Αξιολόγηση Θέματος:
  • 3 Ψήφοι - 3.67 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canna Grow Vol 2.1
Καλησπέρα σε όλες και όλους
Πάμε πάλι μαζί, παρέα, να φτιάξουμε ζουμερές φουντίτσες Smile 
Δυστυχώς φωτογραφίες από την ανάπτυξη δεν υπάρχουν, σβήστηκαν κατά λάθος αλλά και πάλι το ενδιαφέρον κομμάτι είναι από δω και πέρα.

Τα του εξοπλισμού θα τα βρείτε εδώ Canna Grow
Υπάρχουν κάποιες αλλαγές βεβαίως βεβαίως

Οι CFL 110 βατ βγήκαν και μπήκε στη θέση του ένα Quantum board V2 135 watt. Το δουλεύω στα 120 (πάει μέχρι 160)
Αλλάχτηκε το φίλτρο σε Rhino pro Φ100 250κυβικά, πριν λίγο άλλαξα και τον εξαερισμό σε TD 250/100
Από λιπάσματα και πρόσθετα έχει προστεθεί πιράνχα για τη μυκόριζα και ρινο σκιν για τη σιλικόνη  της advanced
Επίσης υπάρχει και flora kleen να διαλύει τα άλατα που μαζεύονται στο υπόστρωμα
Μπήκε ένα φορητό κλιματιστικό(και αφυγραντήρας) στο δωμάτιο 9000btu μιας και τις πιο πολλές ζημιές μου τις έχει κάνει η ζέστη.
Πάρτε και ένα μάτι και συνεχίζετε μόλις βρεθεί χρόνος.........

20 Μέρες σε 12/12, 12 μέρες από ένδειξη φύλου
Πάντα από τ αριστερά
Haze Berry RQS 3.5LT(compo sana), Critikal + Dinafem 1lt, Amnezia Haze RQS 1lt

[Εικόνα: 20180907_172353.jpg]

Amnezia Haze RQS 3.5 LT, Blue Widow Dinafem 3.5 lt, 8 Ball Kush Barneys Farm 3.5lt
[Εικόνα: 20180907_172534.jpg]

Amnezia Haze 7.5 lt, Lemon Shining Silver Haze RQS 7.5lt(Compo sana), Haze Berry 7.5lt
[Εικόνα: 20180907_172907.jpg]

Όλα μαζί
[Εικόνα: 20180907_173344.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Υπόστρωμα έχει χρησιμοποιηθεί το canna terra prof. plus+ canna seed mix. Σε δύο γλάστρες τα φυτά φυτεύτηκαν σε τυρφη compo sana μιας και δεν έφτασε της κάννα.
Αυτά τα δύο φυτά στο τέλος τις ανάπτυξης ποτίστηκαν με flora kleen 1,5ml-lt μιας και εμφάνισαν δείγματα υπερλίπανσης αζώτου, έντονα πράσινα φύλλα και γυρισμένες άκρες των φύλλων προς τα κάτω.
Επίσης υποπτεύομαι ότι και τον τετράνυχο τον κονόμισα από αυτή τη τύρφη. Ίσως πάλι φταίει ο παρατεταμένος καύσωνας στη Γερμανία μιας και έχει ξεραθεί ο τόπος έξω και δε βρίσκουν τα έντομα φυτά να πάνε.

Αρχικά υπήρχε και ένα purple afgan kush της dinafem σε 1 λίτρο γλάστρα αλλά σάπισε η ρίζα του, πρόλαβε μόνο ένα σετ φύλλων να βγάλει.
Αυτό αντικαταστάθηκε με ένα amnezia haze το οποίο έχει μόνο 10 μέρες ανάπτυξης στην πλάτη του.
Τα υπόλοιπα είναι με 24 μέρες σε 18/6.

Θα σκέφτονται κάποιοι ίσως, γιατί τόσο φυτά, κοστίζουν και οι σπόροι.......

Λοιπόν, το grow vol 2.0 που δε το είδατε ήταν το πρώτο μου με φωτοπεριόδου και πήγε κατά διαβόλου.

Μπήκαν 4 φυτά της Dinafem(για ποιοτικότερους σπόρους Angry ) στις 18λιτρες γλαστρες. Τα γύρισα στις 21 μέρες σε 12/12, μην έχοντας εμπειρία, και η τέντα πολύ απλά δε γέμισε. Παρατήρησα ότι τα φωτοπεριόδου αναπτύσσονται πιο αργά από τα αυτόματα. Στις ίδιες μέρες ανάπτυξης κοιτούσα φωτογραφίες παλιές από αυτόματα και η διαφορά ήταν μεγάλη. Το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος αυτό ή ίσως δεν κάνω κάτι καλά?
Στη συνέχεια κατάφερα να κάνω όλα τα φυτά νάνους με τα φώτα στα 30 εκατοστά (στα αυτόματα δεν είχα τέτοιο θέμα), το ένα φυτό ερμαφροδίτισε και ξεπατώθηκε (critical +) και για τιμωρία ο άλλος ίδιος σπόρος που είχα μπήκε στη μικρή γλάστρα σε αυτό το γκρόου.
Ακόμα ένα φυτό (Blue Thai) έπιασε μούχλα ο κεντρικός και έμεινα εν τέλη με δύο φυτά.
Πλάκωσε και ένας καύσωνας τον απρίλιο, γαμώ την κλιματική αλλαγή, και μόνο το white widow που είχα την έβγαλε με μικρές απώλειες στη δύναμη του χόρτου.
Οπότε αγοράστηκε κλιματιστικό και τα φώτα πλέον είναι στα 60 εκατοστά και ας λελεκιάσουν, υπάρχει και το supercroping στην ανάγκη.

Και κάπως έτσι, έχοντας και καμιά 15 σπόρους, δε θα μπορέσω να βάλω και άλλο γκρόου στο προσεχές μέλλον, μπήκαν 9 φυτά στην 0,76χ0,76, και καλά ποτίσματα.............

Σάββατο πρωί, καφεδάκι με την κυρά, φτιάχνει ένα τσιγαράκι, πάει στο δίπλα δωμάτιο, και ΔΕ φωνάζει Fem Shy αψυχολόγητα πλάσματα.....

Κάποιος που διαβάζει καιρό το φόρουμ σίγουρα έχει ακούσει για τα γενετικά της rqs κτλ κτλ
Προσωπικά, οι μισοί σπόροι τις dinafem που πήρα δε μου έδωσαν τίποτα. Από την άλλη όλα τα σπόρια της rqs μου έχουν δώσει φούντα άσχετα αν κάποιοι φαινότυποι ήταν διαφορετικοί ή αν εμφανιζόταν κάτι τέτοιο

Το critikal + και σε αυτό το γρόου οι πρώτες του σειρές φύλλων έβγαιναν ασύμμετρες
Το 8 ball kush του barney  τα πρώτα του φύλλα δεν έμοιαζαν με κάνναβης, κάποια ήταν και οκτάφυλλα!!

Υ.Γ. Το Haze Berry το έχω "απωθημένο" από δω
Απάντηση
τι να πεις... Undecided
μας καθονται συνεχεια στραβες..
"ποτε ο γιαννης δεν μπορει...."

καλη συνεχεια να εχουν τα κοριτσια σου νικο! Smile

*τα φωτα εγω τα εχω στους 40-45 και ειναι μια χαρα!
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Ωραιος φιλαρακο,ωραια και συμαζεμενα. καλη τυχη να εχουν τα κοριτσια σου!
Απάντηση
Κατερίνα ευχαριστώ, και σένα να βγούνε όλα θηλυκά να γίνει χαμός Cool 
Ευχαριστώ Δημήτρη, αναμένω τα χειμερινά σου !

Λοιπόν, Φώτα, Σύνολο 288 Watt

[Εικόνα: 20180828_172601.jpg][Εικόνα: 20180821_165019.jpg][Εικόνα: 20180829_172422.jpg]

Εξαερισμός

[Εικόνα: 20180907_172111.jpg]
Απάντηση
Περιμένουμε κι άλλες φωτογραφίες! Εύχομαι να σου βγουν μεγάλα και χοντρά τα κορίτσια σου!
Απάντηση
Καλη τύχη φίλος! δεν θέλουν τον ανεμιστήρα να 
χτυπάει επάνω τους Cool
Απάντηση
Δια καλησπερες φιλε,
εγω μια ζωη ετσι τον εχω τον ανεμιστηρα να χτυπαει τις κορυφες με αποτελεσμα και να δροσιζει καπως το canopy αλλα και να δυναμωνει τον κορμο τους απο μικρη ηλικια.

Εσυ πως το εχεις σκεφτει?
Απάντηση
(09-09-2018, 04:33 PM)Θεός Πάν Έγραψε: Δια καλησπερες φιλε,
εγω μια ζωη ετσι τον εχω τον ανεμιστηρα να χτυπαει τις κορυφες με αποτελεσμα και να δροσιζει καπως το canopy αλλα και να δυναμωνει τον κορμο τους απο μικρη ηλικια.

Εσυ πως το εχεις σκεφτει?

Καλησπέρα.είχα διαβάσει αυτό https://www.growweedeasy.com/cannabis-wind-burn
Απάντηση
Δεν εχω δυνατο ανεμιστηρα αλλα πολλες φορες προσθετω και 2ο.δεν εχω αντιμετωπισει ποτε κατι αναλογο.Ισα-ισα πιστευω ειναι απο τα must
Απάντηση
Ο ανεμιστήρας είναι δωδεκάβολτος, αν ήταν σαν τους οικιακούς θα μπορούσε να προξενήσει windburn, σε συνδυασμό με ζέστη και λίγο αποτισιά φαντάζομαι. 
Σημαντικό είναι να μην μένει στάσιμος αέρας πάνω από τα φύλλα....να υπάρχει ένα ρεύμα.....

Είχα ψεκάσει για τετράνυχο πριν δύο μέρες, ταλαιπωρήθηκαν λίγο τα φυτά, έπρεπε να λουστούν καλά τα φύλλα και από κάτω...
τα πότισα σήμερα, με φαγάκι εννοείται, κλείνουν σήμερα 2 βδομάδες από φύλο, μέτρησα και απόνερα, 1,5ec,
μόλις κλείσουν τα φώτα θα τους ρίξω 3μλ/λ revive ψεκαστό να ξεπεράσουν το σοκ των εντόμων, αιωνία τους η μνήμη!

Στο επόμενο πότισμα σκέφτομαι να τα περάσω ένα flora kleen 1,5μλ/λτ όλα, από πάνω στο τέλος και λίγο λιπασματάκι, και μετά καλό στέγνωμα να αεριστούν οι ρίζες.
Πλέον πρέπει να φτιάχνω δύο κουβάδες στα ποτίσματα, ένα για τις ίντικες, που λογικά τελειώνουν με τα τεντώματα,με το Flores
και τις σατίβες που έχουν δρόμο ακόμα να συνεχίσω να ταίζω το Grow.
Απάντηση
Μόλις έγινε και η δουλειά με το flora kleen. Σε 2 1/2 μέρες στέγνωσαν, αυτά έχουν οι μικρές γλάστες, το καλό είναι ότι πάνε μαζί (μέχρι τωρα τουλάχιστον) και δε χρειάζεται να ποτίζω επιλεκτικά κάθε μέρα.
Μόλις στεγνώσουν θα φάνε μια δυνατή δόση να μπουστάρουν σύμφωνα με αυτά τα βίντεο
Βέβαια εγώ δε θα ρίξω το 1,8 ec που λένε οι τύποι μιας και αναφέρονται σε τέλειες συνθήκες καλλιέργειας

Κατά τα άλλα, ενώ κάθε χρόνο τέτοιες μέρες ανάβαμε λίγο τα καλοριφέρ, μας έχει πεθάνει στα 30άρια. Το κλιματιστικό βαράει στο φουλ να μένει η θερμοκρασία στους 27-28. Το βράδυ θερμοκρασία δωματίου 21-22.

Ένα μικρό ιστορικό μιας και δεν έγραψα τίποτα σχετικά.

Τα φυτάκια μπήκαν απευθείας στις τελικές γλάστρες λόγω έλλειψης χρόνου αλλά και χώρου. Την πρώτη βδομάδα το κλίμα ήταν τροπικό. Μέτα ήρθε το κλίμα αλλά και πάλι ήμασταν στους 30-32 σε όλη την ανάπτυξη, έξω είχε 35άρια.

Στα φυτά στις 7,5 λτ γλάστρες όπως είδατε είναι έγινε ένα ψιλό lst, ο κεντρικός κορμός είναι στην άκρη και τα παρακλάδια όλα από την μία μεριά. 

[Εικόνα: 20180911_210524.jpg][Εικόνα: 20180911_210433.jpg]
Απάντηση
Καλησπέρα
29 Μέρες σε 12/12, 21 από ένδειξη φύλου.

Ποτίστηκαν τα φυτά χτες. Το μπουστάρισμα που σκόπευα να κάνω ακυρώθηκε μιας και μετά το flora kleen(είχα ρίξει και λίπασμα από πάνω) και  κάποια φυτά εμφάνισαν καμένες ακρούλες και είπα να τα πάω πιο χαλαρά. Έριξα μόνο 1 μλ φλόρες και όλα τα πρόσθετα. Στο επόμενο συνεχίζω βάση προγράμματος
Το πρόγραμμα της κάννα εδώ
[Εικόνα: Grow_Guide_CANNA_UK_1.jpg]

Εν το μεταξύ ξεκίνησαν οι μυρωδιές στις ίντικες, και οι σατίβες δε δείχνουν να ψηλώνουν άλλο. Τα περίμενα αλλιώς να πω την αλήθεια.
Ούτε η ανάπτυξη τους ήταν γρήγορη ούτε τώρα στην ανθοφορία βλέπω τρελά τεντώματα. Σκέφτομαι μήπως κάτι δε τα βολεύει στο χώρο μου, ίσως φταίει ότι η τέντα είναι σε ένα δωμάτιο και δε πέφτει πολύ η θερμ. το βράδυ, ίσως οι ζέστες στην ανάπτυξη....

Haze Berry RQS                        7.5lt                          60 cm                     
Haze Berry RQS                        3.5LT(compo sana),  60 cm
Amnezia Haze  RQS                   7.5 lt,                        65 cm
Amnezia Haze RQS                    3.5 LT,                      60 cm
Amnezia Haze RQS                    1lt                             60 cm
Lemon Shining Silver Haze RQS 7.5lt(Compo sana),    60 cm
Blue Widow Dinafem                 3.5 lt,                         55 cm
8 Ball Kush Barneys Farm          3.5lt                           35 cm
Critikal + Dinafem                      1lt,                             40 cm

Σήμερα έπιασα το 8 ball kush και του άνοιξα όλα τα κλαδιά σπαγκάτο

[Εικόνα: 20180916_114757.jpg]

Το κρίτικαλ + έχει ένα περίεργο πλακέ κλαδί, το οποίο μου φαίνεται ότι θα βγάλει μπαλάκια, (όπως και στο προηγούμενο γκρόου).
Επίσης είναι το μόνο που δε ξέρει τι θέλει, έχει κιτρινίσει, ενώ όλα τα άλλα φυτά δεν έχουν εμφανίσει κανένα πρόβλημα ή έλλειψη

[Εικόνα: 20180916_114931.jpg][Εικόνα: 20180916_115025.jpg]

Το Blue Widow είναι το καλό παιδί της οικογενείας, ούτε διαμαρτύρεται αν πεινάσει ούτε αν παραταϊστεί.
Είναι ένα φοβερά όμορφο φυτό, συμμετρικό σαν έλατο. Το βλέπετε μεσαίο δεξιά στην τέντα.

[Εικόνα: 20180916_113442.jpg][Εικόνα: 20180916_115156.jpg]

[Εικόνα: 20180916_113414.jpg][Εικόνα: 20180916_113431.jpg]
Απάντηση
Kαλησπερα και σε σενα Νικολα,ομορφα τα φυτα σου γεια στα χερια σου!
Απάντηση
Μια χαρά!
Απάντηση
36 Μέρες σε 12/12, 28 σε ανθοφορία
[Εικόνα: 20180923_110408.jpg][Εικόνα: 2berry.jpg][Εικόνα: 2amnezia.jpg]

[Εικόνα: bluewidow.jpg][Εικόνα: berry.jpg][Εικόνα: amnezia.jpg]
Απάντηση
Παικταρας μεγαλος!
Απάντηση
Άστα Μήτσο, το ψηλότερο είναι 70 ποντοι είναι και σατίβες Dodgy
Υποτίθεται ανεβάσαμε και την ποιότητα στα φώτα
Δε ξέρω, ίσως και τα 7,5 λτ σε συνδυασμό με την πυκνότητα τα κράτησε χαμηλά, τα φώτα τα είχα 60+........ Cool

Μου έχουν πεινάσει τις τελευταίες μέρες, έκοψα αρκετά φύλλα κίτρινα χαμηλά, ταΐστηκαν σήμερα και τα παρακολουθώ
Έχουμε δρόμο ακόμη πάντως μέχρι τις 12 εβδ/δες
Απάντηση
Νίκο καλά το σκευτηκες πιστεύω 7.5 λίτρα είναι λογικο να πάνε 70 ποντους. Ήθελες 14-18 λίτρα
Τώρα θα ήταν άνετα 100 εκ+ αναλογος και την ποικιλία πάντα . Παρολα αυτά είναι όλα πανέμορφα και ζηλεύω να πω την αλήθεια καλή συνέχεια στο ταξίδι σου φίλε !!!
Απάντηση
43 Μέρες σε 12/12, 35 σε ανθοφορία

Κάτι που ξεκίνησε σαν έλλειψη αζώτου, κιτρινίλες γενικά στα χαμηλά μεγάλα φύλλα, δείχνει να σταθεροποιείται
Εμφανίζονται όμως σημάδια άλλων ελλείψεων......

Το 8 ball kush έχει κιτρινίλες τοπικά στα φύλλα Confused , δεν μου έχει ξανατύχει, και γενικότερα το φυτό έχει κολλήσει.
Σκέφτομαι να το φλασάρω πρώτα με florakleen και μετά με πεχαρισμένο νερό να τα ξεράσει όλα. Δεν έχω αποφασίσει αν θα ρίξω νερό με φαΐ στο τέλος μετά το φλας ή όχι......... Huh ????

Το blue widow δε μπορώ να το χορτάσω φαΐ, έχασε αρκετά φύλλα αλλά η ανθοφορία του πάει σφαίρα. Σταθερή ποικιλία, Blueberry με White Widow.

Στα berry και amnezia παρατηρώ πιο χοντρούς τους κεντρικούς παπάδες στα 3,5 λτ από τα 7,5. Τα έχω φωτό δίπλα δίπλα.
Βέβαια και στις δύο περιπτώσεις οι φαινότυποι είναι διαφορετικοί.
Σε αυτά τα φυτά βλέπω να σχηματίζονται διάφορα περίεργα στα φύλλα τους, σε μερικές μέρες θα είναι πιο ξεκάθαρο.
Καλού κακού θα φάνε όλα ένα φλορακλιν στο επόμενο πότισμα σε 2 μέρες.

Σήμερα ποτίστηκαν όλα 1,4 ec 6.1ph, οι φωτό είναι πριν το πότισμα. Γενικά δεν έχω ξεφύγει από το πρόγραμμα της κάννα, το μόνο που άλλαξε είναι ότι ενώ έσπαγα τις βάσεις στα δύο ποτίσματα τις εβδομάδας, όταν πείνασαν έριξα μια καλή δόση και στο επόμενο πότισμα έβαζα το υπόλοιπο μέχρι τα επιτρεπτά μλ του προγράμματος (+-+15% ) Smile και πια το πάω έτσι Stoner Pothead

8 Ball kush                                                                                  Blue Widow
[Εικόνα: 8ballkush.jpg][Εικόνα: 8ball.jpg][Εικόνα: bluewid.jpg]

Haze Berry 3,5lt & 7,5lt             Amnezia Haze             Critikal + 35cm 1lt
[Εικόνα: berry2.jpg][Εικόνα: amnezia.jpg][Εικόνα: crit.jpg]

Σας εύχομαι μια καλή Κυριακή

[Εικόνα: 1051.jpg][Εικόνα: 103.jpg][Εικόνα: 1140.jpg][Εικόνα: 1051.jpg]
Απάντηση
Και γιατί ποτίζεις με 6.1 ph ?
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Έτσι λέει το πρόγραμμα της κάννα(5,8-6,2) το έχω ανεβάσει πιο πάνω, και εγώ δουλεύω όλη τη σειρά της, υπόστρωμα, βάσεις και πρόσθετα, δεν έχω κάποιο λόγο να πράξω αλλιώς.
Άλλωστε και τα παιδιά που δουλεύουν με βάσεις ph perfect της AN πόσο ποτίζουν?
Απάντηση
Δεν εξαρτάτε απο τις βάσεις με το τι ph ποτίζεις...απο το υπόστρωμα εξαρτάτε....και συνήθως ποτίζουμε με 6.5 στο χώμα και 5.8 στον κοκοφοίνικα....αφού λεει η Κάννα 5,8-6,2 για το δικο της υπόστρωμα κατι θα ξέρει

Για αυτά που έχεις σε τύρφη compo sana όμως δεν ξέρω αν κάνει το 6.1.....απο αυτά είναι το φυτό που έβγαλε την έλλειψη?
Απάντηση
Όντως sig τα δύο φυτά που είναι στην compo κάνουν και τα δύο παρόμοιες κιτρινίλες στις άκρες του φύλλου και τοπικά. Αλλά ίδιο μοιάζει και του 8 ball kush το πρόβλημα απλώς πολύ προχωρημένο. Τράβηξα και μια φωτό αλλά στο ένα φυτό δε φαίνονται καλά, είναι από κάτω.

[Εικόνα: 20180930_185630.jpg]

Εδώ κιτρινιλες στο και ένα σημάδι στο blue widow

[Εικόνα: 20180930_185742.jpg]

Εδώ το amnezia 3.5lt . Τα καφετιά που παραπέμπουν άραγες
[Εικόνα: 20180930_190008.jpg]
Απάντηση
Ειναι πολύ μυστήρια τα φυτα στην εσωτερική καλλιέργεια....ούτε μπορείς να φανταστείς τι τα πειράζει κάθε φορά..
Προσπαθούμε να έχουν τις βέλτιστες συνθήκες....και οτι μας πουν αυτά μετά....

Καλά διάβασα..σε 3.5 λίτρα γλάστρα είναι αυτό?
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)