Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blueberry Og
Καλησπερα στο φορουμ κ μπραβο για την καλη δουλειας που εχετε κανει!
Ειχα ενα σπορο Blueberry OG κ αποφασισα σημερα να τον φυτεψω σε εξωτερικο χωρο.
Επειδη ειμαι αχαριος ομως μπηκα να δω τι πληροφοριες δινονται σχετικα με το σπορι.
Αν δειτε στην εικονα που θα βαλω λεει οτι ο μηνας που το κοβουν ειναι ο οκτωβριος.
Επισης ειναι η πρωτη φορα που δοκιμαζω.
Θελω να μου πειτε αν κανεις γνωριζει αν εκανα λαθος κ γενικα τι μπορει να συμβει εφοσον το εβαλα τωρα.
Κ να μου προτινει καποια ποικιλια που να ειναι για τετοιους μηνες εξωτερικη καλλιεργια παντα.
Ευχαριστω σορρυ αν κουρασα

[Εικόνα: 1.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Που τον φύτευσες δηλαδή..και πως...πήγες πχ στο βουνό και έχωσες τον σπόρο στο έδαφος ?
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
(09-16-2018, 07:27 PM)sig-p420 Έγραψε: Που τον φύτευσες δηλαδή..και πως...πήγες πχ στο βουνό και έχωσες τον σπόρο στο έδαφος ?

οχι σε γλαστρα αφησα κανονικα το σπορο να σκασει κ μετα τον εβαλα στο χωμα εμποριου
Απάντηση
(09-16-2018, 07:38 PM)Amon Ra Έγραψε:
(09-16-2018, 07:27 PM)sig-p420 Έγραψε: Που τον φύτευσες δηλαδή..και πως...πήγες πχ στο βουνό και έχωσες τον σπόρο στο έδαφος ?

οχι σε γλαστρα αφησα κανονικα το σπορο να σκασει κ μετα τον εβαλα στο χωμα εμποριου

Αν επιβιώσει απο τα "ζωντανά"...(γιατί συνήθως στην φύση φυτεύουμε έτοιμα δενδρύλια και οχι σπόρο)...και απο το κρύο..τότε
θα βγάλει ελάχιστα γραμμάρια γιατί δεν θα προλάβει να μεγαλώσει μέχρι τα μέσα Οκτώβρη

Στην φύση τα φυτά μας τα βάζουμε Απρίλιος-Μάιος-Ιούνιος
Απάντηση
(09-16-2018, 07:48 PM)sig-p420 Έγραψε:
(09-16-2018, 07:38 PM)Amon Ra Έγραψε:

Αν επιβιώσει απο τα "ζωντανά"...(γιατί συνήθως στην φύση φυτεύουμε έτοιμα δενδρύλια και οχι σπόρο)...και απο το κρύο..τότε
θα βγάλει ελάχιστα γραμμάρια γιατί δεν θα προλάβει να μεγαλώσει μέχρι τα μέσα Οκτώβρη

Στην φύση τα φυτά μας τα βάζουμε Απρίλιος-Μάιος-Ιούνιος

δεν θα ειναι στην φυση αλλα σε μπαλκονι.Προς το παρων το εχω μεσα.Δλδ οκτωβρη οπως κ να εχει θα μπει στην ανθοφορια ασχετα με το μεγεθος που θα εχει?
επισης λυσε μου καποιες αποριες σε παρακαλω.
Π.χ. στην φωτο λεει κατι για 65 μερες.αυτο εννοει απο την μερα που θα μπει στο χωμα θελει 65 μερες περιπου ωστε να ειναι ετοιμο για κοψιμο?ή 65 μερες κραταει η περιοδος της ανθοφοριας?καποιο σπορο να μου προτινεις για να μπει τωρα ωστε να κοπει δεκεμβριο παλι για μπαλκονι.
Απάντηση
Τώρα για μπαλκόνι είναι αργά...και απο την πλευρά οτι θα κρυώσει ο καιρός...αλλά και οι ώρες ηλιοφάνειας είναι λίγες
Οταν λέει 65 μέρες εννοεί πάντα την ανθοφορία
Απάντηση
Αν το αφήσεις στο μπαλκόνι ,μόνο με το φως του ήλιου ,τότε θα μπει σε ανθοφορία σε περίπου ένα μήνα .Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ένα πολύ μικρό φυτό με ελάχιστη απόδοση .
Πρέπει να το βάζεις το βράδυ κάτω από μερικές λάμπες led , για τουλάχιστον ένα μήνα και μετά να το αφήσεις μόνο με τον ήλιο στο μπαλκόνι . Και πάλι όμως η σοδειά του θα είναι 10-20 γραμμάρια ,το πολύ .
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
(09-16-2018, 08:32 PM)sig-p420 Έγραψε: Τώρα για μπαλκόνι είναι αργά...και απο πλευρά οτι θα κρυώσει ο καιρός...αλλά και οι ώρες ηλιοφάνειας είναι λίγες
Οταν λέει 65 μέρες εννοεί πάντα την ανθοφορία

Σας ευχαριστω κ τους δυο.κατι να μου προτεινετε που να μπει τωρα κ να κοπει δεκεμβρη παιζει?για μπαλκονι παντα.

κ απο οτι καταλαβα αυτον τον σπορο επρεπε να τον ειχα βαλει ιουνιο?
Απάντηση
Ακόμα και τον Αύγουστο αν τον είχες βάλει ,θα είχες αρκετά καλή απόδοση . Θα προλάβαινε να πάρει ένα μήνα + ανάπτυξης πριν μπει σε ανθοφορία .

Τώρα όμως είναι πολύ αργά ,αν τον δουλέψεις μόνο με το φως του ήλιου . Σε μερικές μέρες θα έχουμε την Φθινοπωρινή ισημερία ,που σημαίνει 12 ώρες φως και 12 σκοτάδι . Τα φυτά της κάνναβης μπαίνουν σε ανθοφορία στο 12/12 . Το δικό σου δηλαδή θα αρχίσει να ανθίζει ενώ θα είναι πολύ μικρό σε μέγεθος και έτσι θα τελειώσει ως νανάκι , με ελάχιστη απόδοση .

Η μόνη λύση είναι να βάζεις το φυτάκι κάτω από μερικές λάμπες τη νύχτα ,για ένα μήνα + .
Σπείρτε χόρτα !
Απάντηση
(09-16-2018, 10:16 PM)Ξύστρας Έγραψε: Ακόμα και τον Αύγουστο αν τον είχες βάλει ,θα είχες αρκετά καλή απόδοση . Θα προλάβαινε  να πάρει  ένα μήνα +  ανάπτυξης πριν μπει σε ανθοφορία .

Τώρα όμως είναι πολύ αργά ,αν τον δουλέψεις μόνο με το φως του ήλιου . Σε μερικές μέρες θα έχουμε την Φθινοπωρινή ισημερία  ,που σημαίνει 12 ώρες φως και 12 σκοτάδι . Τα φυτά της κάνναβης  μπαίνουν σε ανθοφορία στο 12/12  . Το δικό σου δηλαδή θα αρχίσει να ανθίζει ενώ θα είναι πολύ μικρό σε μέγεθος και έτσι θα τελειώσει  ως νανάκι , με ελάχιστη απόδοση .

Η μόνη λύση είναι να βάζεις το φυτάκι κάτω από μερικές λάμπες τη νύχτα ,για ένα μήνα + .

ειναι η πρωτη μου φορα δεν εχω λαμπες κ εξοπλισμο.το κανω σαν πειραμα δλδ ουτε λιπασματα ουτε τπτ περα απο καλο νερο.θα βρω βεβαια τροπο ωστε να εχει φως το βραδυ τωρα αν θα ναι λαμπα απο πορτατιφ ειναι αλλο θεμα Big Grin

Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου.Δν μου ειπε ομως κανεις σαν αν παιζει να βαλω τπτ τωρα κ να βγει δεκεμβρη Sad
Απάντηση
(09-16-2018, 10:35 PM)Amon Ra Έγραψε: Δν μου ειπε ομως κανεις σαν αν παιζει να βαλω τπτ τωρα κ να βγει δεκεμβρη Sad

Τι να σου πούμε; Τίποτα δεν θα βγει... Αν πάρεις τέντα ή φτιάξεις χώρο ναι...έξω για να φυτέψεις είναι από τέλος Μαρτίου έως  τέλος Ιουνίου βαριά.
Απάντηση
Αν δεν χρησιμοποιήσεις λιπάσματα, το φυτό σου πολύ απλά θα πεθάνει.
Εσύ πόσες μέρες αντέχεις χωρίς φαγητό μόνο με "καλό" νερό;

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική σου, παιδεύεσαι για το τίποτα ουσιαστικά.
Απάντηση
(09-17-2018, 12:27 AM)NLfanatic Έγραψε: Αν δεν χρησιμοποιήσεις λιπάσματα, το φυτό σου πολύ απλά θα πεθάνει.
Εσύ πόσες μέρες αντέχεις χωρίς φαγητό μόνο με "καλό" νερό;

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική σου, παιδεύεσαι για το τίποτα ουσιαστικά.

Φαγητο φανταζομαι λαμβανει κ απο το χωμα αλλα οπως ειπα εφοσον το εβαλα κ λαθος εποχη θα το αφησω πειραματικα απλως για να μαθω απο αυτο.Ειχα βαλει 2-3 δεντρα πριν μερικα χρονια κ ποτε δεν εβαλα λιπασμα αλλα ωστοσο βγηκαν κανονικα.

Δλδ για τα επομενα να ξερω οτι χωρις λιπασμα δεν κανω δουλεια?
Απάντηση
Καλησπερα!Φαγητο λαμβανει απο το χωμα οσο ειναι μικρο,οσο μεγαλωνει μεγαλωνουν και οι αναγκες που εχει και εκει ερχεται η βοηθεια του λιπασματος...
Απάντηση
(09-17-2018, 01:29 PM)Περαν... Έγραψε: Καλησπερα!Φαγητο λαμβανει απο το χωμα οσο ειναι μικρο,οσο μεγαλωνει μεγαλωνουν και οι αναγκες που εχει και εκει ερχεται η βοηθεια του λιπασματος...

Να σαι καλα φιλε μου
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)