Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Δεν μεγαλώνει... Τι μπορεί να φταίει;
Το φυτό είναι ένα scung αυτόματο, ο σπόρος έσκασε από το χώμα στις 22/7 και σήμερα έχει αυτή τη μορφή. Το χώμα είναι δοκιμασμένο από προηγούμενο φυτό και οι συνθήκες όσο αφορά στη φροντίδα είναι ίδιες με αυτές που έκαναν το προηγούμενο να αποδώσει. Νομίζω όμως πως έχει καθυστερήσει. Τι μπορεί να φταίει;
[Εικόνα: 3.jpg]

[Εικόνα: 4.jpg]

[Εικόνα: 5.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

επειδη το βλεπω λιγο βυθισμενο , μηπως εκει που το εχεις δεν το πιανει /επιανε ο ηλιος και το επιανε μονο οταν ηταν απο πανω ο ηλιος και το κουραζε η ενταση λογο της νεοτητας του ;
Απάντηση
(08-12-2018, 05:51 PM)badweed Έγραψε: επειδη το βλεπω λιγο βυθισμενο , μηπως εκει που το εχεις δεν το πιανει /επιανε ο ηλιος και το επιανε μονο οταν ηταν απο πανω ο ηλιος και το κουραζε η ενταση λογο της νεοτητας του ;

Δεν έχεις άδικο, το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό, αλλά το σημείο που το έχω είναι αρκετά προσήλιο και ο ήλιος το βλέπει το περισσότερο δυνατόν. Έχει σκιά μόνο για κανένα μισάωρο το πρωί και άλλο τόσο το βράδυ. Δεν νομίζω πως το επηρεάζει σημαντικά αυτό. Πάντως έχω δίκιο στο ότι έχει καθυστερήσει; εσύ τι λες;
Απάντηση
ναι μοιαζει να καθυστερει , ειναι τωρα 21 μερες απο 22/7
Απάντηση
(08-12-2018, 05:47 PM)pankanabis Έγραψε: Το φυτό είναι ένα scung αυτόματο, ο σπόρος έσκασε από το χώμα στις 22/7 και σήμερα έχει αυτή τη μορφή. Το χώμα είναι δοκιμασμένο από προηγούμενο φυτό και οι συνθήκες όσο αφορά στη φροντίδα είναι ίδιες με αυτές που έκαναν το προηγούμενο να αποδώσει. Νομίζω όμως πως έχει καθυστερήσει. Τι μπορεί να φταίει;

Εγω πιστευω πως το φυτο βρηκε απλα και ασχολειται με την ριζα, κατ τα τ αλλα δειχνει υγιεστατο, μια χαρα. Δεν εχω βαλει ποτε αυτοματο, αλλα απ οσο γνωριζω, θελει στρατιωτικη πειθαρχια, χωρις καθολου περιθωρια για περαιτερω. Κανονικα θελει σε 11λιτρη και ισως ειναι και πολυ. Τωρα μπραδερ,οτι παρεις
Απάντηση
(08-12-2018, 09:22 PM)αρχαιος Έγραψε:
(08-12-2018, 05:47 PM)pankanabis Έγραψε: Το φυτό είναι ένα scung αυτόματο, ο σπόρος έσκασε από το χώμα στις 22/7 και σήμερα έχει αυτή τη μορφή. Το χώμα είναι δοκιμασμένο από προηγούμενο φυτό και οι συνθήκες όσο αφορά στη φροντίδα είναι ίδιες με αυτές που έκαναν το προηγούμενο να αποδώσει. Νομίζω όμως πως έχει καθυστερήσει. Τι μπορεί να φταίει;

Εγω πιστευω πως το φυτο βρηκε απλα και ασχολειται με την ριζα, κατ τα τ αλλα δειχνει υγιεστατο, μια χαρα. Δεν εχω βαλει ποτε αυτοματο, αλλα απ οσο γνωριζω, θελει στρατιωτικη πειθαρχια, χωρις καθολου περιθωρια για περαιτερω. Κανονικα θελει σε 11λιτρη και ισως ειναι και πολυ. Τωρα μπραδερ,οτι παρεις

Δεκτή η άποψή σου, αλλά όσο αφορά στη γλάστρα έχω βάλει και ένα white widow σε μεγαλύτερη γλάστρα (φωτο), μια εβδομάδα αργότερα!!! και κοίτα σε τι φάση βρίσκεται.
Απάντηση
καλησπερα,τα αχυρα αυτα τι ειναι πανω στο χωμα;πευκοβελονες;
τα φυτα ειναι αρρωστα γιαυτο ισως πανε πισω..
γενικα προσπαθουμε να μην βαζουμε οτι να ναι στο χωμα γιατι ειναι φορεις μικροβιων,μικροοργανισμων και εντομων.
τα χεις και εξω οποτε αναποφεκτα κατι θα κολλουσες...
γιαυτο θελει προληψη. Wink
ψεκασε οσο ειναι νωρις.
νομιζω τετρανυχος ειναι ας πει και καποιος γνωστης.
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Και εγώ ταλαιπωρημένα απο τετράνυχο τα βλέπω.....(εκτός και αν αυτά τα σημάδια στα φύλλα είναι από ψεκασμό)
Συν και οτι αυτό το χώμα δεν είναι οτι καλύτερο για το φυτό μας..στάνταρ
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
(, 06:20 PM)sig-p420 Έγραψε: Και εγώ ταλαιπωρημένα απο τετράνυχο τα βλέπω.....(εκτός και αν αυτά τα σημάδια στα φύλλα είναι από ψεκασμό)
Συν και οτι αυτό το χώμα δεν είναι οτι καλύτερο για το φυτό μας..στάνταρ

Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο για τα σημαδια (ειναι απο ψεκασμο), οπως και για τον τετρανυχο που παρατηρησε και η cat. Οσο για το χωμα, ειναι belpando με περλιτη και το εχω ανακατεψει με χωμα γης.
Τι προτεινετε; να το μεταφυτεψω;
Απάντηση
Αν τα χωματα σου εκει ειναι καλα, εννοω μαυρα, αφρατα και οχι στουμπετσια κοκκινοχωματα, μην αλλαζεις τιποτε, αστα εκει. Τα εξω χωματα ειναι γεματα με ολα τα θρεπτικα στοιχεια που χρειαζονται τα φυτα, το γεγονος οτι τα χτυπαει ο ηλιος καθημερινα τα κανει εξαιρετικα γονιμα και αναπληρωνει ευκολα οτι εχει ξοδευτει. Αντιστοιχα και με τα ζουζουνια καθε μορφης, εχει τους ξενιστες, αλλα εχει και τους εχθρους τους. Επι τη ευκαιρια να πω, πως τα χωματα στα ingrow πρεπει ν αλλαζονται σε καθε νεο κυκλο καλλιεργειας, εκτος και αν τα βγαλεις για λιασιμο και θειαφισμα κανα τριμηνο με τετραμηνο να αναζωογοννηθουν. Οι λαμπες ναι μεν αντικαθιστουν τον ηλιο μεσα στο ingrow, αλλα οπως ακριβως τα κατω κατω παπαδια βγαινουν ασθενικα, ειναι γιατι ο αντικαταστατης ηλιος δεν φτανει τοσο μακρυα, αρα και τα χωματα ευκολα φιλοξενουν ξενιστες, με συνεπεια να μεταδιδονται στα φυτα, αλλα και παραλληλα δεν αναζωογονουνται

Τωρα οσον αφορα τον τετρανυχο, ναι πιθανον να υπαρχει, αλλα και ακομη να υπαρχει, ειναι εντελως στην αρχη μιας και με δυσκολια τον διακρινεις, αλλα κι απ την αλλη δεν πιστευω οτι σ αυτη την φαση ο τετρανυχος ειναι η αιτια της αναπτυξης

Ενα αλλο σεναριο ειναι οτι αυτη την εποχη βασιλευει ο κρεμμυδοφαγος, ενα εντομο αρκετα μεγαλο γυρω στους 5 ποντους το οποιο τρωει ριζες απο φυτα καθε λογης. Δες αμα εκει γυρω εχει κανει τρυπες μιας και ζει κατω απ το χωμα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)