Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hackarisma led panel
Έχω ένα πανελ παλίας τεχνολογιας (apollo 4) με μονοχρωματικά led . Σκεφτομαι να άλλαξω τα led που έχει με to COB της Cree το CXB3590 στα 36V χώρις να αλλάξω όμως ούτε τις ψύκτρες ούτε τα τροφοδοτικά που έχει. Όταν ανοίξα το πάνελ για να δώ αν ειναι εφικτό είδα τα specs  των 2 driver . Κάθε ένας έχει 3 κανάλια .
Κανάλι 1 : output voltage 32 - 50 VDC   650 mA
Κανάλι 2:  output voltage 32 - 50 VDC   650 mA
Κανάλι 3 : output voltage 12VDC           1A
Total watts : 80

Η απόρια μου είναι αν μπορώ στα  κανάλια 1 & 2  να συνδέσω από ένα COB στο καθένα ή υπάρχει πρόβλημα με το output voltage ??
Απάντηση

ads by gr420info

Μπορείς να τα συνδέσεις αλλά θα τα υπο-οδηγείς σε σημείο που δεν θα αξίζει η επένδυση γιατί μόνο για ένα CXB3590 θέλεις 40-50€.
Απο την άλλη με τέσσερα CLU048 θα σου βγει πολύ φθηνότερα και σε αυτά τα mA θα ζήσουν για πάρα πολλά χρόνια.

Πριν προχωρήσεις όμως, θα πρέπει να ανοίξεις το πάνελ και να δεις τι ψύκτρες έχει μέσα το Panel για να είσαι σίγουρος πριν προχωρήσεις.
Αν μπορείς να ανεβάσεις τις φωτογραφίες για να το δούμε από μέσα, ακόμα καλύτερα.
Απάντηση
Οι ψύκτρες που έχει είναι της πλάκας αλλά δεν πιστρεύω πως θα έχω πρόβλημα.
Τα CXB3590 απ' όσα έχω διαβάσει είναι τα πιο αποδοτικά σε χαμηλά Αμπέρ όποτε σίγουρα θα είναι πιο αποδοτικά από τα μονοχρωματικά της epistar που έχει το πάνελ.
Σε κάθε ψύκτρα είχε 2 15αδες, κάθε μία απ' αυτές έκαιγε 30W σύνολο 60W .
Τώρα θα έχω 2 COB στην ψύκτρα συνολικής κατανάλωσης 40-45 W.
Μικρότερη καταναλώση και υψηλότερη αποδοση, άρα σίγουρα χαμηλότερη θερμοκρασια. Αν υπολογίσεις ότι θα τρίψω και λίγο τις ψύκτρες,  θα προσθέσω  ποιοτικότερο θερμοαγώγιμο υλικό και αν χρείαστει αλλάζω και τους ανεμιστήρες που έχει, τότε σίγουρα θά είναι επαρκείς.

Ευχαριστώ για την πρόταση σου σχετικά με  τα citizen θα το ψάξω,  αν και το CXB3590 το έχω βρεί με 30 δολάρια από Αμερική ενώ το CLU048 1818 στα 24 δολάρια.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)