Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grow Kit
Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να αρχίσω το πρώτο μου grow και κατόπιν αναζήτησης στο ίντερνετ, βρήκα ένα grow kit το οποίο κοστίζει 230 ευρώ και (απ' ό,τι γνωρίζω) συμπεριλαμβάνει ό,τι χρειάζεται ώστε να ξεκινήσω.
Θεωρείτε λοιπόν πως θα ήταν καλύτερο (από οικονομικής άποψης αλλά και λειτουργικά) για εμένα να πάρω ένα έτοιμο δωμάτιο ή να στήσω ένα; Να σημειωθεί πως δεν έχω ξανασχοληθεί με καλλιέργεια οποιουδήποτε άλλου φυτού.
Απάντηση

ads by gr420info

καλημερα φιλε μου εγω θα σου ελεγα να παρεις ετοιμο γιατι εγω απο βιασινη το εστεισα ενα ενα τα κομματια και μου βγηκε σχεδον 500E απο εκει που θα μπορουσα να παρω ενα ετοιμο με 300Ε
Απάντηση
είναι αναλόγως τι κομμάτια στήνεις .. το μόνο σίγουρο είναι οτι απο τα κιτ θα χρειαστεί να τα ξανα-αγοράσεις σχεδόν όλα ενα ενα στην πορεία. Coolan14 διάβασε τον οδηγό που έχω στην υπογραφή, έχει συνδέσμους και για όλα τα καλλιεργητικά εφόδια ...για να πάρεις μια ιδέα τι χρειάζεσαι.
Απάντηση
Καλησπερα αδερφε,ειδα οτι θες να καλλιεργησεις πρωτη φορα και πως ανεφερες οτι δεν εχεις ξανακαλλιεργησει κανενα φυτο ποτε.Κανω μια copy paste κατι που εχω πει και σε αλλα παιδια στη φαση σου.
Θεωρω καλυτερο για καποιον να ξεκινησει με outdoor,να κανεις ενα-δυο grow να πιασεις το νοημα και να καταλαβεις καποια πραγματα σχετικα με το φυτο και να ξερεις καλα και τι εξοπλισμο θες,ωστε οταν κανεις καλλιεργεια με τεντα τα μονα που θα σε απασχολουν να ειναι τα τεχνικα.Ειδικα αν δεν εχεις καμοια επαφη με την γεωπονια γενικοτερα. 
Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι αρχαριοι ειναι οτι εμεις καλλιεργουμε ενα φυτο με σκοπο να βγαλουμε υπερβολικα μεγαλες ποσοτητες αποτι θα εβγαζε αν φυτρωνε μονο του σε ενα λιβαδι με ηλιο και νερακι.Αυτος ειναι ο σκοπος.Στα πρωτα grow ολοι νομιζουν πως τα φυτα ειναι σχεδιασμενα για να παραγουν τις επιθυμητες ποσοτητες και πως ολα γινονται απλα για να ζησουν και να μην πεθανουν,ενδεχομενως πολλα που διαβαζεις εδω αν δεν εχεις πειρα μπορει να τα ερμηνευσεις λαθος.
Αν πιστευεις οτι δεν εχεις την δυνατοτητα,βαλε τεντα οτι θες,απλα στα ειπα γιατι στο πρωτο grow ολοι σκατα τα πηγαμε απλα ημασταν πολυ ενθουσιασμενοι  Tongue  και πιστευω δεν αξιζει να πληρωνεις ρευμα και να δωσεις ενα σωρο λευτα για εξοπλισμο αν δεν εχεις καμια επαφη με το φυτο γιατι η αναλογια κοπου και χρηματων με την αποδοση δεν αξιζει.Θα προτινα να βαλεις ενα αυτοματο στο μπαλκονι σου.Για εναν αρχαριο ειναι οτι καλυτερο επειδη στρεσσαρονται ευκολα και αν ασχοληθεις με το τι εφταιξε για το αποτελεσμα,βλεπεις τα λαθη σου και κατανοεις τι πρεπει να κανεις για να τα πας καλυτερα στις επομενες καλλιεργειες.

Εννοειτε πως με το να βαλεις μια τεντα γλυτονεις απο πολλα πακετα και εισαι πιο safe,εξαλλου τωρα δεν ειναι και η εποχη να ψαχνεις για μερη,απλα στα ειπα για να τα χεις στο νου σου.Καλη αρχη σε οτι καταληξεις Smile

Απάντηση
(08-31-2018, 04:20 AM)coolan14 Έγραψε: Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να αρχίσω το πρώτο μου grow και κατόπιν αναζήτησης στο ίντερνετ, βρήκα ένα grow kit το οποίο κοστίζει 230 ευρώ και (απ' ό,τι γνωρίζω) συμπεριλαμβάνει ό,τι χρειάζεται ώστε να ξεκινήσω.
Θεωρείτε λοιπόν πως θα ήταν καλύτερο (από οικονομικής άποψης αλλά και λειτουργικά) για εμένα να πάρω ένα έτοιμο δωμάτιο ή να στήσω ένα; Να σημειωθεί πως δεν έχω ξανασχοληθεί με καλλιέργεια οποιουδήποτε άλλου φυτού.

καλησπερα,
το καλυτερο ειναι να τα παρεις κομματι κομματι.
το κιτ εχει της π**τσας πραγματα...
για να μην στα λεω τωρα ενα ενα μπες στον οδηγο που σου ειπε
ο casa και οτι απορια εχεις την ρωτας εδω.

εγω θα σου προτεινα να ξεκινησεις με κατι φθηνο και αποδοτικο στο φως
ενα πανελ με λαμπες ε27.
αν δεν πιανουν τα χερια σου εχει και "χταποδια".. Rolleyes Smile

* Nicksku εισαι λιγο εκτος θεματος....! Dodgy
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Ευχαριστώ που κάνατε τον κόπο να απαντήσετε, για να απαντήσω συνοπτικά, outdoor είναι πρακτικά αδύνατο, έχω διαβάσει τον οδηγό καλλιέργειας του casabonita ήδη, ωστόσο, υπάρχουν κάποιες άλυτες απορίες που έχω σαν αρχάριος.Αρχικά να πω πως το κομμάτι που με απασχολεί, είναι κυρίως το οικονομικό και πολλά εκ των εξαρτημάτων στα grow kits δεν έχουν περιγραφή έτσι ώστε να γνωρίζω την χρησιμότητά τους.Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.
Απάντηση
ρωτα οτι εχεις απορια , δωσε λινκ σε οτι δεν καταλαβαινεις , καπως , θα το ξεπερασουμε
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)