Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πειτε την γνωμη σας !!
Καλησπερα 
εχω την εξής ερωτηση για 
1χ1χ1.6  (και οχι μονο μον το συγκεκριμένο χωρο )
αξιζει να φτιαξω ενα  4χ cree cxb 3590 mw driver 185 1400b
 δεν κολλαω τοσο στα συγκεκριμένα υλικα απλα απο πολυ ψαχτιρι σε διάφορα channels (led gardener growmau κτλ) και εδω εδω στο φορουμ
πιστευω οτι τα συγκεκριμένα cob, ειναι πολυ καλα με μεγαλες δυνατότητες 

Ειμαι σίγουρος οτι καπου ειδα ενα ποστ με θεμα διαφορα σαιτ οπο μπορουμε να προμηθευτούμε λεντ υλικα ψύκτες και διαφορα τετοια  χωρις τελωνειο  και υψηλα κοστη μεταφορας αλλα δεν μπορω να το ξανα βρω αν μπορει καποιος να στειλει το λινκ ή να μ πει πολυ ευχαριστως

δεν εχει πεσει το ματι μου πανω σε  τετοιο θεμα και θα ηθελα να σας ακουσω με ευλάβεια ( ενδιαφερομαι για cob leds btw ) 

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων μαστορια
Απάντηση

ads by gr420info

Εγώ θα σου πρότεινα τα CLU048, έχουν το 1/4 της τιμής και με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις 16 COB και να έχεις καλύτερο άπλωμα.
Το TME.eu είναι μια πολύ καλή πηγή αγορών για COBs, Drivers κλπ και στέλνει από Ευρώπη, οπότε δεν έχεις άγχος για τελωνεία κλπ.

Σε μια τέτοια ψύκτρα μπορείς να χωρέσεις άνετα 8 COB, οπότε θα χρειαστείς 24 COB για 3 ψύκτρες που είναι ιδανικά για τον χώρο σου.
Βέβαια η ψύκτρα με την τέντα θα είναι τσίμα-τσίμα, οπότε θα πρέπει να προβλέψεις να αφήσεις με κάποιον τρόπο 2-3 δάχτυλα κενό.

Σε αυτό τον χώρο, χρειάζεσαι τουλάχιστον 400W φωτισμού LED για να έχεις μια καλή σοδειά.
Απάντηση
400 βαττ? την κατσαμε την βαρκα χαχαχα 

ενταξει εχω και μια τεντα 60χ60χ1.60  οποτε γαμα το αλλο η Δεη θα με περιμενει στην γωνια  Big Grin 
παλι καλα που ειστε κ εσεις εδω να πειτε καμια μια σωστη κουβεντα !!! οποτε το αλλαζω για την μικρη τεντα επιτόπου 
αρα το αρχικο πλανο για τα 4 κομπ θα ειναι καλο για την μικρη τεντα?
 επισης  το σαιτ σου έστειλες για καποιο λογο μου λεει This product is not available for sale in your country Undecided

νμζω εχουν βγει και πιο καινουρια citizen v7 αν δεν κανω λαθος
Απάντηση
Τι budget διαθέτεις;
Απάντηση
(09-16-2018, 12:41 AM)NLfanatic Έγραψε: Τι budget διαθέτεις;

λοιπον πανω απο 400 η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να δωσω ασχετος μεταφορικων 
αλλα επισης δεν θελω να κανω και κατι τρομερα οικονομικο 
οταν λεω 400 βαζω μεσα και heat sinks ,drivers ,lenses

(εχω αλλαξει την προηγουμενη απαντηση μου )
Απάντηση
Πάρε μια λίστα με τα υλικά που θα χρειαστείς με 4 COB και ~200W απόδοση, ιδανικό για 60Χ60.

Ψύκτρες
COB
LED Driver HLG-185-C1400A
12V Fan Power Supply
CLU048 Holders 

Υπάρχει και έτοιμο κιτ με παθητική ψύξη και μπορείς να το βρεις εδώ.
Απάντηση
πωω εισαι θεος και γω αυτο ακριβώς ηθελα να κανω με ψυκτρες απο cpu εφοσον εχω και μερικες καβατζα απο παλιοτερα πισι
τελεια τελεια
μονο μια ερωτηση μου εμεινε
αμα το φτιαξω με τα cxb 3590 ή με τα vero29 gen7 περαν του οικονομικού θεματος πιστεύεις οτι αξιζει τα λεφτα του ?
Απάντηση
Φυσικά και αξίζει εφόσον ο οικονομικός παράγοντας δεν είναι πρόβλημα.
Απάντηση
Αμα δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα... τότε μην βάλεις ψήκτρες απο υπολογιστές....βάλε μια ψήκτρα καλή μεγάλη...
και εδώ εχει καλές
http://www.marelectronics.gr/products.ph...SC&lang=gr

Και προσπάθησε οσα περισσότερα cob..(ας είναι λιγότερα βατ το καθενα)...τόσο καλύτερα ...να απλώνει καλά το φως
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
(09-16-2018, 06:42 PM)sig-p420 Έγραψε: Αμα δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα... τότε μην βάλεις ψήκτρες απο υπολογιστές....βάλε μια ψήκτρα καλή μεγάλη...
και εδώ εχει καλές
http://www.marelectronics.gr/products.ph...SC&lang=gr

Και προσπάθησε οσα περισσότερα cob..(ας είναι λιγότερα βατ το καθενα)...τόσο καλύτερα ...να απλώνει καλά το φως

Μου φαινονται καπως ακριβες αυτες οι ψυκτρες ..ενω στον ισπανο ειναι πιο οικονομικες και σκεφτομουν να κανω την αγορα τον κομπ απο εκει οποτε  ισως με συμφερει?
https://www.todogrowled.com/gb/component...-sink.html 

πανω στο θεμα οδηγου επειδη καποια πραγματα δεν τα καταλαβα  οσο πιο πολλα amps δινουμε ( π.χ τα 3590 εχουν μαξ 2.8? ) τοσο πιο πολυ φως βγαζει ?  αλλα μειωνεται η αποδοτικοτητα?  δλδ η δυναμη του βγαινει σε θερμοτητα παραπανω απο το να τρεχω στα μισα αμπς ? 

(σας ρωταω γιατι και τα αγγλικα μου δεν ειναι και τοοοσο καλα να τα κατανοω ευκολα ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ηλεκτρολογικα στα αγγλικα που τις μισες λεξεις τις ακουω πρωτη φορα )
Απάντηση
Καλησπέρα 
τα πράγματα εχουν ως εξής 
6 κομπς cxb3590 3x 3000k 3x 3500k
driver hlg320 c1400b
V205 W288-290 total
 ποτενσιόμετρο 100κ ωμς 

και 3 ερωτησεις
 τι καλώδια να προμηθευτω για αυτες τις συνδέσεις ?

κομπς-οδηγος λεω να κανω την παραγγελία απο mouser εχω καποια καλύτερη επιλογή?

όσον αφορα την ψυξη ακόμα δεν εχω καταληξει στο αμα θα ειναι παθητική η με φανς  sig  το σκεφτηκα για αυτην την ψυκτρα που εστειλες με προβληματισε το γεγονός οτι θα πρέπει να κανω εγω τις τρύπες στην ψυκτρα πράγμα που δεν εχω καμια εμπειρία + οτι δεν εχω τα κατάλληλα εργαλεία για τετοιες δουλειές 
οποτε για λογο  ευκολίας θα προτιμούσα σε pre drilled 
βεβαια αμα παω σε ξεχωριστα pre drilled για το καθε ενα ανεβαινει το συνολικο κόστος αρκετα θα μου πεις και με το δικιο σου.. αλλα κανε πως αυτο δεν μας ενδιαφέρει και τοσο
δωστε μου τα φωτα σας ειστε η μονη μου βοήθεια
Σας ευχαριστώ
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)