Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αναζήτηση σωστού εξοπλισμού για τέντα 60χ60χ160
Lightbulb 
Καλησπέρα στην απίστευτη παρέα!
 Θέλω να κάνω μια αναζήτηση για τον σωστό εξοπλισμό μιας μικρής τέντας 60x60x160 για ένα άντε δυο το πολύ φυτά ! 

Για να υπολογίσω το συνολικό κόστος έτσι ώστε να ξεκινήσω να βάζω καβατζα στην άκρη κανένα φράγκο ! 

Εξαερισμός : 
Για εξαερισμό σκέφτομαι αυτόν άλλα δεν ξέρω αν με καλύπτει στα 0.576 τετραγωνικά !
θελω να μου προτείνεται και ενα φίλτρο άνθρακα 

θα ήθελα να είναι αθόρυβος και ας είναι και λίγο πιο ακριβώς! 

Φως :
Σε αυτό το κομμάτι έχω πελαγώσει λίγο με το τόσο διάβασμα που έχω ρίξει και θέλω την βοήθεια σας !
Με ταβάνι 200 ευρό στα φώτα τι θα ήταν το προτιμότερο να μπει σε αυτόν τον χωρώ? 
σκέφτομαι για 4-5 CLF των 40W 2700k και 1-2 6500k ή DIY panel με e27 LED λάμπες!
δώστε μου τα φώτα σας :Ρ

Υγραντήρας: 
Ο συγκεκριμένος υγραντήρας ανοίγει και κλείνει μόνος του και κρατάει τα επίπεδα εκεί που έχεις ρυθμίσει η είναι χειροκίνητος? 

Ανεμιστήρας !

Τι άλλο πιστεύετε ότι θα έπρεπε να υπάρχει εκεί μέσα? 
Περιμένω τις απόψεις σας να βρούμε ένα σωστό εξοπλισμό και ολοκληρωμένο για εμάς τους αρχάριους! 
Απάντηση

ads by gr420info

Καλημέρα DonKixwths, πολύ καλό εξαερισμό διάλεξες και αρκετά αθόρυβο, θα σου πρότεινα τα εξής για τον συγκεκριμένο:

Φίλτρα: Pure Filter Premium 350 m³/hProactiv Carbon Filter 250m³/hPure Filter Premium 350 m³/h

Όπως σε όλα τα πράγματα στην ζωή, ότι πληρώσεις παίρνεις. Εγώ πάντα διαλέγω μεγαλύτερο φίλτρο από τον εξαερισμό 
(ως προς τα κυβικά) για να δουλεύει πιο ξεκούραστα ο εξαερισμός.

Για φωτισμό, μπορείς να πάρεις 4 τέτοια panel που είναι modular, κουμπώνουν μεταξύ τους και είναι αρκετά φθηνά. 
Πιστεύω σε αυτό τον χώρο θα είναι πολύ καλά. Θα χρειαστείς και hangers για να τα κρεμάσεις, μπορείς να τα βρεις εδώ

Υπόψιν πως δεν έχω δοκιμάσει τα συγκεκριμένα φώτα, οπότε δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε.

Ο συγκεκριμένος υγραντήρας είναι χειροκίνητος και η μόνη ρύθμιση που έχει είναι ως προς την ποσότητα ατμού. 
Εγώ τον πήρα και τον τροποποίησα με εξωτερικό υγροστάτη.
Μπορείς να πάρεις αυτόν τον υγραντήρα (βέβαια είναι και αυτός χειροκίνητος) και να τον συνδέσεις επάνω σε έναν υγροστάτη σαν αυτόν, ο συγκεκριμένος είναι πολύ καλός.

Ο ανεμιστήρας καλός φαίνεται, πιστεύω με τα παραπάνω πράγματα θα κάνεις μια τίμια αρχή.
Απάντηση
Αυτός ο υγραντήρας που σου προτείνει  ο NL ειναι καλύτερος...ο άλλος αν γίνει διακοπή ρεύματος ή απο χρονοδιακοπτη...
ειναι ηλεκτρονικός και δεν ανάβει ξανά απο μόνος του....θέλει ξανά ενεργοποίηση με το χερι
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Σας ευχαριστώ πολύ τσακάλια μου!!
Να ρωτήσω κάτι για τα φώτα με 4000k πάω απο σπόρι μέχρι την συγκομιδή?
ή θα χρειαστώ και πιο θερμό φως?
Απάντηση
(09-19-2018, 07:47 PM)DonKixwths Έγραψε: Σας ευχαριστώ πολύ τσακάλια μου!!

Και με μόνο 4000Κ πας άμα θες μέχρι τέλους...Όμως
το σωστό είναι να βγάλεις την ανάπτυξη με πχ 100W 4000K..και στην ανθοφορία να προσθέσεις άλλα 100W 3000Κ
Απάντηση
(09-19-2018, 08:13 PM)sig-p420 Έγραψε:
(09-19-2018, 07:47 PM)DonKixwths Έγραψε: Σας ευχαριστώ πολύ τσακάλια μου!!

Και με μόνο 4000Κ πας άμα θες μέχρι τέλους...Όμως
το σωστό είναι να βγάλεις την ανάπτυξη με πχ 100W 4000K..και στην ανθοφορία να προσθέσεις άλλα 100W 3000Κ

Έχεις κάτι στο μυαλό σου να μου προτείνεις να πάρω 2 από αυτά τα 4Κ ? και να συνδυάσω άλλα 100W 2,7 ή 3Κ?
Απάντηση
Εγω πηρα αυτον γιατι βγαζει κρυο ατμο(στην Ελλαδα ζουμε).Νομιζω ειναι καλυτερα.32ε

http://www.sencor.eu/humidifier/shf-910bl
Απάντηση
Και αυτός που ανέβασα κρύο ατμό βγάζει.
Απάντηση
(09-20-2018, 01:01 AM)NLfanatic Έγραψε: Και αυτός που ανέβασα κρύο ατμό βγάζει.

Ναι εχεις δικιο,μπερδεψα τα λινκ.
Απάντηση
(09-19-2018, 02:15 PM)NLfanatic Έγραψε: Καλημέρα DonKixwths, πολύ καλό εξαερισμό διάλεξες και αρκετά αθόρυβο, θα σου πρότεινα τα εξής για τον συγκεκριμένο:

Φίλτρα: Pure Filter Premium 350 m³/hProactiv Carbon Filter 250m³/hPure Filter Premium 350 m³/h

Όπως σε όλα τα πράγματα στην ζωή, ότι πληρώσεις παίρνεις. Εγώ πάντα διαλέγω μεγαλύτερο φίλτρο από τον εξαερισμό 

Για φωτισμό, μπορείς να πάρεις 4 τέτοια panel που είναι modular, κουμπώνουν μεταξύ τους και είναι αρκετά φθηνά. 
Πιστεύω σε αυτό τον χώρο θα είναι πολύ καλά. Θα χρειαστείς και hangers για να τα κρεμάσεις, μπορείς να τα βρεις εδώ

Υπόψιν πως δεν έχω δοκιμάσει τα συγκεκριμένα φώτα, οπότε δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε.

Ο συγκεκριμένος υγραντήρας είναι χειροκίνητος και η μόνη ρύθμιση που έχει είναι ως προς την ποσότητα ατμού. 
Μπορείς να πάρεις αυτόν τον υγραντήρα (βέβαια είναι και αυτός χειροκίνητος) και να τον συνδέσεις επάνω σε έναν υγροστάτη σαν αυτόν, ο συγκεκριμένος είναι πολύ καλός.

Ο ανεμιστήρας καλός φαίνεται, πιστεύω με τα παραπάνω πράγματα θα κάνεις μια τίμια αρχή.

δεν το ειχα δεει αυτο το πανελ NL , Λες να δοκιμασω ενα ? Smile
Leaf Leaf
Απάντηση
(09-20-2018, 05:28 AM)NeronaS Έγραψε:
(09-19-2018, 02:15 PM)NLfanatic Έγραψε: Καλημέρα DonKixwths, πολύ καλό εξαερισμό διάλεξες και αρκετά αθόρυβο, θα σου πρότεινα τα εξής για τον συγκεκριμένο:

δεν το ειχα δεει αυτο το πανελ NL , Λες να δοκιμασω ενα ? Smile

Αμα του κατσεις πανω στην περιοδο της ανθοφοριας 4-5 ε27 led 2700κ δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα ε ?

Ή θα μπορουσα να βαλω 2-2 τετοια που ειναι 3Κ ?
https://www.ergo-tel.gr/product_info.php...s_id=33664
Απάντηση
(09-20-2018, 08:06 AM)DonKixwths Έγραψε: Αμα του κατσεις πανω στην περιοδο της ανθοφοριας 4-5 ε27 led 2700κ δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα ε ?

Ίσα-ίσα, μόνο καλό θα κάνεις.
Απάντηση
(09-20-2018, 10:47 AM)NLfanatic Έγραψε:
(09-20-2018, 08:06 AM)DonKixwths Έγραψε: Αμα του κατσεις πανω στην περιοδο της ανθοφοριας 4-5 ε27 led 2700κ δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα ε ?

Εις ωραιοςς !!! Smile
Ααυτα εδω πως τα βλεπεις ? 
Απάντηση
(09-20-2018, 12:11 PM)DonKixwths Έγραψε:
(09-20-2018, 10:47 AM)NLfanatic Έγραψε:

Εις ωραιοςς !!! Smile
Ααυτα εδω πως τα βλεπεις ? 
Απάντηση
Καλό φαίνεται αλλά θα πρέπει να τον τροποποιήσεις για να καταργήσεις το φωτοκύτταρο. Την καλημέρα μου Hat off
Απάντηση
(09-21-2018, 08:54 AM)NLfanatic Έγραψε: Καλό φαίνεται αλλά θα πρέπει να τον τροποποιήσεις για να καταργήσεις το φωτοκύτταρο. Την καλημέρα μου Hat off

Καλημερα δασκαλε!! Ωραια μαλλον πως θα παω σε 2 4κ και δυο απο αυτα και καμια ε27 εξτρα στην ανθοφορια !!   
Αλλη ερωτηση με τις γλαστρες τις πανινες τι παιζει καλυτερα πανινη ή πλαστικη ?
Απάντηση
Πάνινη δαγκωτό αλλά θέλει προσοχή στην μετακίνηση γιατί σπάνε οι ρίζες και επίσης εξατμίζεται πιο γρήγορα το νερό που σημαίνει πιο συχνό πότισμα.
Απάντηση
(09-21-2018, 09:11 AM)NLfanatic Έγραψε: Πάνινη δαγκωτό αλλά θέλει προσοχή στην μετακίνηση γιατί σπάνε οι ρίζες και επίσης εξατμίζεται πιο γρήγορα το νερό που σημαίνει πιο συχνό πότισμα.

Ωραια και σε αυτην την τεντα για ενα φυτο ποσα λιτρα ειναι η καλητερη επιλογη?
Απάντηση
Εξαρτάται από την ανάπτυξη, αν θέλεις να "γεμίσεις" την τέντα με πρασινάδα, θέλεις 1,5-2 μήνες Veg (ανάλογα το strain), με μια 18λιτρη θα είσαι κομπλέ.
Απάντηση
https://www.ergo-tel.gr/index.php?cPath=...1_1722&1=7

Μα καλά...εχει τόσους χωρίς φωτοκύτταρο...και θα πάρεις με φωτοκύτταρο και θα το βγάλεις ???
Απάντηση
(09-21-2018, 02:20 PM)sig-p420 Έγραψε: https://www.ergo-tel.gr/index.php?cPath=...1_1722&1=7

Μα καλά...εχει τόσους χωρίς φωτοκύτταρο...και θα πάρεις με φωτοκύτταρο και θα το βγάλεις ???

χαχα Αφού ρε φίλε μπαίνω μέσα στο ergo-tel και χάνομαι μέσα σε 5 λεπτά κοντεύουν να ξεράσουν τα μάτια μου !
 ούτε πως να τα ψάξω δεν ξέρω οτι και να γράψω στην αναζήτηση μου βγάζει 8.000 πράγματα :Ρ
σε ευχαριστώ πολύ παντός φιλαράκι!! 
Δεν θα χρειαστούν κάποια ψύξη αυτοί έτσι? 

https://www.ergo-tel.gr/product_info.php...s_id=41526
ή
https://www.ergo-tel.gr/product_info.php...s_id=34929 αυτός μου φαίνεται πιο κάλος

αυτός εδώ κάνει για την δουλειά που τον θέλουμε γιατί μου φαίνεται πολύ φτηνός ?
Απάντηση
Αυτοι δεν πολύζεσταίνονται...αλλά ενας ανεμιστήρας να τους χτυπάει αμα κάνει ζέστη εξω...δεν θα κάνει κακό

Απο ποιότητα αμα δεν τον έχεις δουλέψει δεν ξέρεις...πάντως πάνω κάτω τα ιδια κινέζικα υλικά εχουν

Αυτος που βρήκες ειναι και πιο μικρός και πιο φθηνός......μπορείς να πάρεις και 4 που λεει ο λόγος αμα χρειάζεσαι περισσότερο φως..
Απάντηση
(09-21-2018, 02:47 PM)sig-p420 Έγραψε: Αυτοι δεν πολύζεσταίνονται...αλλά ενας ανεμιστήρας να τους χτυπάει αμα κάνει ζέστη εξω...δεν θα κάνει κακό

Απο ποιότητα αμα δεν τον έχεις δουλέψει δεν ξέρεις...πάντως πάνω κάτω τα ιδια κινέζικα υλικά εχουν

Αυτος που βρήκες ειναι και πιο μικρός και πιο φθηνός......μπορείς να πάρεις και 4 που λεει ο λόγος αμα χρειάζεσαι περισσότερο φως..

Tωρα που τα ξαναβλέπω δεν με παίρνει στις διαστάσεις να βάλω πάνω από 2 τέτοια μαζί με τα μικρά τα 4.000κ που μου πρωτινέ ο NLfanatic 
Μάλλον πως θα πάω σε αυτά τα 4κ και θα βάλω και 4-5 LED 15W 2700κ γύρο γύρο !
Απάντηση
https://www.ergo-tel.gr/product_info.php...s_id=31278
Κοιτα μην σε παίρνει κανένας μικρός.....9Χ7.5cm ειναι αυτος.....απο λαμπα καλύτερος ειναι
Απάντηση
Σκέφτομαι να σαν πρώτο grow να παίξω με 3 αυτόματα σε 11L υφασματινες γλάστρες με χωμα light mix + all mix !

Και τα σποριά που εχω βάλει στο μάτι είναι τα εξής!
Auto White Widow (Pyramid Seeds)
Green Crack (FastBuds)
Pineapple Express - (Barney's Farm)

Ποια η γνώμη σας ? 

Μήπως θα ήταν καλύτερο να μπουν σε μικρότερες γλάστρες ?
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)