Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τι πεχάμετρα χρειάζομαι?
Γειά σας.Είμαι σχετικά καινούργιος στο φόρουμ ,έχω κάνει μερικά grow στο παρελθόν με επιτυχία επίσης είμαι στα τελειώματα άλλου ενός.Το θέμα είναι οτι πάντα θα είχα κάποιο θέμα με τα φυτά μου..Έμαθα στην πορεία οτι ήταν το πεχά μου υψηλό..Ποτέ μου δεν έκανα κάποια μέτρηση και νομίζω οτι ήρθε η ώρα να γίνει.Τουλάχιστον στο επόμενο grow.Έχω δει διάφορα στο νέτ και έχω μπερδευτεί.Μεγαλώνω σε χώμα πάντα.Έχω δεί πεχάμετρο εδάφους πεχάμετρο υγρων..Δεν γνωρίζω ακριβώς τι χρειάζομαι αλλα θέλω να αγοράσω κάτι που να μου κανει την δουλεια που θελω ,να μου μεινει και να μπορεσω αργότερα να ανεβ΄σω και το skill μου.Τί μου προτείνεται?
Απάντηση

ads by gr420info

Σκεφτομαι να αγοράσω αυτό εδώ... http://shop.hannainst.com/hi98129-ph-ec-...%252098129 Τί λέτε?Αξίζει?Το άθλημα δεν το παρατάω,θέλω να το εξελίξω.Χρειάζομαι κάτι άλλο?Ακούω γνώμες...
Απάντηση
Lol όχι ρε είναι πανάκριβο!! Τσεκαρε το phμετρο από astirgrows.gr και τα ξαναλεμε
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση
To site που μου λες δεν υπαρχει η εχει πέσει.Μηπως ξέρεις τι μαρκα?
Απάντηση
Ναι όντως το Site δείχνει όχι μόνο πεσμένο αλλά πλεον έχει και απαγορευτικό απο το antivirus ώς επικίνδυνη. Τι στο διάολο.... ?
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση
έβγαλαν ανακοίνωση στο FB ότι έχουν πρόβλημα πληρωμής λόγο του θέματος των τραπεζών και οι μαλάκες δεν τους έδωσαν παράταση στο hosting :/
Απάντηση
Όχι ρε τι 153 είσαι τρελός?

Έχετε υπόψιν οτι τα πεχάμετρα δεν είναι για πάντα, χαλάνε γρήγορα, ειδικά αν δεν καθαρίζονται/αποθηκεύονται σωστά.
Θέλουν κάθε φορά μετά τη χρήση είτε σε διάλυμα NaCl για σωστή αποθήκευση, είτε σε ph bufffer (4 κατά προτίμηση).
Απάντηση
Πείτε μου ρε παιδιά τι χρειάζομαι..Πρέπει να έχω και για το χώμα?Θέλω να πάρω ένα και να τελειώνω,έχω πόρωση με τα εργαλεία και οτι παίρνω το παιρνω μια και καλη και τελειώνω
Απάντηση
Εγω έχω αγοράσει ένα τις trident που είναι phμετρο ecμετρο και θερμοκρασία νερού αυτα μετράει 140 το είχα πάρει αλλά θα συμφωνήσω με αυτό που λέει ο antibabanos δεν κρατάνε για πάντα αυτος που το αγόρασα μου είπε ότι κρατάει γύρω στον 1 με 1μιση χρόνο μετά χαλάνε επίσης μου είπε στο καπάκι πάντα να αφήνω 3-4 σταγόνες νερό να μην είναι στεγνό.
Weee[font=Impact] Be free![/font]
Απάντηση
αλανια να ροτησω και εγω κατι σε σχεση με το πεχαμετρο?ποτε δηλαδη μετραμε το πεχα του εδαφους οταν ειναι στεγνο σωστα??? η και οταν ποτισουμε το ξαναμετραμε για να δουμε την διαφορα????
Απάντηση
(07-19-2015, 07:40 PM)MustGrow Έγραψε: Γειά σας.Είμαι σχετικά καινούργιος στο φόρουμ ,έχω κάνει μερικά grow στο παρελθόν με επιτυχία επίσης είμαι στα τελειώματα άλλου ενός.Το θέμα είναι οτι πάντα θα είχα κάποιο θέμα με τα φυτά μου..Έμαθα στην πορεία οτι ήταν το πεχά μου υψηλό..Ποτέ μου δεν έκανα κάποια μέτρηση και νομίζω οτι ήρθε η ώρα να γίνει.Τουλάχιστον στο επόμενο grow.Έχω δει διάφορα στο νέτ και έχω μπερδευτεί.Μεγαλώνω σε χώμα πάντα.Έχω δεί πεχάμετρο εδάφους πεχάμετρο υγρων..Δεν γνωρίζω ακριβώς τι χρειάζομαι αλλα θέλω να αγοράσω κάτι που να μου κανει την δουλεια που θελω ,να μου μεινει και να μπορεσω αργότερα να ανεβ΄σω και το skill μου.Τί μου προτείνεται?

Καλησπέρα και από μένα.
Χώμα είπες κάνεις. Κάνεις καλλιέργεια με βιολογικά λιπάσματα ή με συνθετικά;
Είπες επίσης πως στην πορεία έμαθες πως το ph σου είναι υψηλο. Αυτό πως το κατάλαβες;
Ενα πεχάμετρο είναι χρήσιμο πάντα, αλλά αν κάνεις βιολογική καλλιέργεια θα σου έλεγα να πάρεις ένα πεχάμετρο εδάφους καλυτερα.
Αν θέλεις πεχάμετρο για υγρά κι εγώ θα σου έλεγα για αρχή μη δώσεις πάνω από 20-25 ευρώ.
Πάρε ό,τι βρεις πιο εύκολα...
SkullnBones
Απάντηση
Βιολογική καλλιέργια κάνω Luke.Λές έ?Είναι και φθηνά!!.Εάν όμως ξεφεύγει το χώμα σου δεν πρεπει να έχεις ένα για υγρά ?Ωστε να το φερεις στα επιθυμητά επιπεδα?
Απάντηση
Το χώμα στη βιολογική καλλιέργεια επιβάλεται στο ph του υγρού διαλλύματος που ποτίζεις και αντέχει μεγάλο εύρος τιμών, εφόσων το χώμα έχει μια ισορροπημένη σύσταση.
Να υποθέσω πως ποτίζεις με νερό βρύσης και κάπου πήρε το μάτι σου ότι το ph του είναι ανεβασμένο και πιστέυεις πως τα προβληματα που βγάζεις κατά καιρούς είναι από αυτό.
Κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα είναι στο χώμα ή στη διαχείρηση παρά στο ph του νερού.
Τα τυρφοχώματα έχουν την τάση να εκφυλίζονται με την πάροδο των βδομάδων και αναλόγως την ανοχή τους μπορούν να αποκτήσουν εξαιρετικά όξινο χαρακτηρα.

Αν και πολλοί δεν ασχολούνται με τις τιμές του ph στα απόνερα, αν θελεις να πάρεις πεχάμετρο για υγρά, αυτός είναι ένας τρόπος να ελέγξεις την τάση του ph στο χώμα σου. Αργό πότισμα με απιονισμένο νερό και συλλογή του πρώτου νερού που θα τρέξει .
Το κακό με τα πεχάμετρα εδάφους είναι ότι τα φτηνά είναι πολύ κακής ποιότητας.
Προσωπικά έχω για υγρά αλλά κύριο μέλημα μου όταν έψαχνα να βρω τι μου έφταιγε ήταν η τιμή στα απόνερα και όχι η τιμή αυτού που πότιζα...
SkullnBones
Απάντηση
Το σιτε ειναι και παλι εν λειτουργια αν θες να ριξεις μια ματια.

http://astirgrows.com/el/10-metrhtes
Απάντηση
Τα ποτίζω με εμφιαλωμένο νερό ζαγόρι το οποίο έχει 7.50 pH..Έτσι το ξέρω..Με το που άρχισα να το ποτίζω με βρύσης-πηγαδιού τα προβλήματα φαίνεται να στρώνει ,αν και είναι αργα για πολλα φύλλα..Είμαι στην 8 εβδομαδα με 2 αυτοματα και πιστευω οτι φταίει αυτό η η θερμοκρασιες..
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)