Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μεταναστευση στο Αμστερνταμ - Υπαρχει μελλον σαν επαγγελματιας grower?
Την καλημερα μου στο φορουμ,

Σημερα ξυπνησα με μια τρανταχτη απορια και ειπα να την μοιραστω στο community...

Για οσους ζουνε στο Αμστερνταμ, τα grows που κανετε τα κρατατε για εσας ? Υπάρχει περίπτωση (εστω και παρανομα) να κανεις harvest και να το δινεις στα coffeeshop ? Εχουμε φτασει σε απογνωση ετσι οπως μας καταντησανε σ αυτο το μπουρδελο που θελει να λεγεται και Ελληνικο κράτος..

Σκέφτομαι παρα παρα πολυ σοβαρά, να παρω τα μπογαλακια μου και οσο το νωριτερο τοσο το καλυτερο, εχω αρχισει να ψαχνωμαι ολη μερα κυριολεκτικα στο νετ να μαθω πληροφοριες για τα παντα οσον αφορα την ολλανδια, κρατος,δημοσιο,προνοια,ασφαλεια κλπ...

Εστω πες οτι υπαρχει ενα πλανο, πχ.. ανεβαινεις πανω με ενα Α μικρο budget,εξασφαλιζεις σπιτι για 6 μηνες τουλαχιστον, ψαχνεις να βρεις μια οποιαδηποτε δουλεια για αρχη ( να καθαριζεις σκαλες, λαντζα , οτιδηποτε) , να κανεις μια μικροεπενδυση για grow, και να αρχισεις να κανεις καποια πρωτα βηματα μεσα απ αυτο... Εδω διαβαζω οτι εχουνε και θερμοκηπια αρκετος κοσμος για μαζικες παραγωγες, τα coffeeshop αφου ειναι παρανομο να το αγοραζουν ουσιαστικα, απο που προμηθευονται τα χορτα τους τοτε ? Φανταζομαι ερχονται σε επαφη με απλους growers και τους κανουν παραγγελιες, δεν εξηγειται αλλιως... Γνωριζει κανεις να μας διαφωτησει ?

Υπαρχει ελπιδα ρε παιδες ?
Απάντηση

ads by gr420info

Καλημέρα. Από που να αρχίσω και που να τελειώσω.

Θα τα πω λίγο στα γρήγορα γιατί σήμερα έχει καλό καιρό και θα πάμε ποδηλατάδα Big Grin

Στο ζουμί, ναι μπορείς να ζήσεις από την κάνναβη αλλά θέλει να έχεις και γνωριμίες για να σπρώξεις το προϊόν. Αυτό δεν είναι και δύσκολο καθώς τα coffeeshops βαράνε στο κεφάλι οπότε τα 5γραμμα και 10γραμμα στη μαύρη παίζουν πολύ. Πολύ καλύτερα να πάρεις amnesia από κάποιο γνωστό με 6-7 παρά από το coffeeshop στα 10 στην καλύτερη. Αν πάλι δε βρίσκεις για λιανική, ναι μπορείς να πάς σε coffeeshop αλλά θα το δώσεις με 3-4.

Τις κυνηγάνε τις εμπορικές καλλιέργειες. Τα ελικόπτερα με τις κάμερες είναι γεγονός αλλά μπορείς να προφυλαχτείς.

Τα σπίτια είναι φωτιά. Στο Αμστερνταμ μέσα στον Α10 (τον περιφερειακό) κοιτάς για διαμερίσματα στις τιμές των 1000 για 50-60 τετραγωνικά. Πιο έξω αλλάζουν ανάλογα με το που πας. Zuidoost έχει φθηνά διαμερίσματα αλλά δε μου αρέσει μία, είναι από αυτά τα τεράστια κτήρια που έγιναν για να αντιμετωπίσουν το στεγαστικό σε κάποια φάση και είναι χάλια για στάνταρ Ολλανδίας. Για μετά από Ελλάδα όμως είναι μια χαρά.

Βέβαια υπάρχουν και οι πόλεις περιμετρικά του Άμστερνταμ. Εμείς πχ είμαστε στο Haarlem και κωλολέει. 8 τρένα την ώρα για Άμστερνταμ, 15 με 20 λεπτά αναλόγως το τρένο και εκτός ωρών αιχμής το εισιτήριο είναι στα 2,40€.

Υπάρχουν επιδόματα στέγης και υγείας.

Χμ.. .τι άλλο τώρα. Αυτοί που έχουν κάνει την καλύτερη δουλειά είναι όσοι έχουν ανεβάσει επάγγελμα. Οι άλλοι καταλήγουν στη Horeca (hotel-restaurant-catering) και παίζει τρελή εκμετάλλευση, αν και όχι σε όλα τα μέρη.

Οι νέοι προτιμούνται σε δουλειές τέτοιες όπως και στο λιανεμπόριο (smartshops κλπ) γιατί δεν παραπονούνται και δέχονται περισσότερα. Στα 40 δε βρίσκεις εύκολα κάτι.

Γλώσσα δε χρειάζεται, αλλά σου ανοίγει τρελές πόρτες καθώς τη χρειάζεται και για εφορίες, δήμους κλπ. Εγώ έμαθα σχετικά εύκολα τα Ολλανδικά αλλά είναι και η 6η μου γλώσσα. Πάντως δεν είναι δύσκολη.

Για κάποιον που θέλει πάντως να κάνει πράγματα, εγώ θα έλεγα go for it. Αξίζει
Απάντηση
Σ ευχαριστω ρε blues, περιμενα πως και πως να μου γραψεις, κοιτα η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι να ξεκινησω να ψαχνω κατι σε στυλ 15-20 τετραγωνικα βρηκα καποια σπιτακια με 3 κατοσταρικα το μηνα μου φανηκε οκ, αμα αναλογιστεις οι αναγκες μου προσωπικα ειναι απλως ενα γραφειο για το pc ενα κρεβατι και μια τεντα.. (καλα χορια κουζινα-μπανιο φυσικα Tongue )

Η ιδεα του να ζεις γυρω απο αμστερνταμ επεισης με ψηνει πολυ ασχημα.. παω οπουδηποτε δε με νοιαζει xD αρκει να ειμαι κοντα απο νταμ οπως ειπες το zuidoost τι φαση ? Θα ημουν πολυ ευγνωμων αν εδινες εστω καποια info παραπανω καθως δεν εχω καποιον επανω που να ξερει τα πραματα επανω, παντως ειμαι αποφασισμενος 100% οτι τουλαχιστον, θα προσπαθησω και αγιος ο θεος
Απάντηση
Τώρα είμαστε στη φάση του την κάνουμε για έξω σε λίγο. Αν θέλεις στείλε ένα mail στο info @ gr420 info με ένα σταθερό τηλέφωνο στο οποίο να σε πάρω σήμερα αργότερα που θα γυρίσουμε και μιλάμε κανονικά.
Απάντηση
Πριν 10 χρόνια μου την είχε βαρέσει κ μένα να φύγω μετανάστης. Με τα πολλά μάζεψα 2 χιλιάρικα κ πήγα. Έμενα σε hostel μέχρι να βγάλω άκρη τι γίνεται κ μέσα σε 20 μέρες είχα μείνει με 300 ευρώ! Μην τα πολυλογώ σε 2 μέρες είχα βρει δουλειά απ το άγχος μου μην ξεμείνω στον δρόμο. Τελικά τα πράγματα μου πήγαν αρκετά καλά μέχρι που βαρέθηκα κ γύρισα 3 χρόνια μετα.
Αυτό που θέλω να πω είναι μην βασίζεσαι στα γροου σου για φράγκα αλλά στα χέρια σου κ στις γνώσεις σου.
Απάντηση
Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση μονάχα που κοιτάω επίσης και για Ισπανία και Τσεχία.
Για να μην πω και για ακόμα πιο μακριά...
SkullnBones
Απάντηση
Καλά έλεγε χθες ένας φίλος ότι θα έχουμε νέο μεταναστευτικό κύμα από Σεπτέμβριο.
Απάντηση
Και θα ειναι μαζικο θυμηθειτε το... ολοι στον περιγυρο μου ψαχνονται να φυγουν..θα μεινουν τα λαμογια και οι συνταξιουχοι στο τελος
Απάντηση
κοίτα να δεις που το gr420 meeting θα το κάνουμε στο αμστερνταμ τελικά Big Grin χαχααχα

(ναι ειμαι και γω για πάνω..)
Απάντηση
Δε θα σας δειξω που πήγα χθες εκδρομή γιατί θα μου κουβαληθείτε όλοι Tongue
Απάντηση
Ποδηλατα και τρελες φανταζομαι
Απάντηση
(08-01-2015, 10:01 PM)trompetas Έγραψε: Και θα ειναι μαζικο θυμηθειτε το... ολοι στον περιγυρο μου ψαχνονται να φυγουν..θα μεινουν τα λαμογια και οι συνταξιουχοι στο τελος

Kαι οσοι εχουν ακομα μια δουλεια.
Απάντηση
(08-02-2015, 10:57 AM)trompetas Έγραψε: Ποδηλατα και τρελες φανταζομαι
Θα στα πώ σε κάνα μισάωρο που θα ανοίξει το μάτι
Απάντηση
το δυσκολοτερο για μενα εξω ηταν ο καιρος,εβγαλα 6μηνες γερμανια καλοκαιρι.....ο θεος να το κανει.
επερνα κ τρελα φραγκα,πανω απο 2000,συγκολητης κ νυχτα.
ε στα τελη σεπτεμβρη πιναμε μπυρες σε ενα ελληνικο μπιστρο κ τους λεω...μαγκες κρατηστε της μπεμπεσ σας κ της 500αρες εγω παω ελλαδαρα....καλυτερα με το ντατσουν
Απάντηση
Ναι, για όσους δεν έχουν τον καιρό είναι ένα θέμα. Πρέπει απλα να συνειδητοποιήσει κάποιος ότι είναι πλέον στη Βόρεια Ευρώπη και λογικά υπάρχουν αλλαγές.
Απάντηση
παμε για μαζικη μετακινηση ολοι του gr420 στον blues? Smile
Απάντηση
 Χαχα Big Grin
Απάντηση
Να νοικιασουμε ενα σπιτι ολοι μαζι ερε μανα μ τι εχει να γινει χαχ
Απάντηση
Αυτό με τον καιρό είναι όντως μεγάλο θέμα..ψυχολογίας. Αυτό και οι φίλοι, αλλιώς η μετανάστευση θα είχε γίνει προ πολλού.
Απάντηση
Δεν παλευεται ο καιρος ειναι αυτο το γαμημενο καλοκαιρι και η ελληνικη παρεα τι να λεμε αλλα αν ειναι να πεινάσουμε και να γίνουμε ξεφτιλα τοτε....
Απάντηση
Τώρα όμως παίζει και γαμώ τους καιρούς εδώ και μέρες. Το σαββατοκύριακο θα χτυπήσει και 19, σκίζει Tongue
Απάντηση
Εντάξει βρε μια χαρα εισαι ελληνες εχεις πολλους?
Απάντηση
όπως λέει κι ένας φίλος, βγάζουμε και δήμαρχο
Απάντηση
(10-01-2015, 07:12 PM)Blues Έγραψε: όπως λέει κι ένας φίλος, βγάζουμε και δήμαρχο
και τα κάνει σκατά όπως έκαναν την Ελλάδα . ένα εκατομμύριο είναι οι προβλέψεις για τους επόμενους μήνες , σχετικά με τους Έλληνες μετανάστες . εγώ πάλι σκέφτομαι να πάω τουρκία και από εκεί χωρίς χαρτιά να έρθω στην Ελλάδα σαν κούρδος , θα ξέρω και την γλώσσα , θα έχω και φαγητό και σπίτι , θα με συμπονάν και όλοι για τα δεινά που πέρασα . δεν ξέρω γιατί πρέπει να εγκαταλείψω αυτά που οι προγονοί μου κατακτήσανε με κόπους όλα αυτά που έχουμε . γιατί πρέπει να τα αφήσω να μου τα φάει ο γερμανός ή ο ολανδός και εγώ να πάω αλλού , και μάλιστα έτσι αμαχητί , και να πάω να δουλέψω σε αυτούς που με έφεραν σε αυτήν την θέση . δεν ξέρω γιατί στο καλό έχουμε αυτό το ίντερνετ που όλα μας τα δείχνει , όλοι τα βλέπουμε πια ποιος ο σκοπός τους , γιατί ενώ μπορούμε να βρούμε και να οργανωθούμε για τα πάντα , για αυτά που μας ανήκουν δεν κάνουμε κάτι και το βάζουμε στα πόδια . δεν ξέρω γιατί το 48 % που δεν πήγε να ψηφίσει , δεν συνεννοούνται να μαζευτούν για έναν καφέ έστω . δεν ξέρω γιατί όλο αυτό θα πρέπει να το εξηγώ και να το εξηγώ και στις νεότερες γενιές και στα παιδιά μου , δεν ξέρω πως να σταματήσω τα σχολεία να διδάσκουν στην τετάρτη δημοτικού , ότι εάν έχουμε αναρχία θα γεμίσουν οι δρόμοι σκουπίδια . δεν ξέρω πως να απαντήσω σε ένα παιδί ότι δεν είναι έτσι , όταν έχω τον δάσκαλο να του μαθαίνει αυτά που θα το κάνουν ένα πειθήνιο όργανο για να το κουμαντάρουν μετά οι μεγάλοι . από που να αρχίσεις να ξηλώνεις και που να σταματήσεις . είναι πολύ ποιο έξυπνοι από εμάς και είναι αρκετά χρόνια μπροστά στην ψυχολογία και στο να κουμαντάρουν τον όχλο και το πλήθος κατά πώς θέλουν , που αισθάνομαι ότι και για αυτά που δεν ξέρω αυτοί φρόντισαν για αυτό , ακόμα και για το πώς σκέφτομαι ,. λέω δεν είμαι στην σπηλιά γιατί δεν βλέπω τηλεόραση ποια και δεν με χαλιναγωγούν με τα τέρατα που προβάλουν , αλλά αισθάνομαι ότι είμαι στην σπηλιά χωρίς να έχω ούτε ένα φως αναμένω ,. μόνο κάπου από δίπλα κάποιοι φωνάζουν , θα πάμε στην άλλην σπηλιά εκεί τουλάχιστον έχει φως και χυλό και ας βλέπουμε αυτά που θέλουν . μόνο δίπλα κάποιοι σιγοτραγουδάν πότε θα κάνει ξαστεριά . μόνο δίπλα κάποιοι άλλοι κλαίνε και κάποιοι ουρλιάζουν από θυμό και αγανάκτηση . είμαι ακόμα στην σπηλιά και ψάχνω να βρω πως βρέθηκα εδώ , τελικά πάντα εδώ ήμουνα .

μετανάστης σε άλλη σπηλιά λοιπόν με καλύτερες συνθήκες .
κάποτε έλεγαν ότι ο άνθρωπος θα δούλευε 10 ώρες την εβδομάδα και αυτό θα έφτανε να ζει πλουσιοπάροχα .
έφτιαξαν μηχανήματα ρομπότ κομπιούτερ και έφτασαν την δουλειά που έκανε κάποιος σε μια εβδομάδα να βγαίνει σε 10 ώρες , όπως το είχαν πει . μόνο που δεν είπαν ότι εάν καθότανε τόσο χρόνο κάποιος χωρίς να δουλεύει τότε θα σκέφτεται και αυτό δεν πρέπει να γίνει , μπορεί να πάρουν γραμμή το τι γίνεται .
ένας δούλος , ένας σκλάβος , ένας επαίτης .
θα σε εμβολιάσουν , θα σε ψεκάσουν , θα σε γυρίσουν τα μυαλά ανάποδα , θα στρέψουν τον έναν ενάντια στον άλλον , θα σε πείσουν για τις ανάγκες σου τις αποδεκτές από την κοινωνία ,. θα σε κρατήσουν εκεί αλυσοδεμένο .

και τα χρόνια περνάνε και εσύ ακόμα ψάχνεις για δουλειά μετανάστης , νομίζεις ότι έχεις και άλλην μία ζωή στην χειρότερη ή ότι θα πας τουλάχιστον στον παράδεισο , κάνεις και τον αι βασίλη στα παιδιά σου , και τα χρόνια περνάνε και εσύ ακόμα ψάχνεις για δουλειά , ..  η ζωή είναι σήμερα , όχι μετά από δέκα χρόνια που νομίζω ότι θα φτιαχτώ με λεφτά που θα μου δώσουν . δεν πετάς όχι δεκαετίες , ούτε μέρα ,.

τι σκατά κάπνισα και μου βγαίνουν τώρα όλα αυτά δεν ξέρω . ,

αλλά δεν τα βρίσκω και ....

όταν όλοι οι χασικλήδες θέλουν να πάνε βόρεια και να αφήσουν τον παράδεισο , άρχισα να χάνω και την εμπιστοσύνη μου στο χόρτο , πίστευα ότι ανοίγει τα μυαλά ..

στα 17αμου έφυγα από Ελλάδα όχι γιατί δεν με άρεσε , αλλά γιατί ήθελα να γνωρίσω τον κόσμο , πήγα σε καμιά 30αρία χώρες και σε 4 ηπείρους .
είδα πόσοι πολλοί ήμαστε και πως τα προβλήματα σε μερικούς ανθρώπους είναι αστεία για άλλους ,. είδα ότι όταν  δίνετε η ευκαιρία σε κάποιους να γίνουν απάνθρωποι χωρίς να έχουν συνέπειες την αρπάζουν και βγάζουν τα χειρότερα που μπορεί να φανταστεί κανείς . είδα και ανθρώπους που σε αγκαλιάζουν γιατί είσαι απλά άνθρωπος ( αφελείς ήταν αυτοί ) .
σαν την Ελλάδα και τους έλληνες δεν βρήκα πουθενά ,. λίγο ο καναδάς σαν τοποθεσία μπορεί να συγκριθεί , αλλά πάλι χάνουν οι άνθρωποι .
έχουμε πολύ θάλασσα , και όποιος μεγάλωσε σε αυτήν κοντά , ή την επισκέφτηκε συχνά , έχει άλλη σκέψη από έναν βουνίσιο , έναν βόρειο . το ότι ο ορίζοντας δεν έχει στόπερ στην θάλασσα , δεν σταματάει πουθενά παρά όσο το βλέμμα σου φτάνει , είναι αρκετό στο να έχεις ανοικτό μυαλό , να φαντάζεσαι και να βλέπεις τα πράγματα από πολλές σκοπιές ...
πάντα θα υπάρχει όπου και να πάτε η νοσταλγία για την Ελλάδα ,. κάτι που δεν έχει κανένας άλλος μετανάστης τόσο έντονα . και όταν θα έρχεσαι για Χριστούγεννα ή για το καλοκαίρι , θα την συχτιρίζεις και θα ξαναφύγεις . για την νοσταλγήσεις την επομένη . μόνο που κάθε φορά που θα έρχεσαι θα συνειδητοποιείς ότι οι φίλοι σου έχουν αλλάξει , έχουν παιδιά τώρα , έχουν άλλα ενδιαφέροντα , το ίδιο και οι συγγενείς σου και στο τέλος θα μικραίνεις τις μέρες παραμονής σου , ώσπου θα το κόψεις γιατί θα σε πληγώνει , και θα είσαι ένας ακόμα έλληνας μετανάστης που θα περιμένει να βγεί στην σύνταξη για να έρθει να πεθάνει ήσυχος και μόνος στην πατρίδα του .
καλοί είναι να είσαι ήσυχος , έτσι σε θέλουν , έτσι , από ήσυχους δεν κινδυνέψανε ποτέ .

στρίβω άλλο ένα τσιγάρο μπας και με γυρίσει αλλιώς , γιατί βλέπω να γράφω βιβλίο αν συνεχίσω , και έχω πολλά να βγάλω ,
μπλούζ μην σχολιάσεις , γιατί πάλι μαλακίες θα πεις ότι λέω Tongue
Απάντηση
πόσα έγραψα ? θέλει περίληψη να κάνω .
εδώ να μήνεις , τις καληνύχτας τα φιλιά , μην μου τα δίνεις .
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)