Αξιολόγηση Θέματος:
  • 3 Ψήφοι - 3.67 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canna Grow Vol 2.1
Ενα compo sana χωμα που είχα δει εγώ είχε ph 5,8 το νερό ήθελε 6,7 περιπου ,στην αρχή, μετα θα ποτιζα με 7 ph

(09-30-2018, 08:43 PM)sig-p420 Έγραψε: Ειναι πολύ μυστήρια τα φυτα στην εσωτερική καλλιέργεια....ούτε μπορείς να φανταστείς τι τα πειράζει κάθε φορά..
Προσπαθούμε να έχουν  τις βέλτιστες συνθήκες....και οτι μας πουν αυτά μετά....

Καλά διάβασα..σε 3.5 λίτρα γλάστρα είναι αυτό?

Ποσο συμφωνώ!
                                               Leaf  Smoke20 
Απάντηση

ads by gr420info

ναι 3,5 λίτρα, τα αμνέζια είναι 3 ένα σε κάθε μέγεθος γλάστρας.

φίλε μάμπα, να έχεις στο νου σου πάντα ότι αυτο το πεχα το έχει η τύρφη όταν την αγοράζεις.
Με τη λίπανση προστίθενται άλατα και το πεχα της ανεβαίνει. Ανεβαίνει αυτό ανεβαίνεις και συ στο 7, επικίνδυνα πράματα
Απάντηση
(09-30-2018, 09:22 PM)nikos39 Έγραψε: ναι 3,5 λίτρα, τα αμνέζια είναι 3 ένα σε κάθε μέγεθος γλάστρας.

φίλε μάμπα, να έχεις στο νου σου πάντα ότι αυτο το πεχα το έχει η τύρφη όταν την αγοράζεις.
Με τη λίπανση προστίθενται άλατα και το πεχα της ανεβαίνει. Ανεβαίνει αυτό ανεβαίνεις και συ στο 7, επικίνδυνα πράματα

Η τύρφη γίνεται όξινη όσο περνάει ο καιρός,και τύρφη με 5,8 επικίνδυνη
                                               Leaf  Smoke20 
Απάντηση
Η τύρφη της κάννα που έχω και άλλες light mix που έχω δει έχουν όλες 6, 6 και κάτι, το 5,8 δεν είναι μακριά για να είναι τόσο επικίνδυνο
Όταν λες ότι η τύρφη γίνετε όξινη όσο περνάει ο καιρός και ναι και όχι
Ναι, έξω αφημένη στη βροχή να ξεπλένετε, θα γίνει όξινη
Μες στη τέντα μου με τόσα ζουμιά να πέφτουν το αντίθετο
Απάντηση
Μπορεί να είναι εντάξει το ph...μπορεί και οχι ..αν δεν γίνει έλεγχος στο ph της γλάστρας δεν μπορούμε να ξέρουμε
Μπορεί τα 3.5 λίτρα να είναι λίγο για φυτό Φ/Π και να αρρωσταίνει εκεί μέσα...μπορεί ενα άλλο φυτό να μην το ενοχλεί...
Το θέμα είναι να μην έχουμε ελλείψεις και κλειδώματα...και τα φυτά να έχουν καλή υγεία....αλλά και παλι φούντα θα βγάλουν όπως και να έχει...
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Sig που λες, όντως, 6ο grow και έχουν δει τα μάτια μου πάνω από 10 διαφορετικά προβλήματα, όλο εκπλήξεις μου είναι.

Έχω μπει σε σκέψεις. Έλεγα να πάρω air pots, ίσως κόκο

α εδώ είσαι, με πρόλαβες
ίσως να ναι και αυτό, έχω και ίδιο σε 7,5 λτ, τα παρακολουθώ
το σίγουρο που ξέρω, θα φλασάρω, θα καλιμπράρω το εργαλείο και θα ψάξω μήπως έχω πάλι κάνα επισκέπτη
Απάντηση
(09-30-2018, 09:36 PM)nikos39 Έγραψε: Η τύρφη της κάννα που έχω  και άλλες light mix που έχω δει έχουν όλες 6, 6 και κάτι, το 5,8 δεν είναι μακριά για να είναι τόσο επικίνδυνο
Όταν λες ότι η τύρφη γίνετε όξινη όσο περνάει ο καιρός και ναι και όχι
Ναι, έξω αφημένη στη βροχή να ξεπλένετε, θα γίνει όξινη
Μες στη τέντα μου με τόσα ζουμιά να πέφτουν το αντίθετο

Τα εχεις μπερδέψει ,με τα ζουμια γίνεται πιό όξινη η τύρφη.και γενικα αυτο ειναι το ελλατωμα τς τυρφης .εγώ παλιά που επερνά χώματα 5,8  ποτιζα με νερό βρύσης η εμφιαλωμένο 7 και ph, και έβγαζα φοβερα δεντρακια χωρίς προβλήματα
                                               Leaf  Smoke20 
Απάντηση
Συμφωνούμε λοιπόν ότι διαφωνούμε.
Απάντηση
(10-03-2018, 12:09 AM)nikos39 Έγραψε: Συμφωνούμε λοιπόν ότι διαφωνούμε.

Κάπως έτσι  Big Grin
                                               Leaf  Smoke20 
Απάντηση
Καλημέρα.

Γίνανε κάποιες δουλίτσες χτες, καλιμπραρίστικε και το πεχάμετρο, είχε φύγει μόλις κατά 0,1.
Όλα τα φυτά ποτίστηκαν με flora kleen και έγιναν αρκετές μετρήσεις με ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

Το διάλυμα που πότισα είχε ph 6,1.
Αφού μούσκεψε καλά η τύρφη (γιατί στην αρχή είχα χαμηλές μετρήσεις) και το νερό διαπερνούσε καλά το υπόστρωμα
μέτρησα τα εξής

Τα φυτά στην compo sanna είχαν αγωγιμότητα 1,4 m/s
Τα φυτά στις μονόλιτρες γλάστρες 1,6 m/s
Τα υπόλοιπα 1,0-1,2 m/s
PH απόνερων 6,4 όλα τα φυτά.

Τι μου είπαν τα παραπάνω δηλαδή
1) Τα φυτά είναι σκασμένα από τα λιπάσματα.
2) Το ph της τύρφης με τη συγκέντρωση αλάτων λόγω της συνεχιζόμενης λίπανσης είναι ψηλά, δεδομένου ότι έριχνα 6,1 και έπερνα 6,4 από κάτω.
3) Θεωρώντας ότι τα άλατα που διαλύθηκαν παραμένουν στο υπόστρωμα, μιας και δεν είναι φλας αυτό που έκανα, και το ec είναι ψηλά θα τα πάω για καμιά βδομάδα μόνο με νεράκι. Τι ph θα ρίχνω? 5,8-6,0 φυσικά.
4) Να κόψω τις μαλακίες και να βάζω μόνο τύρφη που είναι φτιαγμένη για τα φυτά μας.
Και περιμένω να δω αν θα σταματήσει η κατηφόρα.........
Απάντηση
[Εικόνα: 20181005_105743.jpg]

Να και τα εντομάκια στο πάνω μέρος του φύλλου.
Δεν έχουν όλα τα φυτά, ούτε όλα τα φύλλα, κυρίως στα χαμηλά
Μιας και είμαι στη μέση της 6ης βδομάδας ανθοφορίας και έχουμε για κάποιες ποικιλίες άλλο τόσο δεν έχω εμπειρία πως να φερθώ
Έχω το lizetan, να τα ψεκάσω μόνο χαμηλά, να ρίξω και στις φούντες, τι λες pansek?
Απάντηση
Όχι να μην ρίξεις.Διαβάζω αυτό το προϊόν έχει υπολειμματική δράση 3 εβδομάδες.Τώρα που είσαι στο τελείωμα
μην βάζεις φάρμακα.Κόψε 2-3 φύλλα που έχουν έντονη προσβολή και πέταξε τα και αν έχεις υπομονή κάνε ένα διάλειμμα
με νερό ,σαπούνι και οινόπνευμα και με ένα βαμβάκι άπλωσε το απαλά στα φύλλα.
Δεν θα κάνει και πολλά πράγματα αλλά θα κερδίσεις χρόνο μέχρι να τελειώσει το φυτό.
Απάντηση
Στις φουντες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ οποιοδηποτε ψεκασμα. Θα τις καπνισεις τελος του μηνα, και ο,τι εχεις ψεκασει θα ειναι εκει, και ασε που εχεις πιθανοτητα να πιασεις μουχλα επειδη τα ψεκασες και μπηκε νερο μεσα, τιποτα yolαρε το θα λεγα, δε θα προλαβουν να κανουνε μεγαλη ζημια ισα ισα θα σου ξερασει και λιγο παραπανω ρητινη το φυτο λογω αμυνας
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
ΟΚ με πείσατε, δε ρίχνω το λιτσεταν Tongue
Κυκλοφορούν και κάτι βιολογικά βέβαια σαν αυτό ή αυτό                  
αν δω και προχωράει πολύ...βλέπουμε.......       
Ευχαριστώ για την άμεση απάντησής σας
Φωτο την Κυριακή
Απάντηση
(10-05-2018, 12:18 PM)nikos39 Έγραψε: [Εικόνα: 20181005_105743.jpg]

Να και τα εντομάκια στο πάνω μέρος του φύλλου.
Δεν έχουν όλα τα φυτά, ούτε όλα τα φύλλα, κυρίως στα χαμηλά
Μιας και είμαι στη μέση της 6ης βδομάδας ανθοφορίας και έχουμε για κάποιες ποικιλίες άλλο τόσο δεν έχω εμπειρία πως να φερθώ
Έχω το lizetan, να τα ψεκάσω μόνο χαμηλά, να ρίξω και στις φούντες, τι λες pansek?

καλησπέρα, έχω παρατησρήσει τα ίδια νομίζω σε ένα δικό μου που έιναι στα μέσα της ανάπτυξης. τι είναι αυτό και πως το αντιμετωπίζουμε? ευχαριστώ
Απάντηση
Θρίπας είναι tazrtoon, κάνει αυτό το χαρακτηριστικό ασημί εκεί που τσιμπάει το έντομο.
Εγώ δε θα ρίξω τίποτα, μόλις θυμήθηκα ότι σκεφτόμουν να πα να πάρω παγίδες (μπλε προτείνουν για τον Θρίπα).....αλλά το ξέχασα Smoke25     προχωράει αργά βλέπω, θα καπνιστεί μαζί με τις φούντες........
Απάντηση
Λοιπόν, για να δούμε τι έγινε από την εφαρμογή του flora kleen και μετά.

Σε πρώτη φάση τα φυτά έδειξαν να σταθεροποιούνται, σταμάτησε η εξάπλωση κάποιων κηλιδώσεων και τοπικών κιτρινίλων και το κους βγάζει καινούριες άσπρες τριχούλες στα άνθη του!!!
Αυτό είναι το καλό με τα φωτοπεριόδου μάλλον.

Την Κυριακή όμως, ανοίγω να πάρω ένα μάτι τα πουλάκια μου και ............κίτρινα φύλλα, κατακίτρινα!!!
Μερικά φυτά, όχι όλα
Σκέφτομαι ότι τελείωσαν τα αποθέματα στο υπέδαφος και ήρθε η ώρα να ταΐσω, είναι δηλαδή από έλλειψη αζώτου
και αν κάνω λάθος και τα κλειδώματα πότε δεν έφυγαν Huh
έριξα οπότε λίγο γκρόου στο blue widow(όλα τα φαν λιβζ κίτρινα μέχρι πάνω) και στο berry (μόνο χαμηλά, μικρά και μεγάλα φύλλα) και περίμενα μέχρι σήμερα.
Μου φάνηκε ότι σα να πρασίνισε λίγο το widow στις νευρώσεις..... και η ερώτηση μου στους έμπειρους είναι αυτή
Αν ξαναπρασινίσε το φύλλο όταν διορθώσατε έλλειψη αζώτου?

Blue widow                                      kush
[Εικόνα: 20181008_170608.jpg][Εικόνα: 20181008_170437.jpg][Εικόνα: 20181006_094119.jpg][Εικόνα: 20181006_094122.jpg]
silver                                               berry                                          amnezia
[Εικόνα: 20181008_170237.jpg][Εικόνα: 20181008_170405.jpg][Εικόνα: 20181008_170539.jpg][Εικόνα: 20181008_172343.jpg]

Τελικά, έριξα στα γρήγορα 1 μλ και στις σατίβες 2,5 + 1,5 μλ ΡΚ 13/14 (7η ανθοφορίας)

Amnezia                                          Berry
[Εικόνα: 20181008_170913.jpg][Εικόνα: 20181008_170412.jpg]
Απάντηση
Καλησπέρα συντρόφια
Κλείσαμε σήμερα αισίως την 7η βδομάδα ανθοφορίας (1η μέρα 8ης σε 12/12)

Οι ίντικες συνεχίζουν με νεράκι και ριζοτόνικ, οι σατίβες έφαγαν σήμερα 2,5μλ/λτ φλόρες +μπουστ .
Τακτοποιήθηκαν οι γλάστρες να είναι στο ίδιο ύψος οι κορυφές και περιμένουμε.....  Leaf

[Εικόνα: 1.jpg] [Εικόνα: 4.jpg] 
Απάντηση
omg omg  omg  Hat off  Clapping

μπραβο νικολα πολυ ωραια δουλεια.....ξελυγωτικη! Loveleaf
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Ωραίοι πύργοι!!!
                                               Leaf  Smoke20 
Απάντηση
Καλημέρα, Ημέρα 70-62 (12/12-ανθοφορία)

Ευχαριστώ παίδες, Κατερίνα παρακολουθώ τα δικά σου, θέλω φωτογραφίες σόλο των φυτών! Smile 
Στα δικά μας, δε ξέρω τι συμβαίνει, δε με απασχολεί κιόλας, έχω πάθει ανοσία Big Grin Dodgy
Λίγο έμεινε άλλωστε

[Εικόνα: vMm7aIYm.jpg][Εικόνα: pWM8DSkm.jpg][Εικόνα: iPRDPNNm.jpg][Εικόνα: eexx0umm.jpg]

Heart
Απάντηση
Μπράβο αδερφέ!! Καλόπιωτα όλα να είναι
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Καλημέρα παίδες

Θέλω να κάνω κάποιες δειγματοληπτικές δοκιμές, πώς όμως να τα στεγνώσω, στο φούρνο? σε τι θερμοκρασία μη τα χαλάσω, στους 50, 80 100???? ή ίσως πάνω στο καλοριφέρ?

[Εικόνα: MCH3W7Dm.jpg][Εικόνα: pMJi8jem.jpg][Εικόνα: HApLs3lm.jpg]
Απάντηση
Επάνω σε router για μερικές ώρες, μέσα σε κεσεδάκι.
Απάντηση
(11-02-2018, 01:50 PM)NLfanatic Έγραψε: Επάνω σε router για μερικές ώρες, μέσα σε κεσεδάκι.

Εννοεις μεταλικο; κ κλειστο απο πανω;
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)