Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αρχάριος. Καμενα φύλα
[Εικόνα: 20180801_203121.jpg]

[Εικόνα: 20180804_195253.jpg]

Καλησπέρα,

Έχω σε εξωτερικό χώρο και σε κομποστ χώμα το παραπάνω φυτό. Του ρίχνω μόνο νερό και είναι 15 ημερών. Στην αρχή εμφανισε leaf miner και του έριξα cordalene. Τώρα βλέπω αρχίζουν να μαυρίζουν τα φύλλα και να καίγονται. Ξέρει κανείς τι φταίει?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Απάντηση

ads by gr420info

γεια χαρά, το compost μάλλον έχει πολύ δυνατό λίπασμα και έχει καεί το φυτό...
Απάντηση
(08-04-2018, 11:18 PM)CasaBonita Έγραψε: γεια χαρά, το compost μάλλον έχει πολύ δυνατό λίπασμα και έχει καεί το φυτό...

Ένα φτηνό χώμα πηρα, δεν νομίζω πως είχε λίπασμα.
Έχεις να προτείνεις κάποια λύση? Ή πάει κάηκε το φυτό?

Επιπλέον όπως βλέπεις την πρώτη φώτο, είχε leaf miner ή έκανα λάθος διάγνωση?

Thbx
Απάντηση
Καλησπερα ειναι leaf miner,ετσι την επαθε και το δικο μου προ ημερων...θελει προσοχη το εξω!Το κομποστ ειναι λιπασμα παντως....
Απάντηση
Ευχαριστώ πολύ μάγκες.
Απάντηση
μπορείς να του αλλάξεις χώμα (το έχουμε δοκιμάσει) εάν είναι φωτοπεριόδου και έχεις υπομονή (αντί να σκάσεις καινούργιο σπόρι), προσεκτικά όσο γίνεται να μη διαλυθεί η κεντρική ρίζα, να την ξεπλύνεις και να το φυτέψεις πάλι σε ενα πιο ελαφρύ χώμα. Κάντο αν θες για πειραματισμό δηλαδή αντί να το πετάξεις ...
Χώμα θες για σπορόφυτα που να μην έχει λίπανση .. κάνε τον κόπο και ρίξε μια ματιά στον οδηγό της υπογραφής θα σου δώσει τα εφόδια για ενα καλύτερο ξεκίνημα.
Απάντηση
casa η πρωτη φωτο νομιζω μοιαζει με αυτον τον φυλλοκνιστη..
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Μένα στην πρώτη φωτό μου μοιάζει για φυλλοκνίστης και θα πρέπει να αντιμετωπισθεί με confidor.
http://www.cropscience.bayer.gr/Products...00-SL.aspx
Απάντηση
Καλησπέρα και πάλι. Επειδή έχω μπερδευτεί ο φυλλοκνιστης δεν είναι το leaf miner? Μπορεί να είναι και σύμπτωση αλλά από την ημέρα που του έριξα cordalene, πήρε την κάτω βόλτα. Επισυνάπτω και σημερινή φωτογραφία που το έχω αφήσει στην τύχη του και ρίχνω μόνο νερό.
[Εικόνα: 20180810_130753.jpg]
Απάντηση
Φίλε μου σε πρώτη φάση,βλέπω το χώμα σου είναι πολύ υγρό.
Απάντηση
ναι αυτο ειναι αγγλιστι. Tongue
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)