Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Curing και υγρασία σε βάζο
γειά σας ξανά αλάνια. 
πήρα ένα μικρό ψηφιακό υγρ(ασι)όμετρο να μελετήσω λίγο τις τιμές μεσ' τα βαζετόπουλα. το ενα μου έδειξε 61% και το άφησα όπως είναι.
στα άλλα όμως είδα 75% και ανησύχησα. ενώ έχω διαβάσει εδώ τον τρόπο να την αυξανεις, δεν γνωρίζω πως να την ρίξω. 
είχα τον μετρητή μέσα στα βαζα για περίπου 3 λεπτά. είναι αρκετός χρόνος για μέτρηση ή όχι;
ανά 2-3 μέρες ανοίγω τα καπάκια, μα αν η υγρασία στο χώρο είναι πχ 75% ποιο το νόημα; 
ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση

ads by gr420info

no stress! Smile

αφου ανοιγεις το βαζο 2-3 φορες....
θα βγαλεις τους παπαδες σου τους ωραιους και θα τους αραδιασεις σκορπιους και ξεχωρους
(οχι βουνο ο ενας πανω στον αλλο)
πανω σε ενα απορροφητικο χαρτι κουζινας και θα σκουπιζεις και το βαζακι σου απο μεσα
οταν τους βγαζεις για να μην καθεται καμια σταγονιτσα.

..οσο χρειαστει μεχρι να φτασει στην καταλληλη υγρασια. Wink
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
εγω επειδη ακομη τριμμαρω τα τελευταια
και στον χωρο ειδικα την νυχτα εχει φτασει και 80 η υγρασια ,
(για να καταλαβετε,αφηνω το τσιγαρο και σε λιγη ωρα μπορω να το κανω κυκλο,χωρις να σπασει,χαχα) βαζω αφυγραντηρα...
πολλη καλη δουλεια ομως κανουν και αυτα τα μικρα κουτακια
που πουλανε στα σουπερμαρκετ που απορροφουν την υγρασια,
δηλαδη,οσα εχουν μεινει εκτος βαζων και για να μην μουσκεψουν οσο τα φτιαχνω,
τα βαζω σε μεγαλη σακουλα σε ντουλαπα και μεσα στην ντουλαπα βαζω αυτο το κουτακι.
αν δεν μπορεις να κατεβασεις την υγρασια απλα απλωνοντας τα,καντο με αυτον τον τροπο δηλαδη.
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
βάλε boveda
Απάντηση
πήρα 2 φακελάκια boveda 62% 8g από το internet.το ένα από τα δυο ήταν το μισό πέτρα οπότε και άχρηστο,ήρθαν χύμα και τα δυο σε κουτί. τα φακελάκια δεν ήταν σε ζελατίνα αεροστεγώς κλεισμένη?έτσι χύμα τα δίνουνε?αν ναι τότε μετά από λίγο καιρό είναι άχρηστα πριν τα αγοράσεις.
Απάντηση
σε εξαπατησαν, ερχοντε αεροστεγως κλεισμενα με πλαστικη μεμβρανη και με ζιπακι καμια φορα απο το growσοπαδικο.

τα αγορασες? ή στα δωσαν δωρακι με την κυρια παραγγελια?
μου εχει συμβει πολλες φορες να μου δινουν μεσ' την παραγγελια δωρο μερικα boveda μεταχειρησμενα.

ελληνικο μαγαζι το εκανε αυτο?
Chemical kills      SkullnBones  
Cannabis  heals   Loveleaf
Απάντηση
ναι ελληνικό μαγαζί,τα αγόρασα και ήρθαν και τα δυο χωρίς αεροστεγή συσκευασία. αυτά έρχονται από την μάνα τους σε αεροστεγή συσκευασία η σου βάζει μια το μαγαζί που τα αγόρασες?τώρα τι?να του πω να μου τα ξαναστείλει σφραγισμένα?

αυτη είναι η απάντηση από το μαγαζί που αγόρασα τα boveda.

τα φακελάκια έρχονται από τους προμηθευτές σφραγισμένα σε σακουλάκι αλλά αυτό ισχύει για τις συσκευασίες περισσότερων γραμμαρίων. τα μικρά έρχονται σε 500άδες και είναι όλα μαζί σφραγισμένα σε μία συσκευασία, την οποία ανοίγουμε εμείς και τα τοποθετούμε σε αεροστεγές βάζα για να μην χαλάνε έως ότου αγοραστούν.
φακελάκια που έxουν ξεραθεί εάν τοποθετηθούν μέσα σε ένα μεγάλο βάζο που υπάρχει ένα μικρότερο δοχείο με νερό απορροφούν υγρασία καθώς είναι αμφίδρομα και ξαναγίνονται υγρά.

σφραγισμένα από την εταιρεία φακελάκια σε αυτό το μέγεθος δε διαθέτουμε, εάν πιστεύετε οτι είναι μεταχειρισμένα παρακαλούμε να μας τα επιστρέψετε ώστε να σας επιστρέψουμε το ποσό στον τραπεζικό σας λογαριασμό.
Απάντηση
οσες φορες εχω παρει εγω προσωπικα εχουν ερθει με το μαμισιο το περιτυλιγμα.

[Εικόνα: spyn9d6m.jpg]

να τσεκαρε!
aν προσεξεις εχουν μια μεμβρανη το καθ'ενα ξεχωριστα.

τι να σου πω ρε φιλε,δωστα πισω και παρε κατι σωστο.

αυτος που σου το εστειλε δεν το ειδε οτι ειναι πετρα?
και τι φαση,να το βαλεις μεσα σε δοχειο και αρχιδιες.
να το εκανε αυτος και μετα να στο πουλουσε.
Chemical kills      SkullnBones  
Cannabis  heals   Loveleaf
Απάντηση
παίρνεις 8g φακελάκια και είναι όπως στην φώτο το κάθε ένα σε ζελατίνα?
γιατί μου είπε ότι τα πιο πολλά g έρχονται με αεροστεγή συσκευασία το κάθε ένα
δεν μπορώ να τα δώσω πίσω τα μεταφορικά είναι πιο πολλά άσε που πρέπει να πάω στην πόλη για να τα επιστρέψω.
δώσε μου ένα λινκ για να πάρω τα σωστά 62% 8g σε αεροστεγή συσκευασία το κάθε ένα.
edit: τελικά θα του τα στείλω πίσω με χρέωση δικιά του θέλει δεν θέλει.
εντωμεταξύ είναι out of stock τώρα οπότε πήρα τα τελευταία από την 500αδα που είχε δεν ξέρω πόσους μήνες στα βάζα του.

[Εικόνα: gf8zuw7m.jpg]
Απάντηση
βρήκα τελικά δεν ήταν εύκολο γιατί υπάρχει έλλειψη.

[Εικόνα: utz8mikm.jpg]
Απάντηση
στειλε την φωτο και στον μορφονιο που στα δωσε παξιμαδια.........

καλοριζικα! Smile
Απάντηση
ευχαριστώ. του την έστειλα και είπα την επόμενη φορά που θα πάρει bovena να είναι σε ζελατίνα και μου είπε ότι ποτέ δεν είχε παραπονεθεί κανένας. .
εντωμεταξύ δεν δέχτηκε να του τα επιστρέψω με χρέωση δικιά του,μου ζήτησε να τα κόψω με ένα ψαλίδι,να του στείλω την φώτο για να μου κάνει επιστροφή τα χρήματα .
Απάντηση
προφανως γιατι δεν ξερει ο κοσμος,εσυ εχεις το φορουμ ευτυχως..
κανονικα δεν επρεπε να ειναι αυτη η απαντηση απο εναν επαγγελματια..
κι ενα σοβαρο μαγαζι οταν εχει παραπονα ενας πελατης απο καποιο
προιον δεχεται επιστροφη και αντικατασταση με εξοδα του μαγαζιου
αλλιως γινετε επιστροφη χρηματων,φυσικα τιποτα απολα αυτα δεν πρεπει να ζημιωνει τον πελατη
απο την στιγμη που η υπαιτιοτητα δεν ειναι δικη του.
δεν μπετωσες εσυ το προιον αλλα το παρελαβες ετσι.

στειλε μου σε πμ το ονομα του μαγαζιου να το εχω στα υποψιν,
καταναλωτρια ειμαι και εγω!να χω το νου μου.

-------------

ωωω πρεπει να πας 51 δημοσιευσεις για να ανοιξουν τα μηνυματα.....
Απάντηση
το μαγαζί ήταν το growit έτσι για να το ξέρετε.
Απάντηση
thanks a lot,αν και αλλου ειχε παει το μυαλο μου.... Rolleyes :d
Απάντηση
"κοψτα με ψαλιδι και στειλε φωτο να σου βαλω τα χρηματα" ειπε ο γιουφτος!! :d :d :d
προσωπικα,ολα σε ζελατινες τα εχω παρει,εκτος των 4 γραμμαριων που ειναι παντα σε αψογη κατασταση και μου τα δινουν δω-ρο μαζι με τα υπολοιπα,αλλα εαν τα αγοραζα θα ηταν σε ζελατινα)
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
αλάνια μια ερώτηση.
έχω την φου σε βάζο 5 μέρες τώρα,το ανοίγω κάθε 12 ώρες για 15 λεπτά να πάρει ανάσα,υγρασία έχω 62-63% σταθερά πλέον με boveda.
πρέπει να συνεχίσω να ανοίγω το βάζο,από υγρασία είμαστε καλά αλλά διάβασα ότι κατά την διάρκεια τις ωρίμανσης πρέπει να ανοίγετε το βάζο γιατί χρειάζεται φρέσκο αέρα.
τα φώτα σας παρακαλώ.
Απάντηση
(24-01-2019, 23:55 )damned Έγραψε: αλάνια μια ερώτηση.
έχω την φου σε βάζο 5 μέρες τώρα,το ανοίγω κάθε 12 ώρες για 15 λεπτά να πάρει ανάσα,υγρασία έχω 62-63% σταθερά πλέον με boveda.
πρέπει να συνεχίσω να ανοίγω το βάζο,από υγρασία είμαστε καλά αλλά διάβασα ότι κατά την διάρκεια τις ωρίμανσης πρέπει να ανοίγετε το βάζο γιατί χρειάζεται φρέσκο αέρα.
τα φώτα σας παρακαλώ.

https://gr420.info/%cf%83%cf%84%ce%ad%ce...%b7%cf%82/
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)