Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 3 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PC Grow! Αρχάριος !
Καλησπέρα στην παρέα είμαι καινούριος στο Hobby Και ξεκινάω με ένα PC box που έχω ήδη  στήσει!
Απο Φως έχω φτιάξει ένα DIY τύπου πάνελ με λάμπες LED. 6 ντουι μέσα στο κουτί και εχω 4χ15W 2700k & 4χ14W 6500k!
Εχω μια εισαγωγή αέρα με PC fan 92mm / για εξαγωγή πάλι ένα 92mm fan με φίλτρο ενεργου άνθρακα και υπάρχει άλλο ένα για ανακύκλωση του αέρα !
οι διαστάσεις του κουτιού ειναι 42χ42χ23 
Γλαστρακι 2.7λ με χώμα απο τα λιντλ +25% περλιτη και ενα παπάκι υγραντήρα το οποίο δουλεύει για μισή ώρα και το έχω σε έναν απλό χρονοδιακοπτη με βήμα 15λεπτων  να δουλεύει 30/15 ! υπάρχει περίπτωση με έναν τέτοιο χρονοδιακοπτη να μπορώ να το βάλω να δουλεύει σε 30on/5off? (minutes).

Μέσα υπάρχει ένα πείραμα πού έκανα με ένα τυχαίο σπόρι για να τεστάρω θερμοκρασιακό και υγρασία!! οταν ειναι ανοικτή η πάπια η θερμοκρασία λέει 26-29 και η υγρασία από 50-90!! όταν όμως κάθε μίση ώρα που κλίνει το παπάκι ανεβαίνει η θερμοκρασία 32-33 και η υγρασία πέφτει κατς από 50 %  εδώ δεν ξέρω αν έχω πρόβλημα..
Εχει μπει στο χαρτί ένα  NL auto που θα σκάσει εντός της μέρας !! 
Για λιπάσματα εχω : BioBizz Indoor Try-pack, ROOT !T FirstFeed , Sensi Cal-Mag Xtra ,Big Bud!

1) οι LED λάμπες θα κάνουν δουλειά σε τόσο μικρο χωρώ ή θα ήταν καλύτερα με CFL ?
2) σκέφτομαι να ακολουθήσω την μέθοδο LST .  έχω κάποια άλλη δυνατότητα σε τόσο μικρο χωρώ?

θα ήθελα της διορθώσεις και τα φώτα σας Ευχαριστώ στο τεαμ!! <3
Απάντηση

ads by gr420info

1.) Οι λάμπες LED είναι μανούλα για μικρούς χώρους, οπότε εννοείται πως θα κάνουν δουλειά και με το παραπάνω.
2.) Εφόσον θα καλλιεργήσεις αυτόματο, δυστυχώς μόνο LST μπορείς να κάνεις.

Ο υγραντήρας δεν είναι και πολύ σόι, οι περισσότεροι καίγονται μετά από κάποιες ώρες χρήσης.
Καλύτερα να αγοράσεις κανα 2 ακόμα να υπάρχουν καβάτζα για να μην ξεμείνεις εφόσον είναι φθηνοί.

Το χρονόμετρο που ανέβασες έχει ως ελάχιστο χρόνο λειτουργίας το 1 λεπτό, οπότε κάνει για την δουλειά που το θες.
Εγώ προσωπικά παίζω μπάλα με υγροστάτη και θερμοστάτη για να κρατάω τις τιμές στο optimum.

Δηλαδή έχω τα fans εξαγωγής συνδεδεμένα στον θερμοστάτη και τον υγραντήρα στον υγροστάτη.
Όταν η θερμοκρασία ξεπεράσει τους 26°C ανάβουν τα fans εξαγωγής και όταν η υγρασία ξεπεράσει το 80% σβήνει ο υγραντήρας.
Απάντηση
Επίσης καλό θα ήταν μέχρι την προάνθιση να ανάβεις μόνο τις 6500Κ για να μείνει όσο πιο κοντό γίνεται, μετά ανάβεις και τις 2700Κ.
Απάντηση
(09-16-2018, 02:58 PM)NLfanatic Έγραψε: 1.) Οι λάμπες LED είναι μανούλα για μικρούς χώρους, οπότε εννοείται πως θα κάνουν δουλειά και με το παραπάνω.
2.) Εφόσον θα καλλιεργήσεις αυτόματο, δυστυχώς μόνο LST μπορείς να κάνεις.

Ο υγραντήρας δεν είναι και πολύ σόι, οι περισσότεροι καίγονται μετά από κάποιες ώρες χρήσης.
Καλύτερα να αγοράσεις κανα 2 ακόμα να υπάρχουν καβάτζα για να μην ξεμείνεις εφόσον είναι φθηνοί.

Το χρονόμετρο που ανέβασες έχει ως ελάχιστο χρόνο λειτουργίας το 1 λεπτό, οπότε κάνει για την δουλειά που το θες.
Εγώ προσωπικά παίζω μπάλα με υγροστάτη και θερμοστάτη για να κρατάω τις τιμές στο optimum.

Δηλαδή έχω τα fans εξαγωγής συνδεδεμένα στον θερμοστάτη και τον υγραντήρα στον υγροστάτη.
Όταν η θερμοκρασία ξεπεράσει τους 26°C ανάβουν τα fans εξαγωγής και όταν η υγρασία ξεπεράσει το 80% σβήνει ο υγραντήρας.

NLfanatic ! ωραία θα παραγγείλω 2-3 απο εξωτερικό πιστεύω να κρατήσει μέχρι να έρθουν :Ρ 
Αυτού οι χρονοδιακοπτεσ βλέπω ότι έχουν κάποια μαξ προγράμματα ημερήσιος άλλα από ότι έχω καταλάβει αυτό που θέλω εγώ γίνεται με την αντίστροφη  μέτρηση που λέει!  
Αυτή η μπούρδα η πάπια κάθε 30 λεπτά σταματάει και πρέπει να βγει και να ξανά μπει στο ρεύμα! 
Αν μπορείς δώσε μου λίγες πληροφορίες για το θερμοστάτη! 
Μήπως να βάλω άλλο ένα ανεμιστήρα ψηλά στις λάμπες να στέλνει την θερμότητα στον εξαερισμό? 

Έχω τώρα μόνο τις 4 6500 μέσα στο Case !!
Απάντηση
Εκτός από χρονόμετρο, μπορείς να πάρεις ένα Infinite Delay Timer και να κάνει μια λούπα χρονοκαθυστέρησης.
Το ρυθμίζεις να ανάβει 10 λεπτά, να σβήνει για 3 λεπτά και να επαναλαμβάνει. Θα χρειαστείς και ένα τροφοδοτικό 12V για τροφοδοσία.

Για έλεγχο κλίματος μπορείς να αγοράσεις είτε έναν θερμοστάτη-υγροστάτη, είτε μεμονωμένα τον θερμοστάτη και τον υγροστάτη.

Τον ανεμιστήρα που έχεις να χτυπάει το φυτό, γύρνα τον να φυσάει τις λάμπες για να ψύχονται και να έχουν καλύτερη απόδοση.
Γενικά θέλει λίγη δουλίτσα αλλά εφόσον σε βλέπω ότι πιάνουν τα χέρια σου δεν θα δυσκολευτείς να βγάλεις άκρη.

Δες και τι εννοώ για το fan:

[Εικόνα: 5OaMsaJ.jpg]
Απάντηση
(09-16-2018, 09:10 PM)NLfanatic Έγραψε: Εκτός από χρονόμετρο, μπορείς να πάρεις ένα Infinite Delay Timer και να κάνει μια λούπα χρονοκαθυστέρησης.
Το ρυθμίζεις να ανάβει 10 λεπτά, να σβήνει για 3 λεπτά και να επαναλαμβάνει. Θα χρειαστείς και ένα τροφοδοτικό 12V για τροφοδοσία.

Για έλεγχο κλίματος μπορείς να αγοράσεις είτε έναν θερμοστάτη-υγροστάτη, είτε μεμονωμένα τον θερμοστάτη και τον υγροστάτη.

Τον ανεμιστήρα που έχεις να χτυπάει το φυτό, γύρνα τον να φυσάει τις λάμπες για να ψύχονται και να έχουν καλύτερη απόδοση.
Γενικά θέλει λίγη δουλίτσα αλλά εφόσον σε βλέπω ότι πιάνουν τα χέρια σου δεν θα δυσκολευτείς να βγάλεις άκρη.

Δες και τι εννοώ για το fan:

[Εικόνα: 11oEfKo.jpg]
το έκανα έτσι και όλη την υγρασία την πετούσε στις λάμπες και το έβαλα από την άλλη μεριά το παπάκι! άλλα τώρα φοβάμαι ότι όταν μεγαλώσει το φυτό θα έχουμε πρόβλημα με το φουρφουρι! και σκέφτομαι να κόψω 2 σιτακια να τα βάλω μπρος  πίσω! για να μην ακουμπήσουν τα φυλά! 
τωρα με τις 4 λάμπες αναμενες   και με τον υγραντήρα κλειστό η θερμοκρασία ανεβαίνει στο 32-33 με το φουρφουρι να τις χτυπάει υγρασία 35-50  .
όταν είναι ανοικτός ο υγραντήρας πέφτει η θερμοκρασία πέφτει στο 26-27-28 υγρασία 70-80!
Απάντηση
αν εβαζες λεντοταινιες αντι για e27 και περισσοτερο χωρο θα εξασφαλιζες για το φυτο ,και καλυτερη κατανομη του φωτος θα μπορουσες να κανεις βαζοντας και στα πλαινα , και πιο μονωμενα θα ησαν τα φωτα αν επαιρνες αναλογη λεντοταινια .
η σιτα για τα ανεμιστηρακια ειναι καλη ιδεα για να μην σου θερισει προωρα το φυτο .
Απάντηση
(09-17-2018, 03:27 AM)badweed Έγραψε: αν εβαζες λεντοταινιες αντι για e27 και περισσοτερο χωρο θα εξασφαλιζες για το φυτο ,και καλυτερη κατανομη του φωτος θα μπορουσες να κανεις βαζοντας και στα πλαινα , και πιο μονωμενα θα ησαν τα φωτα αν επαιρνες αναλογη λεντοταινια .
η σιτα για τα ανεμιστηρακια ειναι καλη ιδεα για να μην σου θερισει προωρα το φυτο .

Μπορείς να μου δόσεις λίγες πληροφορίες για τις λεντοτενιες γιατί δεν έχω δει κάτι παρόμοιο !!  
θα πάω αύριο να πάρω ένα σιτακι να το κουμπώσω πάνω!!
Απάντηση
τετοιες
δεν εχω κανει καποια ερευνα πανω σε ποια ειναι πιο αποδοτικη για να σε συμβουλεψω . 
υπαρχουν καποιες απο αυτες (το φιλτρο του σκρουτζ δεν πολυβοηθαει γιατι βγαζει και τα "μη αδιαβροχα" ) που ειναι και αδιαβροχες και να πεσει υγρασια πανω , δεν παθαινουν τιποτα .
Απάντηση
(09-17-2018, 03:40 PM)badweed Έγραψε: τετοιες
δεν εχω κανει καποια ερευνα πανω σε ποια ειναι πιο αποδοτικη για να σε συμβουλεψω . 
υπαρχουν καποιες απο αυτες (το φιλτρο του σκρουτζ δεν πολυβοηθαει γιατι βγαζει και τα "μη αδιαβροχα" ) που ειναι και αδιαβροχες και να πεσει υγρασια πανω , δεν παθαινουν τιποτα .

Καλή φάση φαίνεται άλλα τώρα έχει γίνει με τις λάμπες αν συνεχίσω σε πσ αργότερα ίσως να γίνει η αναβάθμιση με λεντοτενιες  ! 
Είμαι ακόμα σε πειραματικό στάδιο θέλω να δω πως γίνεται όλη η διαδικασία και μετά θα πάω σε τεντώνεται για 1-2 φυτά !
Απάντηση
Οι LEDοταινίες δεν κάνουν για grow, ίσα-ίσα αρκούν για Veg, ακόμα και σε τόσο μικρό χώρο.
Το θέμα με τις LEDοταινίες το είχαμε εξαντλήσει παλιότερα και το πόρισμα ήταν το από πάνω.

Επίσης αν πας σε LEDοταινίες δεν θα είναι αναβάθμιση αλλά υποβάθμιση.
Απάντηση
Σήμερα μπήκε το NL auto στο γλαστρακι του προσεκτικά και ψεκάστηκε το χώμα με 50 μλ νερό και λίγο First Feed !
Τι υγρασία πρέπει να κρατήσω μέσα και τι θερμοκρασία!! είμαι τώρα στους 27-29 βαθμούς και 60-70% υγρασία !
Τι πρέπει να προσέξω στις πρώτες μέρες υπάρχει κανένα Tip?

[Εικόνα: ThKvs3O.jpg]
Απάντηση
Θα πρέπει να μην ποτίζεις συχνά και να μην ρίχνεις πολύ νερό. 100-200ml κάθε 3-4 μέρες τώρα που είναι αρχή και ανάλογα με τις ανάγκες του.
Επίσης, θα πρέπει να τσεκάρεις με το δάχτυλο το χώμα σε βάθος 4-5 εκατοστά να είναι στεγνό πριν ξαναποτίσεις (προσοχή στις ρίζες).

Αν μπορείς να βάλεις το νερό σε έναν ψεκαστήρα και να ψεκάζεις αντί να το ρίχνεις με το μπουκάλι, ακόμα καλύτερα.
Σε αυτή την φάση είναι το πιο κρίσιμο σημείο γιατί συνήθως από την υπερβολική φροντίδα πνίγουμε τα μωρά από το νερό.
Απάντηση
(09-17-2018, 09:19 PM)NLfanatic Έγραψε: Θα πρέπει να μην ποτίζεις συχνά και να μην ρίχνεις πολύ νερό. 100-200ml κάθε 3-4 μέρες τώρα που είναι αρχή και ανάλογα με τις ανάγκες του.
Επίσης, θα πρέπει να τσεκάρεις με το δάχτυλο το χώμα σε βάθος 4-5 εκατοστά να είναι στεγνό πριν ξαναποτίσεις (προσοχή στις ρίζες).

Αν μπορείς να βάλεις το νερό σε έναν ψεκαστήρα και να ψεκάζεις αντί να το ρίχνεις με το μπουκάλι, ακόμα καλύτερα.
Σε αυτή την φάση είναι το πιο κρίσιμο σημείο γιατί συνήθως από την υπερβολική φροντίδα πνίγουμε τα μωρά από το νερό.

Με ψεκαστιρακι τα ποτίζω . Νερο βάζω εμφιαλωμένο με 3-4 σταγόνες λεμονί για να έρθει στο 6-6,5 το PH έχω ένα κιτακι με τις σταγόνες και το μετράω ! με το λεμονί υπάρχει περίπτωση να έχω κανένα θέμα?
Απάντηση
Το λεμόνι είναι βιολογικός αντισταθμιστής και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Απάντηση
(09-17-2018, 09:40 PM)NLfanatic Έγραψε: Το λεμόνι είναι βιολογικός αντισταθμιστής και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Ωραίος φιλαράκι σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!
Αν σου είναι εύκολο και μπορείς βοήθησε με λίγο και σε αυτό το ποστ Smile

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4408
Απάντηση
Μουφα το παπακι παιδια χαλασε στην 5η μερα ! 

Με αυτον εδω αυτον εδω τον Υγραντήρα θα κανω την δουλεια μου αραγε ή να ξανα παραγγειλω το παπακι? 
http://www.aeroponic.gr/proionta/elegxos...etail.html

ή αν εχετε στο νου σας κατι πιο καλο απο ελλαδα ας μ στειλετε ενα λινκ !!
Απάντηση
(09-19-2018, 01:09 PM)DonKixwths Έγραψε: Μουφα το παπακι παιδια χαλασε στην 5η μερα ! 

Με αυτον εδω αυτον εδω τον Υγραντήρα θα κανω την δουλεια μου αραγε ή να ξανα παραγγειλω το παπακι? 

Φιλε μου μιας και που ημουν σημερα εκει στην αεροπονικη επειδη σε βλεπω που εισαι στο pc εχει ενα γαματο τεντακι  60χ40χ60. Ειναι τελειο με αεραγωγους με ολα. Κ εγω για υγραντηρα πηγα
Απάντηση
(09-19-2018, 02:40 PM)Skunky88 Έγραψε:
(09-19-2018, 01:09 PM)DonKixwths Έγραψε: Μουφα το παπακι παιδια χαλασε στην 5η μερα ! 

Φιλε μου μιας και που ημουν σημερα εκει στην αεροπονικη επειδη σε βλεπω που εισαι στο pc εχει ενα γαματο τεντακι  60χ40χ60. Ειναι τελειο με αεραγωγους με ολα. Κ εγω για υγραντηρα πηγα

Σε ευχαριστώ φιλαράκι για την πληροφορία άλλα αργότερα θα πάω σε τέντα 60χ60χ160!! 
πήρες τελικά υγραντήρα και αν ναι για δώσε μας παραπάνω πληροφορίες  !! Wink
Απάντηση
Πηρα εναν με 50 ευρω ψυχρου αερα 4λ + 25ευρω μια μαλακιτσα που δεν μου ερχεται το ονομα του που το κουμπωνεις στην πριζα μεσα στην σκηνη και επανω του τον υγραντηρα του βαζεις π.χ 60% και αν πεσει κατω απο 60 αναβει

Μεχρι να πας εκει (εκτός αν σε ενα μηνα την παρεις ) γαμαει το τεντακι ειναι τοσο ωραιο που για γονιμοποιηεις τις δικες σου ποικιλιες ειναι οτι πρεπει η να πεταξεις τα κλωνακια σου η και 2 φυτακια μικρα ειναι μανουλα
Απάντηση
(09-20-2018, 04:09 PM)Skunky88 Έγραψε: Πηρα εναν με 50 ευρω ψυχρου αερα 4λ + 25ευρω μια μαλακιτσα που δεν μου ερχεται το ονομα του που το κουμπωνεις στην πριζα μεσα στην σκηνη και επανω του τον υγραντηρα του βαζεις π.χ 60% και αν πεσει κατω απο 60 αναβει

Μεχρι να πας εκει (εκτός αν σε ενα μηνα την παρεις ) γαμαει το τεντακι ειναι τοσο ωραιο που για γονιμοποιηεις τις δικες σου ποικιλιες ειναι οτι πρεπει η να πεταξεις τα κλωνακια σου η και 2 φυτακια μικρα ειναι μανουλα

Ναι κατάλαβα υγροστάτη εννοεις . 
χαχα Γλυκούλη δηλαδή το τεντακι ? :Ρ
Μήπως έπεσε το μάτι σου και στην τιμή?
Απάντηση
53 ευρω και ειναι τρελα. Ουτε πωλητης να ημουν εκει. Σωστος υγροστατης λεγεται
Απάντηση
(09-20-2018, 08:59 PM)Skunky88 Έγραψε: 53 ευρω και ειναι τρελα. Ουτε πωλητης να ημουν εκει. Σωστος υγροστατης λεγεται

χαχα καλή φάση!  Οταν φτάσω στο στάδιο να βγάζω δικούς μου κλώνους μπορεί να είναι μια καλή επιλογή :Ρ 
τώρα είμαι νέος ακόμα στο Hobby Wink
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)