Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grow Tent
Καλησπερα ηθελα να ρωτησω σε μια τεντα με χωρο καλιεργειας 2.8m2 (240x120x220) ποσα αυτοματα πιστευεται οτι χωρανε? και ποσα led panel θα χρειαστουν? Εχω δει το Led Panel Asterix 600W Full Spectrum ποια η γνωμη σας και αν με δυο τετοια ειμαι καλυμενος? Ευχαριστω...
Sometimes you have to do the wrong thing for the right reason...

[Εικόνα: AEK_Athens_icon.png]

Απάντηση

ads by gr420info

(08-07-2018, 01:43 PM)fevgatos21r Έγραψε: Καλησπερα ηθελα να ρωτησω σε μια τεντα με χωρο καλιεργειας 2.8m2 (240x120x220) ποσα αυτοματα πιστευεται οτι χωρανε? και ποσα led panel θα χρειαστουν? Εχω δει το Led Panel Asterix 600W Full Spectrum ποια η γνωμη σας και αν  με δυο τετοια ειμαι καλυμενος? Ευχαριστω...

πέρα τα φώτα και τα διάφορα άλλα που θα χρειαστείς, αμαρτία να βάλεις αυτόματα, φωτοπεριόδου βάλε, τα οφέλη πολλά, ακόμα και το ότι όρίζεις εσύ σε όλα πότε θα αρχίσουν την άνθιση τους, φαντάσου τα αυτόματα να αρχίσουν να μπαίνουν από την 2η εβδομάδα και κάποια να κάνουν 4 ή 5 εβδομάδες να ανθοφορίσουν!!
πιο ευέλικτα και διαχειρήσιμα στην ανάπτυξη τα φώτο, αλλά όσο για την δύναμη του high αλλα και σαν φυτά...
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
μακρια απο αυτα τα φωτα αδερφε.τι κοστος εχουν?εχουν κακη ψυξη και η αποδοση τους σε κανα χρονο θα παισει αισθητα.ασε που δεν ειναι 600 βατ που λενε.σε αυτον τον χωρο θα χρειαστεις πανω απο 800-900 βατ πραγματικα και ισως λεω και λιγα.με αλλα λογια θα χρειαστει να τα σκασεις χοντρα για λεντ εκτος και αν πιανουν τα χερια σου και τα φτιαξεις μονος σου τα φωτα
Απάντηση
(08-07-2018, 03:12 PM)nimas Έγραψε:
(08-07-2018, 01:43 PM)fevgatos21r Έγραψε: Καλησπερα ηθελα να ρωτησω σε μια τεντα με χωρο καλιεργειας 2.8m2 (240x120x220) ποσα αυτοματα πιστευεται οτι χωρανε? και ποσα led panel θα χρειαστουν? Εχω δει το Led Panel Asterix 600W Full Spectrum ποια η γνωμη σας και αν  με δυο τετοια ειμαι καλυμενος? Ευχαριστω...

πέρα τα φώτα και τα διάφορα άλλα που θα χρειαστείς, αμαρτία να βάλεις αυτόματα, φωτοπεριόδου βάλε, τα οφέλη πολλά, ακόμα και το ότι όρίζεις εσύ σε όλα πότε θα αρχίσουν την άνθιση τους, φαντάσου τα αυτόματα να αρχίσουν να μπαίνουν από την 2η εβδομάδα και κάποια να κάνουν 4 ή 5 εβδομάδες να ανθοφορίσουν!!
πιο ευέλικτα και διαχειρήσιμα στην ανάπτυξη τα φώτο, αλλά όσο για την δύναμη του high αλλα και σαν φυτά...

Συμφωνω αλλα οπως και να το κανεις τα αυτοματακια ειναι πιο ευκολα και πιο γρηγορα... Smile

Απάντηση
(08-08-2018, 01:08 PM)fevgatos21r Έγραψε:
(08-07-2018, 03:12 PM)nimas Έγραψε:

Συμφωνω αλλα οπως και να το κανεις τα αυτοματακια ειναι πιο ευκολα και πιο γρηγορα... Smile

Λάθος κάνεις σε αυτό. Πάρε φωτοπεριόδου, βάλε το 2 εβδομάδες ανάπτυξη, γύρνα το 12/12 και σε 7-10 μέρες έχουν μπει ανθοφορία, άρα πιο γρήγορα από αυτόματα 4 εβδομάδων (αν θες δώσε 1 εβδομάδα ανάπτυξη, ακόμα πιο γρήγορο). Πιο γρήγορα στην ανθοφορία τους αν μιλάμε για ίδια στρέινς, ίσως, αλλά μιλάμε για καμιά άντε δύο εβδομάδες διαφορά, όχι 1-2 μήνες. Άρα μικρή διαφορά. Βέβαίως υπάρχουν και φωτο που κάνουν 6-7 εβδομάδες ανθοφορίας και αυτόματα που κάνουν 10-12 εβδομάδες ανθοφορίας.
Εύκολα?? Καμία σχέση.. θα πρέπει να έχεις αρκετά ιδανικές συνθήκες και καλή καλλιεργεια από μέρους σου για να είναι εύκολα.
Φιλικά όλα αυτά
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
και θα εχεις και λιγοτερη καταναλωση στο ρευμα με φωτοπεριοδου.γιατι το 20/4 για τα αυτοματα θα πονεσει αρκετα στο τελος με τον χωρο που εχεις
Απάντηση
Cool Τα λεντ τα αστηρ δεν πιστεύω ότι θα βγάλουν πτώση απόδοσης σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, ούτε βγάζουν μεγάλη κατανάλωση ρεύματος, επίσης τα αυτόματάκια θέλουν προσοχή αλλά πάνε αυτόματα...βάλε άνετα και σε απόδοση μια χαρά είναι! Heart
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
(08-09-2018, 05:19 PM)Παναγιωτης Έγραψε: Cool Τα λεντ τα αστηρ δεν πιστεύω ότι θα βγάλουν πτώση απόδοσης σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, ούτε βγάζουν μεγάλη κατανάλωση ρεύματος, επίσης τα αυτόματάκια θέλουν προσοχή αλλά πάνε αυτόματα...βάλε άνετα και σε απόδοση μια χαρά είναι! Heart

Δεν ξερω αν επιτρεπεται που βαζω το link αλλα αυτο ειναι το πανελ που κοιταω... εχεις κανεις αποψη?
https://www.organic-growshop.gr/product/...-spectrum/

Απάντηση
(08-14-2018, 11:33 AM)fevgatos21r Έγραψε: Δεν ξερω αν επιτρεπεται που βαζω το link αλλα αυτο ειναι το πανελ που κοιταω... εχεις κανεις αποψη?
https://www.organic-growshop.gr/product/...-spectrum/

εγω το έχω χρησιμοποιήσει σε ενα BlackJack Nirvana (ψάξε το ημερολόγιο αν σε ενδιαφέρει) και μου έδωσε ~110γρ.
Το βρίσκεις και ~70€ καινούργιο στο eBay απο Κίνα. Μη το πάρεις, υπάρχουν καλύτερα.
Απάντηση
αδερφε στο εγραψα και ποιο πανω ουτε καν να το σκεφτεσαι. και με 370 ευρω?το ενα?αχαχαχα κοροιδευουν τον κοσμο ρε.το πανελακι αυτο ειναι κινεζικο.ειναι 30χ20 ποντους και υψος 5 που σημαινει οτι εχει μια ψυκτρα της πλακας εκει μεσα για 100 λεντ.θα ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες και θα πεσει η αποδοση του σε δυο τρια γκρου κατακορυφα.ασε που δεν ειναι 600 βατ.ουτε 200 δεν ειναι πραγματικα.στο ebay παιρνεις τουλαχιστον 5 μη σου πω 6 τετοια πανελ με τα ιδια λεφτα.για 60-70 ευρω μπορει να ειναι τιμιο και να βγαλει τα λεφτα του.για παραπανω μη το σκεφτεσαι καν.με 740 ευρω που εχεισ να διαθεσεισ παιρνεις εργαλεια φωτα οχι παραμυθια
Απάντηση
Πλάκα πλάκα ποσό απατεώνες είναι τα παιδιά ρε.Fevgatos ούτε καν αδερφέ μπες δες κάτι πανελακια που έχω κάνει 4 έκανα με κάτω από 250ε και το 1 βγάζει 21252 lumen , αντάρτες είμαστε ρε μάγκες μπορεί να μην έχετε βιδώσει μερικοί ούτε βίδα άλλα να ήρθε η στιγμή. Έμενα μου φαίνεται λίγο χαζουλικο μετά από τόσο κερο φορουμ τοσα γραπτά και να σπαταλάτε σκέψη και τοσο άχρηστα εργαλεία. Εγώ σας λέω αυτη την στιγμή δν υπάρχει κατι πιο vfm από τα TCI .
Απάντηση
(08-14-2018, 01:19 PM)Hera's Glory Έγραψε: Πλάκα πλάκα ποσό απατεώνες είναι τα παιδιά ρε.Fevgatos ούτε καν αδερφέ μπες δες κάτι πανελακια  που έχω κάνει 4 έκανα με κάτω από 250ε και το 1 βγάζει 21252 lumen , αντάρτες  είμαστε ρε μάγκες μπορεί να μην έχετε βιδώσει μερικοί ούτε βίδα άλλα να ήρθε η στιγμή. Έμενα μου φαίνεται λίγο χαζουλικο μετά από τόσο κερο φορουμ  τοσα γραπτά και να σπαταλάτε σκέψη και τοσο άχρηστα εργαλεία. Εγώ σας λέω αυτη την στιγμή δν υπάρχει κατι πιο vfm από τα TCI .

Γι αυτο και ρωτησα...γιατι οταν ειδα 600w led panel και 370 ευρω κατι δεν μου κολλαγε! Αν μπορει καποιος να προτεινει καμια καλη κινεζια... ή καποιο φτιαχτο πανελ να μελετησω καθως εχω κολλητο ηλεκτρολογο που πιανουν τα χερια του! Με ενδιαφερουν 500w και επανω...

Απάντηση
δες αυτα που εκανα 4 πανελ χ 138w το 1 στα diy
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)