Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CBD και αντικαταθλιπτικά
καλησπέρα παιδιά.. νέο μέλος στο forum..!! ονομάζομαι Aκης και είμαι 25 

έχω αγχώδης διαταρχή με κρίσης πανικού και περνώ αντικαταθλιπτικό ladose και xanax σε καθημερινή βάση... το θέμα είναι ότι παλεύω εδώ και 1 χρόνο να κόψω το xanax και δεν μπορώ με τίποτα... έχω χάσει εντελώς το μυαλό μου έτσι ξεκίνησα και πήρα ένα λάδι CBD με την ελπίδα μήπως δω αποτέλεσμα.. το cbd oil ήτανε το elixinol 300 mg CBD/30ml
ξεκίνησα με 2 σταγόνες πρωί βραδυ και μέσα σε 1 ώρα αφού έπαιρνα το λάδι αυτό χλόμιαζα ολόκληρος ζαλιζόμουνα απίστευτα... έχανα εντελώς τον κόσμο... μου είπανε ότι παθαίνω υπογλυκαιμία... όσο και να έτρωγα δεν μπορούσα να συνέλθω.. μούδιαζα ολόκληρος... και είχα τάση λιποθυμίας.. όμως δεν ξέρω αν αυτό  ήτανε όντως υπογλυκαιμία η κρίση πανικού... δεν μπορώ να το ξεχωρίσω.... Undecided 

το έλεγα σε γιατρούς και μου λέγανε είναι επικίνδυνο αυτό το λάδι να μην το περνώ και άλλες τέτοιες ηλιθιότητες... μιας και δεν είναι κανεις γιατρός στην ελλάδα ενημερωμένος....! μονο ένας νευρολόγος που είχα πάει μου είπε θα με βοηθήσει στον ιδιοπαθή τρόμο που έχω αλλα μου έγραψε xanax... 

επειδή λέει είναι πιο σίγουρο το φάρμακο αυτό παρα το cbd... έτσι με έκανε να είμαι εθισμένος στο xanax και να μην μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό...  δεν περνώ πολύ ένα χαπάκι 0.5 την ημερα πρωί-βραδυ από μισό.. 

το πιο περιεργο ομως ειναι πως οταν ατμιζα τα enecta σε ηλεκτρονικο 20mg/10ml εκανα 2-3 ml την ημερα απο αυτο...  αλλα δεν ειχα καπιο θεμα με αυτο... ισα ισα μου εδιοχνε εντελως το ανχος και ημουν πολυ καλα...! αλλα καπιες μερες ειχα εντονες κεφαλαλγιες..... δεν ξερω τι να κανω.. κανει να ατμιζω cbd me τα φαρμακα? γιατι εχω ακουσει οτι ανεβαζει τα επιπεδα της σεροτονινης... και σε συνδιασμο με αντικαταθλιπτικα με τρομαζει η ιδεα....
Απάντηση

ads by gr420info

Καλωσηρθες στο φορουμ, η ιστορια σου ειναι ενα παραδειγμα καθημερινοτητας που περνανε εκατονταδες χιλιαδες συνανθρωποι μας στις μερες μας, καταλαβαινω τις ανησυχιες σου για το ολο ζητημα και οτι θελεις να κανεις κατι γι αυτο, δυστυχως η καθε περιπτωση ειναι μοναδικη και δυστυχως θελει να κανεις την προσωπικη σου ερευνα, να κατσεις να λιωσεις στο ψαξιμο που λενε για το πως τελικα τα κανναβινοειδη θα σε βοηθησουνε, υπαρχει 100% τροπος με αυτα, απλως θελει το ψαξεις και να το βιωσεις, αυτο που θελω να πω με λιγα λογια ειναι τα εξης :

Δες ποιες αναλογιες η περιεκτικοτητες CBD δουλευουν, επειδη δεν ειμαι γιατρος προφανως και οποιοσδηποτε και να σου πει θα ειναι απλα μια γνωμη που ΔΕΝ θα πρεπε να την παρεις για δεδομενη γιατι μπορει να ειναι και λαθος... κοιταξε ποια strains δουλευουν σε περιπτωσεις σα τη δικια σου, σε αλλα φορουμς, η sites, σιγουρα θα βρεις την πληροφορια που ψαχνεις

Απ οτι καταλαβα θες κυριως CBD Strains, υπαρχουν και με το παραπανω,  εκει που θα μπορεσει σιγουρα να σε βοηθησει το φορουμ ειναι στο να το καλλιεργησεις, να φτιαξεις και τον χωρο σου που θα το βγαζεις και να φτιαξεις το τελικο προιον σου το λαδακι δηλαδη αν χρειαζεσαι, τα εχουμε ολα (guides!) και εχουμε και ανθρωπους που γνωριζουν τρελα πραματα, αλλα οσων αφορα την θεραπεια εχεις δουλεια να ριξεις! Και φυσικα σιγα σιγα ευχομαι να ξεμπλεξεις με τις αηδιες που σου συνταγογραφουνε. Αλλα το νου σου παντα και λογικη πανω απ ολα. Θεωρω οτι εχει σημασια να χρησιμοποιεις δικο σου λαδι

Καλα διαβασματα  Smile
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Καλό θα ήταν να βγεις ένα καλό και ενημερωμένο γιατρό, ο οποίος δε θα σε μπουκωσει φάρμακα επειδή παίρνει προμήθεια.. δε μπορώ να ερθω στη θέση σου, προκειμένου να σε βοηθήσω, αλλά έχω περάσει απο κατάθλιψη, και μου έχει αφήσει κάποια κουσούρια πίσω..

Αυτό που θα σου πρότεινα, είναι να δουλέψεις με τον εαυτό σου, ώστε να προσπαθήσεις να βρεις την πηγή του προβλήματος. Ένας ψυχολόγος η ψυχίατρος δε μπορεί ουσιαστικά να σε βοηθήσει, αλλά μέσω της συζήτησης να σου βάλει ερωτήσεις στο μυαλό σου ώστε να βρεις τη ρίζα του προβλήματος.. Βασικός παράγοντας είναι η δική σου δηλαδή ασχολία με το πρόβλημα, μιας και δεν υπάρχουν σωτήρες περα απο τους εαυτούς μας, άντε και μερικούς κοντινούς μας ανθρώπους.

Ξέρω πως όταν βρίσκεσαι βυθισμένος μέσα στην άβυσσο είναι δύσκολο ακόμα και να βρεις θέληση για τα πιο απλά.. Μόλις ξεκίνησα να καπνίζω κάνναβη, με βοήθησε στο να γίνω λίγο πιο ευδιάθετος, κοινωνικός, αλλά και να βάλω σε τάξη κάποιες άσχημες σκέψεις. Και αυτό με πολλή προσπάθεια, και ενα ισχυρό κίνητρο που έχω βρει με βοήθησε να βγω προς την επιφάνεια!

Αν θες κάποιο άτομο να μιλήσεις μπορείς να μου στείλεις πμ μόλις τα ξεκλειδώσεις. Ελπίζω να βοήθησε έστω και λίγο η απάντηση μου..
Απάντηση
καλός σας βρήκα..!! κοιτάω εδώ και ώρες το forum πραγματικά τα guides είναι απίστευτα παρα πολλά και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ασχοληθώ με δικά μου strains με περισσότερη ποσότητα σε CBD και διαφορες ποικιλίες έτσι θα βρω τι μου ταιριάζει εμενα..! αυτά τα έτοιμα cbd oil δεν τα βρίσκω και τόσο αποτελεσματικά...! για να δω αποτέλεσμα πρέπει να πιο αρκετή cbd.. μιας και έχω δοκιμάσει αυτά τα νόμιμα κεφ με CBD που είναι σε vaporizer... έχουνε την φάση τους μια έτσι χαλάρωση σου φέρνει αλλα όχι τίποτα σπουδαίο.. γενικά χαζομάρες Tongue

επειδή έχω και ένα γνωστό ψυχίατρο-νευρολόγο ειναι υπερ στο να καπνίσω κάνναβη... το θεωρεί ηρεμιστικό κατά του άγχους... όμως η thc αρκετές φορες μου δημιουργεί κρίση πανικού αλλα μου ειχανε δωση για δοκιμη super skunk που ηταν απο οσο μου ειπε 80% indiga απο δικα του strain που μου ειπανε εχει ηρεμιστικη επιδραση και θα με κανει ποιο χαλαρο κλπ... παω και εγω το βαζω λιγο σε bong και εφαγα φρικη χαχαχα εκανα κανα 2ωρο να ερθω στα ισα μου... δεν το αντεχα και επεσα για υπνο... λολ

γενικά πρέπει να το ψάξω λίγο για να φύγω από τα φάρμακα αυτά... μονο προβλήματα δημιουργούνε παρα καλο κάνουνε...

τώρα για την καλλιέργεια νόμιμος τρόπος παίζει να έχω στο σπίτι μου? έχω ακούσει πως περνάς από κάποια επιτροπή κλπ αν δεν πεζει κατι τετοιο παλι θα φτιαξω το φαρμακο μου...!!! :p
Απάντηση
Δύσκολο να καταφέρεις να περάσεις απο επιτροπή για νομιμα.. Για κάποιο strain που θα μπορούσες να βάλεις με 1:1 thc:cbd όπως το Durban Poison που έχει γύρω στο 10% αν θυμάμαι καλά, έτσι ώστε να μη σε πιάνουν κρίσεις πανικού απο την πολλή thc. Γενικά να αποφεύγεις αυτά που έχουν πολλή thc για να μη σε πιάνουν φρικες!
Απάντηση
Τρελος εισαι πια αδεια θα μπλεξεις για πλακα...

Πατροπαραδοτα θελει, εναν χωρο καβατζωτο στο σπιτι και δωστου μη ρωτας κανεναν εχεις ΟΛΟ το δικαιωμα
Απάντηση
(09-11-2018, 03:10 AM)trompetas Έγραψε: Τρελος εισαι πια αδεια θα μπλεξεις για πλακα...

Πατροπαραδοτα θελει, εναν χωρο καβατζωτο στο σπιτι και δωστου μη ρωτας κανεναν εχεις ΟΛΟ το δικαιωμα

αυτο σκευτικα και εγω οτι ισως μπεξω ετσι...!! απλα σκευτικα μηπος με συμβουλη του γιατρου μου εχω καπια χαρτι που διχνει δείχνει ότι έχω ιδιοπαθή τρόμο και κάποιες φορες μπορεί να πάθω μυοκλονίες... φυσικά έχω περάσει από όλους τους γιατρούς έχω και θυροειδίτιδα hashimoto το ρυθμίζω με t4 αυτό.. κάπως ηρέμησα με τους σπασμούς αλλα αν αγχωθώ έστω και λίγο πάλι τα ίδια... έχω πάει πολλές φορες στο νοσοκομείο γιατί δεν σταματούσα να τρέμω υποφέρω πραγματικά και δεν ύπαρxη θεραπεία γιαυτο που έχω... το μονο πραγματικά που με βοηθησε αποτελεσματικά ήτανε κάποιες ποικιλίες με υψηλό CBD... πραγματικά βρήκα την υγεία μου... μεχρι που η γιατροι μου ειπανε να παρω xanax... και πλεον καταντησα σαν πρεζακιας αν δεν παρω το xanax στην ωρα μου χανω το μυαλο... φυσικα κατεληξα σε εναν ηλιθιο  ψυχιατρο και του ειπα οτι θελω να κοβω το xanax και μου εγραψε αντιψυχοσικα... φυσικα και δεν τα πηρα... δεν ειμαι τοσο ηλιθιος να παρω τοσο βαρια φαρμακα... ελεγε ειναι πιο ασφαλες απο το xanax και αλλες τετιες μαλακιες... φυσικα και δεν ισχιει τπτ απο αυτα που ελεγε ο γιατρος... απλα ηθελε να με απομακρύνει να μην πάρω κάνναβη γιατί πιστεύει ότι θα αλλάξει την χημεία του εγκεφαλου μου και θα μου βγάλει λέει τα ψυχολογικά πιο έντονα.... και ίσως λέει μου δημιουργήσει ψύχωση.... πραγματικά δεν πιστεύω πως η κάνναβη σε έναν ασθενή με απλό άγχος και κρίσης πανικού  να δημιουργήσει ψύχωση... είναι γέλιο που δεν μπορώ να έχω ελευθερα το φάρμακο μου στο σπίτι μου... πραγματικά θα αγοράσω σπόρους και θα κάνω εσωτερική καλλιέργεια... έχω ένα χώρο που θα καταφέρω να καλλιεργήσω εκεί 3-4 γλάστρες...
Απάντηση
Δυστυχώς ο γιατρός σου έλεγε την αλήθεια, μπορεί να σου προκαλέσει προσωρινή ψύχωση η κάνναβη και δεν έλεγε ασυναρτησίες.
Αυτό βέβαια συμβαίνει (συνήθως) όταν η ποικιλία έχει πολύ υψηλή THC και ελάχιστη CBD και ο ασθενής έχει ιστορικό γονιδιακής προδιάθεσης.

Φυσικά αυτή η κατάσταση δεν είναι μόνιμη και δεν ισχύει σε όλους αλλά μάλλον αφορά μια μικρή μερίδα ασθενών που ούτως ή άλλως δεν θα έπρεπε να κάνουν χρήση οποιασδήποτε ουσίας.

Η CBD μειώνει τις ανεπιθύμητες παρενέργειες της υψηλής THC που συνήθως προκαλούν πανικό και παράνοια σε ορισμένους.
Οι ποικιλίες που είναι 1 προς 1 (δηλαδή ίση περιεκτικότητα σε THC και CBD, πχ 12% THC και 12% CBD) είναι ιδανικές για εσένα πιστεύω.

Διάβασε την απάντηση του yellow_monkey πιο πάνω που είναι πολύ εύστοχη.
Απάντηση
NLfanatic το γνωριζω αυτο...! αλλα δεν εχω κανενα ιστορικο γονιδιακής προδιάθεσης... για να μου προκαλεση ψυχοση... γενικα το προβλημα ειναι οτι λεει να μην κανω καθολου χρηση και να περνω αλλα φαρμακα που δεν ειναι καν για την δικια μου περιπτωση... γνοριζω ακριβως το προβλημα μου... αλλα η γιατροι στην Ελλαδα ειναι για γελεια...! σου κανουνε διαγνωσεις που δεν ισχιουνε και το αποτελεσμα? να περνεις ψυχοφαρμακα... επισης και το xanax σε ασθενης με προδιαθεση μπορει να προκαλεση ψυχοση.... και αυτο γιατι η βενζοδιαζεπινες ειναι ψυχοτροπος ουσια...!

ο γιατρος αυτος λεω πως δεν γνοριζει γιατι πιστευει πως και το CBD μπορει να με καταστρεψει... λολ
Απάντηση
Είναι απλό, άλλαξε γιατρό.
Απάντηση
Επειδή και εγώ με κατάθλιψη είμαι (και άλλα διάφορα) και με ιστορικό (ελαφριάς) ψύχωσης απο Πάτερα και κατάθλιψης απο Μητέρα...
το μυστικό στην κάνναβη είναι στην δοσολογία....και στον τρόπο χρήσης...θέλει ωριμότητα το πράμα  Rolleyes  

Βέβαια παίζουν ρόλο και αυτά που λένε τα παιδιά.... 1 προς 1 κλπ....αλλά όλα στην σωστή δόση...ξεκινάς από ελάχιστο...και φαγώσιμο.
και οχι κάθε μέρα....πρέπει να βρεις το δικό σου "περπάτημα"...εγω πάντως σώθηκα....και σκάω και το βαπόρι που και που  Tongue  

Για τις βενζοδιαζεπινες δεν το συζητάω...είναι μόνο για 20 μέρες το πολύ...μέχρι να δράσει το αντικαταθλιπτικό ή το αντιψυχωσικό ή ο συνδυασμός με σταθεροποιητές διάθεσης κλπ...το εχω ψάξει για 24 χρόνια ακριβώς (ξέρω και τον καλύτερο γιατρό στα φάρμακα Αθήνα)
Οποιαδήποτε πρόταση απο γιατρό για συνεχόμενη χρήση βενζοδιαζεπινης είναι εγκληματική..(εκτός και αν είσαι 80+ ηλικία)

Το θέμα είναι οτι σε κάποιους οργανισμούς δεν δουλεύουν τα φάρμακα ή δουλεύουν για λίγο ή υπάρχουν παρενέργειες (εμένα πχ πέφτουν τα λευκά μου και τα αιμοπετάλια)
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
η κανναβη ειναι οτι πρεπει αν παρεις σωστη δοσολογια...! οπως ειπες...!!! για το xanax ασε.... το περνω 1 χρονο+ τωρα... δεν μπορω με τιποτα αν δεν το παρω για πρωινο... χαχα αλλα ενταξη τι θα παθω με ενα χαπακι 0.5 την ημερα ειναι μικρη δοση... εκτος οτι εχασα εντελως το μυαλο μου καθε πρωι κανω κεφαλι απο xanax και καφε αν πιω δεν με πιανει.. ειμαι ομως ζεν... alla δεν γουσταρω φαρμακα καθολου... παντως ειναι τραγικο να λενε πως ειναι πιο ασφαλες ενα αντιψυχοσικο αντι για ενα xanax την ημερα... η κατάχρηση ίσος είναι πρόβλημα.... αλλα τι θα συμβεί αν περνώ ένα χαπάκι 0.5 την ημερα μακροχρόνια? δεν μπορώ να καταλάβω... εκτος ότι περνάνε η ώρες χωρίς να το καταλάβω και η μέρες έχω και μια αμνησία... είμαι λίγο στον κόσμο μου... γενικά πολλές φορες μιλάω σα να έχω πάθει εγκεφαλικό... και με ρωτάνε αν είμαι καλά κλπ... και τι να πω... μπερδεύω συνεχώς τα λόγια μου και γενικά τα έχω παίξει λίγο από την μαστούρα του xanax... αλλα ο γιατρός αυτός μου λέει είναι ασφαλές για σένα στην "δοσοσολογια" που το παίρνεις... λέει θα το παίρνεις όσο το έχεις ανάγκη και μετά θα το κόψεις... έλα όμως που δεν θέλω και δεν μπορώ να το κόψω.... έχω προσπαθήσει πολλές φορες και χωρίς αυτό δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου... προσπάθησα 3 φορες σταδιακά να το σταματήσω και μετά από 5 μέρες άρχισα να έχω τρομερές ημικρανίες και όλα τα πράγματα τα έβλεπα να αλλοιώνονται.... βάρεσα φρίκη και πήγα άμεσα νοσοκομείο... μου λέει είναι στερητικά του xanax ο γιατρός εκεί και μου κάνανε ένεση hypnostedon

το θέμα είναι ότι επειδή δεν δεχόμε να να πάρω αντιψυχωσικό μου δίνει σαν εναλλακτική το ξανάξ... επειδή είναι το μονο που με ήρεμη εντελώς... και κανένα άλλο φάρμακο δεν με βοηθάει όσο το xanax...

ποτε στην ζωή μου δεν πήρα αντιψυχωσικά και ούτε ύπαρxει περίπτωση να πάρω τόσο βαριά φάρμακα... το να δίνουνε αντιψυχωσικά σαν σταθεροποιητές διάθεσης μαζί με αντικαταθλιπτικά είναι για μένα μεγάλη απάτη της ψυχιατρικής..... προτιμώ να περνώ ένα χαπάκι ξανάξ 0.5 παρα ένα αντιψυχωσικό... και επιτέλους να βρω άκρη για να μπορέσω να έχω το πραγματικό φάρμακο μου την κάνναβη και να γλιτώσω από αυτές τις μαλακίες τα ψυχοφάρμακα.... και αναποτελεσματικά αλλα και θανατηφόρα...! ειδικά τα αντιψυχωσικά προκαλούνε πρήξιμο στης αρτηρίες της καρδιας πράγμα πολύ επικίνδυνο... όσο για το xanax αν παίρνεις ένα χαπάκι 0.5 και μακροχρόνια δεν είναι και τόσο έγκλημα... εκτος αν κανεις κατάχρηση... γιατί και καλά αυτό το χάπι κάποιες φορες δεν σε πιάνει και πας και αυξάνεις την δοσολογία έτσι φτάνεις να παίρνεις 7-8 την ημερα.... εγώ δεν είχα ποτε κανένα θέμα τέτοιο και ούτε κάποια κατάχρηση κάνω... να φανταστείτε πως λάδωσε μου είπε να περνώ 20mg και εγώ περνώ 10mg... και όμως με βοηθησε λίγο σε συνδυασμό με το ξανάξ που πραγματικά χωρίς αυτό το χαπάκι δεν θα μπορούσα να είμαι ήρεμος.... γνωρίζω πως είναι ένα νόμιμο ναρκωτικό το xanax και με επίπτωσης πολλές... δεν ξέρω ποτε και αν ποτε καταφέρω να το κόψω τελείως....

και το χειρότερο είναι ότι είναι πιο επικίνδυνο ακόμα και από την ηρωίνη σε θέμα στερητικών.... πάντως όταν δεν έπινα ηρεμιστικά έπινα κάθε μέρα αλκοόλ... τώρα δεν πίνω καθόλου ούτε γουλιά.. οσο και να μου λυπει η ρακι.... δεν έπινα σε σημείο τρελό... normal έπινα δεν μέθαγα ούτε είχα εξαρτηθεί...

το xanax πάντως είναι το πιο δημοφιλής ηρεμιστικό που το θεωρούνε ως <<το αλκοόλ σε χάπι>>
Απάντηση
καλησπερα..
οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω ειδικος δεν ειναι κανενας μας
και εσυ δεν θα κρεμαστεις απο τα λεγομενα μας.

μονο μια εμπειρια με ξαναξ εχω να θυμαμαι..
η μαμα μιας φιλης μου επαιρνε για χρονια ξαναξ..
δυσκολευτηκε παρα πολυ να το κοψει.χρονια παλευε...
μεχρι που γυρισε σουηδια και εκει βρηκε εναν γιατρο που την βοηθησε να το κοψει.
αργα και σταδιακα εκοβε 1/4..ταλαιπωρηθηκε μηνες......τουλαχιστον 6-8...μπορει και χρονο.
αν θυμαμαι καλα επαιρνε πρωι βραδυ.δεν ειμαι σιγουρη εχουν περασει χρονια απο τοτε...10 περιπου..
ακομα τωρα αρχισε να στεκεται στα ποδια της μετα απο τοση καταχρηση.
ειναι μεγαλη μαστιγα το ξαναξ οποιοι το "σπρωχνουν" στην αγορα εχουν γινει εκατομμυριουχοι. Angry
τοσες ψυχες ταλαιπωρουνται για τα λεφτα...το κριμα στο λαιμο τους! Sad
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
καλως ηρθες κι απο μενα...επαιρνα λαντοζ,εφεξορ, ζαναξ και κλονοτριλ για τον υπνο,διοτι εκτος του οτι ειχα να κοιμηθω ανθρωπινα 15 χρονια,ειχα και συνδρομο ανησυχων ποδιων που με ταλαιπωρουσε πολυ...
ευτυχως επεσα σε γιατρο που μου τα εδινε σε μικρες δοσεις και επειδη κι εγω δεν ηθελα με τιποτα να εξαρτηθω απο αυτα,ημουν πολυ προσεκτικη στην χρηση..
το ζαναξ στην ποσοτητα που λες,μου φαινεται λιγο περιεργο να μην μπορεις με τιποτα να το ελλατωσεις,τοσο επαιρνα κι εγω για εναμιση χρονο και το εκοψα μαχαιρι χωρις κανενα προβλημα(με ειχαν διαλυσει ολα αυτα)
αυτη τη στιγμη ειμαι με εφεξορ των 75 και τιποτα αλλο,εκτος απο τα περιποιημενα τσιγαρακια μου.
γενικα εχω θεμα με τα φαρμακα και με ταραζουν στις παρενεργειες ακομη και οι πιο μικρες δοσεις...δηλαδη για παραδειγμα,το εφεξορ των 75 δεν ειναι και κατι φοβερο σαν δοση και ναι,μου εχει διωξει (?...)την καταθλιψη ,ομως με τσιτωνει και με ανεβαζει περισσοτερο απ οσο θα πρεπε...
πρεπει να βρεις μονος σου τον δρομο..κι εγω εκανα πολλα πειραματα για να καταληξω να ειμαι καλυτερα απο ποτε.
προτεινω κι εγω να καλλιεργησεις μια ποικιλια 1 προς 1 .
cbd λαδι,παιρνει ο αντρας μου και τα δυο μου παιδια,ο ενας μου γιος με ΔΕΠΥ και ο αλλος μου γιος με σπαστικη τετραπληγια,σε διαφορετικες δοσεις ,για τα διαφορετικα προβληματα που αντιμετωπιζουν..τα παιδια που ΔΕΝ ξερουν τι παιρνουν(βιταμινες λεμε) αφεθηκαν εν αγνοια τους και ειδα τρομερα αποτελεσματα σε μολις 8 μερες!! ο αντρας μου που ξερει τι παιρνει και ειναι και ανθρωπος του "μην του μπει ιδεα στο μυαλο" αν και τελειως "παρθενος" οργανισμος,ειναι και 50 ετων και το σωμα του τσινησε" στα νεα δεδομενα,του δημιουργει περισσοτερο αγχος και μεγαλη διασπαση προσοχης,αλλα κανουμε υπομονη γιατι θεωρω πως ειναι παροδικο και βλεπουμε...
ηδη καλλιεργω για μενα (εγω ειμαι λατρης του τσιγαρου)και ειμαι σε φαση ψαξιματος για ποικιλιες να φτιαξω το δικο μας λαδι.
οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.
Απάντηση
το cbd και οι παρενέργειές του .
όταν παίρνουμε σκέτο cbd αυτό που κάνουμε είναι να ανοίγουμε τους δρόμους για το ενδοκανναβινοειδές σύστημα .
αφού ανοίξουν οι δρόμοι , τότε έχουμε θεραπεία από το ενδογενές thc το αναδαμίδιο .
το ενδογενές thc μπορεί να είναι αρκετό ανάλογα τον οργανισμό την διατροφή και την άσκηση .
εάν πάρει πολύ cbd κάποιος που δεν είναι μαθημένος θα έχει όλες τις παρενέργειες στην αρχή του thc ( άγχος στρες υπνηλία όρεξη ).
για να προχωρήσει μια θεραπεία με cbd θα πρέπει ο καθένας να βρει το θεραπευτικό του παράθυρο , που μπορεί να είναι πολύ μικρό (3% cbd 1 σταγόνα την ημέρα ).
όταν έχουμε να θεραπεύσουμε ψυχικές διαταραχές εκεί πρέπει να δούμε πέρα απο την περιεκτικότητα thc/cbd , είναι τα τερπένια που παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο για την συγκεκριμένη κατάσταση
εάν το φυτό μας ή το λάδι μας , περιέχει αρκετό λιμονένιο ( κυρίως σατίβα ), μας ανεβάζει την διάθεση , την κοινωνικότητα την όρεξη και είναι κατάλληλο για κατάθλιψη και όχι για άγχος , στρές , υπερένταση .
εάν το φυτό μας ή το λάδι μας , περιέχει λιναλοόλη ( κυρίως ίντιγκα ) μας ξεκουράζει , μας ηρεμεί , μας κοιμίζει . δεν είναι κατάλληλο για κατάθλιψη , αλλά για προβλήματα έντονου στρες , φοβίες , υπερένταση .
σε όλα αυτά προσθέτεις και την διατροφή και την παρέα και ψάχνεις ποιο είναι κατάλληλο για εσένα και μόνο για εσένα .
μπορεί να μην είναι μόνο ένα φυτό κατάλληλο για εσένα . μπορεί να θέλεις άλλο το πρωί και άλλο το βράδυ . γενικά θέλει ψάξιμο .
ο ποιο εύκολος τρόπος για να βρεις μια άκρη είναι να πας Ολλανδία να πάρεις μερικές ποικιλίες και να τις μυρίσεις , ίσως και να τις μασήσεις .
αυτή που θα σου μυρίσει ποιο όμορφα και θα έχει την καλλίτερη γεύση , αυτό κάνει και για εσένα .
Απάντηση
Σωστος ο κλιξ
Απάντηση
@xasikliks σε ευχαριστω για της πληροφοριες...!!!!!
Απάντηση
Γεια σας και μενα μετα απο καιρο...απο την μερια μου εχω τον αδελφο μου που εμπλεξε με βενζοδιαζεπινες (συγκεκριμενα τα στεντον ) λογω ινομυαλγιας και δεν μπορει να ξεμπλεξει...να μην τα πολυλογω στοχεψα οτι θα χρειαζοταν κατι στο οποιο θα τον εστελνε απλα για υπνο και θα αντικαθιστουσε τα 5mg που επαιρνε μερα παρα μερα για να κοιμηθει..οποτε διαλεξα κατι ευκολο στην καλλιεργεια (indica auto) τα οποια ηταν 60 day lemon και 60 day wonder ...καταφερε και τα εκοψε για τρεις ολοκληρους μηνες αυτα τα πρεζοχαπα (συγγνωμη για την λεξη αλλα ετσι ειναι)...που λετε μιας και ειναι μακροχρονιος χρηστης (πανω απο χρονο) αυτο που δεν σκεφτηκαμε ηταν η χαρμανα που θα ακολουθουσε και υπαρχουν ολεςοι παρενεργειες στο ιντερνετ οταν διακοπτεις αυτα τα φαρμακα και χτυπησε καμπανακι μετα απο 3 μηνες που νομιζαμε οτι εχει ξεμπλεξει...επαθε καταθλιψη κρισεις πανικου το παλεψε με ολη του την δυναμη δοκιμασε επισης τα 2 ελληνικα που εβγαλα και το og kush α δοκιμασε και white widow αλλα και αυτα τον νταγκλαραν και οντως καθηλωτικες ιντικες και το γκροου το τελευταιο .. αλλα υπεκυψε και ξαναπαιρνει μερα παρα μερα και εχει ηρεμησει καπως τα πραγματα (αρνουμενος να παει στον ψυχιατρο ακομα και τωρα, παιρνει παλι στεντον και εχει ηρεμησει καπως...κοιταξτε ειχαμε φτιαξει περυσι λιγο βουτυρο απο σατιβα πρεπει να ηταν το οποιο το ειχα στην καταψυξη .. (αγνωστου ειδους αλλα σατιβιαζε καρφια τα φυλλα λεπτος κορμος - σχημα δεντρου σατιβας) με το που επαιρνε αυτο το βουτυρο ηρεμουσε απιστευτα και μου ελεγε οτι γαληνευει το <<ειναι>> του τωρα που επαθε αυτο το πραγμα πριν 3 μηνες...ειχαμε λιγο βουτυρο δυστυχως και τελειωσε..μετα απο ερευνες κατεληξαμε οτι στο επομενο grow θα ειναι σατιβες (θα κανω και ημερολογιο) και καταληξαμε σε 3 στρεηνς ...caribe της cannabiogen ..ghost train haze της rare darkness και laughing buddha της barney s farm ...ελπιζω να λειτουργησει ...επισης το κανω και για την γιαγια μου εχω μια μικρη ελπιδα οτι θα βοηθησει ...ακη σου ευχομαι οτι καλυτερο και στα υπολοιπα παιδια να στε καλα και υγεια
Απάντηση
καλημερα!
σοφακι,πως το φτιαχνεις το βουτυρο?
αν τα εχετε ηδη γραψει καπου,οποιος μπορει ας μου δειξει το λινκ .
Απάντηση
Καλημέρα στην όμορφη παρέα!!!Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση μιας και μου έτυχε σήμερα με cbd και έμεινα με την απορία..Κάνω χρήση κάνναβης 8-10 g την ημερα vapcap η καπνίζοντας,σήμερα το πρωί με τον καφέ κάπνισα Hazey Special CBD που είχα πάρει 1g πριν κάνα μήνα και είπα να το δοκιμάσω.Δεν έχω ξαναασχοληθει με cbd πρώτη φορά δοκίμασα.Το αποτέλεσμα εκτός το ότι καθάρισε το κεφάλι μου ήταν ότι με έπιασε ένα άγχος βρε παιδιά κι ένα πιάσιμο στο στήθος σαν δυσφορία..έφαγα το ξενερωμα κόλλησα ένα τσιγάρο με thc και ήρθα στα ίσα..Ξέρει κάποιος που οφείλεται αυτό που έπαθα?
Απάντηση
(09-19-2018, 08:55 AM)daliona Έγραψε: καλημερα!
σοφακι,πως το φτιαχνεις το βουτυρο?
αν τα εχετε ηδη γραψει καπου,οποιος μπορει ας μου δειξει το λινκ .
γεια σου daliona ειναι ευκολακι το βουτυρο..την συνταγη την πειρα απο εδω https://www.youtube.com/watch?v=rUnaCho3AfA (ειναι σε 3 επεισοδεια θα τα βρεις και τα υπολοιπα) που το φτιαχνει ο νοε...για μενα παντως η διαδικασια της αποκαρβοξυλιωσης η ιδανικοτερη θερμοκρασια ειναι 115 βαθμους για μιση ωρα ενω στο βιντεακι λεει 155 βαθμους για 18 λεπτα...στους 156 απελευθερωνεται ομως η tch ...οποτε πιστευω οτι ειναι λιγο βιαιο σε τοσους βαθμους ...οτι αποριες εχεις πες μου αν μπορω να βοηθησω...επισης εαν θελεις να κανεις και λαδι οπως του ρικ σιμσον θα ποσταρω με φωτο και διαδικασια 
εδω ειναι τα σημεια ατμοποιησης για την ιδανικη αποκαρβοξυλιωση τσεκαρετα αν θες ..το ιδανικο ειναι γυρω στους 115.. http://xn----ylbbafnbqebomc7ba3bp1ds.com...%B7%CE%BD/
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)