Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
πρωταρης
Καλησπέρα σε ολους , 
παρακολουθω καιρο το φορουμ και αποφασησα να το επιχειρησω και γω !
Μαλλον χωρις πολυ καλη ερευνα ,αγορασα το ΠΛΗΡΕΣ ΣΕΤ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ 250W απο το growit.gr και παλευω με το στησιμο .
Το χωμα , οι βιταμινες και τα λιπασματα τις biobizz που μου δινει ειναι ενταξει για ενα πρωτο πειραματικο grow ; 
Επισης , το νερο στην Πατρα εχει αρκετα αλατα , τι θα μου προτινατε ; 

Να ειστε όλοι καλα !
Απάντηση

ads by gr420info

Σούπερ είσαι! Στήνεις και αρχίζες το γκρόου! Τα πάντα έχεις, το πολύ πολύ αν θέλεις κάποιο μπούστερ για την ανθοφορία εξτρά ή κανένα καλ-μαγκ και αυτά πολύ αργότερα από τώρα! Και μια χαρά τιμούλα το πακέτο... καλοτάξιδα και καλά γκρόου αδερφέ μου!!! Από σπόρια τι έχεις κατα νου?
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Σε ευχαριστω ειλικρινα για το support !!! I need it !
πηρα Skunk #1 και Super Skunk της Sensi Seeds καταλληλα για αρχαριους καλλιεργειτες .
Εχω 2 και 2 .
Λεω να βαλω 1 και 1 .
Για την ανθοφορια εχει στο πακετο το BioBloom.
Για αναπτυξη BioGrow και υπαρχει και το TopMax το οποιο δεν ξερω σε ποιο σταδιο το βαζω  
Οι βιταμινες SUPERthrive χρησιμοποιουνται σαν ριζοτονικο ; Undecided
Απάντηση
Δυνατά φυτά και ωραίο χάι..
1 και 1 φυτό είναι ότι πρέπει. Όπως τα λες είναι, το γκρόου για ανάπτυξη και το μπλουμ για ανθοφορία, το τοπ μαξ είναι ενισχυτικό ανθοφορίας, στην ουσία είσαι φουλ καλυμμένος. Το Superthrive απ ότι είδα είναι κάτι παραπάνω από ριζοτονικό, και για μεταφυτεύσεις, στρες κτλ
Σε τι φάση είσαι τώρα?
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Πριν λίγο ξεκίνησα την διαδικασία σκασίματος με την μέθοδο χαρτοπετσέτα και στο growbox μενει να στερεωσω το κατοπτρο με την Hps 

Οταν βγει η ριζα θα τα βαλω στο  δισκο σπορας με σφουγγαρακια  που ειχε στο πακετο , για λιγο φανταζομαι γιατι ειναι πολυ μικρα .
Smile
Απάντηση
Υπόψιν μπορεί να θέλει βρεγμένη την χαρτοπετσέτα αλλά θέλει να είναι και ζεστά στο μέρος που έχεις τους σπόρους να σκάσουν. Μόλις η ρίζα ειναι 2-3 εκατοστά τα βάζεις στα δισκάκια
καλή συνέχεια αδερφέ
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Καλή αρχή και από μένα μάγκα!!
Το μόνο που μπορεί να χρειαστείς αργότερα είναι ένα Cal Mag και είσαι αρχηγός !!
Απάντηση
Να ειστε καλα ρε αλανια !
Απάντηση
Exclamation 
Καλησπερα , 
τα κοριτσια καναν την εμφανιση τους και εβαλα το φως σε λειτουργια .
Η λαμπα καιει και η θερμοκρασια φτανει στους 38 βαθμους Huh Ο εξαερισμος δουλευει κανονικα και εβαλα και τον ανεμιστηρα τωρα .
Ανοιξα τελειως και επεσε λιγο .Η υγρασια απο την αλλη χαμηλα , στο 35% . Ανεβαινει με καποιο τροπο χωρις αφυγραντηρα ?
Απάντηση
(10-03-2018, 04:11 PM)NaturalHealer Έγραψε: Καλησπερα , 
τα κοριτσια καναν την εμφανιση τους και εβαλα το φως σε λειτουργια .
Η λαμπα καιει και η θερμοκρασια φτανει στους 38 βαθμους Huh Ο εξαερισμος δουλευει κανονικα και εβαλα και τον ανεμιστηρα τωρα .
Ανοιξα τελειως και επεσε λιγο .Η υγρασια απο την αλλη χαμηλα , στο 35% . Ανεβαινει με καποιο τροπο χωρις αφυγραντηρα ?

Δικε μου βαλε καλυτερα 3 4 λεντ μεχρι να ξεκινησουν τα κρυα η τσεκαρε το βραδυ αν τα εχεις ανοιχτα τι πιανεις αν κ το 18ωρο πετυχενεις ζεστες ωρες. αν σηκωνεις τοσο θα ταλαιπωρηθουν με τοσο υψηλη θερμοκρασια κ θα στο δειξουν στις αποδοσεις τους.

Ετσι κι αλλιως θες 3 με 4 βδομαδες αναπτυξη και οι λεντ ειναι κουφετο. Μετα αλλαζεις φωτα
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
Βρεγμένος πετσέτες για υγρασία
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
καλη ιδεα οι πετσετες
πληρωνω την τεμπελια μου που δεν ψαχτηκα με ιδιοκατασκευες λεντ , θα αφησω ανοιχτα προς το παρον στις ωρες που δεν θελουν σκοταδι
(20/4 το παω)
ευχαριστω για τις απαντησεις !
Απάντηση
Χαιρετω την ομαδα
Βρισκομαστε στην 28η μερα περιπου , οι θερμοκρασιες λογω hps κυμαινονται στους 30 βαθμους με ανοιγμα τεντας οποτε γινεται  και η υγρασια στο 45% . Εχω δωσει στις πρωτες μερες βιταμινες SUPERthrive ~5ml  μεσα στο νερο και 5ml biogrow σε ενα λιτρο νερο  την προηγουμενη βδομαδα . Μεχρι τις 20 μερες περιπου τα εβαζα κατω απο τη λαμπα του γραφειου led E27 max 40W για να γλυτωσω την ζεστη , ισως για αυτο αργησαν σχετικα . Μετα τα ποτισματα με BIOgrow νομιζω πηραν μεγαλωσαν αρκετα και καπου εκει σταματησα να τα βγαζω απο την τεντα για τις ωρες φωτος (18 /6 ) . Χτες τα βαλα στις 17λιτρες πανινες .
Αυτα πανω κατω ,πεταω σκορπιες πληροφοριες ,οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη .
Παραθετω 3 φωτογραφιες μια με φλας, μια με το φως της hps και μια με μια κιτρινιλα που εχει βγαλει το ενα

[Εικόνα: 7TdEVptm.jpg]
[Εικόνα: OVAqzHwm.jpg]

[Εικόνα: rBThBkHm.jpg]
Απάντηση
Αδερφέ μου καλημέρα...
προφανώς αυτό που έκανες με την λάμπα του γραφείου ήταν φάουλ! Δεν βλέπω άλλο λόγο φυτά 28 ημερών με 3-4 γόνατα. Ανάπτυξη καλή αλλά πολύ αργή, άστα 2 εβδομάδες κάτω από την hps να πάρουν τα πάνω τους!
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
νιμας καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση , οπως τα λες , μεσα τωρα ...
φοβηθηκα την ζεστη που χτυπαει και 35 αμα δεν ειναι ανοιξω . Σε καμια 10ρια μερες θα λειψω και θα ρχεται φιλος για ποτισμα ,οποτε η τεντα θα μενει κλειστη κατα κυριο λογο ,οποτε τον καυσωνα που παλευα να αποφυγω δεν τον γλυτωνω .
Απο φαϊ δινω 3,5 ml/ λιτρο  bioGrow με ποτισμα καθε 4 μερες ? βιταμινες να ξαναδωσω ?
η κιτρινιλα στο φυλλο δεν ειναι τιποτα ? 
σε ποσο καιρο να το γυρισω σε ανθοφορια ?
αυτα! 
σορρυ  Tongue

Rolleyes
Απάντηση
Έλα φιλαράκι καλησπέρα..
να ξέρεις στην ανάπτυξη δεν μας πειράζει τόσο η ζέστη, στην ανθοφορία δεν θέλουμε ζέστη. Στην ανάπτυξη με καλές συνθήκες μέσα στην τέντα, αν έχεις 35 βαθμούς με 75% υγρασία και καλό φωτισμό σε 28 μέρες θα φτάσει τους 50 πόντους με 11-12 γόνατα.
Το μπιο-γκρόου που δίνεις είναι πολύ και σαν μλ αλλά και σαν συχνότητα κάθε 4 μέρες, δεν είναι το μέγεθος των φυτών για τέτοιες ανάγκες, περισσότερο για να τα κάψεις θα πας. Φως δώσε τους και οξυγόνο μέσα στον χώρο και άσε τα να μεγαλώσουν.
Ούτε βιταμίνες να δώσεις.
Άστα δυό εβδομάδες ακόμη και βλέπουμε, πιστεύω με τρεις θα είσαι υπέρ κομπλέ!
Τι σόρρυ ρε συ?? χαρά μου Smile
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
καλημερα , να 'σαι καλα !
Υγρασια με βρεγμενη πετσετα φτανω 50% με το ζορι !
Το θεμα ειναι οτι θα λειπω απο το σπιτι σε 2-3 βδομαδες ,οποτε θα ερχεται φιλος για το ποτισμα καθε 4 μερες περιπου και συμπιπτει με την ανθοφορια που δεν θελει ζεστη :Ρ ας ελπισουμε στα κρυα του χειμωνα !
Απάντηση
Ok! και 50% η υγρασία καλά είναι... απλά με όσο παραπάνω υγρασία, τόσο καλύτερα, αν θέλουμε γρήγορη ανάπτυξη. Εγώ έχω μεγαλώσει φυτά με 30% (και λιγότερο) υγρασία στην ανάπτυξη το καλοκαίρι αλλά είχα βάθος χρόνου να τα αφήσω. Τώρα αν έχεις υπολογήσει 3 εβδομάδες ανάπτυξης πχ. γιατί έχεις ένα πλάνο τότε πρέπει να δώσεις τα μέγιστα σε συνθήκες για να το πετύχεις, αλλιώς πας πίσω, που και αυτό κακό δεν είναι αν δεν βιάζεσαι!! Wink
Για πες αναλυτικά τι θα συμβει με εσένα τα φυτά και τον φίλο σου...
...εσύ την κάνεις σε 2-3 εβδομάδες και...? τι θα γίνει με τα φυτά? πόσο θα λείψεις?
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
θα λειπω σχεδον μηνα  Tongue  
Ο φιλος θα ερχεται καθε 4-5 μερες οπως το χω στο μυαλο μου για ενα ποτισμα , δεν θα υπαρχει η δυνατοτητα να ανοιγει η τεντα .
Το αρχικο πλανο ηταν να εχουν κοπει πριν τα χριστουγεννα ,για αυτο ειχα παρει αυτους τους σπορους ,επειδη ειχαν απο τις μικροτερες περιοδους ανθοφοριας .Αλλα δεν ηταν ρεαλιστικο και τα ειχα ολα πολυ απλα στο μυαλο μου .Οποτε αφου δεν προλαβαινω κοψιμο πριν τα χριστουγεννα μπορω να τραβηξω την αναπτυξη και μεσα Δεκεμβρη κ Γεναρη να γινει η ανθοφορια που θα χει και κρυο για να ισορροπει η ζεστη της hps  Idea
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)