Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
My first project (αποριες απο εναν αρχαριο)
Καλησπερα στην παρεα 

Αλλος ενας αρχαριος χωρις γνωσεις γεωπονικης και σχεδον καμια εμπειρια πανω στο αθλημα . Διαβασα αρκετα posts προηγουμενα πριν ανοιξω το συγκεκριμενο θεμα για να μπορω να εχω μια βαση και να κανω πιο συγκεκριμενες ερωτησεις για να μην σας κουραζω . Το 60% απο τις ορολογιες και τις τεχνικες που αναφερατε μου ηταν(και ειναι ακομα δηλαδη..) αγνωστες και μπορω να πω οτι κατα καποιο τροπο απογοητευτηκα και ενιωσα σαν να εχω να παει να παιξω ποδοσφαιρο και να μην ξερω τι ειναι το κορνερ (για το offside ουτε λογος). 

Παρολαυτα δεν σταματησα την προσπαθεια ως που κατεληξα οτι αν δεν παθεις δεν θα μαθεις και σαφως δεν περιμενω να τα παω τελεια απο την πρωτη κιολας προσπαθεια . 

Το concept λοιπον ειναι να αρχισω ενα grow  με οσο το δυνατον λιγοτερο εξοπλισμο ουτως ωστε να μαθω τα βασικα , τις δυσκολιες που θα αντιμετωπισω καθως και ολη τη διαδικασια αναπτυξης και ανθοφορησης του φυτου χωρις να εχω χαλασει μεγαλο χρηματικο ποσο ετσι ωστε να μην εχω τιποτα να χασω . 
Τιποτα εκτος απο χρονο βεβαια τον οποιο κατα την γνωμη μου δεν θα τον εχω χασει αλλα θα τον εχω επενδυσει μαθαινοντας κατι .

Ας μπουμε στο ζουμι τωρα. 

Ο σπορος που ξεκινησα δεν γνωριζω τι ειδος ειναι καθως δεν τον αγορασα απο καπου αν και απο οσα διαβασα καλυτερα να ειχα αγορασει ενα αυτοματο και να γνωριζα και τα χαρακτηριστικα του . Το φυτο ειναι σε εξωτερικο χωρο ολη μερα και ολη νυχτα σε ενα πλαστικο ποτηρι 8cm x 8cm με τρυπες στο κατω μερος . Το ποτισμα του στην αρχη γινοταν με ψεκασμο (μονο με ποσιμο νερο) και τωρα γινεται με μπουκαλι νερου με τρυπουλες μικρες στο καπακι(συνεχιζω μονο με νερο) και ως τωρα το ποτισμα του γινοταν καθε μερα γιατι ειχα το φοβο οτι θα μαραθει. Το χωμα που υπαρχει αυτη τη στιγμη στο ποτηρακι ειναι αγνωστου ταυτοτητας οπως και ο σπορος .Το μονο που εχω αγορασει ως τωρα ειναι το χωμα του (χωμα για ντοματες ζητησα) και δεν το εχω μεταφερει ακομα στην γλαστρα διοτι θελω να ακουσω τις αποψεις σας σχετικα με το θεμα εφοσον σας βρηκα. 

[Εικόνα: 9_EC7_DB0_F02_B82_F610_F18_CB39_CC187_AA..._distr.jpg]

Πρωτη φωτογραφια βλεπουμε το σπορο να εχει πεταξει τη ριζα περιπου 40-48 ωρες μετα την τεχνικη πιατακι-χαρτοπετσετα νοτισμενη-αλουμινοχαρτο μεσα σε ντουλαπι σκιερο και δροσερο.

[Εικόνα: C72_C3_A5_A6_DBCBC81_E56_E088_C66_A02_F4..._distr.jpg]

Δευτερη φωτογραφια και αν δεν κανω λαθος ημερα 1η για το φυτο μου και οπως προανεφερα μεσα σε χωμα αγνωστου ταυτοτητας.

[Εικόνα: 63_F8533_BA051956_EEB60_B5_A54472_E8_FAD..._distr.jpg]

Ημερα 2η

[Εικόνα: BCDFAC84559679612_BF47928388_F467_EE0_F8..._distr.jpg]

Ημερα 3η

[Εικόνα: 5_CE93762_A93_AF9_F3_B765_C1_BCDE2048_A4..._distr.jpg]

Ημερα 4η

[Εικόνα: 17_CC1_CCCDF204_B518_C0_C412_F042_F60210..._distr.jpg]

Ημερα 7η

Η αληθεια ειναι πως δεν περιμενα οτι με μια τοσο προχειρη δουλεια και χωρις εξοπλισμο γνωση και εμπειρια θα εφτανα μεχρι στην 7η ημερα αλλα  να που κατι καταφερα.

Εφοσον καταλαβατε σε τι σημειο ειμαι με το φυτο μου και τι εμπειρια εχω πανω στο θεμα θα ηθελα σε αυτο το ποστ να εκφραζω τις οποιες αποριες θα μου δημιουργουνται στο μελλον και να μου προτεινετε τροπους να αρχισω να το παω ενα level παραπανω απο το σκετο νερο και ηλιος χωρις να με μπλεξετε πολυ με ορολογιες και τεχνικες που μπορει να μην τις εκλαβω σωστα ή να μην τις εκτελεσω σωστα και να εχω μη επιθυμητα αποτελεσματα. 

Αρχικα θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας για τα παρακατω βασικα ερωτηματα

1) Ειναι σωστο το χωμα που αγορασα? 

2) Το ποτηρακι 8χ8 ηταν σωστη επιλογη ?

3) ποτε ειναι η καλυτερη στιγμη να το μεταφερω σε μεγαλυτερη γλαστρα και ποια ειναι τα ιδανικα μεγεθη γλαστρας για εξωτερικη καλλιεργεια?

4) Απο οτι καταλαβα (τσακαλι οχι αστεια) θα χρειαστει να αγορασω λιπασμα αναπτυξης για τον πρωτο καιρο και λιπασμα ανθοφωρησης για την μετεπειτα φαση . Εσεις τι θα μου προτεινατε να χρησιμοποιησω?(αν εχετε την καλοσυνη να μου δωσετε καποιες προτασεις και να αιτιολογησετε αν το προτιματε για καποιο λογο

5) Ειναι επαρκεις το φως του ηλιου η θα χρειαστει οπωςδηποτε να αγορασω λαμπες-ανεμηστηρες για να εχει περισσοτερες ωρες φως?

6) Μπορω να ποτιζω το χωμα του φυτου 2-3 φορες τη βδομαδα και να ψεκαζω τα φυλλα καθε μερα ?

7) Οσον αναφορα τα ποσοστα thc και cbd μπορω να τα μεταβαλω με καποιο τροπο?

8) Πως μπορω να δωσω αρωμα και γευση της αρεσκειας μου ?

9) Απο τις φωτογραφιες και τις μερες που ασχολουμαι με αυτο πως σας φαινεται η προοδος μου?

9) Οτιδηποτε αλλο εχετε να μου προτεινετε 

Θα ηθελα να ζητησω μια συγνωμη στους διαχειριστες εαν καποιο απο τα ερωτηματα μου εχει ηδη απαντηθει και σπαμμαρω χωρις λογο. 
Ειμαι νεο μελος στο φορουμ και διαβασα τα ποστ λιγο βιαστικα και πιθανον τα περισοτερα απο αυτα που ρωταω να εχουν απαντηθει πολλακις . 

Παρολαυτα θα ηθελα να παραμεινει το ποστ διοτι εχω ηδη πολυ περισσοτερες αποριες και θελω και ενα σημειο για να μπορω να καταγραφω την προοδο του φυτου μου και ολες τις ενεργειες που θα κανω στο μελλον ωστε αν κατι παει στραβα να βρουμε πιο ευκολα τα λαθη μου (γιατι σιγουρα εχω και θα εχω) και την επομενη φορα να ειμαι πιο προετοιμασμενος και να εχω κρατησει ενα αρχειο που θα λειτουργησει ως προσωπικος "μπουσουλας" και οχι μονο .

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας
Απάντηση

ads by gr420info

Καλημέρα αδερφέ μου και καλός ήρθες!
Το παράδειγμά σου με με το ποδόσφαιρο μου θύμισε και τις δικές μου γνώσεις πάνω στην καλλιέργεια της κάνναβις και όχι μόνο...  Big Grin  αυτό διορθώνεται!

Πρώτ απ'όλα πήγαινε αγόρασε με 7-8 ευρώ ένα σπόρο που θα δώσει φούντα και όχι να ταλαιπωρήθεις και να μην πάρεις τίποτα στο τέλος. Η ξενέρα είναι μεγάλη και το κόστος ενός σπόρου μικρός, αν θες σου στέλνω εγώ μερικούς για να ξεκινήσεις. Άσε που το φυτό αρχίζει να κιτρινίζει μάλλον από περισσότερο νερό. Εκτός αν η φώτο με μπερδεύει.

1) Ειναι σωστο το χωμα που αγορασα?
- Δες το pH του να είναι στο 6 με 7 και να έχει λίπανση χαμηλή για τις πρώτες του μέρες, καλό στην αρχή ο σπόρος να μπαίνει σε χώμα για σπορόφυτα και μετά σε χώμα με λίπανση.  

2) Το ποτηρακι 8χ8 ηταν σωστη επιλογη ?
- Ναι, αλλά έτσι όπως το έχεις βάλει στον πάτο έχεις χάσει όλα τα εκατοστά του ύψους, έπρεπε να γεμίσεις με χώμα το ποτήρι σχεδόν μέχρι πάνω.

3) ποτε ειναι η καλυτερη στιγμη να το μεταφερω σε μεγαλυτερη γλαστρα και ποια ειναι τα ιδανικα μεγεθη γλαστρας για εξωτερικη καλλιεργεια?
- Μεγάλη κουβέντα. Να το μεταφέρεις όταν θα έχει κάνει καλή ριζόμπαλα το φυτό και αυτό εξαρτάται από μερικούς παράγοντες. Ακόμα και για την εξωτερική που ρωτάς. Αν το βάλεις Αύγουστο έξω και 10λιτρη γλάστρα καλά είναι, αν το έχεις ένα μήνα νωρίτερα μπορεί να θέλεις και 50λιτρη.

4) Απο οτι καταλαβα (τσακαλι οχι αστεια) θα χρειαστει να αγορασω λιπασμα αναπτυξης για τον πρωτο καιρο και λιπασμα ανθοφωρησης για την μετεπειτα φαση . Εσεις τι θα μου προτεινατε να χρησιμοποιησω?(αν εχετε την καλοσυνη να μου δωσετε καποιες προτασεις και να αιτιολογησετε αν το προτιματε για καποιο λογο
- Έχεις πάμπολλες επιλογές να διαλέξεις λιπάσματα, ο καθένας για δικούς του λόγους θα προτιμάει τα δικά του. Εγώ θα σου έλεγα την 3άδα της Biobizz. Τίμια, φιλικά προς το φυτό και 12 ευρώ
https://www.growmarket.gr/biobizz/biobiz...oor-detail

5) Ειναι επαρκεις το φως του ηλιου η θα χρειαστει οπωςδηποτε να αγορασω λαμπες-ανεμηστηρες για να εχει περισσοτερες ωρες φως?
- Για αυτή την περίοδο και για εξωτερική καλλιέργεια είναι λίγο το φως του ήλιου, θα χρειαστείς λάμπες-ανεμιστήρες κτλ κτλ κτλ κτλ

6) Μπορω να ποτιζω το χωμα του φυτου 2-3 φορες τη βδομαδα και να ψεκαζω τα φυλλα καθε μερα ?
- Μπορείς να ποτίζεις το χώμα και να ψεκάζεις τα φύλλα ανάλογα τις ανάγκες του φυτού, αυτά μέσα στην καλιέργειά σου.

7) Οσον αναφορα τα ποσοστα thc και cbd μπορω να τα μεταβαλω με καποιο τροπο?
- Όλοι αυτό προσπαθούμε, να αυξήσουμε τη δύναμη του φυτού  Wink

8) Πως μπορω να δωσω αρωμα και γευση της αρεσκειας μου ?
- Μερικά φυτά φυτά που μυρίζουν βατόμουρο, μέλι, λεμόνι και πολλά ακόμη, οπότε δεν χρειάζονται τίποτα...

9) Απο τις φωτογραφιες και τις μερες που ασχολουμαι με αυτο πως σας φαινεται η προοδος μου?
- Αρχίζει να χάνει το πράσινο χρώμα του και να κιτρινίζει, εκτός και αν το δείχνει έτσι η φώτο

9) Οτιδηποτε αλλο εχετε να μου προτεινετε
- Έχεις όρεξη αλλά θα χρειαστείς εργαλεία, σπόρους, γλάστρες, φώτα, ανεμιστήρες, εξαερισμό, χώρο καλιέργειας, λιπάσματα και άλλα...
Για έξω είναι αργά, λίγος ήλιος και ψύχος δεν βοηθάνε..
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Όπως είπε και ο nimas πιο πάνω, ενα σπορι κοστίζει λιγο, και έχεις σίγουρα αποτελέσματα από άποψη γενετικών.. και τα λιπάσματα της biobizz είναι τίμια!

Όσο για να αυξήσεις τις ποσότητες, είχε ανεβάσει ενα ποστ ο χασικλιξ αν θυμάμαι καλά, για την ψυχολογική κακοποίηση και το "τσίμπημα" των φύλλων που και που, ώστε να μπει σε κατάσταση πανικού ττο φυτό και να βγάλει περισσότερο κρύσταλλο Big Grin
Απάντηση
Καλησπερα και παλι ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση φαινεται οτι το φορουμ ειναι ενεργο και οτι εχετε γνωσεις πανω στο θεμα . 

Θα το συνεχισω με αυτο μεχρι να συλλεξω αρκετες πληροφοριες δεν περιμενω να βγαλω κατι . Μονο τη διαδικασια θελω να μαθω καλα σε αυτη τη φαση και το εχω δει σαν την εργασια που καναμε πιτσιρικαδες με τις φακες στο κυπελακι . Το χρωματακι του εφτιαξε θα στειλω φωτο αργοτερα να το δειτε . Και θα ακολουθησω και τα αλλα ποστ οπως το βημα-βημα που με εβαλε στο λουκι ο φιλος χασικλικς να ξεκινησω το πειραμα. 

Θα κανω μια εμπεριστατωμενη ερευνα στο θεμα και με βαση αυτα που θα απαντησετε και με αυτα που θα βλεπω στο πειραμα μου αλλα και με οσα διαβασω φυσικα και σε 15-20 μερες  το πολυ μηνα θα ξεκινησω να φτιαξω ενα προτζεκτ σωστο με καλο budget και εχοντας μια μικρη εμπειρια .

(09-20-2018, 09:41 AM)nimas Έγραψε: 1) - Δες το pH του να είναι στο 6 με 7 και να έχει λίπανση χαμηλή για τις πρώτες του μέρες, καλό στην αρχή ο σπόρος να μπαίνει σε χώμα για σπορόφυτα και μετά σε χώμα με λίπανση.  Το ph ειναι 5,5 - 6,5 και η υγρασια 40-60% και τα συστατικα που αναγραφει η συσκευασια ειναι 
Τυρφη βαλτικης 30%
Τυρφη ξανθια 30%

Μαυρη τυρφη 20%
Humus 20 %

2) - Ναι, αλλά έτσι όπως το έχεις βάλει στον πάτο έχεις χάσει όλα τα εκατοστά του ύψους, έπρεπε να γεμίσεις με χώμα το ποτήρι σχεδόν μέχρι πάνω.
Το εβαλα σε καινουργιο ποτηρακι και γεμισα τα τα εξι ογδοα σχεδον χωμα .

3) Με καλυψες πληρως και διαβασα και καποια αλλα ποστ οποτε καταλαβα σε γενικες γραμμες πως θα το προχωρησω .

4) - Έχεις πάμπολλες επιλογές να διαλέξεις λιπάσματα, ο καθένας για δικούς του λόγους θα προτιμάει τα δικά του. Εγώ θα σου έλεγα την 3άδα της Biobizz. Τίμια, φιλικά προς το φυτό και 12 ευρώ
https://www.growmarket.gr/biobizz/biobiz...oor-detail
Το αγορασα το κιτ και το περιμενω απο την επομενη βδομαδα.
Για την επομενη προσπαθεια θα ψαχτω καλυτερα και θα ειμαι πιο προετοιμασμενος αλλα θα ξεκινησω τα πειραματα με αυτο το φυτο και με αυτο το κιτ που μου εστειλες 
και θα το επιχειρησω σαν εργασια για να αποκτησω μια πρωτη εμπειρια με αυτα
  Big Grin 

5) - Για αυτή την περίοδο και για εξωτερική καλλιέργεια είναι λίγο το φως του ήλιου, θα χρειαστείς λάμπες-ανεμιστήρες κτλ κτλ κτλ κτλ
Εχεις επισης να μου προτεινεις καποια προσωπικη προτιμηση οσον αφορα αυτο? και κατι ακομα αξιζει να αγορασω λαμπες ανεμιστηρες με χαμηλο budget για δοκιμαστικο η δεν αξιζει καθολου και καλυτερα να παρω μια φορα καλο εξοπλισμο για να μην κανω περιτα εξοδα και πειραματα του τζαμπατζη?

6) - Μπορείς να ποτίζεις το χώμα και να ψεκάζεις τα φύλλα ανάλογα τις ανάγκες του φυτού, αυτά μέσα στην καλιέργειά σου. 
Και εδω καλυφθηκα πληρως απο αλλα ποστ και ευχαριστω και τον χασικλικς για αυτο .

7) - Όλοι αυτό προσπαθούμε, να αυξήσουμε τη δύναμη του φυτού  Wink
χεχεχε

9) - Αρχίζει να χάνει το πράσινο χρώμα του και να κιτρινίζει, εκτός και αν το δείχνει έτσι η φώτο
Θα βγαλω μια καλυτερη φωτο το βραδακι να το ξαναδεις καλυτερα  

(09-20-2018, 11:39 AM)yellow_monkey Έγραψε: Όπως είπε και ο nimas πιο πάνω, ενα σπορι κοστίζει λιγο, και έχεις σίγουρα αποτελέσματα από άποψη γενετικών.. και τα λιπάσματα της biobizz είναι τίμια!

Όσο για να αυξήσεις τις ποσότητες, είχε ανεβάσει ενα ποστ ο χασικλιξ αν θυμάμαι καλά, για την ψυχολογική κακοποίηση και το "τσίμπημα" των φύλλων που και που, ώστε να μπει σε κατάσταση πανικού ττο φυτό και να βγάλει περισσότερο κρύσταλλο Big Grin

Σωστος ο φιλος ξεκιναω απο σημερα γυμναστικουλα  Angel
Απάντηση
Κοίτα... όσο αφορά την εξωτερική καλλιέργεια είναι αργά για να μιλήσουμε. Τώρα για την εσωτερική καλλιέργεια υπάρχουν φώτα των 130 ευρώ. Μία 600άρα hps με το ballast του και τα led με 600 ευρώ. Οι διαφορές είναι στην τιμή, στην κατανάλωση ρεύματος και στην απόδοση πάνω στο φυτό.
Αναλόγως και πόσα τετραγωνικά θα καλύψεις με τα φώτα σου, πόσα φυτά θα βάλεις...

Προσωπικά ξεκίνησα με μηδέν γνώσεις, ότι είχα καταλάβει απ'ότι είχα διαβάσει (καταλαβαίνεις τώρα, το οφ σάιντ στη θεωρία) και παρ'ολ'αυτά έκανα δύο φυτά!! Να ναι καλά βέβαια ο sig που μέχρι και να ποτίσω μου έλεγε Cool
Μην ανυσηχείς ότι δεν θα τα καταφέρεις, οπότε μην μπαίνεις φοβισμένα.

Λογικά θα κολλήσεις με την καλλιέργεια άρα από εκεί και πέρα είναι θέμα τιμής πόσο ψηλά μπορείς να πας!

Για τι μπάτζετ μιλάμε αν επένδυες τώρα σε σωστό εξοπλισμό? Χώρος υπάρχει ή θα χρειαστείς και τέντα?
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)