Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΝΤΑΤΟΥΡΑ
Η Ντατουρα ειναι το εξης φυτο που σιγουρα πολλοι απο εδω μεσα θα εχετε ακουστα...Παραθετω και ενα αρθρο. 

[Εικόνα: DATINO_LAL1.jpg]

http://www.agriamanitaria.gr/?gallery=%C...datura-spp

Ενας κηπος με τετοια φυτα βρισκετε κοντα στο σπιτι μου και χωρις να εχω καμοια ιδεα τι ειναι,για μηνες καθε φορα που περναγα απο κει,στεκομουν για λιγο και τα κοιταγα.Πρωτη φορα στη ζωη μου τρωω τετοιο σκαλωμα με φυτο...Δεν ξερω τι φαση,μου εδινε την αισθηση οτι ειναι ενα κακο και σιχαμενο φυτο και τα ανθη του λειτουργουν ως παγιδες,κατι το διαβολικο και δεν τα λεω τωρα για να γινω συναισθηματικος...Το εψαξα παρα πολυ και τωρα ξερω πλεον αναλυτικα τι ειναι.
Οποιος εχει και την παραμικρη εμπειρια,η ξερει κατι ας μας το αναφερει... Rolleyes
Σε καμια περιπτωση ο σκοπος δεν ειναι να παροτρινουμε κανεναν,απλα να λειτουργησει ως παραδειγμα προς αποφυγην.
Απάντηση

ads by gr420info

(08-08-2018, 11:01 PM)Nicksku Έγραψε: Η Ντατουρα ειναι το εξης φυτο που σιγουρα πολλοι απο εδω μεσα θα εχετε ακουστα...Παραθετω και ενα αρθρο. 

Ενας κηπος με τετοια φυτα βρισκετε κοντα στο σπιτι μου και χωρις να εχω καμοια ιδεα τι ειναι,για μηνες καθε φορα που περναγα απο κει,στεκομουν για λιγο και τα κοιταγα.Πρωτη φορα στη ζωη μου τρωω τετοιο σκαλωμα με φυτο...Δεν ξερω τι φαση,μου εδινε την αισθηση οτι ειναι ενα κακο και σιχαμενο φυτο και τα ανθη του λειτουργουν ως παγιδες,κατι το διαβολικο και δεν τα λεω τωρα για να γινω συναισθηματικος...Το εψαξα παρα πολυ και τωρα ξερω πλεον αναλυτικα τι ειναι.
Οποιος εχει και την παραμικρη εμπειρια,η ξερει κατι ας μας το αναφερει... Rolleyes
Σε καμια περιπτωση ο σκοπος δεν ειναι να παροτρινουμε κανεναν,απλα να λειτουργησει ως παραδειγμα προς αποφυγην.

Αυτη που εχεις στη φωτο φιλε Nicksku ειναι η ημερη και η οχι και τοσο επικι
νδυνη. Ειχα εμπειρια πιτσιρικας που ψαχνομασταν με διαφορα τρελλα (τοτε κυκλοφορουσε και "ο τσελεμεντες του καλου αναρχικου"), αλλα καλυτερα να μην στην πω. Θα σε πω μονο οτι εκανε τρελλα γυρισματα, απ την τελειοτητα στην πληρη καταστροφη. Η αγρια ντατουρα η αλλιως διαολοβοτανο φυτρωνει σε αγρους και γουσταρει τα νερα πολυ. χωριζεται σε τεσσερις κατηγοριες. Ριζα-κορμος (μαγεια), σποροι (ψυχεδελεια), ανθη (θανατος) και τα φυλλα (θεραπειες). Ισως να μπερδευω κατι αλλα αυτα σε γενικες γραμμες
Απάντηση
Αυτη ειναι η Datura Inoxia,υπαρχουν κι αλλα ειδη.Μυπως λες για stamonium?
Πραγματικα θα με ενδιεφερε να ακουσω την εμπειρια σου.
Γραψτην οταν βρεις χρονο,γιαυτο ανοιξα το νημα αλλωστε
Απάντηση

[Εικόνα: salpigkes.jpg]

[Εικόνα: ntatoura1.jpg]

[Εικόνα: ntatoura2.jpg]

how do i deactivate

(08-09-2018, 01:02 AM)αρχαιος Έγραψε:
(08-08-2018, 11:01 PM)Nicksku Έγραψε: Η Ντατουρα ειναι το εξης φυτο που σιγουρα πολλοι απο εδω μεσα θα εχετε ακουστα...Παραθετω και ενα αρθρο. 

Αυτη που εχεις στη φωτο φιλε Nicksku ειναι η ημερη και η οχι και τοσο επικι
νδυνη. Ειχα εμπειρια πιτσιρικας που ψαχνομασταν με διαφορα τρελλα (τοτε κυκλοφορουσε και "ο τσελεμεντες του καλου αναρχικου"), αλλα καλυτερα να μην στην πω. Θα σε πω μονο οτι εκανε τρελλα γυρισματα, απ την τελειοτητα στην πληρη καταστροφη. Η αγρια ντατουρα η αλλιως διαολοβοτανο φυτρωνει σε αγρους και γουσταρει τα νερα πολυ. χωριζεται σε τεσσερις κατηγοριες. Ριζα-κορμος (μαγεια), σποροι (ψυχεδελεια), ανθη (θανατος) και τα φυλλα (θεραπειες). Ισως να μπερδευω κατι αλλα αυτα σε γενικες γραμμες

Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρον θέμα ανοίξατε. Φίλε 420 δεν το ήξερα ότι χωρίζεται σε 4 κατηγορίες με διαφορετικό άκουσμα όπως είπες. Πάντως έχω να πω μιας και έχω καταναλώσει αρκετές φορές την άγρια ντάτουρα (διαβολόχορτο, βρωμόχορτο), έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι, έτσι χύμα σε χωράφια και τέτοια φυτρώναν, και πηγαίναμε τα ξηλώναμε. Όσο για τις 4 κατηγορίες που λες, παίζει να ισχύει γιατί όποτε έτρωγα σπόρια από το κουκούλι, ήταν όντως πιο ψυχεδέλεια και τριπ (και αυτόν τον τρόπο προτείνω σε όποιον θέλει να δοκιμάσει γιατί είναι και ο πιο ελέγξιμος), ενώ κάποιες άλλες φάσεις που το βράζαμε το θάμνο ολόκληρο όπως ήταν, με κουκούλια, ρίζες, κορμούς, φύλλα.. εκεί ξέφευγαν τα πράγματα εκτός πραγματικότητας ή ελέγξιμου τριπ, σε φάση να είμαι μόνος σπίτι και να φτιάχνω τοστάκια και τσάι για 5 φίλους που τους έβλεπα κανονικά και είχαμε πιάσει και συζήτηση για πολλές ώρες (!!). Απλά γενικά για να την ακούσεις από ντάτουρα θα πρέπει με κάποιο τρόπο να κρατηθείς ξύπνιος γιατί η πρώτη παρενέργεια που σου σκάει είναι η ακραία υπνηλία και εφόσον δεν κοιμηθείς σκάει το άκουσμα. Επίσης, όποιον τρόπο και να διαλέξει κάποιος να το καταναλώσει, έχει ακραία γεύση και παίζουν μεγάλες πιθανότητες να ξεράσει, οπότε καλύτερα να το συνδυάσει με πολύ μέλι. Κάτι ακόμα σχετικά με ντάτουρες, υπάρχουν πολλά είδη και σε πολλές περιοχές ανά τον κόσμο, σε εμάς μια πολύ κοινή πέρα από την άγρια, είναι οι "σάλπιγγες των αγγέλων" που είναι πιο πολύ σα δέντρο και το άνθος του λευκή καμπανίτσα. Απλά έχουν διαφορετικά ποσοστά ατροπίνης -μιας από τις βασικές ουσίες- που ευθύνεται για τις πιο πολλές παρενέργειες. Και το πιο επικίνδυνο της υπόθεσης είναι ότι μπορεί να συναντήσεις πολλά φυτά από το ίδιο είδος ντάτουρας στον ίδιο χώρο, αλλά με διαφορετικά ποσοστά το καθένα, που αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να έχεις ένα μπούσουλα για στάνταρ δοσολογία. Επίσης τα φύλλα χρησιμοποιούνται αποξηραμένα και το κάπνισμά τους κάνει καλό στο άσθμα. Αυτά!! 
Και αν επιχειρήσει κανείς να κάνει τη μαλακία -γιατί περί μαλακίας πρόκειται- τουλάχιστον να υπάρχει κάποιος να τον προσέχει, γιατί θα κάνει ό,τι νά 'ναι....
Στην τζιβάνα δώσε βάση το τσιγάρο μη χαλάσει 
Απάντηση
Cool Παραμάνα στην Παρμεζάνα καλησπέρα!

Τρομερές καλές πληροφορίες φίλε, χρήσιμες καθώς καλό είναι να ξέρουν εδώ τα παιδιά στο Φόρουμ το τι συμβαίνει...με τρόμαξεσ λίγο με την τοστιέρα που άναψες να ξέρεις και το σκηνικό που περιέγραψες... Confused να ξεχαστείς να πάρεισ καμία φωτιά...ΠΟΤΕ μόνος ψυχεδελικά πιστεύω...

Αυτό με το άσμα πολύ ενδιαφέρον καθώς ο ένας μου γιός έχει θέμα με άσμα και ψάχνομαι πάρα πολύ για το παιδί μου!
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
Φιλεναδα Παραμανα καλως ηρθες στο φορουμ. Ναι ειναι οπως τα λες. Στον καθενα φυσικα σκαει διαφορετικα. Επαυξανω οτι προκειται περι μαλακιας χοντρης κιολας. Καλο ειναι να μελεταμε αλλα καποια πραγματα πρεπει να μενουν μονο στην μελετη. Ααα και το ονομα μου ειναι "αρχαιος", 420 gr ειναι το φορουμ. Παναγιωτη βαλε φρενο και μην αποπειραθεις, ουτε να μαθεις για την ντατουρα σε σχεση με το ασθμα. Μακρυα τον γυιο σου 2 φερες. Εχει απιερες εναλλακτικες θεραπειες για το ασθμα και πρωτο πρωτο το λαδακι κανναβης. Εγω ειχα πολυ ασχημη φτιαξη με τα σπορια. Μακρυα της, ουτε καν να την αγγιξεις
Απάντηση
(08-12-2018, 12:50 PM)Παναγιωτης Έγραψε: Cool Παραμάνα στην Παρμεζάνα καλησπέρα!

Τρομερές καλές πληροφορίες φίλε, χρήσιμες καθώς καλό είναι να ξέρουν εδώ τα παιδιά στο Φόρουμ το τι συμβαίνει...με τρόμαξεσ λίγο με την τοστιέρα που άναψες να ξέρεις και το σκηνικό που περιέγραψες...  Confused να ξεχαστείς να πάρεισ καμία φωτιά...ΠΟΤΕ μόνος ψυχεδελικά πιστεύω...

Αυτό με το άσμα πολύ ενδιαφέρον καθώς ο ένας μου γιός έχει θέμα με άσμα και ψάχνομαι πάρα πολύ για το παιδί μου!

Φίλε μου Παναγιώτη θα προσπεράσω τον χαρακτηρισμό σου που μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικός γιατί δεν πιστεύω ότι ήταν κακοπροαίρετος και θα σου πω ότι δεν είναι όλα τα ψυχεδελικά το ίδιο -είναι αλλιώς να βλέπεις ελέφαντα να πετάει και να ξέρεις ότι το βλέπεις λόγω επήρειας, και αλλιώς να τον δεις και να πας να πετάξεις κ εσύ μαζί του- αν με καταλαβαίνεις.. Με λίγα λόγια, κάποια ψυχεδελικά έχουν πιο ελέγξιμο τριπ, ενώ ο ντάτουρας όχι. Γι' αυτό θέλει οπωσδήποτε κάποιον να σε προσέχει. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι το "άκουσμα" του ντάτουρα (που μπορεί να κρατήσει από καμιά 10αριά ώρες μέχρι καμιά βδομάδα) ουσιαστικά είναι δηλητηρίαση που σε αφυδατώνει τελείως, ενώ από υπερδοσολογία μπορεί να πεθάνεις από ανακοπή ή να ξεφύγεις τελείως και να καταλήξεις σε κανά τρελάδικο (ουκ ολίγοι το έχουν πάθει), γιατί δεν είναι όλοι οι οργανισμοί το ίδιο κ έχεις μηδενική αντίληψη της πραγματικότητας.
Τέλος, χαίρομαι που σου φάνηκαν χρήσιμες οι πληροφορίες, ειδικά αυτό με τα φύλλα κατά του άσθματος που μπορείς να προμηθευτείς και από μαγαζί με βιο, βότανα, κλπ. Απλά να σημειώσω ότι μπορεί και με σκέτα φύλλα να έχεις κάποιες ψυχοδραστικές παρενέργιες μόνο σε περίπτωση που το παρακάνεις.
Απάντηση
Φίλε μου Παναγιώτη θα προσπεράσω τον χαρακτηρισμό σου που μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικός γιατί δεν πιστεύω ότι ήταν κακοπροαίρετος και θα σου πω ότι δεν είναι όλα τα ψυχεδελικά το ίδιο

Γιατι ομως προσβληθηκες? τι ειπε?
Απάντηση
(08-12-2018, 03:34 PM)αρχαιος Έγραψε: Φίλε μου Παναγιώτη θα προσπεράσω τον χαρακτηρισμό σου που μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικός γιατί δεν πιστεύω ότι ήταν κακοπροαίρετος και θα σου πω ότι δεν είναι όλα τα ψυχεδελικά το ίδιο

Γιατι ομως προσβληθηκες? τι ειπε?

Δεν προσβλήθηκα, αλλά γενικώς εγώ δεν θα έκανα τέτοιου τύπου σχόλιο σε κάποιον σχετικά με το username του. Μιλάω για την γελοιοποίηση αυτού (παραμάνα στην παρμεζάνα) που τώρα όντως γελάω κ γω. Λάθος ίσως που το ανέφερα, σκάλωμα δικό μου, γράψτε άκυρο. Απλά με τον γραπτό λόγο δεν καταλαβαίνεις πολλές φορές με τι ύφος και διάθεση λέει κάποιος το οτιδήποτε.
Απάντηση
παραμάνα στην τζιβάνα ρε φίλε....ΜΗΝ ενοχλείσε δικό μου το λάθος εντελώς τυπογραφικό...δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος και πάλι συγνώμη!!
*για τον μικρό με το άσμα...τι κάνουμε...
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
(, 12:11 AM)Παναγιωτης Έγραψε: παραμάνα στην τζιβάνα ρε φίλε....ΜΗΝ ενοχλείσε δικό μου το λάθος εντελώς τυπογραφικό...δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος και πάλι συγνώμη!!

θα ρωτησω εγω μια φιλη που εχει ο γιυος της ασθμα, τι του κανει (μονο εναλλακτικα) και θα σου πω
Απάντηση
(, 12:11 AM)Παναγιωτης Έγραψε: παραμάνα στην τζιβάνα ρε φίλε....ΜΗΝ ενοχλείσε δικό μου το λάθος εντελώς τυπογραφικό...δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος και πάλι συγνώμη!!

Καλημέρα Παναγιώτη μια χαρά όλα οκ. τώρα με τον μικρό που λες εάν βρίσκεται σε ηλικία που μπορεί να καπνίσει μπορεί να δοκιμάσει ένα - δύο τσιγάρα την μέρα με 0.2 αποξηραμένα φύλλα και να παρατηρήσει αν υπάρχουν σημάδια βελτίωσης, με αυτή την ποσότητα πολύ δύσκολα να υπάρξει κάποια αρνητική επίδραση αλλά ποτέ δεν ξέρεις, απλά σε περίπτωση που αντιληφθείτε κάτι περίεργο να σταματήσει την χρήση του.
Αυτό είναι δοκιμασμένο από φίλο που πάθαινε συχνές κρίσεις άσθματος και με τον καιρό της ξεπέρασε. Γενικότερα αυτό υπάρχει και σαν φάρμακο πολλά χρόνια πίσω, μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιο μαγαζί με βότανα ίσος ξέρουν να σε πληροφορήσουν καλύτερα πάνω στο θέμα.
Δες όμως και τι έχει να προτίνει ο αρχαίος μιας κ υπάρχουν όπως σωστά λέει αρκετές θεραπείες απλά υποθέτω πως θα έχει να κάνει με τον τύπο άσθματος που έχεις, αν κ το λαδάκι μου ακούστηκε πολύ καλό κάτι που επίσης δεν ήξερα. Καλή τύχη με ότι αποφασίσετε να δοκιμάσετε τελικά κ να πάνε όλα καλά!
Απάντηση
ο μικρός είναι 10 στα 11 και έχομε σίγουρα κα΄ποιο βαθμό άσμαατος, συχνά πυκνά εκδηλώνει βήχα και γενικά δείχνει μια ευαισθησία....
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)