Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καφέ και Άσπρα Pistils
Καλησπέρα ξανά αλάνια,

Προς το τέλος αυξάνετε το άγχος για λάθος οπότε θέλω να ρωτήσω τα εξής

1.Ενώ έχω παπάδες με καφέ pistils σε ένα ποσοστό του 40% το φυτό συνεχίζει να παράγει pistils που προφανώς είναι λευκά...Τι κάνω; τα αφήνω όλα να καφετιάσουν σε ένα ποσοστό του 70% ή αυτό θα σημαίνει παράλληλα ότι κινδυνεύω να βγω εκτός από το harvest window;

2. Έχω ένα μικροσκόπιο από πλαίσιο που δίνει δυνατότητα μέχρι 40χ μεγέθυνση και δεν μπορώ να δώ καθαρά τα trichromes...παίζει κάποιο tip;
Απάντηση

ads by gr420info

Απόσο ξέρω οι τριχούλες μπορεί να καφετιάσουν για διάφορους λόγους και όχι επειδή το φυτό φτάνει στο τέλος του. Τι εννοείς δεν μπορείς να τα δεις καθαρά;

Δες και λίγο αυτό, http://imgur.com/a/iMi6Z . Το δοκίμασα με φακό που έχουν μέσα τα cd player του υπολογιστή και μπόρεσα να έχω ικανοποιητικό ζουμ αλλά ένα πολύ ασταθές χέρι, γενικά δύσκολη μέθοδος αλλά μπορεί να αποδώσει.

Επίσης αν έχεις καμία πολύ καλή κάμερα μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες και με ένα πρόγραμμα όπως PS ή ζωγραφική να κάνεις επαρκές ζούμ, αυτό θα κάνω σήμερα εγώ.
Δεν ξέρω τίποτα.
Απάντηση
Εννοώ πως με το 40χ δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν βλέπω άσπρο κεφαλάκι ή διαφανές...
Απάντηση
http://imgur.com/IeKWpyZ ορίστε τι κατάφερα να βγάλω με μια καλή κάμερα...όποιος θέλει μπορεί να την κατεβάσει για μια πιο κοντινή ματιά. εμένα μου φένονται ψιλο clear και πάνε να γίνουν cloudy
Δεν ξέρω τίποτα.
Απάντηση
(07-19-2015, 04:12 PM)katsimauros Έγραψε: 1.Ενώ έχω παπάδες με καφέ pistils σε ένα ποσοστό του 40% το φυτό συνεχίζει να παράγει pistils που προφανώς είναι λευκά...Τι κάνω; τα αφήνω όλα να καφετιάσουν σε ένα ποσοστό του 70% ή αυτό θα σημαίνει παράλληλα ότι κινδυνεύω να βγω εκτός από το harvest window;

Ωραία ερώτηση. Τι γίνεται σε περιπτωση που το φυτό συνεχίζει να βγάζει άσπρες τρίχες το τελευταίο διάστημα;
Μπορεί να έχει στρεσαριστεί ή τα γονίδια του να συμβάλλουν σε αυτό.
Reflowering λέγεται το φαινόμενο.
Ρίξε τις ώρες φωτός και αν ρίχνεις λίπασμα, κοψε όλα τα φαγητά και περίμενε.
Σίγουρα ένα καλό μικροσκόπιο θα σε βοηθήσει να δεις τον κρύσταλλο.
Σε τέτοια περίπτωση ζυγίζεις την κατάσταση και κρίνεις από την συνολική εικόνα του φυτού για να κόψεις. Και τους κάλυκες...
Οι τρίχες μάλλον θα παίξουν τον τελευταίο ρόλο, εκτός και αν όντως δεν ήρθε ακόμα η ώρα του και πρέπει φυσιολογικά να περιμένεις.
SkullnBones
Απάντηση
μήπως από κάπου μπαίνει λίγο φως ?
Απάντηση
Σίγουρα μπαίνει λίγο φως καθώς η κατασκευή που έχω για να αντέξει την ζέστη έχει κενά στο πάνω μέρος....ο κρύσταλλος αν και χωρίς να είμαι σίγουρος δεν είναι διάφανος...
Απάντηση
ξεκινάει λίγο την ανάπτυξη ξανά . παρακολούθημα αυτά που είναι να τελειώσουν , και τα καινούργια θα τα έχεις για πρωινό , προσπάθησε να μην παίρνει φως ,
Απάντηση
Το Flushαρα σήμερα...Σε 10 μέρες θα είναι ακριβώς 91 ημερών δηλαδή 13 βδομάδες ( η εταιρεία έλεγε 10)! Να ρωτήσω κάτι ακόμα...Αυτό το 10ήμερο που δεν θα του δίνω λίπασμα θα προχωρήσει καθόλου ή σταματά να δένει τους παπάδες και να ασπρίζει τα trichromes του;
Απάντηση
σε 10 μέρες θα ξέρεις
Απάντηση
για να δούμε τι στο καλό κάνουμε 3 μήνες τώρα...
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)