Αξιολόγηση Θέματος:
  • 11 Ψήφοι - 4.73 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Χάλκινο Ημερολόγιο 2018] καλλιεργεια sativas 1 laughing buddha 1 ghost train haze 1 caribe
χαιρετω την ομαδα του gr 420  Heart ...αποφασισα και γω με την σειρα μου να κανω ενα ημερολογιο καλλιεργειας ωστε να μην ανοιγω επισης τσαμπα θεματα για πλακα και να βοηθησω και γω αν μπορω με την σειρα τους επομενους...πρωτη μου αποπειρα με σατιβες αυτη την φορα  για την καταπολεμιση της καταθλιψης και για την απαλλαγη των ψυχοφαρμακων ..μιας και οι ιντικες που καλλιεργησα (''ελληνικο'' og kush και 60 day wonder ) ειναι πραγματικα για φαγητο και νανι..
αναλυτικα τα strains (καταλληγοντας υστερα απο ερευνα σε αυτα τα strains για την καταθλιψη ) εχοντας μαζεψει και πληροφοριες σχετικα με την συμπεριφορα αναπτυξης των φυτων και τι χρειαζονται για να μεγαλωσουν ... τα τρια φυτα πανω κατω λενε οτι ειναι ευκολα αλλα εγω δεν το πισετυω αυτο για μενα η σατιβες ειναι προκληση ..

1 laughing buddha (barneys farm)  https://en.seedfinder.eu/strain-info/lau...ew/indoor/

1 caribe της cannabiogen  https://en.seedfinder.eu/strain-info/car...en/review/ 
(επισης ειδα και μερικα σχολια για το συγκεκριμενο ειδος στις αναφορες ποικιλιων απο τον buzz https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=2408 )

και 1 ghost train haze της rare darkness #1  https://en.seedfinder.eu/strain-info/gho...ds/review/

ο χωρος που θα φυλοξενιθουν τα φυτακια μου ειναι:

τεντα 1x1x2 (υψος)  
2 εξαερισμοι (συνολο) εισαγωγης και εξαγωγης απλοι vko 125mm με σωληνες ευκαμπτους 2 μετρα+
ενα clip fan  ανεμιστηρακι
υγραντηρας 4 l

φωτισμοσ 
για τις πρωτες 12 μερες περιπου μια cfl 125 w  αναπτυξης 
υστερα θα αντικατασταθει με ενα αυτοσχεδιο '' λεντ πανελ ''το οποιο παιδια εχει  πανω 3 προβολεις 4000κ (2 50w και ενα 30w ) ενα προβολεα 20w 6000k...1 προβολεα 50 w 3000k και κατι μπιχλιμπιδια που δεν τα ξερω κοντα στα 250 watt το οποιο δοκιμαστικε στο grow με τα 2 ελληνικα και το og kush και τα πηγε περιφημα ειλικρινα
μετα λεω να παρω ενα full spectrum 300w  ντισκοτεκ 

χωμα και λιπασμα 

3 γλαστρουλες των 2,5 λιτρων  με χωμα της cold label το light mix
οπου στην συνεχεια θα μεταφυτευθουν σε 11 λιτρες τελικες γλαστρες με χωμα της cannaterra πλουσιο σε θρεπτικα συστατικα
λιπασμα τωρα σκεφτομαι υδατοδυαλιτο αν και εχω και σταχτουλα και κουτσουλια περιστερισια λεω να ασχοληθω αποκλειστικα με την κλασικη τριπλετα της an (grow-bloom-micro) και το big bud
παντα ελεγχομενο το νερο σε ph εμφιαλωμενο

σημειωσεισ 
μιας και ψηλωνουν πολυ σαν σατιβες σκεφτομαι να τις αφησω 3,5 βδομαδες  σε αναπτυξη 24/0 με 22/2 και επειτα να γυρησω τα φωτα για το σταδιο της ανθοφοριας 12/12
ο λογος που το κανω αυτο τοσο νωρις η αλλαγη σε ανθοφορια ειναι οτι δεν θα παρεμβω καθολου μα καθολου στα φυτα θα τα αφησω σε tree style μορφη ...εχω διαβασει για κλαδεμα για supercropping για lst για σκρονγκ για sog και τα λοιπα στην θεωρεια ...αλλα δεν ειναι στιγμη για να πειραματιστω φοβουμενη οτι κατι θα κανω λαθος και δεν ειναι με παιρνει χρονος για λαθη ...

οτι απορια εχετε η διαφωνια εχετε να την πειτε θα με βοηθησετε πολυ ..ευχαριστω :d

ελπιζω να το δημοσιεσα στο σωστο νημα
Απάντηση

ads by gr420info

ωραιες οι λεπτομεριες σου συνεχισε ετσι με το ημερολογιο σου και δε θα χασεις Smile

by the way, μια μικροανακοινωση προς τους υπολοιπους, φετος θα βγαλουμε ημερολογια της χρονιας προς το τελος του ετους. και αυτο θα κριθει απο το ποσο καλογραμενα θα ειναι τα ημερολογια των χρηστων, δεν χρειαζεται να κανετε καποια "εγγραφη" η "δηλωση" καπου, απλως το staff σε καποια φαση θα τα ανακοινωσει, οποιος αφιερωσει χρονο βγαινει μαγκας/μαγκιτισα, και ο αριθμος αυτων ειναι "απεριοριστος" μπορει να βγαλουμε 3 ημερολογια, μπορει 10, μπορει 20, απο εσας εξαρταται

καλη πορεια Smile
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
(09-25-2018, 01:15 PM)trompetas Έγραψε: ωραιες οι λεπτομεριες σου συνεχισε ετσι με το ημερολογιο σου και δε θα χασεις Smile
ευχαριστω πολυυυυυ κυριε τρομπετα μας  Heart
Απάντηση
Leaf καλή αρχή sofaki να σου πανε ολα καλα !
Απάντηση
Thumbs Up 
καλη αρχή. Smile
Leaf  Smoke20
Απάντηση
να στε καλα παιδια σας ευχαριστω πολυ
παρακατω θα γραψω υστερα απο πληροφοριες που συλλεξα στο https://en.seedfinder.eu απο διαφορους καλλιεργειτες που εγραψαν τα τρια ειδη σατιβας ...παιδια εαν διαφωνειτε με κατι πειτε το ..ετσι τουλαχιστον γραφουν εκει περα για τα συγκεκριμενα...αλλο λεει ειναι ανθεκτικο στις διακυμνασεις των θερμοκρασιων για παραδειγμα το αλλο δεν εχει προβλημα με τις χαμηλες θερμοκρασιες η δεν θελει και πολυ φροντιδα σαν φυτο...εμεις κανουμε παντα το καλυτερο περιβαλλον και φροντιδα για τα φυτα μας οπως και να χει χωρις να επαναπαυομαστε σε αυτα που γραφουν..παμε λοιπον

1 laughing buddha της barneys farm
χαρακτηριστικα
1 χρονος ανθισης σε εσωτερικη καλλιεργεια αναμεσα σε 75 με 90ημερες με μεσο ορο τις 80
2 υψος με την εναρξη της ανθοφοριας στο 200% + (δλδ αν ηταν 40 εκατοστα υψος το φυτο οταν το αλλαξαμε απο αναπτυξη σε σταδιο ανθοφοριας θα φτασει σε υψος κοντα στα 120 cm)
3 συμπεριφορα αναπτξης :ψηλωνει αρκετα δυνατο και ανθεκτικο με πλευρικα κλαδια πολλα και αρκετα μακρυα και δυνατα

τα tips του συγκεκριμενου ειδους
1 χρειαζεται μερος και οχι πολυ κοντα μεταξυ τους
2 δεν χρειαζεται πολυ φροντιδα (ετσι λενε τωρα ..θα δειξει)
3 ειναι ανεκτικο στα λιπασματα και χρειαζεται αρκετα (ετσι λεει ετσι το μετεφρασα)
4 δεν ειναι ευαλωτα σε μυκητιακες ασθενειες
5 ειναι ομως ευαισθητα στην μουχλα
6 ειναι ανεκτικο φυτο στις διακυμνασεις της θερμοκρασιας,δεν εχουν προβλημα με χαμηλες θερμοκρασιες αλλα δεν
τους αρεσει ομως οι υψηλες θερμοκρασιες
7 μοιαζει και μεγαλωνει περισσοτερο σαν σατιβα
8 ειναι καταλληλο για τεχνικες scrog supercropping κλαδεμα και καλλιεργεια sog
9 στην διαρκεια της ανθοφοριας οταν μεγαλωσουν τα ανθη θα χρειαστει στηριγμα (καλαμια και λοιπα)
10 καταλληλο για αρχαριους (ετσι λεει )
11 πρεπει να παρει 24/0 φως στην διαρκεια της αναπτυξης (οποιος οποια γνωριζει το γιατι και θελει να μας το διευκρινησει)

συγκομοιδη : ικανοποιητικη με την δομη των ανθων στεγνωμενα να ειναι σκληρα αρκετα και συμπαγης
ακουσμα περισσοτερο head high

2 ghost train haze της rare darkness
χαρακτηριστικα

1 χρονος ανθοφοριας ανεμεσα στις 68 με 80 μερες ( με μεσο ορο τις 74 ημερες)
2 ποσο ψηλωνει οταν το γυρησουμε στο σταδιο της ανθοφοριας; ψηλωνει κοντα στο 119%+ ( για παραδειγμα αν το γυρησαμε απο το σταδιο της αναπτυξης στο σταδιο της ανθοφοριας
σε υψος 80 cm θα φτασει σε υψος γυρω στο 1,75 m)
3 ψηλωνει αρκετα και αναπυσει πλευρικα κλαδια παρα πολλα, εξαιρετικα μακρυα

1 χρειαζεται χωρο και να μην ειναι κοντα μεταξυ τους τα φυτα
2 χρειαζεται αρκετη φροντιδα
3 μεγαλωνει και φαινεται η σατιβα μερια του
4 ειναι μια καλη επιλογη για αρχαριους ( ετσι γραφει ο συγκεκριμενος χρηστης)
5 δεν χρειαζεται πολυ λιπασμα
6 δεν εχει καποιο προβλημα στις χαμηλες θερμοκρασιες αλλα ουτε και στις υψηλες
7 ανταποκρινεται καλα στο κορφολογημα
8 θα μπορουσα να παρει και 24 ωρες φως την διαρκεια της αναπτυξης
9 θα χρειαστει ισως υποστηριξη στην διαρκεια της ανθοφοριας οταν βραινουν τα ανθη..(καλαμια ,σκοινακια και λοιπα)

συγκομοιδη : πολυ μεγαλη
ακουσμα ειναι πολυ δυνατο και με διαρκεις αποτελεσμα με την επηρρεεια στο κεφαλι ,ενθουσιασμο και σωμα ενεργητικο

3 caribe της cannabiogen

καταρχην να ποσταρω τα σχολια του buzz απο την κατηγορια smoke report εδω στο gr420

καλλιέργεια: εύκολο φυτό θέλει λίγο προσοχή με τα λιπάσματα, δεν ψηλώνει πολύ. δεν γουστάρει τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες. αντιδράει πολύ καλά στο ψαλίδισμα. αγαπά την υδροπονία.
φαινότυπος: σατίβα, αρκετά ανθεκτικό.
ωρίμανση: αρκετούς μήνες.
γεύση: λουλούδια, αρκετά γλυκόπιοτο.
μαστούρα: η μαστούρα του είναι απ τις καλύτερες που έχω συναντήσει. καταρχάς σου έρχεται αργά και αυξάνεται με την ώρα σε ενα εγκεφαλικό ανέβασμα και πριν το καταλάβεις έχεις ανέβει σε ένα σύννεφο ευχάριστων σκέψεων. σε κάνει πολύ χαρούμενο εάν είσαι με παρέα και πέφτουν πολλά γέλια είναι αρκετά "δημιουργικό" χόρτο, αυξάνει την συγκεντρώσει και έχεις διαύγεια, το διάβασμα και το γράψιμο γίνεται πολύ ευχάριστο τριπαροντας μπροστά στην φαντασία ενός βιβλίου. έχει διάρκεια. εάν το παρακάνεις θα σου έρθει μια γλυκιά κουράσει που θα σε στείλει για ύπνο.
ιατρικό ενδιαφέρων: σίγουρα κάνει καλό στην κατάθλιψη. μειώνει την όρεξη
σχόλια/παρατηρήσεις: έχει μεγάλη αναλογία σε αρσενικά.
βαθμολόγια: 9/10

χαρακτηριστικα
1 περιοδος ανθοφοριας ανμεσα στις 70 με 80 ημερες (μεσο ορο τις 75 ημερες)
2 υψος ...το υψος που παιρνει το φυτο με την εναρξη της ανθοφοριας ειναι 200%+ (για παραδειγμα αν γυρησουμε το φυτο μας απο το σταδιο της αναπτυξης στο σταδιο της ανθοφοριας κοντα στα 25 cm αυτο θα ψηλωσει επειτα κοντα στα 75 cm)
4 ισχυρα παρακλαδια

1 μπορουν να τοποθετηθουν κοντα μαζι
2 χρειαζεται αρκετη φροντιδα
3 δεν χρειαζεται πολυ λιπασμα
4 δεν του αρεσουν οι υψηλες θερμοκρασιες
5 φαινεται και μοιαζει καθως και μεγαλωνει σαν σατιβα
6 καταλληλο για τεχνικες scrog , suppercropping και κλαδεμα
7 μπορει να εμφανισει ασπρες τριχουλες στην διαρκεια της αναπτυξης
8 ανθιζει αργα (λογικο)

συγκομοιδη : υψηλη αποδοση
η αναλογια ανθων στα φυλλα ειναι εξαιρετικη
τα στεγνωμενα ανθη ειναι πολυ σκληρα και συμπαγης

δυναμη /διαρκης αποτελεσμα
αακουσμα στο κεφαλι με αναζωογονητοκη και χαλαρωτικη δραση ,αφροδισιακο
αρωμα λεμονι
γευση εσπεριδοειδες γλυκο λεμονι αρωματωδης
Απάντηση
καλη αρχη σοφακι! Smile
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
παμε λοιπον Smile ..τοποθετησα σε ενα ποτηρακι με νερο το καθενα.. πολυ πιθανον ειναι οταν ριξουμε το σπορακι στο νερο αυτο να επιπλεει (αρα ο φλοιος του ειναι ακομα σκληρος)..τα τοποθετησα σε χωρο με κανονικη θερμοκρασια και κλειστο απο φως..μετα απο 24 ωρες θα σκουντηξω το καθε σπορακι με το δακτυλο για να δω αμα βουλιαξει ...εαν ναι τοτε θα περασω στην διαδικασια του ταπερ με χαρτακι και ψεκασμα μεχρι να βγαλουν ουριτσα η οποια θα ειναι και η πρωτη μας ριζουλα για να το φυτεψουμε μετα με προσοχη..

[Εικόνα: img_20180929_144719.jpg]
Απάντηση
καλή αρχή
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
καλή αρχή να έχεις και όλα να πάνε καλά... Smile
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
σας ευχαριστω πολυ<3
Απάντηση
καλη αρχή
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
γεια σας παιδια αφου ειχε περασει σχεδον ενα 24ωρο ..σκουντηξα τα σπορακια για να πανε στον πατο του ποτηριου και πηγανε..[Εικόνα: img_20180930_112003.jpg]. ... εκτος απο το ghost train haze που εβγαλε ουριτσα καθως επεπλεε και φυτευτηκε ...προσεκτικα λοιπον πηρα ενα σουρωτηρι μικρο και εριξα εκει τα σπορακια ενα ενα ...επειτα τα εβαλα σε ενα ταπερ αφου τα μουσκεψα με το ψεκαστηρι (οχι και παρα πολυ) ... [Εικόνα: img_20180930_112212.jpg]...και τοποθετησα το ταπερ σε σκοτεινο σημειο με 20 βαθμους θερμοκρασια...ανα 6 ωρο κοιτω να δω εαν τα σπορακια μου βγαλανε την μικροσοπικη τους ουριτσα...και χθες ωπ το laughing buddha εβγαλε ουριτσα
[Εικόνα: img_20181001_063816.jpg]
...οποτε ακολουθησα την διαδικασια οπως το ghost train  haze..χρειαστηκα ενα στυλο (εμενα με βολευει ο μπικ) ενα τσιμπιδακι και ενα ψεκαστηρι...[Εικόνα: img_20181001_064311.jpg]  ...πριν το τοτοποθετησω ψεκασα την γλαστρουλα περιμετρικα και στην μεση με 150 ml  εμφιαλωμενου νερου με ph κατω απο 7 ..πειρα τον στυλο κανοντας μια τρυπουλα στο κεντρο της γλαστρας  1 με 1.5 περιπου εκατοστο βαθος και επειτα με προσοχη πειρα το σπορακι με το τσιμπιδακι και το τοποθετησα στο χωμα με την ασπρη ουριτσα να κοιταει προς τα κατω ..σκεπασα μετα με λιγο χωματακι την τρυπουλα και ψεκασα με 50 ml νερο...και θα ψεκαζω 2 με 3 φορες ανα ημερα την γλαστρουλα την ημερα με 25-50 ml νερο περιμενοντας τα γεννητουρια Smile ...μενει μονο τωρα το ναζιαρικο caribe που δεν εχει σκασει ακομα...υποψιν αναλογα με την ποικιλια την ποιοτητα και που ηταν αποθηκευμενος ο σπορος οπως εχω διαβασει στο gr420 κανει εως και 15 ημερες
Απάντηση
καλημέρα σοφάκι όλα στην τρίχα τα βλέπω καλή αρχή να έχεις!! δύσκολα τα κορίτσια σου μόνο που ακούς σατιβα... θα έχει ενδιαφέρον το ημερολόγιο σου!! καλή αρχή και πάλι με 0 προβλήματα σου εύχομαι
Απάντηση
να σαι καλα φιλε μου !!!!! :d

και να τα πρωτα μας γεννητουρια για σημερα !!! [Εικόνα: img_20181001_074658_1.jpg]...ghost train haze  Heart   οποτε γρηγορα γρηγορα αναψα  τα φωτα μου ..τοποθετησα το νεογεννητο μωρακι οσο πιο κοντα στην λαμπα για να αποφυγω το τεντωμα..υποψιν οτι ειναι μια cfl 125 για αναπτυξη για τις πρωτες μερες  οποτε θερμοκρασιες υψηλες δεν βγαζει ...η αποσταση απο την λαμπα ειναι περιπου στα 7 cm ..τωρα λοιπον στοχος να ανεβασω την υγρασια οποτε εβαλα μπρος τον υγραντηρα με 61% υγρασια (στοχευω κοντα στο 70%) και 21.9 η θερμοκρασια μας . ψεκασα με 100 ml νερακι
Απάντηση
(10-01-2018, 07:39 AM)sofaki Έγραψε: να σαι καλα φιλε μου !!!!! :d

και να τα πρωτα μας γεννητουρια για σημερα !!! [Εικόνα: img_20181001_074658_1.jpg]...ghost train haze  Heart    οποτε γρηγορα γρηγορα αναψα  τα φωτα μου ..τοποθετησα το νεογεννητο μωρακι οσο πιο κοντα στην λαμπα για να αποφυγω το τεντωμα..υποψιν οτι ειναι μια cfl 125 για αναπτυξη για τις πρωτες μερες  οποτε θερμοκρασιες υψηλες δεν βγαζει ...η αποσταση απο την λαμπα ειναι περιπου στα 7 cm ..τωρα λοιπον στοχος να ανεβασω την υγρασια οποτε εβαλα μπρος τον υγραντηρα με 61% υγρασια (στοχευω κοντα στο 70%) και 21.9 η θερμοκρασια μας .

βγαζουν θερμοτητα οι cfl ποσο μαλλον 125w ειναι αρκετα κοντα 7cm εγω εχω 108w clf και κεγεται το χερι σου αν την πιασεις. καλο ειναι 15 με 20
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
ναι αμα την πιασεις καιει εννοειται...απλα ακολουθω την τεχνικη που βαζεις το χερι κατω απο την λαμπα  στο υψος του φυτου με την παλαμη να κοιταει στο χωμα..και αφηνεις  το χερι σου εκει για κανα λεπτο (αν θυμαμαι καλα τοσο περιπου ειναι ο χρονος) αν δεν νιωσεις καψιμο απο την θερμικη ακτινοβολια ειναι οκ...κατσε να το ξανακοιταξω να ειμαι σιγουρη 100%

ενταξει ξαναμετρησα εως το 60 με το χερι κατω απο την λαμπα ..απλα μια γλυκια μικρη ζεστασια τιποτα το ενοχλητικο ουτε για το μωρακι πιστευω ..την σηκωσα 4 εκ ...και το προηγουμενο grow τετοιες αποστασεις ειχα με την cfl και δεν ειχα κανενα προβλημα ειλικρινα..τωρα sativa ειναι αυτα αμα αρχιζουν να γκρινιαζουν απο τωρα ..ωχ
Απάντηση
φυλαγε τα ρουχα να εχεις τα μισα...
Απάντηση
οι cfl δεν βγαζουν πολυ ζεστη αλλα αυτο εξαρταται και απο την θερμοκρασια της εποχης σοφακι..
αν και απο δω και περα δοσισε και γενικα δεν θα χουμε θεμα! Smile
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
χαιρετε μολις φυτεψα και το ναζιαρικο caribe της cannabiogen που πονταρω πολλα σε αυτο το στρεην για την καταθλιψη... ακολουθοντας τον τροπο οπως και με τα αλλα 2 προηγουμενα...

χμμμ καπως πρεπει τωρα να κανω συμμαζεμενα μηνυματα ομορφα με τα ποτισματακια τους την υγρασια /θερμοκρασια και φωτο τα μωρουλια ανα διαστηματα ημερων (μονο το ghost train haze εχει βγει τα αλλα θα αργησουν λιγο) εχετε να μου προτεινετε καποια συμβουλη για τα ποσταρισματα ; τι να κανω ισως; λεω ανα 2 με 3 μερες να γραφω...

δλδ για παραδειγμα τωρα ετσι..τυχαια τα βαζω αλλα καπως ετσι θα ποσταρω

29/9
θερμοκρασια:22.2
υγρασια:70%
σημερα ποτισα το ταδε φυτο με τοσα ml νερο το αλλο με τοσο ml νερο και παει λεγοντας
(απο κατω φωτο)

30/9

θερμοκρασια:24
υγρασια:68%
ghost train haze : ταδε ημερων
laughing budha:ταδε ημερων
caribe:ταδε ημερων
σημερα ποτισα το ταδε φυτο με τοσα ml νερο το αλλο με τοσο ml νερο τα βλεπω υγιεστατα εσεις τι λετε;
(απο κατω φωτο)
.................................................

τι λετε παιδια καλα ειναι ετσι;
Απάντηση
ταδε χειζ
Απάντηση
πολυ καλο
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
ρε μαγκιτες και μαγκιτισες γτ δεν φτιαχνουμε μια προφορμα για τα ημερολογια μας?? aμα μπεις στο growdaries καπως ετσι λειτουργουν τα ημερολογια. αλλα ειναι μεσο του σιτε. εδω να φτιαξουμε μια προφορμα που θα την συμπληρωνουμε + τις φωτογραφιες και θα το ανεβαζουμε
Απάντηση
δεν μ'αρεσει να "μπαινω" σε "φορμες" ετοιμες.ετσι οπως το εχουμε τωρα οσοι ασχολουντε να γραψουν στην δινουν ωμη την περιγραφη οπως το εχουν ζησει,χωνουν και τις παρατηρησεις τους μεσα και περνεις αρκετη γνωση.

καποια ημερολογια ειναι περιπετεια σκετη,με την "φορμα" θα χαθουν αυτα πιστευω.

ελπιζω να γινεται κατανοητη η γνωμη μου.
Chemical kills      SkullnBones  
Cannabis  heals   Loveleaf
Απάντηση
πολυ μου αρεσεις!! σωστος ο φιλος...
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)