και σε συνθηκες οσο γινεται παρομοιες με του υπογειου. Δλδ οχι πολυ φως, σχετικα χαμηλες και σταθερες θερμοκρασίες και υγρασια ελαφρως αυξημενη.
Με τον παραπανω τροπο μπορει να διατηρηθει αρκετους μήνες η ακομα και 1-2 χρόνια (εξαρταται ποσο τα ενοχλεις)

Ενας αλλος τροπος για μακοχρόνια αποθηκευση ειναι...
(Μετα την πληρη ωριμανση) αποθηκευση σε γυαλίνα βαζα αεροστεγως κλεισμενα, υγρασια 40-50% και καταψυξη χωρις να τα ενοχλεις.
Οταν θελεις να κανεις, το βγαζεις 2-3 ωρες νωριτερα να αποψυχθει με την ησυχια του. Δεν το ενοχλεις οταν ειναι παγωμενο γιατι καταστρεφονται οι κρυσταλοι.
Με αυτο το τροπο μπορει να αντεξει πολλα χρόνια χωρις σημαντικη υποβαθμιση της ποιοτητας.
Ολα τα παραπανω τα γραφω στο ποδι και πιθανο να χρειαζονται διορθωση.

Παντα χαρές
Απάντηση
Οπως τα λεει ο mummra συμφωνω κι εγω, τουλαχιστον αυτα λενε ολοι. Τωρα εγω ειχα κανα δυο παπαδες Galaxy κρατημενο για κανα τετραμηνο και οταν το ανοιξα να το πιω τρελλαθηκα απ τα νεα αρωματα που ανεδυσε, γευση τρελλη, και μαστουρα ατελειωτη. Το κρατουσα για επιδορπιο. Με πηγε κανα διμηνο να τελειωσει. Ανοιγα σχεδον καθε μερα να πιω (δηλ επαιρνε οξυγονο καθε μερα), αλλα επειδη ειχα μεσα και bovado, δεν αλλοιωθηκε καθολου. Τωρα για παραπανω κρατηση, εκτος της καταψυξης, νομιζω οτι αρχιζει και φθινει
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)