Αξιολόγηση Θέματος:
  • 6 Ψήφοι - 4.33 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RE: 1o grow - 2 x milky way kiwi seeds - 2 x άγνωστης ονομασίας :-)
(08-31-2018, 08:50 PM)cataek Έγραψε: εγω συνεχιζω για 1-2 βδομαδες η αληθεια το γκροου ακομα γιατι το φυτο ειναι στην προανθιση
μολις δω οτι δενει τα πρωτα ξεκιναω..στις 1,5 με 2 βδομαδες μετα το 12/12.

[Εικόνα: screenshot_20180831_205120_bud_labs.jpg]

αυτο ειναι απο την εφαρμογη της αν επανω εχει επιλογη απο 4 εως 12 εβδομαδες αναπτυξη. εγω εχω βαλει 4 οπως η φωτο. αρα για να καταλαβω ανερω τις 3 εβδομαδες ποτιζω με αυτα μονο απο την τεταρτη?? βλεπω φωτο απο κατω
[Εικόνα: screenshot_20180831_205513_bud_labs.jpg]
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση

ads by gr420info

(08-31-2018, 08:50 PM)cataek Έγραψε: εγω συνεχιζω για 1-2 βδομαδες η αληθεια το γκροου ακομα γιατι το φυτο ειναι στην προανθιση
μολις δω οτι δενει τα πρωτα ξεκιναω..στις 1,5 με 2 βδομαδες μετα το 12/12.

ίσως αυτό να μην είναι και το καλύτερο για το φυτό
το φυτό χρειάζεται απο νωρίτερα το φώσφορο τα αμινοξέα κλπ.....για να το "σπρώξουν" στην άνθιση..μαζί με την αλλαγή σε 12/12
τις μεγαλύτερες ανάγκες σε λιπάσματα ανθοφορίας βέβαια την έχουν μετά δυο βδομάδες...
ε για να το έχουν έτσι στους πινάκες...κάτι θα ξέρουν...θα το έχουν ψάξει πριν απο εμάς Rolleyes
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
μπααα..
γιατι και το big bud σου λεει στο μπουκαλι για 2-4 εβδομαδα...
αλλα αν βαλεις στο προγραμμα τους πανω απο τις τυπικες βδομαδες που εχουν αυτοι (6 και βαλεις μεχρι 12 πχ) θα δεις οτι μπορεις να κανεις εφαρμογες μεχρι 2 βδομαδες πριν το τελος.. so simple Rolleyes

δεν εχουν γινει πολλες επεξηγησεις στα λιπασματα της αν..
κριμα γιατι με σωστες εφαρμογες γινονται μαγικα..
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(08-31-2018, 09:23 PM)cataek Έγραψε: μπααα..
γιατι και το big bud σου λεει στο μπουκαλι για 2-4 εβδομαδα...
αλλα αν βαλεις στο προγραμμα τους πανω απο τις τυπικες βδομαδες που εχουν αυτοι (6 και βαλεις μεχρι 12 πχ) θα δεις οτι μπορεις να κανεις εφαρμογες μεχρι 2 βδομαδες πριν το τελος.. so simple Rolleyes

δεν εχουν γινει πολλες επεξηγησεις στα λιπασματα της αν..
κριμα γιατι με σωστες εφαρμογες γινονται μαγικα..

όπως λέει το πρόγραμμα της αν λέω και εγώ....απο την πρώτη βδομάδα τις βάσεις ανθοφορίας....και απο την αρχή της δεύτερης το big bud μέχρι 4η...ή 7η....ανάλογα την διάρκεια της ανθοφορίας... Smile

[Εικόνα: 2017_10_22_204943.png]
Απάντηση
ναι αλλα στο μπουκαλι λεει 2-4 και δεν αναφερει κατι αλλο.
κι αυτο ειναι λαθος.
και στις αρχες εδω μεσα το βαζαμε μεχρι την 4η.
δεν ξερω αν το κανει ακομα καποιος.

οπως και να χει πρεπει να γινει ενα λεπτομερες θεμα με τα λιπασματα της αν τα χρησιμοποιουμε πολλοι
ειναι εξειδικευμενα για την κανναβη.

η λεπτομερια κανει την διαφορα! Smile

μιλαω γιαυτο οχι αυτα που βγαζει ο καθενας..
δες εδω. https://www.advancednutrients.com/nutrient-calculator/
ξεκινα κανονικα στις 6 βδομαδες που το χει και μετα βαλε 12 βδομαδες φουλ τα προσθετα και δες..

και στο μπουκαλι γραφεις απο 2-4 και δεν το διευκρινιζεις;γιατι;τι σοι εταιρια εισαι τελος παντων αν; Rofl
Απάντηση
(08-31-2018, 09:54 PM)cataek Έγραψε: οπως και να χει πρεπει να γινει ενα λεπτομερες θεμα με τα λιπασματα της αν τα χρησιμοποιουμε πολλοι
ειναι εξειδικευμενα για την κανναβη.

η λεπτομερια κανει την διαφορα! Smile

μιλαω γιαυτο οχι αυτα που βγαζει ο καθενας..
δες εδω. https://www.advancednutrients.com/nutrient-calculator/

και εγώ... ο πίνακας που σε έδειξα απο νέα ανακοίνωση της εταιρίας είναι....δεν είναι απο αυτούς που βγάζει ο καθένας  :d  
δες το θέμα. https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=3422
Απάντηση
που το θυμηθηκες; :d
θα το ξαναδιαβασω.

ειμαι μπερδεμενη..και θα τα ηθελα φουλ αναλυτικα ολα!αλλα που..; Rolleyes
Απάντηση
(08-31-2018, 10:10 PM)cataek Έγραψε: θα τα ηθελα φουλ αναλυτικα ολα! Rolleyes

και εγώ..για κάθε λίπασμα που παίρνω...την μεγαλύτερη ταλαιπωρία την τρώω ψάχνοντας το διαδίκτυο για δοσολογίες και οδηγίες  Angry
Απάντηση
και η εφαρμογη της αν το big bud το εχει 2 με 4.

παμε κ ενα update γρηγορο μετα το ταισμα!!

[Εικόνα: screenshot_20180831_211056_gallery.jpg]

[Εικόνα: screenshot_20180831_211045_gallery.jpg]

[Εικόνα: screenshot_20180831_211027_gallery.jpg]

[Εικόνα: screenshot_20180831_211002_gallery.jpg]

[Εικόνα: screenshot_20180831_211106_gallery.jpg]
Απάντηση
φτου φτου
τι το'χεις βάλει απο τώρα αυτό το μαραφέτι.....??
Απάντηση
(08-31-2018, 11:01 PM)sig-p420 Έγραψε: φτου φτου
τι το'χεις βάλει απο τώρα αυτό το μαραφέτι.....??

φτυσε φτυσε μπας κ ξεπλυνουμε το χθεσινο λιπασμα... χαχα
σε ευχαριστω sig
αυτο θα σηκωθει καμια 10αρια ποντους ακομα καθως μεγαλωνουν για να δεθουν απο μικρα κ να μεγαλωσουν οριζοντια κ μετα θα βαλω ενα ακομα που θα δεσω τα παρακλαδακια π θα αρχισουν να ψηλωνουν γτ δεν εχω και το τεραστιο υψος οποτε δεν πρεπει να τα αφησω να ξεφυγουν. το 2 μαλλον με σχοινακι θα το φτιαξω

ερωτηση εχουμε καποια συνιστώμενη δοσολογια νερού σε αυτη την ηλικια π.χ. 100μλ καθε 2 με 3 μερες η παμε με το βαρος της γλαστρας?
Απάντηση
(08-31-2018, 11:32 PM)skunky88 Έγραψε: ερωτηση εχουμε καποια συνιστώμενη δοσολογια νερού σε αυτη την ηλικια π.χ. 100μλ καθε 2 με 3 μερες η παμε με το βαρος της γλαστρας?

σκέψου οτι δε θες να μενει το νερό στο χώμα πολύ χωρίς να αποροφάται ή να εξατμίζεται γιατί όσο περνάει η ώρα χάνει το οξυγόνο του και οι ρίζες πνίγονται. καλύτερα να ποτίζεις τόσο-όσο καθημερινά νομίζω σε αυτή τη φάση.
επίσης η canna σε ενα σεμινάριο που έκανε πρόσφατα στο alegre υποστήριζε οτι τα ποτίσματα δεν πρέπει να είναι 100% κορεσμός μέχρι να βγαίνει νερό απο κάτω. αντιθέτως θέλει λιγότερο ..μάλλον για τον λόγο που ανέφερα πιο πάνω.
φυσικά έχει να κάνει και με το μέγεθος της γλάστρας, του φυτού και τη θερμοκρασία/υγρασία, πολλοί μπορεί να μην έχουμε προλάβει να δούμε τα αρνητικά αυτού του ποτίσματος (100% κορεσμός), γιατί οι περισσότεροι έτσι ποτίζουμε (ποτίζαμε?) αλλά χρησιμοποιούμε μικρές-νορμάλ γλάστρες. αν έχεις ομως 50-100λτ γλάστρα και την ποτίσεις καλά παίζει να το σκοτώσεις το φυτό ..δε θα προλάβει να το πιεί ούτε να εξατμιστεί.
Απάντηση
σε ευχαριστω cassa. εμενα οι γλαστρες μ ειναι 6λ δεν τις εχω ποτισει ποτε κ να βγει απο κατω. επειδη ειναι και το πρωτο μου καθαρα γκροου ( εχω κανει αλλο ενα σε σπιτι φιλου με τον ηδη υπαρχων εξοπλισμο με αλλες λαμπες) ειμαι συνεχεια απο πανω ξερεις πως ειναι κ πως νιωθεις κ τα ψεκαζω 2 φορες την ημερα απο 50μλ οταν βαζω το δαχτυλο μεσα κανα 3 με 4 ποντους δεν το νιωθω πνιγμενο το νιωθω απλα βρεγμενο ελαφρια να μ αλλαζει θερμοκρασια στα δακτυλα κ γιαυτο ρωτησα μηπως ριχνω λιγο.
Απάντηση
update 9η μερα και τα μικρα μας μερα με την μερα βλεπουμε διαφορα.

σταθερες θερμοκρασιες 32.5
υγρασια 75-80%

[Εικόνα: screenshot_20180902_014648_gallery.jpg]

[Εικόνα: screenshot_20180902_014637_gallery.jpg]

[Εικόνα: screenshot_20180902_014619_gallery.jpg]

[Εικόνα: screenshot_20180902_014608_gallery.jpg]

και μια ολα μαζι
[Εικόνα: screenshot_20180902_014703_gallery.jpg]
Απάντηση
ααα!μεγαλωνουν οι τσουπριτσες! Rolleyes Smile
Απάντηση
(09-02-2018, 03:38 AM)cataek Έγραψε: ααα!μεγαλωνουν οι τσουπριτσες! Rolleyes  Smile

μεγαλωνουν μεγαλωνουν τα κοριτσια μας ( τα 2 σιγουρα τα αλλα δυο θα δουμε)
Απάντηση
αυτο το πλέγμα που εχεις με προβληματιζει....οταν θα εχουν μεγαλώσει αρκετά για να δείξουν φύλο...πως θα τα ξεμπλέξεις αν ο μη γένοιτο χρειαστεί να βγάλεις μια γλάστρα λόγω αρσενικού......
Απάντηση
(09-02-2018, 01:06 PM)sig-p420 Έγραψε: αυτο το πλέγμα που εχεις με προβληματιζει....οταν θα εχουν μεγαλώσει αρκετά για να δείξουν φύλο...πως θα τα ξεμπλέξεις αν ο μη γένοιτο χρειαστεί να βγάλεις μια γλάστρα λόγω αρσενικού......
ξερεις ποσο ευκολα το κανω κομματακια το αρσενικο με το ψαλιδι κ το βγαζω??  ελπιζω να θελουν να γινουν θηλυκα γτ δεν θα τους αρεσει χαχα  :p
Απάντηση
(09-02-2018, 02:14 PM)skunky88 Έγραψε:
(09-02-2018, 01:06 PM)sig-p420 Έγραψε: αυτο το πλέγμα που εχεις με προβληματιζει....οταν θα εχουν μεγαλώσει αρκετά για να δείξουν φύλο...πως θα τα ξεμπλέξεις αν ο μη γένοιτο χρειαστεί να βγάλεις μια γλάστρα λόγω αρσενικού......
ξερεις ποσο ευκολα το κανω κομματακια το αρσενικο με το ψαλιδι κ το βγαζω??  ελπιζω να θελουν να γινουν θηλυκα γτ δεν θα τους αρεσει χαχα  :p

ναι αλλά μετά πως θα επανατοποθετήσεις τις υπόλοιπες γλάστρες στον χώρο....ομοιόμορφα (ο ψυχαναγκαστικός :d )
Απάντηση
(09-02-2018, 02:43 PM)sig-p420 Έγραψε:
(09-02-2018, 02:14 PM)skunky88 Έγραψε:

ναι αλλά μετά πως θα επανατοποθετήσεις τις υπόλοιπες γλάστρες στον χώρο....ομοιόμορφα (ο ψυχαναγκαστικός :d )

οταν θα φανε topping θα μ ξαναγυρισουν να εχουν παλι υψος τα μικρα γυρω στους 10 με 15 ποντους ωστοσω καθως μακρενουν θα τα δενω πανω εκει με συρμα και ξανα κοψιμο και ξανα δεσιμο λογικα θα παω για4 με 8 κορυφες στο καθενα. θυμασαι π σ ειπα να τα ξυλωσω ηθελα για αυτον τον λογο επειδη ξερω οτι τα μιλκυ ειναι θυλυκα βαση bank οποτε ελεγα αν τραβηξω λιγο παραπανω αναπτυξη με τα δυο ωστε να καλυψω τις θεσεις για τα 4 θα ειχα την ειδια αποδοση?
Απάντηση
η απόδοση εξαρτάτε από το πόσο χρόνο θα τα αφήσεις στην ανάπτυξη....ή ένα φυτό..ή τέσσερα....το θέμα είναι να καλύψεις τον χώρο σου
απλά με τα δυο θες περισσότερο χρόνο ανάπτυξη και εκπαίδευση...από ότι θες με τέσσερα
Απάντηση
δεν εχω προβλημα με τον χρονο της αναπτυξης γτ δεν εχω και αρκοντισιον οποτε θα με βολευε να το τραβηξω ωστε να πιασουν τα κρυα με δυο γνωριμης ποικιλιας αντι να εχω το αγχος το τι μπορει να ειναι τα άλλα δυο και μετα ειναι οπως το λες ραβε ξυλωνε.
Απάντηση
(09-02-2018, 03:43 PM)skunky88 Έγραψε: δεν εχω προβλημα με τον χρονο της αναπτυξης γτ δεν εχω και αρκοντισιον οποτε θα με βολευε να το τραβηξω ωστε να πιασουν τα κρυα με δυο γνωριμης ποικιλιας αντι να εχω το αγχος το τι μπορει να ειναι τα άλλα δυο και μετα ειναι οπως το λες ραβε ξυλωνε.

εξαρτάτε που μένεις....γιατί το 12αρο που θα είναι σβηστά τα φώτα η θερμοκρασία θα πέφτει κάτω απο 10 βαθμούς που είναι το επιτρεπτό...για αυτό τρέχουν όλοι να προλάβουν τα πολλά κρύα...(όσοι δεν θέλουν να πληρώνουν την δεη με τα αερόθερμα)
Απάντηση
τι προτεινεις στην περιπτωση μου 2 ιδια ρατσας θυληκα μαζι με αλλά 2 κορονα γραμματα ή μονο τα 2?
Απάντηση
(09-02-2018, 06:04 PM)skunky88 Έγραψε: τι προτεινεις στην περιπτωση μου 2 ιδια ρατσας θυληκα μαζι με αλλά 2 κορονα γραμματα ή μονο τα 2?

το λογικό για τον χώρο που έχεις ...είναι να πας με τα δυο τα σίγουρα...αλλά τώρα που τα εσκασες δεν μπορώ να αποφασίσω :d
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)