Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DIY LED panel with TCI
(05-15-2019, 06:30 PM)Hera's Glory Έγραψε: Αυτό το γκρο ου παντός μου έβγαλε 430γ απο 3 gorila glue

Πολύ πολύ καλά!!!Σίγουρα ένα τέτοιο φως βοηθάει σημαντικά σε πάει εν λεβελ παραπάνω!!Βλέπω κ λε λεντοταινιες τι μπορώ να κάνω κ μου αρέσει να πω την αλήθεια..Σκέφτομαι ένα φύλλο μέταλλο τετράγωνο 35χ35 κ να έχει λεντοταινιες 2-3 φάσματα διαφορετικά πάνω..Θα το ψάξω παραπάνω γιατί με ταινίες πρώτη φορά ασχολούμαι..Καλή φάση μερικές πάνω σε ένα κομμάτι μέταλλο κ καμιά ψυκτρα από πίσω αν χρειαστεί..
Μαθημενοι να πονάμε για τα θέλω μας  Cool 
Απάντηση

ads by gr420info

(05-15-2019, 07:57 PM)NLfanatic Έγραψε: Επίσης άλλο πράγμα οι λεντοταινίες και άλλο πράγμα τα συγκεκριμένα LED Strips, ουδεμία σχέση έχουν στην απόδοση!

Ναι σε θέμα απόδοσης έχεις δίκιο  απλά αφού Δν θα ξαναφέρει έλεγα μπας κ μπορούσα να κάνω ένα πανελακι με λεντοταινιες..Έτσι όπως το χω στο μυαλό μου φαίνεται οκ αλλά αυτό απέχει από το αν γίνετε συνδρομητής πράξη..Δλδ 90-100 βατ με λεντοταινιες στην 40χ40 Δν θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα από τους προβολείς κ τις ε27 λεντ?Σορυ αν ρωτάω άσχετα απλά είμαι στην αρχή π ασχολούμαι με λεντ φώτα κ Δν γνωρίζω από κατασκευές πολλά..Αν η απόδοσή τους είναι ίδια με τα προβοκάτσια τότε Δν υπάρχει λόγος να το αλλάξω..
Απάντηση
(05-15-2019, 09:33 PM)NLfanatic Έγραψε: Οι ταινίες LED είναι ότι πιο πάτος από απόδοση, οι Ε27 & οι προβολείς μπροστά τους είναι ο ήλιος ο ίδιος.
Οι προβολείς LED και οι λάμπες Ε27 έχουν μια υποτυπώδη ψύξη, οι ταινίες LED έχουν απλά έναν χαλκοδιάδρομο και ένα αυτοκόλλητο.

Αν θέλεις μπορείς να τις βάλεις για Veg στα 10-15εκ ύψος την πρώτη εβδομάδα αλλά μέχρι εκεί, παραπέρα δεν κάνουν.

Ευχαριστω πολυ ΝΛ τοτε παμε ως εχει προβολακια κ βλεπουμε για ενα σοβαρο φως αργοτερα..
Απάντηση
δεν ξέρω αν έχει καλή ψύκτρα, σαν απόδοση φαίνεται πολύ καλός https://www.ergo-tel.gr/product_info.php...s_id=34926
Απάντηση
(05-16-2019, 03:42 PM)Βούδας Έγραψε: δεν ξέρω αν έχει καλή ψύκτρα, σαν απόδοση φαίνεται πολύ καλός https://www.ergo-tel.gr/product_info.php...s_id=34926

Εχω παρει φιλε παρομοια απο εργοτελ κ απο μαγκονησλεντ κ για τα λεφτα τους κανουν δουλιτσα..Η αληθεια του μαγκονισλεντ μου αρεσαν παραπανω δν εβγαζαν κ πολυ ζεστη..ειχε μια προσφορα μπορει να ισχυει ακομα κατι 50βατ προβολεις με 13-14ε,αυτους ειχα παρει κ εμεινα ευχαριστημενος 1,5 χρονο τωρα στο φουλ δουλευουν κ ειναι ρολοι.Στου μαγκωνη εχει κ κατι ωραιους κομπ λιγο πιο ακριβους νομιζω 50 βατ 27ευρω
Απάντηση
μην κοιτάς μόνο τα watt

CRI: Ra - Δείκτης χρωματικής απόδοσης
Lumens - δύναμη του φωτός
Watt - λογαριασμος στη ΔΕΗ Tongue

Γωνία θέασης, ψύξη, εγγύηση κτλ
Απάντηση
(05-16-2019, 06:58 PM)Βούδας Έγραψε: μην κοιτάς μόνο τα watt

CRI: Ra -  Δείκτης χρωματικής απόδοσης
Lumens -  δύναμη του φωτός
Watt - λογαριασμος στη ΔΕΗ Tongue

Γωνία θέασης, ψύξη, εγγύηση κτλ

Πολύ σωστός!!Να ρωτήσω κάτι,για εμάς ποιο είναι το προτιμότερο cri??Κ σχετικά με την γωνία π πέφτει το φως κάτι π μετράνε σε μοίρες νομίζω ποιο είναι καλύτερο για τα φυτά μας?Δν σκαμπαζω πολλά σορυ για τις χαζοερωτησεις
Απάντηση
Ι 
(05-16-2019, 03:42 PM)Βούδας Έγραψε: δεν ξέρω αν έχει καλή ψύκτρα, σαν απόδοση φαίνεται πολύ καλός https://www.ergo-tel.gr/product_info.php...s_id=34926

Να κοιτάς και τις διαστάσεις , πιάνουν χώρο
Απάντηση
Για τις διαστάσεις δεν έχω να πω κάτι, είναι το μόνο σίγουρο όσο γράφει είναι.

Για την γωνία θέασης παίζει ρόλο στο πως απλώνετε το φως, αν έχουμε δυνατά LED σε μια απόσταση πχ 40-50cm με μεγάλη γωνία θέασης ένα μέρος από το φως θα φτάνει στα φυτα απο αντανάκλαση δλδ απώλεια.

Ένας προβολέας 30w στα 4000 lm έχει διπλάσια απόδοση από έναν 30w στα 2000 lm.

Όταν έχουν καλή ψύξη μπορούν να λειτουργούν στο μέγιστο της απόδοσης για πολλές ώρες κι έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

CRI:Ra όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα (το 85% είναι καλό)

Ένα Φωτιστικό με μεγάλη απόδοση w/lm και μεγάλη πιστότητα χρώματος CRI:Ra θα είναι ακριβό,
αν έχει και καλή ψύξη η τιμή του θα είναι διπλάσια.

Τώρα όταν μπλέκεις με κινέζικα πάμε σε φάση Αλέν Ντελόν.
Απάντηση
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μάγκες!!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)