Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μήπως γνωρίζει κάποιος;;
καλησπέρα ξέρει μήπως κανείς πόσο πρέπει να είναι το ph στον βασιλικό στο χώμα..;είναι όπως η κάνναβη η ντομάτα κ.α στο 6,5 η έχει άλλο ph;
Απάντηση

ads by gr420info

βασιλικός ph 5,5 5,9
ποια ph είναι κατάλληλα για κάθε είδος;
όξινα, ουδέτερα, αλκαλικά

πολύ όξινα (5,4 και κάτω): μελιτζάνα, αντίδι, πατάτα, γλυκοπατάτα, σμέουρο, φράουλα, καρπούζι, μύρτιλο (blueberry-raspberry)
μέτρια όξινα (5.5-5.9): μήλο, βασιλικός, καρότο, σκόρδα, πιπεριές, κολοκύθι, τομάτα, φασόλι, κιχώρι, καλαμπόκι, μαϊντανός, μπιζέλια, ρεπάνι, γογγύλι, σόγια, ηλίανθος
ελαφρώς όξινα (6.0-6.9): βερίκοκο, αγκινάρα, σπαράγγια, λάχανο, άνηθος, κρεμμύδι, ροδάκινο, σπανάκι, τεύτλα, φραγκοστάφυλο, σταφύλι, μαρούλια, σινάπι, μπάμιες, αχλάδι
αλκαλικά (7.1-8): κουνουπίδια, αγγούρι, πεπόνι, ρόδια, θυμάρι, σέλινο
Leaf  Smoke20
Απάντηση
δηλαδή αν ποτίσω με κάνα 5,7-5,8 θα είναι μια χαρά..οκ σε ευχαριστώ πολύ mamba
Απάντηση
Photo 
έτοιμος ο βασιλικός ελπίζω να πιάσει άμα γνωρίζει κάποιος κάποιο tip που θα βοηθήσει αν μπορεί ας με ενημερώσει...[Εικόνα: 67xqtyhm.jpg]
Απάντηση
κανονικα το βαζουμε για καποιες μερες σε ενα ποτηρι με νερο πριν το φυτεψουμε..
αλλα ειναι ευκολος ο βασιλικος εριξες κι εσυ εκει τα μαγιοζουμια θα γινει η δουλεια πιστευω.. Smile
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(11-21-2018, 05:12 PM)bruse banner #3 Έγραψε: έτοιμος ο βασιλικός ελπίζω να πιάσει άμα γνωρίζει κάποιος κάποιο tip που θα βοηθήσει αν μπορεί ας με ενημερώσει...[Εικόνα: 67xqtyhm.jpg]
αν έχει βγάλει ρίζα δεν χρειάζεται τίποτα,αν όχι θέλει τακτικό ψέκασμα με νερό.
Απάντηση
(11-21-2018, 09:31 PM)pansek Έγραψε:
(11-21-2018, 05:12 PM)bruse banner #3 Έγραψε: έτοιμος ο βασιλικός ελπίζω να πιάσει άμα γνωρίζει κάποιος κάποιο tip που θα βοηθήσει αν μπορεί ας με ενημερώσει...[Εικόνα: 67xqtyhm.jpg]
αν έχει βγάλει ρίζα δεν χρειάζεται τίποτα,αν όχι θέλει τακτικό ψέκασμα με νερό.

έχει βγάλει ριζουλα....του βάλα λίγο first feed βέβαια [Εικόνα: ebi3zs1m.jpg]

(11-21-2018, 08:51 PM)cataek Έγραψε: κανονικα το βαζουμε για καποιες μερες σε ενα ποτηρι με νερο πριν το φυτεψουμε..
αλλα ειναι ευκολος ο βασιλικος εριξες κι εσυ εκει τα μαγιοζουμια θα γινει η δουλεια πιστευω.. Smile

βασικά το είχα 10 μέρες σε νεράκι βρύσης και σήμερα είπα να το φύτευσω[Εικόνα: whoanipm.jpg]...
Απάντηση
μια χαρά είναι.τις πρώτες ημέρες ψέκασε τα φύλλα με νεράκι.είναι εύκολο φυτό.
Απάντηση
(11-21-2018, 10:44 PM)pansek Έγραψε: μια χαρά είναι.τις πρώτες ημέρες ψέκασε τα φύλλα με νεράκι.είναι εύκολο φυτό.

ωραία το χω μέσα στο σπίτι καλά είναι στην κουζίνα δεν θέλει έξω;
Απάντηση
θέλει φως,αλλά όχι ντάλα ήλιο.όχι κρύο,ούτε σε μέρη που τα πιάνει αέρας.δυο τρεις φορές την εβδομάδα πότισμα,αλλά όχι
πνίξιμο στο νερό.όταν την άνοιξη θα αρχίσει να βγάζει λουλούδια θα τα κόβεις.δυστυχώς τραβάει πολλά μαμούνια,γι αυτό
θέλει όταν προσβληθεί ,ψέκασμα με σαπουνάκι.
Απάντηση
(11-22-2018, 12:56 AM)pansek Έγραψε: θέλει φως,αλλά όχι ντάλα ήλιο.όχι κρύο,ούτε σε μέρη που τα πιάνει αέρας.δυο τρεις φορές την εβδομάδα πότισμα,αλλά όχι
πνίξιμο στο νερό.όταν την άνοιξη θα αρχίσει να βγάζει λουλούδια θα τα κόβεις.δυστυχώς τραβάει πολλά μαμούνια,γι αυτό
θέλει όταν προσβληθεί ,ψέκασμα με σαπουνάκι.

ωραία pansek ευχαρίστω για της πληροφορίες θα δω πως θα πάει σε κάνα μήνα λέω να του κάνω πάλι μεταφύτευση θα ανεβάσω πάλι...
Απάντηση
(11-21-2018, 10:29 PM)bruse banner #3 Έγραψε:
(11-21-2018, 08:51 PM)cataek Έγραψε: κανονικα το βαζουμε για καποιες μερες σε ενα ποτηρι με νερο πριν το φυτεψουμε..

βασικά το είχα 10 μέρες σε νεράκι βρύσης και σήμερα είπα να το φύτευσω[Εικόνα: whoanipm.jpg]...

ωωω μια χαρα!καλημερα! Smile
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
καλημέρα...
Απάντηση
https://astirgrows.com/el/content/7-idan...-idroponia
Απάντηση
(11-24-2018, 02:56 PM)xasikliks Έγραψε: https://astirgrows.com/el/content/7-idan...-idroponia

καλημέρα χασικλικσ τον έχω δει τον υδροπονικο πίνακα στο πρώτο μέρος που κοίταξα ήταν στον άστιρ απλά επειδή τον έχω σε χώμα ρώτησα μήπως αλλάζει τπτ στο ,ph
Απάντηση
συνήθως στο χώμα είσαι 0,2-0,5 επάνω , από ότι ξέρω για το ph .
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)