Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μεταναστευση στο Αμστερνταμ - Υπαρχει μελλον σαν επαγγελματιας grower?
καλα δε σχολιάζω, θα στα πω από κοντά :p

αλλά δε λες μαλακίες, απλά βιώνεις μια σουρεαλιστική πραγματικότητα επί της οποίας δε βλέπεις καμία λογική. σε καταλαβαίνω, κι εγώ από εκεί ήρθα
Απάντηση

ads by gr420info

Heart χασικλίξ

αν κ γω ειμαι του χρόνου να πηγαίνω να βρω τον μπλουζ μια χαρά τα λες

απλώς παράλληλα παίζει κι αυτό που ειπε ο μπλουζ.. η σουρεαλιστική κατάσταση της ελλάδας
ναι ούτε στην ολλανδία ή δε ξέρω και γω που είναι παράδεισος.. ούτε στον καναδά που λες.. παντού καπιταλισμό (και στη χειρότερη μορφή του) έχει.. μπορείς όμως να κάνεις κάποια πράγματα.. να ζεις λίγο.. (το φως και ο χυλός ίσως που λες οκ)

τεσπα όντως μεγάλη κουβέντα όλο αυτό..
Απάντηση
είχες καιρό να μιλήσεις αλλά τα σπάσες.σε λίγο θα μείνουν μόνο οι συνταξιούχοι εδώ,αλλά αν δεν παλέψουμε οι νέοι να αλλάξει το κλίμα μην περιμένεις απο τους κυβερνώντες να κάνουν κάτι.αλλά είναι και άδικο να κατηγορούμε τούς νέους που φεύγουν για μια καλύτερη ζωή.χασικλή στρίψε ακόμα ενα και συνέχισε να λές αλήθειες μπάς και ξυπνήσουμε απο το λήθαργο και δραστηριοποιηθούμε.
Απάντηση
έχοντας ζήσει στη γερμανία κι έχοντας κάμποσους φίλους που ακόμα είναι έξω, μπορώ να πω ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου λαμπρά για τους ξένους και ιδιαίτερα για όσους είναι σχετικά ανειδίκευτοι ή δεν δουλεύουν στο αντικείμενο τους...τώρα αν είσαι επιστήμονας τα πράγματα σαφώς διαφέρουν και μάλιστα μέρα με τη νύχτα...έχω ένα φίλο, φερ' ειπείν, στο κολοράντο που δουλεύει για την νάσα (analysing satellite data) και χτυπάει 5-6 χιλιάρικα κι είναι φίνα...βέβαια τα 2 τα δίνει στο ενοίκιο...

blake
“If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. For man has closed himself up, till he sees all things thro' narrow chinks of his cavern.”
Απάντηση
blake συμφωνώ,και δεν είναι μόνο η περγαμηνές που έχεις αλλά η προυπηρεσία πάνω στο αντικείμενο που σπούδασες.αν δεν την έχεις τα μεροκάματα πέφτουν πολύ.
Απάντηση
έκανα όπως είπε ο μάστορας ένα τσιγάρο και συνεχίζω . θα στρίψω και ένα για το δρόμο .
μάστορα , εμείς οι συνταξιούχοι τα κάναμε σκατά και τα τραβάνε οι νέοι . στην γενιά μας βγήκε η τηλεόραση και πέσαμε με τα μούτρα και φάγαμε τα σκατά που μας τάισαν , η αλήθεια είναι ότι το δόλωμα που μας έριξαν ήταν καλό , και τα τσιπ μας , και τα σκάφη μας , και το εξοχικό μας , και τα διακοποδάνεια ,εορτοδάνεια φάγαμε ,. εμείς ήμασταν είχαμε την ψευδαίσθηση ότι δεν θα κλείσει η φάκα . και τώρα που τα πήραν όλα πίσω και μηνάμε και χρεωμένοι χωρίς δουλειές , θέλουμε τα παιδιά μας , οι νέοι να μας ανοίξουν την πόρτα , εμείς που πήραμε και αυτούς στην φάκα να μας κάνουν παρέα , γιατί βλέπαμε μόνο το τυρί .
και όσοι είδαν την φάκα και προσπάθησαν να αντισταθούν , τους πήρε η μπάλα και αυτούς μαζί με το πλήθος .
όσοι έφυγαν έξω τώρα η θα φύγουν , τι κάνουν , τι κάνανε ? τι άφησαν πίσω ?

κάτσε γιατί σε ιντιγκα έπασα και ξέχασα τι άφησαν , να στρίψω μια σατίβα .

όσοι έφυγαν έξω τώρα η θα φύγουν , τι κάνουν - τι κάνανε ? τι άφησαν πίσω ? και σε ποιους τα άφησαν ? και πώς τα άφησαν ?
πως τα άφησαν ? σαν τα ποντίκια που εγκαταλείπουν το πλοίο που βουλιάζει , σαν τα ποντίκια που πήρε φωτιά το χωράφι και τρέχουν να σωθούν ,. μόνο που ούτε κανένα πλοίο βούλιαξε ούτε καπνό μύρισα . ήταν πολύ καλή η προβολή που μας έδειξαν και μείναμε με ανοικτό το στόμα . και συνεχίσαμε μετά την προβολή να πιστεύουμε ότι έτσι είναι . πώς γινότανε τότε που βγήκε η ταινία , τα σαγόνια του καρχαρία και όλοι πήγαν διακοπές στο βουνό , ένα τέτοιο πράγμα πάθαμε ,. και δεν λέμε να ξυπνήσουμε και να δούμε ότι όλο αυτό είναι τεχνητό , είναι απλά μια ταινία που μας έδειξαν να κινηματογράφοι με παραγωγούς 50 ανθρώπους , που ήταν στην πρεμιέρα και μετρούσαν τα κεφάλια μας , προς τα πού τα κουνούσαμε , και στο τέλος εάν χειροκροτούσαμε και με πάθος , .

σε ποιους τα αφήσαμε ?
νομίζω από τα παραπάνω μπορείτε να βγάλετε νόημα , σε ποιους ,
το μάτριξ θα το έχετε δει ,, ε αντί για τα κομπιούτερ ,βάλτε μερικούς μασόνους , αντί για πρίζα στο κεφάλι , βάλτε τα μμε,
βάλτε ότι έχουν περάσει και στο μπονζόνια και ότι η σκέψη μπορεί να επηρεάσει το σύμπαν , βάλε πως μας έμαθαν να σκεφτόμαστε . και τι σκατά περιμένουμε για το μέλλον μας με αυτές τις σκέψεις , που είναι όλες μίζερες και αποκαρδιωτικές , λίγοι είναι ακόμα που πιστεύουν σε ένα καλύτερο μέλλον και αυτοί όσο να το παλέψουν με την συνείδηση του πλήθους , ένας ένας θα πέφτει , ( και αυτοί περισσότεροι χασικλήδες είναι ).
τα αφήσαμε με 10 ανθρώπους που έβαλαν 300 μαριονέτες να μας παίξουν κουκλοθέατρο .

τι αφήσαμε πίσω ?
την ελπίδα
την χαρά
την ευτυχία
την αγάπη
δεν έχει σημασία η χώρα που θα πας , η σε ποια θέση σκλάβος θα είσαι .
σου έσπασαν τον τσαμπουκά μαλάκα έλληνα που θεωρούσες τον εαυτό σου επαναστάτη και σπουδαίο , με ωραίους προγόνους .
την αξιοπρέπεια σου άφησες , και όχι απλά έτσι επειδή ήθελες να γίνεις κακός μαλάκας , την άφησες να στην πάρουν .
άφησες την γη σου , μια γη που σου δίνει τροφή , άφησες έναν τόπο που έχει 4 εποχές , άφησες έναν από τους καλύτερους γεωγραφικά και χωροταξικά και γεωτέτοιο , που δεν υπάρχει στον κόσμο . να έχεις βουνό και θάλασσα , να σπέρνεις και σατίβες και ίντιγκες και ότι σκατά θέλεις και να μην σου βγαίνουν κατευθείαν στο 12/12 ή αυτόματα, έχει το χρόνο και για να εργαστεί και για να ξεκουραστεί σε αυτόν τον τόπο κάποιος , αυτό αφήσαμε πίσω , και δεν θα το βρούμε πουθενά ,.

γιατί ?
καλά τα λόγια αλλά πρέπει να θρέψω τα παιδιά μου και εδώ δεν την βγάζω .
καλά τα λόγια αλλά εδώ με κυνηγάνε από παντού .
καλά τα λόγια , αλλά εκεί έχω μέλλον .
καλά τα λόγια , αλλά εκεί με εκτιμάνε .
καλό το έργο , αλλά ξυπνήστε , και εκεί την ίδια ταινία παίζει , απλά τους έβαλαν και διάλειμμα για να δουν μήπως αλλάξουν κάτι στο σενάριο .

τι κάνουμε ?
ας κάνει ο καθένας κάτι για τον εαυτό του πρώτα , και μετά θα βρεθούμε , . ένας αν σταθεί μπροστά στην βουλή ξέροντας ότι έχει αλλάξει , πολύ γρήγορα η ουρά θα γίνει ατέλειωτη .
δεν χρειάζονται όλοι μαζί να αλλάξουμε τον κόσμο , χρειάζεται όλοι μαζί να αλλάξουμε τον εαυτό μας , και τον φιλοτομαρισμό μας .
[Εικόνα: 10488058_878283432233822_304931557375377...97wodp.png]

καλό ταξίδι σε όσους φύγουν και καλά να είναι όσοι έφυγαν , αν μη τι άλλο θα έχουμε και μερικούς εκεί έξω που θα πέσουν στο διάλειμμα και μπορεί από εκεί έξω να το παλέψουν καλύτερα , για όσους έμειναν πίσω . ίσως και εγώ ακολουθήσω εάν μου δοθεί η ευκαιρία και να έρχομαι εδώ τουρίστας , να τρώω καλαμαράκι και χταποδάκι . που τώρα που είμαι εδώ , έχω ξεχάσει και την γεύση τους .
Απάντηση
στρίβω άλλο ένα και την έκανα . καλό βράδυ και θετικές σκέψεις , μακριά από αλβανούς , και προσοχή στους εχθρούς .
Απάντηση
Σύναψη:...
ότι η σκέψη μπορεί να επηρεάσει το σύμπαν , βάλε πως μας έμαθαν να σκεφτόμαστε . και τι σκατά περιμένουμε για το μέλλον μας με αυτές τις σκέψεις , που είναι όλες μίζερες και αποκαρδιωτικές
...
ας κάνει ο καθένας κάτι για τον εαυτό του πρώτα , και μετά θα βρεθούμε , . ένας αν σταθεί μπροστά στην βουλή ξέροντας ότι έχει αλλάξει , πολύ γρήγορα η ουρά θα γίνει ατέλειωτη .
δεν χρειάζονται όλοι μαζί να αλλάξουμε τον κόσμο , χρειάζεται όλοι μαζί να αλλάξουμε τον εαυτό μας , και τον φιλοτομαρισμό μας .
...

+++
Απάντηση
+++

και γενικα +++++++ ωραια τα λες.
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
φίλε ψάξου για ισπανία ισως αξίζει.
Απάντηση
(10-10-2015, 23:28 )xasikliks Έγραψε: έκανα όπως είπε ο μάστορας ένα τσιγάρο και συνεχίζω . θα στρίψω και ένα για το δρόμο .
μάστορα , εμείς οι συνταξιούχοι τα κάναμε σκατά και τα τραβάνε οι νέοι . στην γενιά μας βγήκε η τηλεόραση και πέσαμε με τα μούτρα και φάγαμε τα σκατά που μας τάισαν , η αλήθεια είναι ότι το δόλωμα που μας έριξαν ήταν καλό , και τα τσιπ μας , και τα σκάφη μας , και το εξοχικό μας , και τα διακοποδάνεια ,εορτοδάνεια φάγαμε ,. εμείς ήμασταν είχαμε την ψευδαίσθηση ότι δεν θα κλείσει η φάκα . και τώρα που τα πήραν  όλα πίσω και μηνάμε και χρεωμένοι χωρίς δουλειές , θέλουμε τα παιδιά μας , οι νέοι να μας ανοίξουν την πόρτα , εμείς που πήραμε και αυτούς στην φάκα να μας κάνουν παρέα , γιατί βλέπαμε μόνο το τυρί .
και όσοι είδαν την φάκα και προσπάθησαν να αντισταθούν , τους πήρε η μπάλα και αυτούς μαζί με το πλήθος .
όσοι έφυγαν έξω τώρα η θα φύγουν , τι κάνουν , τι κάνανε ? τι άφησαν πίσω ?

όσοι έφυγαν έξω τώρα η θα φύγουν , τι κάνουν - τι κάνανε ? τι άφησαν πίσω ? και σε ποιους τα άφησαν ? και πώς τα άφησαν ?
πως τα άφησαν ? σαν τα ποντίκια που εγκαταλείπουν το πλοίο που βουλιάζει , σαν τα ποντίκια που πήρε φωτιά το χωράφι και τρέχουν να σωθούν ,. μόνο που ούτε κανένα πλοίο βούλιαξε ούτε καπνό μύρισα . ήταν πολύ καλή η προβολή που μας έδειξαν και μείναμε με ανοικτό το στόμα . και συνεχίσαμε μετά την προβολή να πιστεύουμε ότι έτσι είναι . πώς γινότανε τότε που βγήκε η ταινία , τα σαγόνια του καρχαρία και όλοι πήγαν διακοπές στο βουνό , ένα τέτοιο πράγμα πάθαμε ,. και δεν λέμε να ξυπνήσουμε και να δούμε ότι όλο αυτό είναι τεχνητό , είναι απλά μια ταινία που μας έδειξαν να κινηματογράφοι με παραγωγούς 50 ανθρώπους , που ήταν στην πρεμιέρα και μετρούσαν τα κεφάλια μας , προς τα πού τα κουνούσαμε , και στο τέλος εάν χειροκροτούσαμε  και με πάθος   , .

σε ποιους τα αφήσαμε ?
νομίζω από τα παραπάνω μπορείτε να βγάλετε νόημα , σε ποιους ,
το μάτριξ θα το έχετε δει ,, ε αντί για τα κομπιούτερ ,βάλτε μερικούς μασόνους , αντί για πρίζα στο κεφάλι , βάλτε τα μμε,
βάλτε ότι έχουν περάσει και στο μπονζόνια και ότι η σκέψη μπορεί να επηρεάσει το σύμπαν  , βάλε πως μας έμαθαν να σκεφτόμαστε . και τι σκατά περιμένουμε για το μέλλον μας με αυτές τις σκέψεις , που είναι όλες μίζερες και αποκαρδιωτικές , λίγοι είναι ακόμα που πιστεύουν σε ένα καλύτερο μέλλον και αυτοί όσο να το παλέψουν με την συνείδηση του πλήθους , ένας ένας θα πέφτει , ( και αυτοί περισσότεροι χασικλήδες είναι ).
τα αφήσαμε με 10 ανθρώπους που έβαλαν 300 μαριονέτες να μας παίξουν κουκλοθέατρο .

τι αφήσαμε πίσω ?
την ελπίδα
την χαρά
την ευτυχία
την αγάπη
δεν έχει σημασία η χώρα που θα πας , η σε ποια θέση σκλάβος θα είσαι .
σου έσπασαν τον τσαμπουκά μαλάκα έλληνα που θεωρούσες τον εαυτό σου επαναστάτη και σπουδαίο , με ωραίους προγόνους .
την αξιοπρέπεια σου άφησες , και όχι απλά έτσι επειδή ήθελες  να γίνεις κακός μαλάκας , την άφησες να στην πάρουν .
άφησες την γη σου , μια γη που σου δίνει τροφή , άφησες έναν τόπο που έχει 4 εποχές , άφησες έναν από τους καλύτερους γεωγραφικά και χωροταξικά και γεωτέτοιο , που δεν υπάρχει στον κόσμο . να έχεις βουνό και θάλασσα , να σπέρνεις και σατίβες και ίντιγκες και ότι σκατά θέλεις και να μην σου βγαίνουν κατευθείαν στο 12/12 ή αυτόματα, έχει το χρόνο και για να εργαστεί  και για να ξεκουραστεί σε αυτόν τον τόπο κάποιος  , αυτό αφήσαμε πίσω , και δεν θα το βρούμε πουθενά ,.

γιατί ?
καλά τα λόγια αλλά πρέπει να θρέψω τα παιδιά μου και εδώ δεν την βγάζω .
καλά τα λόγια αλλά εδώ με κυνηγάνε από παντού .
καλά τα λόγια , αλλά εκεί έχω μέλλον .
καλά τα λόγια , αλλά εκεί με εκτιμάνε .
καλό το έργο , αλλά ξυπνήστε , και εκεί την ίδια ταινία παίζει , απλά τους έβαλαν και διάλειμμα για να δουν μήπως αλλάξουν κάτι στο σενάριο .  

τι κάνουμε ?
[Εικόνα: 10488058_878283432233822_304931557375377...97wodp.png]

καλό ταξίδι σε όσους φύγουν και καλά να είναι όσοι έφυγαν , αν μη τι άλλο θα έχουμε και μερικούς εκεί έξω που θα πέσουν στο διάλειμμα και μπορεί από εκεί έξω να το παλέψουν καλύτερα , για όσους έμειναν πίσω . ίσως και εγώ ακολουθήσω εάν μου δοθεί η ευκαιρία και να έρχομαι εδώ τουρίστας , να τρώω καλαμαράκι και χταποδάκι  . που τώρα που είμαι εδώ , έχω ξεχάσει και την γεύση τους .
αδερφέ τα είπες όλα με μια κουβέντα γεια χαρά!
Απάντηση
χασικλής σπανίως τα λές αλλά όταν το κάνεις αναπληρώνεις τα κενά.νάσαι καλά φίλε!!!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)