Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
αυτοσχέδια ζυγαριά
Καλησπέρα παιδιά. Διαβάζω καιρό τώρα το φόρουμ και έχει πολύ υλικό για ψάξιμο, αλλά μέχρι στιγμής δεν έπεσε κάτι σχετικό με ζύγισμα στην αντίληψή μου, οπότε μιας και η ανάγκη πάντα μας κάνει πιο εφευρετικούς, μου έτυχε κ εμένα να χρειαστώ ζυγαριά και πέραν του κόστους, είναι και η σκέψη "αν γίνει η στραβή και μπουκάρουν σπίτι, τι γίνεται με την ακριβείας σε συνδυασμό με την κάνναβη; - πας για έμπορας πολύ εύκολα", κ έτσι λοιπόν έκανα αυτήν την πολύ απλή αλλά και πολύ λειτουργική ζυγαριά χρησιμοποιώντας σαν αντίβαρο κέρματα (που παραθέτω και πιο κάτω το λινκ με το βάρος των κερμάτων). 
Τα υλικά τα έχουμε όλοι σίγουρα σπίτι μας και δεν θέλει πάνω από 5 λεπτά να φτιαχτεί. Επίσης μπορεί να μπει κ ένα μοιρογνωμόνιο στο πάνω μέρος για πιο πολλή ακρίβεια. 
Αν και εμπειρικά με το μάτι τα αποτελέσματα από διάφορες μετρήσεις που έκανα φαίνονται αρκετά αληθοφανή, περιμένω γνώμες από όποιον το δοκιμάσει ή έχει και ψηφιακή να εξακριβώσει εάν βγαίνουν σωστά τα αποτελέσματα. 

http://euro.raddos.de/pages/muenze.php?eusprache=gr
ΥΓ. Καλώς σας βρήκα, ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε κάποιον και να είμαι στη σωστή θεματολογία, αλλιώς μετακινήστε το  Tongue
[Εικόνα: 20180810_185722.jpg]
Στην τζιβάνα δώσε βάση το τσιγάρο μη χαλάσει 
Απάντηση

ads by gr420info

καλως μας ηρθες εφευρετικη παραμανα στην τζιβανα! Big Grin
μιας και ειμαι απτα κοριτσακια του φορουμ και η περιεργεια ειναι στο αιμα μου... Rolleyes
θα μου λυσεις 2 αποριες;
πως μπαινει η παραμανα στην τζιβανα και ποια η χρηση της; Tongue Big Grin Big Grin χαχαχα
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Με συρμάτινη κρεμάστρα και στην απλώστρα όχι στο πόμολο πιστεύω θα ήταν πιο ακριβείας.
Απάντηση
εχω κρατησει ενα λινκ με τα στοιχεια των νομισματων για αντιβαρα . δεν λειτουργει οπως βλεπω πλεον .
με μια σανιδα , σαν τραμπαλα , αναλογα με την αποσταση που εχει απο τον αξονα , μπορεις να υπολογιζεις αναλογικα .νομιζω δηλαδη αν εχεις 1 γραμμαριο και η αποσταση του ενος ακρου απο τον αξονα ειναι διπλασια απο το αλλο , τοτε στο αλλο ακρο θα εχει ισοβαρο των 2 γραμμαριων η του μισου γραμμαριου . αναλογα με τις αποστασεις παιζει και η αναλογια , δηλαδη αν εχεις αξονα ενα προς δεκα , τοτε το 1 γραμμαριο θα ισοβαρει με 10 η με 0,1 γραμμαρια ,αναλογα με το σε ποια πλευρα θα βαλεις το γραμμαριο .
δεν ειμαι εκατο τις εκατο σιγουρος για τις αντιστοιχιες , αν τις θυμαμαι καλα , παντως η μεθοδος ετσι ειναι .
Απάντηση
Αρχικά να απαντήσω στην Κατ, η χρησιμότητα της παραμάνας στη τζιβάνα είναι για το σύνηθες πρόβλημα τύπων που πιέζουν υπερβολικά το τσιγάρο με αποτέλεσμα να βγαίνει τέρμα σφιχτό και να μην τραβάει μία, οπότε απλά χώνεις την παραμάνα στη τζιβάνα και ανοίγεις δίοδο αέρα και μπορείς πλέον να ρουφήξεις σαν άνθρωπος.

Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες Μάμρα, θα το δοκιμάσω και μπορεί να ανεβάσω φώτο αναβαθμισμένο και με χάρακες αριστερά-δεξιά ώστε να έχεις ένα αντίβαρο για όλες τις μετρήσεις και πλέον να αντιστοιχείς τα χιλιοστά της μεριάς που γέρνει με γραμμάρια. 

Μπαντγουιντ αυτό που λες μου φαίνεται λίγο πιο πολύπλοκο, αλλά θα το ξαναδιαβάσω και αύριο μήπως το καταλάβω καλύτερα χαχαχ
Απάντηση
(08-10-2018, 10:17 PM)Παραμάνα στην Τζιβάνα Έγραψε: Αρχικά να απαντήσω στην Κατ, η χρησιμότητα της παραμάνας στη τζιβάνα είναι για το σύνηθες πρόβλημα τύπων που πιέζουν υπερβολικά το τσιγάρο με αποτέλεσμα να βγαίνει τέρμα σφιχτό και να μην τραβάει μία, οπότε απλά χώνεις την παραμάνα στη τζιβάνα και ανοίγεις δίοδο αέρα και μπορείς πλέον να ρουφήξεις σαν άνθρωπος.

κανεις τρυπα η την αφηνεις και πανω για ντεκορ; Tongue Big Grin
σε πειραζω.. Big Grin
ευχαριστω για την απαντηση και παλι καλως μας ηρθες! Smile
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
[Εικόνα: Lever_Principle_3_D.png]
αυτο λεω .
ας πουμε το διευρο εχει βαρος 8.5 γραμμαρια . αν παρεις μια σανιδα που το σημειο στηριξης ειναι 10 εκατοστα απο την μια πλευρα και 50 απο την αλλη , και βαλεις το διευρο στην πλευρα με τα 50 εκατοστα πλευρα, για να ισοροπησει θα πρεπει να βαλεις στην πλευρα με τα 10 εκατοστα 42.5 γραμμαρια (θελει και καποιο ρυθμισμα λογο του βαρους της σανιδας )
Απάντηση
(08-11-2018, 12:50 AM)badweed Έγραψε: [Εικόνα: Lever_Principle_3_D.png]
αυτο λεω .
ας πουμε το διευρο εχει βαρος 8.5 γραμμαρια . αν παρεις μια σανιδα που το σημειο στηριξης ειναι 10 εκατοστα απο την μια πλευρα και 50 απο την αλλη , και βαλεις το διευρο στην πλευρα με τα 50 εκατοστα πλευρα, για να ισοροπησει θα πρεπει να βαλεις στην πλευρα με τα 10 εκατοστα 42.5 γραμμαρια   (θελει και καποιο ρυθμισμα λογο του βαρους της σανιδας )

Το'πιασα badweed  σωστό ακούγεται θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή ένα καλό στήριγμα χρειάζεται να μην χάνει η σανίδα απο το σημείο στήριξις την ώρα που θα γέρνει
Απάντηση
Εντομεταξύ  για να μην ανοίγω κ άλλο θέμα, αφήνω εδώ κ 2 πρόχειρα πανελάκια που έφτιαξα με ε27 led των 15w και έχει 2-6000κ, 1-6500κ και 1-4000κ στο καθένα από κάτι σανίδες ραμποτέ φάση.Μέχρη στιγμής δεν έχω παραπανο κάνουν δουλειά(απλά τσουρουφλάνε απο τα πρώτα 2-3 λεπτά που ανάβουν) για τον χόρο μου (0.60Π, 1.20Μ, 1.80Υ)  σε σινδιασμό με ένα κινέζικο πάνελ μπλε-κοκκινο(που είχα κάνει την βλακεία κ το πείρα με φουλ μπλε κ μονο 3ης κόκκινες) 8000 λυμενς
[Εικόνα: 20180812_145351.jpg]

[Εικόνα: 20180812_145402.jpg]

[Εικόνα: 20180812_145247.jpg]
Απάντηση
(08-12-2018, 03:04 PM)Παραμάνα στην Τζιβάνα Έγραψε:
(08-11-2018, 12:50 AM)badweed Έγραψε: [Εικόνα: Lever_Principle_3_D.png]
αυτο λεω .
ας πουμε το διευρο εχει βαρος 8.5 γραμμαρια . αν παρεις μια σανιδα που το σημειο στηριξης ειναι 10 εκατοστα απο την μια πλευρα και 50 απο την αλλη , και βαλεις το διευρο στην πλευρα με τα 50 εκατοστα πλευρα, για να ισοροπησει θα πρεπει να βαλεις στην πλευρα με τα 10 εκατοστα 42.5 γραμμαρια   (θελει και καποιο ρυθμισμα λογο του βαρους της σανιδας )

Το'πιασα badweed  σωστό ακούγεται θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή ένα καλό στήριγμα χρειάζεται να μην χάνει η σανίδα απο το σημείο στήριξις την ώρα που θα γέρνει

Τελικά το δοκίμασα με ίσες πλευρές  κ έβαλα από τη μία το καπάκι για να μπαίνει το σταφ κ απο την άλλη πήρα αντίβαρο με 2-3 κέρματα. Από κει και πέρα απλά προσθέτεις όσα γραμμάρια αντίβαρο θες και από την άλλη το σταφ μέχρι να ευθυγραμμιστούν οι 2 πλευρές (δες φώτο). Πάντως παιδιά, και με τις 2 ζυγαριές είχα τα ίδια αποτελέσματα, οπότε μπορώ να πω ότι λειτουργούν αρκετά κομπλέ και οι 2!
[Εικόνα: 20180812_160245.jpg]

[Εικόνα: 20180812_160213.jpg]
Απάντηση
αψογος !
πολυ καλη ιδεα να χρησιμοποιησεις χαρακα για σανιδα .
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)