Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
αποξηρανση -ωριμανση μεγαλων παπαδων
παιδια,θα ηθελα τις αποψεις σας για το πως μπορουμε να αποξηρανουμε
και να αποθηκευσουμε με ασφαλεια απο θεμα υγρασιας μουχλας κλπ
σε βαζα,μεγαλους,χοντρους παπαδες,χωρις να τους κοψουμε-μικρυνουμε.
εχω το χουι να θελω καποια κομματια που θα τραβηξουν στην ωριμανση καιρο,
να ειναι ομορφα ,καλαισθητα,πως να το πω και δεν θελω να τα κουτσουρεψω,απο την αλλη φοβαμαι παρα πολυ το θεμα της μουχλας..
πως θα μπορουσα να τα στεγνωσω ακριβως τοσο,οσο πρεπει ωστε να μην τα κανω φρυγανιες,αλλα και να μην φοβαμαι για μουχλα?
εαν ριξω μεσα boveda,ξεγνοιαζω μια και καλη,ακομη κι αν δεν εγινε σουπερ σωστα το αρχικο στεγνωμα?
επισης εχω εναν αφυγραντηρα,μπορω να τον χρησιμοποιησω για καλυτερα αποτελεσματα στο δωματιο που θα στεγνωνουν?
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση

ads by gr420info

daliona η boveda κάνει δουλειά!!
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
ειναι για λαδι η για πιωμα?
εχει διαφορα μεγαλη
Απάντηση
ancient ή αρχαίος πες βρε στο κορίστι και για τα 2!
NightWolf  Offtopic Dude
Απάντηση
εγω τους μεγαλους παπαδες θελω να τους ξερανω για τα τσιγαρακια μας,ολο το υπολοιπο θα γινει λαδι και βουτυρο,που δεν εχει και τοσο νοημα το να σκαω για μουχλα,εφοσον δεν θα το κρατησω για πολυ στα βαζα,θα βαλω boveda και τελος για 2 μηνες ..
ενω τους μεγαλους παπαδες τους θελω να ξεραθουν σωστα και να αποθηκευτουν με ασφαλεια και για εναν χρονο.
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,γιατι αυριο πρεπει να αγορασω και τα boveda
και θα ηθελα να μου πειτε,το ενα σακουλακι-φακελακι των 60 γραμμαριων,το μεγαλο δηλαδη.για 62% υγρασια,
για ποση ποσοτητα χορτου ειναι και τι μεγεθος βαζου προτεινετε,ωστε να ειναι και λασκα μεσα?
Απάντηση
προσοχή αν παρατείνουμε την ωρίμανση παραπάνω από όσο πρέπει (οι γνώστες συμφωνούν ότι μετά τους 6 μήνες δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε την ωρίμανση) θα ξεκινήσει η μετατροπή του thc σε cannabinol (cbn). ο ακριβής αριθμός αποσύνθεσης εξαρτάται από τον τρόπο χειραγώγησης και αποθήκευσης αλλά μπορεί να είναι λιγότερο από 10% έως πάνω από 40% τον χρόνο

αυτό αληθεύει;
Leaf  Smoke20
Απάντηση
αναλογα το strain..οι σατιβες μετα τους 6 μηνες ειναι στο απογειο...
οσο πιο παλιο τοσο πιο καλο.
με σωστα βαζα ( να μην παιρνουν αερα και να ναι στο σκοταδι ) τιποτα δεν παθαινει..
αρκει να μεινει μεχρι τοτε.. :d

οσο για το cbn αυτο δεν γινετε οταν το αφησεις πριν το ψαλιδι και παραμελωσει;;;
αυτο ηξερα....! Undecided
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
οσο για το cbn αυτο δεν γινετε οταν το αφησεις πριν το ψαλιδι και παραμελωσει;;;
αυτο ηξερα....! Undecided
[/quote]

αυτό με προβλημάτισε εμένα, η μετατροπή που λέει απο thc σε cbn σε τόσο γρήγορο χρονο Undecided
Leaf  Smoke20
Απάντηση
επειδη μονο εξωτερικα καλλιεργω ,υπολογισα οτι βαλω να μου κρατησει εναν χρονο τουλαχιστον,το περισσοτερο θα γινει αμμεσα λαδι και οσο μεινει για πιωματα,τα οποια δεν κρατιεμαι για το ποτε θα ξεκινησουν ,οποτε δεν θεωρω οτι θα μεινει και πολυ και μαλιστα για πανω απο χρονο...
εμενα με ενδιαφερει να μην ανοιξω καποιο βαζο μεγαλο σε κανα εξαμηνο,η τον αυγουστο και το δω χαλασμενο...
ποσο να μεινει πια για μετα απο ενα χρονο και ποσο να εχει κιολας μεταβληθει?
αστε που υπολογιζω πολυ σε αυτο το πινακακι και ειναι προς μελετη ....
κοιταξτε στο πορτοκαλι σημειο με τα νευρολογικα,εκει που δειχνει την σπαστικοτητα.

[Εικόνα: 43139602-10155498288682234-6953840055551000576-n.jpg]
Απάντηση
οσον αφορα το λαδι, δεν χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη (τουλαχιστον θα σε πω τι κανω εγω), αντιθετα θελει πολυ καλο ξεραμα, εως και 20% με 30% ωστε να μπορεσεις να το τριψεις καλα πριν το κανεις λαδι. δεν σ ενδιαφερουν οσμες γευσεις, τιποτε απ αυτα μιας και οταν θα κανεις το λαδι θα τα χασεις. τα τριμμαρισματα με τα σουγκαρ λεαφς μην τα πεταξεις δινουν αρκετο λαδακι, οχι ομως τα φαν λεαφς, οπως και απ τα κλωνια τα λεπτα και απο κει μπορεις να παρεις κατι ψυλλους.
τωρα οσον αφορα την αποθηκευση τα bovado οπως σε ειπε κι ο παναγιωτης ειναι εξεαιρετικα. αποψη μου ειναι να τα αποθηκευσεις σε πολλα μικρα βαζα, μισοκιλα ας πουμε, η εστω του κιλου. καλο ειναι ν ανοιγεις τα βαζα στην αρχη καθε 3-4 μερες για κανα τεταρτακι, και ακομη καλυτερα να το βγαζεις εξω το στουφι και μετα ξανα μεσα. μετα απο κανα μηνα αραιωνεις τον αερισμο τους ανα μηνα, παλι 10 με 25 λεπτα ανοιγμα. ολ αυτα βεβαια αφου κανεις σωστη αποξηρανση. προσεξε η αποξηρανση ειναι η μιση ποιοτητα στα τσιγαρα που θα πιεις. βρες τον οδηγο αποξηρανσης που υπαρχει απο το φορουμ και ακολουθατον. οσον αφορα την διαρκεια και την ανοδο μαστουρας, αυτο που εγω ξερω ειναι οτι μετα το εξαμηνο αρχιζει και φθινει η ποιοτητα οτι και να κανεις, αλλα εκει κοντα στο εξαμηνο θα πινεις ενα τσιγαρο και θα τραγουδας σμυρνεικα
καποιος φιλος καποτε μου ειπε οτι μπορει να μπει και στην καταψυξη, αφου εχει ξεραθει, αλλα δεν σε δινω ορκο, δεν τοχω ξανακανει
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)