Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
αποριες ενος αρχαριου
Wink 
Καλησπερα παιδια, συγχαρητηρια για την σελιδα και για την υποστηριξη της.
Πριν λιγους μηνες αγορασα και εστησα ενα τεντακι 80Χ80Χ160 με ολα τα αλλα παρελκομενα 
και με λαμπα led και συγκεκριμενα αυτην mars hydro  και εκανα το πρωτο μου grow καλοκαιριατικα.
Οι αποριες που εχω ειναι οι εξης.
1) Ειναι αρκετη αυτη η λαμπα για τις διαστασεις μου ή θέλει να βάλω και εξτρα καποιες τυπου Ε27 οπως τον οδηγου του φιλου casabonita?

2) Με τον σωστο λοιπόν φωτισμό ποσο μπορει να αποδώσει αυτο το τεντακι σε έναν μέσο έμπειρο καλλιεργητή?Είτε με φωτοπεριόδου είτε με αυτόματα.

3) Έχω στο σπίτι μου γεώτρηση και ποτίζω τα κανονικα φυτά και δεντρα μου, ενδείκνεται και για την κάνναβη? Άν όχι μήπως το νερο άδρευσης (ποτιστικό) κάνει για αυτήν την δουλεία καλύτερα απο ότι της βρύσης?

4) Έχω 2 axial fun ενα φ100 και ένα φ125. Ποιό μπαίνει στην εισαγωγή και πιο στην εξαγωγή αέρα?

5) Πως βάζω avatar??? 

Αυτά τα λίγα για αρχή. cheers
Απάντηση

ads by gr420info

1)60 x 90 φαινεται να καλυπτει σε επιφανεια η λαμπα οποτε μοιαζει να σε καλυπτει , μπορεις να προσθεσεις και στην πορεια αν χρειαστει .
2) δεν εχω απαντηση σε αυτο
3) εχουν καποια επιμερους στοιχεια σημασια οπως το ph και το ποσα επιμερους στοιχεια ειναι στο νερο .
4) need more info
5) απο το ΠΕ χρηστη -> αλλαγη avatar (ισως να χρειαζεται να συμπληρωσεις καποια μηνυματα για να μπορεσεις να το κανεις , δεν το θυμαμαι αυτο )

γεια κιολας !
Απάντηση
εχω δηλαδη 2 ανεμιστηρες στο τεντακι, εναν μικρο και εναν μεγαλο.
Με ποιον ανεμιστηρα να βαζω αερα στο τεντακι, και με ποιον να βγαζω αερα απο το τεντακι?
Απάντηση
Πόσα κυβικά είναι ο κάθε εξαερισμός αντίστοιχα;
Απάντηση
και κάτι ακόμα να ρωτήσω.
πρεπει να αποστηρώσω το τεντάκι για να περασω στο επόμενο γκροου?  και αν ναι με τι?
είχαν σίγουρα τετράνυχο τα προηγουμενα δεντρακια που ηταν εκεί μέσα...
Απάντηση
(09-08-2018, 08:54 PM)hey_rasta Έγραψε: και κάτι ακόμα να ρωτήσω.
πρεπει να αποστηρώσω το τεντάκι για να περασω στο επόμενο γκροου?  και αν ναι με τι?
είχαν σίγουρα τετράνυχο τα προηγουμενα δεντρακια που ηταν εκεί μέσα...

Χλωρίνη  και εισαι  ετοιμος μετα
Leaf    [size=small] [/size]    Leaf
Απάντηση
Καντο λίγο πιο λιανά  
Την αραιωνω με νερό προφανώς?  Σε τι αναλογία?
Απάντηση
1. Για φωτισμό χρειάζεται άλλο ένα για να έχεις καλή απόδοση, είδα ότι είναι 187W... και με ένα θα κάνεις δουλειά αλλά όχι τόσο καλή.
2. 4 φυτά σε 15 λίτρα γλάστρες, άλλη ποσότητα θα πάρεις με ένα λαμπατέρ και άλλη με δύο....
3. θα πρέπει να δεις τι ποιότητα και τι PH έχεις... δέντρα και φυτά δεν χαμπαριάζουν γιατί είναι στο χώμα, το χώμα φτιάχνει το PH μόνο του... στη γλάστρα αλλάζουν τα πράγματα...
4. έχε το 125 στην εξαγωγή μόνο και σε προχωρημένη ανθοφορία βάλε να δουλεύει και το 100 στην εισαγωγή.
5. Ο badweed  είναι ειδικός σε αυτά.
Απάντηση
1.Οκ θα βαλω και άλλο φως σε αυτό το γκρόου που ετοιμάζω τώρα.
2.οι γλάστρες που παράγγειλα είναι 11λιτρες λες να τις αλλάξω?προλαβαίνω.
3. κοστίζει πολύ να πάω δείγμα σε χημείο τα νερά να μου το αναλύσουν? το έχει κάνει κανείς?
4.οκ
5. αβαταρ ανεβασα αλλα δεν το παίρνει και δεν μου λεεί και τον λόγο.
θα ξαναπροσπαθήσω
Απάντηση
(09-09-2018, 12:12 AM)hey_rasta Έγραψε: 1.Οκ θα βαλω και άλλο φως σε αυτό το γκρόου που ετοιμάζω τώρα.
2.οι γλάστρες που παράγγειλα είναι 11λιτρες λες να τις αλλάξω?προλαβαίνω. Όχι καλές είναι και οι 11άρες
3. κοστίζει πολύ να πάω δείγμα σε χημείο τα νερά να μου το αναλύσουν? το έχει κάνει κανείς? Βασικά θες ένα Phάμετρο και ένα EC- meter εγώ έχω πάρει από το ebay με 8€ και τα δύο ρυθμίζω πάντα το PH και το ec-meter για να ρυθμίζω το φαΐ που τους δίνω... αν σου φαίνεται δύσκολο πότισε με το νερό που έχεις και αν αρχίσουν τα προβλήματα πότιζε με εμφιαλωμένο...
4.οκ
5. αβαταρ ανεβασα αλλα δεν το παίρνει και δεν μου λεεί και τον λόγο. Πρέπει να είναι 100Χ100 πίξελ όχι μεγαλύτερο.
θα ξαναπροσπαθήσω
Απάντηση
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Τα είχα δει τα φτηνά ph-μετρα αλλά θεωρησα ότι
δεν θα είναι ακριβείας στις μετρήσεις. Μπορώ να προμηθευτω και τα 2 άμα μιλάμε για 20 ευρώ...
Απάντηση
(09-09-2018, 09:29 AM)hey_rasta Έγραψε: Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
δεν θα είναι ακριβείας στις μετρήσεις.  Μπορώ να προμηθευτω και τα 2 άμα μιλάμε για 20 ευρώ...

Το μυστικό σε αυτά τα PH meter είναι να προμηθευτείς φακελάκια καλιμπραρίσματος και να καλιμπράρεις σε κάθε καινούργιο γκρόου καθώς και να βάλεις σφουγκαράκι στο καπάκι προστασίας για να μένει υγρό το αισθητήριο μάτι... να μη στεγνώνει.  Τα PH meter που βρίσκω στο ebay εδώ τα βρίσκω 500% επάνω στην τιμή... δηλαδή PH meter των 5€ στο ebay εδώ το βρίσκεις τουλάχιστον 30€... το μόνο άσχημο είναι ότι κάνει κανένα μήνα να έρθει μέσω ebay.

Να προσέξεις να πάρεις το δεύτερο καλύτερο μοντέλο.... όχι αυτό που το καλιμπράρεις με κατσαβίδι αλλά το τελείως ηλεκτρονικό, 1€ η διαφορά τους στο ebay.
Αν τα είχαν 100%  επάνω και όχι 500% θα ψώνιζα από εδώ. ( Γκροουσοπάδες διαβάζουν; )
Απάντηση
Μια χαρά.
Επιστρέφω με νεότερα..
Απάντηση
Εκεί που έχω το τεντακι μπαινοβγαινει και καμιά γάτα, σκύλος, σκονες... Ξέρω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά τώρα μόνο αυτή η καβατζα παίζει. Σκέφτομαι να βάλω κάποιο φίλτρο στην εισαγωγή αέρα . Τι φίλτρο μου προτείνετε και από που τα προμηθευομαι?
Απάντηση
(09-18-2018, 11:19 PM)hey_rasta Έγραψε: Εκεί που έχω το τεντακι μπαινοβγαινει και καμιά γάτα, σκύλος, σκονες... Ξέρω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά τώρα μόνο αυτή η καβατζα παίζει.  Σκέφτομαι να βάλω κάποιο φίλτρο στην εισαγωγή αέρα .  Τι φίλτρο μου προτείνετε και από που τα προμηθευομαι?

ή θα πάρεις απο growμαγαζο... https://www.hortisculture.com/products/4...ory_id=320
ή θα φτιάξεις μόνος σου απο σήτα του εμπορίου ή απο κάποιο φίλτρο απορροφητήρα (οχι πολύ πυκνό όμως και κόβει αέρα)
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Εγω βαζω τουλι απο μπουμπουνιερες Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
Απάντηση
Οκ έλεγα λόγο των ζώων μήπως ήθελα κάποιο πιο ειδικευμενο πχ ενεργού άνθρακα γιατί παίζουν και διάφορα φυτά τριγύρω ...
Απάντηση
(09-19-2018, 04:31 PM)hey_rasta Έγραψε: Οκ έλεγα λόγο των ζώων μήπως ήθελα κάποιο πιο ειδικευμενο πχ ενεργού άνθρακα γιατί παίζουν και διάφορα φυτά τριγύρω ...

Αν έχεις φυτά...να ψεκάσεις με εντομοκτόνο γύρω γύρω...αν βάλεις άνθρακα πρέπει να βάλεις και μοτέρ να στέλνει τον αέρα μέσα
Απάντηση
(09-09-2018, 11:45 AM)mummra Έγραψε:
(09-09-2018, 09:29 AM)hey_rasta Έγραψε: Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
δεν θα είναι ακριβείας στις μετρήσεις.  Μπορώ να προμηθευτω και τα 2 άμα μιλάμε για 20 ευρώ...

Το μυστικό σε αυτά τα PH meter είναι να προμηθευτείς φακελάκια καλιμπραρίσματος και να καλιμπράρεις σε κάθε καινούργιο γκρόου καθώς και να βάλεις σφουγκαράκι στο καπάκι προστασίας για να μένει υγρό το αισθητήριο μάτι... να μη στεγνώνει.  Τα PH meter που βρίσκω στο ebay εδώ τα βρίσκω 500% επάνω στην τιμή... δηλαδή PH meter των 5€ στο ebay εδώ το βρίσκεις τουλάχιστον 30€... το μόνο άσχημο είναι ότι κάνει κανένα μήνα να έρθει μέσω ebay.

Να προσέξεις να πάρεις το δεύτερο καλύτερο μοντέλο.... όχι αυτό που το καλιμπράρεις με κατσαβίδι αλλά το τελείως ηλεκτρονικό, 1€ η διαφορά τους στο ebay.
Αν τα είχαν 100%  επάνω και όχι 500% θα ψώνιζα από εδώ. ( Γκροουσοπάδες διαβάζουν; )

Εχεις δικιο.Θελω να παρω καμμια φορα κατι απο εδω, αλλα στα-πχ-200ε,απο ευρωπη-γλυτωνεις 30-40ε.ΔΕν ειναι λιγα.
Οσο για τα ΠΧμετρα, απλα περνεις 2 μαζι(12ε)και εισαι σιγουρος.Καλιμπραρισμα και σ ενα γκρου αν θες το πετας.
Που 6ε,που 36ε/86ε.
Κανουν δουλεια ,οτι και να λενε.Το βλεπεις στα φυτα.
Ετσι και αλλιως για την παρτη,και την τρελα/αγανακτηση  μας τα βαζουμε.
Δεν περιμενουμε τρελες ποσοτητες,ουτε εχουμε τοσα φραγκα να"επενδυσουμε".
Να την βγαζουμε χωρις τρεξιμο και να μην πινουμε σαπιλες θελουμε.
Οι γκρουσοπαδες θα κλαινε οταν γινει "νομιμο"(sic) ,με την νοοτροπια που εχουν(+-,)και με αυτον τον ηλιο,και αυτο το χωμα.....το μονο που θα θελουν τα φυτα,θα ειναι αγαπη,φιλακια και αγκαλιες. Big Grin.

Νομιζω...

(09-19-2018, 04:31 PM)hey_rasta Έγραψε: Οκ έλεγα λόγο των ζώων μήπως ήθελα κάποιο πιο ειδικευμενο πχ ενεργού άνθρακα γιατί παίζουν και διάφορα φυτά τριγύρω ...

Γεια σου ραστα
Φετος πηρα αυτο.Δωρο απο παραγγελια σπορων,για δοκιμη.
https://www.growmarket.gr/prostasia/olea...0ml-detail
Ψεκασα στον μηνα-μολις ειδα θριπες-,και ψεκαζα 1/7 μεχρι την ανθοφορια.
Εκανε δουλεια στο χωρο μου,που εχω θεμα με θριπες.
Επισης,ψεκασα τις πιπεριες στη αυλη που ειχαν πρασινο σκουλικη και εκανε δουλεια και εκει.
ΔΕν ξερω αν το εχουν δοκιμασει πιο εμπειροι,για αλλα εντομα ,αλλά  την δουλεια του την εκανε.
-Λεει- οτι ειναι βιολογικο και κανει για ολα .
Ειναι και φτηνο,σχετικα(1μλ/1λ).
Απάντηση
(09-08-2018, 08:46 PM)NLfanatic Έγραψε: Πόσα κυβικά είναι ο κάθε εξαερισμός αντίστοιχα;

Αυτος είναι ο ένας ανεμιστήρας Φ100 και εδώ ο άλλος Φ125.  Στο πρώτο γκροου ειχα τον φ100 στην εισαγωγή της τεντας στην πιο κάτω θεση,  και τον φ125 τον έχω στην εξαγωγή της τεντας στην πιο ψηλή τρύπα που έχει η τεντα.  Πιστεύεις είμαι καλα?
Απάντηση
Μια χαρά είσαι με αυτά. Τώρα βέβαια δεν θα φτουρήσει ο 125 με φίλτρο επάνω, θα πρέπει να πάρεις κάποιον με μεγαλύτερη στατική πίεση αν ζορίζουν τα πράγματα και χρειαστεί να βάλεις φίλτρο για να περιορίσεις τις μυρωδιές. Με έναν TD-Silent θα είσαι κομπλέ.
Απάντηση
Όχι θέμα με μυρωδιές δεν παίζει, οπότε δεν θα χρειαστεί να βάλω κάποιο φίλτρο.
Άλλη ερώτηση τώρα. Άπαξ και βάλεις λίπασμα στο νερό (biobizz starter pack χρησιμοποιώ ) , πόσες μέρες κραταει το νερό μέχρι να είναι για πέταμα?
Απάντηση
(09-23-2018, 03:09 PM)hey_rasta Έγραψε: Όχι θέμα με μυρωδιές δεν παίζει, οπότε δεν θα  χρειαστεί να βάλω κάποιο φίλτρο.
Άλλη ερώτηση τώρα.  Άπαξ και βάλεις λίπασμα στο νερό (biobizz starter pack χρησιμοποιώ ) , πόσες μέρες κρατάει το νερό μέχρι να είναι για πέταμα?

Δυο μέρες βαριά.....ανάλογα και την ζεστή
Απάντηση
[Εικόνα: IMG_20180930_221504_HDR.jpg]

[Εικόνα: IMG_20180930_221530_HDR.jpg]

Αυτες είναι οι μπίτσιζ μου 9 μερων.
αυτόματα και τα 4 αλλά κάτι παίζει με το ένα. Βασικά από το πρώτο σετ φύλλων, από όταν εσκασε το σπόρι ήταν ετσι τα φύλλα.
Σίγουρα ήταν λιγο μπαγίατικο το σποράκι δεν ξερω αν λέει κάτι αυτό...

[Εικόνα: IMG_20180930_221455.jpg]

famous haiku poems by famous poets

[Εικόνα: IMG_20180930_221846_HDR.jpg]

επίσις θέλω να ρωτήσω αν πρέπει σε κάθε πότισμα να βάζω το root juice biobizz...
Απάντηση
ρε παιδια αλλαξε κατι με τον τροπο που ανεβαζουμε φωτογραφιες στο φορουμ???
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)