Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
mylar ή λευκή βαφή σε diy ξύλινη τέντα
Καλησπέρα παιδιά,

Ετοιμάζω το επόμενο grow μου και θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει αν είναι καλύτερο να βάλω mylar στο εσωτερικό του χώρου μου ή απλά να το βάψω λευκό...Σκέφτομαι να κατασκευάσω ένα ξύλινο πλαίσιο για να αποφύγω την αγορά τέντας με ανοίγματα και για cooltube...Βέβαια αν ξέρει κάποιος να μου προτείνει κάποιο site με καλές τιμές θα ήταν καλό για σύγκριση!Ενδεικτικά η φθηνότερη τέντα που βρήκα με τρύπες για cololtube είναι 185 ευρώ...
Απάντηση

ads by gr420info

ο ασβέστης αντανακλά πολύ καλά το φως . λίγο καλύτερα το μίλαρ . εάν αυτή η διαφορά αξίζει ? εξαρτάτε από πολλά , .από τα φώτα , από τον χώρο , από το φυτό , από το πώς θα το πλέξεις .
Απάντηση
πως θα το πλέξω;;Λογικά θα μείνω στις αυτόματες ποικιλίες, τα φώτα μου θα είναι τα ίδια 250watt hps, και ο χώρος υπολογίζω 2 μέτρα ύψος,1,5 μέτρο πλάτος και βάθος...Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός!Με αυτά τα χαρακτηριστικά τι θα μου πρότεινες;
Απάντηση
http://astirgrows.com/el/tenta-kallierge...ax-1m2-719
Απάντηση
Ωραίο...Θα φανεί χρήσιμο όταν έρθει η ώρα κατασκευής!Βέβαια έχει ένα μειονέκτημα αν κατάλαβα καλά, έχει παθητική εισαγωγή αέρα...
Απάντηση
Παθητική έχουν όλες οι τέντες εφόσον δεν βάλεις φτερωτή. Αν βάλεις είναι ενεργητική η εισαγωγή
Απάντηση
(07-23-2015, 12:00 PM)katsimauros Έγραψε: πως θα το πλέξω;;Λογικά θα μείνω στις αυτόματες ποικιλίες, τα φώτα μου θα είναι τα ίδια 250watt hps, και ο χώρος υπολογίζω 2 μέτρα ύψος,1,5 μέτρο πλάτος και βάθος...Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός!Με αυτά τα χαρακτηριστικά τι θα μου πρότεινες;
1,5 χ1,5 με 250 βατ στο κέντρο , δεν φτάνει πολύ φως στα πλαϊνά , έχει να διανύσει μαζί με την αντανάκλαση απόσταση το φως μέχρι τα φυτά πάνω από 1,2 μέτρα . οπότε η αντανάκλαση παίζει πολύ μικρό ρόλο στην περίπτωση αυτή , θα έλεγα ασβέστωμα με μπόλικη γλουτελίνη για να μην γίνεσαι χάλια όταν ακουμπάς .
το πλέξιμο έχει την διαφορά από τα ελεύθερα στο ότι κάνεις όλην την επιφάνεια φλάτ , και παίρνει μόνο από πάνω το φως , αλλά όχι για αυτόματα .
Απάντηση
Πολύ καλή πληροφορία φίλε μου...Οπότε λογικά θα κάνω μικρότερη τέντα περίπου στο 1 μέτρο πλάτος και βάθος...Σ ευχαριστώ!!!Να σερωτήσω κάτι ακόμα...απο τί υλικό θα ήταν καλό να κατασκευάσω την τέντα μου;
Απάντηση
Τέντα ή κουτί θα κάνεις; Αν είναι για κουτί θα έλεγα κόντρα πλακέ θαλάσσης
Απάντηση
Κουτί...σκεφτόμουν κάτι μεταξύ κόντρα πλακέ θαλάσσης, osb, και φελιζόλ...
Απάντηση
Στο θαλάσσης μπορώ να βάψω με ασβέστη;
Απάντηση
Πάρε πλαστικό χρώμα για ξύλο τι να τον κανεις τον ασβέστη
Leaf "Το χόρτο είναι η θεραπεία ενός έθνους, το αλκοόλ είναι η καταστροφή του." Leaf
Απάντηση
(07-24-2015, 09:43 AM)xasikliks Έγραψε: το πλέξιμο έχει την διαφορά από τα ελεύθερα στο ότι κάνεις όλην την επιφάνεια φλάτ , και παίρνει μόνο από πάνω το φως , αλλά όχι για αυτόματα .

Λιγο καιρος εμεινε για να δεις αυτοματα σε πλεξιμο και να μου πεις μεντορα! Tongue
Απάντηση
Θέλω κάποιο χρώμα που να κάνει μεγάλη αντανάκλαση....Νομίζω πως ο ασβέστης αντανακλά περισσότερο απο κάποια λευκή μπογιά!Έχω λάθος;
Απάντηση
Κοίταξε να δεις μπορείς να περάσεις και ένα απλό βερνίκι και να ειναι πολυ καλύτερο το αποτέλεσμα από την άλλη μπορείς να βάλεις και αλουμινοχαρτο το θεωρώ ποιο απλό και ποιο οικονομικό όταν βρω τον κατάλληλο χώρο έτσι θα το κανω και εγω σιγά την μεγάλη διάφορα με το Mylar
Leaf "Το χόρτο είναι η θεραπεία ενός έθνους, το αλκοόλ είναι η καταστροφή του." Leaf
Απάντηση
Ρε παιδιά μίλαμε όμως για 3,5€/μέτρο ( http://astirgrows.com/el/silver-lightite...n-foil-571 ) και για χώρο 2*1,5*1,5 που περιγράφεις είναι περίπου 15,00 € για να το καλύψεις όλο!
Τώρα εναλακτικές τύπου βερνίκια, ασβέστες κτλ δεν τις καταλαβαίνω, μιας και το κόστος είναι χαμηλό μπροστά σε όλα τα υπόλοιπα που θα δώσουμε για μια σωστή καλλιέργεια και όπως και να το κάνουμε, το mylar βρίσκεται εκεί για κάποιον λόγο και κάνει δουλειά (καλή ανάκλαση, αποφυγή hot spots κτλ )
Μην το κουράζεις αδερφέ, βάλε εκεί ενα mylar και προβληματίσου για σημαντικότερα πράγματα, όπως πχ για το τιην ποικιλία Wink !!
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση
Δεν έχεις άδικο αγορίνα....
Απάντηση
LocoEzon εσύ δεν είσαι αρχάριος Smile
Απάντηση
(07-27-2015, 11:37 AM)xasikliks Έγραψε: για υλικό θα έβαζα γυψοσανίδα ( ασβεστώνετε κιόλας ) ( και είναι και φθηνό και μονωτικό , και ευκολοδούλευτο ) .

το κόντρα πλακέ θαλάσσης θα κοστίσει περισσότερο από μια καλή τέντα .

ασβέστωμα , γιατί ο ασβέστης αντανακλά στο 94% νομίζω .( όχι το πλαστικό και η λαδομπογιές ).  
ΟΧΙ αλουμινόχαρτο , γιατί κάνει στις τσακίσεις φακό και μπορεί να κάψει όπου εστιάζει .
εναλλακτικά μίλαρ εάν δεν βαριέσαι να το βάλεις .
Απάντηση
Δεν έχω δουλέψει ποτέ γυψοσανίδα αν και με εντυπωσίασε η τιμή της!
Απάντηση
οτι θελετε απο γυψοσανιδα εδω παιδες !!!χαχαχα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)