Αξιολόγηση Θέματος:
  • 11 Ψήφοι - 4.45 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Northern Lights by RQS...My Way!!!
ωραίο grow. καλή συγκομιδή εύχομαι!
what if we're all too serious
Απάντηση

ads by gr420info

αγαπητο ημερολογιο,
κλεισαμε 3 βδομαδες σε 12/12 και παρα το κουρεμα της προηγουμενης βδομαδας...
ξαναπηγαμε κομμωτηριο το σαββατο!
[Εικόνα: tazfwylm.jpg]
εκοψα ολα τα μεγαλα φυλλα και αρκετα μικρα ειχα και ενα ατυχημα με μια κορυφη... τι να κανουμε συμβαινουν αυτα!
[Εικόνα: 6s1kun8m.jpg]
24 ωρες μετα...κυριακη
[Εικόνα: lh965udm.jpg]
και τα μικρα τερατακια 25 ημερων σε 12/12!
[Εικόνα: x30rocam.jpg]
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
τουμπανος ο φιλος!!
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
well done mate!
Chemical kills      SkullnBones  
Cannabis  heals   Loveleaf
Απάντηση
(03-18-2019, 12:32 PM)yesican Έγραψε: [Εικόνα: lh965udm.jpg]

μμμμμμμ...... Loveleaf
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
καλημερα!
πολυ χαιρομαι που γουσταρεται αλανια μου, και σας ευχαριστω! Hug 2

κωλοφαρδοσ για αλλη μια φορα...
αυτη ειναι η κορυφη και καποια στιγμη απο το πολυ δεσιμο εγινε η μαλακια χωρις να το καταλαβω!
[Εικόνα: adaoq0wm.jpg]
εσπασε ο κορμος μεχρι τη μεση περιπου και εμεινε εκει μονος του και παλι τα καταφερε χωρις καμια φροντιδα!
[Εικόνα: 43uhla7m.jpg]
για δεσιμο με ταινια δε νομιζω οτι χρειαζεται! εχει κανει ηδη κομπο και δειχνει ενισχυμενο το σημειο!
πως τη γλιτωσα δεν μπορω να ξερω αλλα το κοριτσι μου περασε ασχημη φαση και δεν μου το εδειξε καν!
το κρατησε μεσα της μαλλον για να μη με αγχωσει, στεναχωρησει!

μου εχει τυχει σε προηγουμενο γκροου να σπασει η κορυφη ενω το ειχα δεσει μια χαρα...
πηγα την επομενη μερα και η κορυφη ειχε σπασει και ηταν αδυνατον να σωθει....
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
καλημερα yes. επαθα περισυ κατι αναλογο στο κεντρο στο πρωτο μου τοπινγκ. ανοιξε ο κεντρικο κορμος στα 2 στο 50% του, καπου εχω και φωτο. στην περιπτωση μου, επισης απο τεντωματα, εβαλα φρεσκια αλοη στο σπασιμο και το εδεσα με σπαγκο και ταινια απ εξω.βεβαια εγω το ειδα οτι συνεβη. το μιον ηταν οτι βγηκε ατροφικο το δεντρο, ισως επειδη ηταν ο κεντρικος, παντως προσπαθησε να επιβιωσει. καλη συνεχεια ευχομαι.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
ευχριστω αδερφε, σε τι ηλικια το επαθε το δικο σου? φπ?
Απάντηση
αν σου δείξω πως είναι τα φυτά μου τώρα θα φρικαρεις 10 παρακλάδια σπασμένα. δεν καταλαβαίνει τίποτα την μια μέρα σπάει και την άλλη είναι πάλι πάνω 2 μήνες σε 20/4 ωράριο εχει γίνει τέρμα δυνατο!! καλή συνέχεια με το πανέμορφο φυτό σου αδερφέ!!
Απάντηση
(03-19-2019, 07:10 PM)yesican Έγραψε: ευχριστω αδερφε, σε τι ηλικια το επαθε το δικο σου? φπ?

φ.π. παντα. το επαθα στη μεση της ανθοφοριας περιπου.
Απάντηση
h λαμπα εχει κατεβει πια στα 18εκ. απο τις κορυφες full power baby...θα κατεβασω κι αλλο στην πορεια!!!
[Εικόνα: 1lilnz9m.jpg]
το boost accelerator εχει μπει στο προγραμμα κανονικα πια με 2μλ στο λιτρο!
[Εικόνα: bv4mohnm.jpg]
τα μικρα πανε να ξεφυγουν σε υψος...
[Εικόνα: rbugwdzm.jpg]
δεν θα τα αφησω να κανουν το δικο τους...αν και ειναι σε 12/12 απο την πρωτη μερα θα τα τσακισω και τα δυο!!!
[Εικόνα: ocy73prm.jpg]
λουλουδακια ομορφα!!!
[Εικόνα: snjmnirm.jpg]
θα εχω προβλημα χωρου σε καμια βδομαδα...
Απάντηση
καλημέρα τσακάλι πανέμορφος ο κήπος σου.!! στο μεγάλο που έχεις αν θυμάμαι έχεις κάνει αποφυλοση 2 φορές;;; και είναι σαν μην έχεις κάνει καμία φοβερό το φυτό σού! σκέφτομαι και εγώ να κάνω μια δεύτερη αποφυλοση στα δικά μου όταν φτάσουν 3 εβδομάδες σε 12/12.

εσύ ποτέ έκανες την δεύτερη αποφυλοση στην αρχή της 3ης εβδομάδας η στο τέλος;;
Απάντηση
(03-26-2019, 12:46 PM)automan31 Έγραψε: καλημέρα τσακάλι πανέμορφος ο κήπος σου.!! στο μεγάλο που έχεις αν θυμάμαι έχεις κάνει αποφυλοση 2 φορές;;; και είναι σαν μην έχεις κάνει καμία φοβερό το φυτό σού! σκέφτομαι και εγώ να κάνω μια δεύτερη αποφυλοση στα δικά μου όταν φτάσουν 3 εβδομάδες σε 12/12.

εσύ ποτέ έκανες την δεύτερη αποφυλοση στην αρχή της 3ης εβδομάδας η στο τέλος;;

εχω κανει 3 αποφυλλωσεις!!
1η την ιδια μερα που γυρισα 12/12
2η την 3η βδομαδα σε 12/12 και την
3η την 4η βδομαδα 12/12... εδω εκοψα τα πιο πολλα φυλλα!
οντως τα παει φανταστικα το φυτο... στρες δε παιρνει χαμπαρι!
θα του κανω κι αλλη μια σε καμια βδομαδα!

ευχαριστω φιλε!
τα δικα σου κοριτσια ειναι τερατακια... 
και ετσι να συνεχισουν!!!
Απάντηση
πανεμορφα και καταπρασινα...μπραβο.

ειναι hps λαμπα? καλα βλεπω? 18 εκ? αποσταση απο τις κορυφες?

διαβαζω τοσο καιρο για 50 εκ ειναι το ιδανανικο. εγω ας πουμε ειμαι στην προανθηση εδω και 2 μερες(αρχισαν να ξεπροβαλλουν ασπρες τριχες) και την εχω την hps (250w) 55-52 εκ. για να γινει το stretching . τι ειναι το σωστο τελικα?
Απάντηση
δεν ανυσηχεις μην στο γυρίσουν σε αρσενικά με τόσο στρες;; εγώ ξέρω ότι κάνεις δυο αποφυλοσεις μια όταν γυρνάς και μια όταν είναι στην 3 εβδομάδα άνθισης. και πάλι φοβάμαι να τους κάνω 2η αποφυλοση για τον λογο μην μου το γυρίσουν σε αρσενικά. έχω κάνει και 17 super cropping κ με ανγχονει μέχρι και δεύτερη αποφυλοση να κανω και εσύ ρε θηρίο θα κάνεις 4 αποφυλοσεις;;;; έχω χεστει επάνω μου και μόνο που το ακούω χαχαχαχαχαχαχ ωραίος αδερφέ!! το έχεις ψάξει αυτό με τις 3-4 αποφυλοσεις;; αν δεν βαριέσαι πες μου τι και πώς . γτ εγώ μέχρι στιγμής γνωρίζω ότι κάνεις 2 αποφυλοσεις και είναι και μια τεχνική που κόβεις όλα τα φύλα.

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια όλα να μας πάνε όπως τα θέλουμε αδερφέ
Απάντηση
(03-26-2019, 01:01 PM)dahaka Έγραψε: πανεμορφα και καταπρασινα...μπραβο.

ειναι hps λαμπα? καλα βλεπω? 18 εκ? αποσταση απο τις κορυφες?

διαβαζω τοσο καιρο για 50 εκ ειναι το ιδανανικο. εγω ας πουμε ειμαι στην προανθηση εδω και 2 μερες(αρχισαν να ξεπροβαλλουν ασπρες τριχες) και την εχω την hps (250w)  55-52 εκ. για να γινει το stretching . τι ειναι το σωστο τελικα?

250 hps εχω...

οσο πιο κοντα τοσο καλυτερα ειναι με τις hps φιλε...
και βασικος λογος που μια 250αρα ειναι καλυτερη απο μια 400αρα ειναι οτι μπορεις να κατεβεις χαμηλα χωρις προβλημα!!!
πχ ειναι καλυτερα να εχεις μια 250αρα στα 18 εκ. αποτι μια 400αρα στα 40 εκ.!!!
οι hps χανουν πολυ σε αποδοση οταν ειναι ψηλα... 
οταν σχηματιστουν λουλουδια στο φυτο σου κατεβαστη οσο μπορεις ... εγω βαζω το χερι στης κορυφες και το αφηνω για κανα λεπτο να δω αν καιγομαι απο τη λαμπα!!!
προσεχε ομως δεν ειναι ολες οι hps ιδιες ...η προηγουμενη μαρκα που δουλευα ηταν πιο ''ζεστη'' και κατεβαζα μεχρι τους 20 ποντους...
αυτη που χρησιμοποιω ειναι απο τις κορυφαιες της αγορας...εχει και λιγο μπλε φως...
eχω διαπιστωσει και χαμηλοτερη θερμοκρασια βασικα με τον καινουργιο ανακλαστηρα!
κατεβαζε σιγα σιγα και κοιτα τις τελευταιες 4 εβδομαδες να εισαι οσο πιο χαμλα γινεται και θα ανταμοιφθεις με πολυ σφιχτους παπαδες!!!

(03-26-2019, 01:11 PM)automan31 Έγραψε: δεν ανυσηχεις μην στο γυρίσουν σε αρσενικά με τόσο στρες;; εγώ ξέρω ότι κάνεις δυο αποφυλοσεις μια όταν γυρνάς και μια όταν είναι στην 3 εβδομάδα άνθισης.  και πάλι φοβάμαι να τους κάνω 2η αποφυλοση για τον λογο μην μου το γυρίσουν σε αρσενικά. έχω κάνει και 17 super cropping κ με ανγχονει μέχρι και δεύτερη αποφυλοση να κανω και εσύ ρε θηρίο θα κάνεις 4 αποφυλοσεις;;;; έχω χεστει επάνω μου και μόνο που το ακούω χαχαχαχαχαχαχ ωραίος αδερφέ!! το έχεις ψάξει αυτό με τις 3-4 αποφυλοσεις;; αν δεν βαριέσαι πες μου τι και πώς . γτ εγώ μέχρι στιγμής γνωρίζω ότι κάνεις 2 αποφυλοσεις και είναι και μια τεχνική που κόβεις όλα τα φύλα.

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια  όλα να μας πάνε όπως τα θέλουμε αδερφέ

λοιπον,

στην πρωτη αποφυλωση κοβω κανα 10% για να δω πως θα το παρει,
στη δευτερη λιγο παραπανω...
στην 3η κοβω κανα 50% περιπου με το ματι...
με τη μικρη εμπειρια που εχω ... εχω καταλαβει οτι απο τι στιγμη που το φυτο εχει ενα καλο ριζικο συστημα... θα αντεξει οτι και να του κανεις στο πανω μερος... μην ξεχνας οτι το φυτο δεν ειναι μονο το πανω μερος που βλεπουμε!
δε νομιζω οτι μπορει να αλλαξει φυλλο επειδη του εκοψα μερικα φυλλα...
ο λογος ειναι οτι δεν περασε στρεςς ουτε μια φορα απο τις αποφυλωσεις!
τη μια μερα εκοβα και την επομενη τουμπανο! ο λογος που συμβαινει αυτο ειναι οτι ειναιι πολυ δυνατο ριζικα!
τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανωμαι εγω φιλε!
οσο ασχολουμαι στο διαδυκτιο ποτε δε διαβασα καπου οτι σποριασε ενα φυτο επειδη του κοψαν τα φυλλα!

το supercrop που λες ειναι οτι πιο ελαφρυ βασανο μπορεις να κανεις σε ενα φυτο! 
αρκει να δενεις καλα μια φορα και δεν ξανα ασχολεισε!
topping ειναι αλλη ιστορια αυτο εχει πολη στρες γιατι κοβεις κορυφες... και παιρνει τουλαχιστον βδομαδα να συνελθει το φυτο!
στο 80% των περιπτωσεων τα σπορια ερχονται απο διαροες φωτος τη νυχτα!

αααα και κατι ακομα...
δεν ανταποκρινονται ολες οι ποικιλιες το ιδιο...
μετα την 4η αποφυλλωση.. τις 2 τελικες εβδομαδες θα κοβω σταδιακα καθημερινα φυλλα...
αν στο τελος σποριασει???
δε με χαλαει καθολου αυτο... δωρεαν σπορακια Smile
Απάντηση
γενικά το μεγαλύτερο μέρος της ενέργειας(75%) που αποδίδει μια hps, είναι θερμότητα. οι υψηλές θερμοκρασίες είναι που κάνουν τη ζημιά στα φυτά. αν μπορείς να διασφαλίσεις καλές συνθήκες στο θάλαμο , μπορούν τα φυτά να πλησιάσουν αρκετά τη λάμπα , αρκεί να μη καίγονται.

πολύ ομορφα τα φυτά σου. σφιχτούς,χοντρους παπάδες εύχομαι !
what if we're all too serious
Απάντηση
(03-26-2019, 02:58 PM)sirius Έγραψε: γενικά το μεγαλύτερο μέρος της ενέργειας(75%) που αποδίδει μια hps, είναι θερμότητα. οι υψηλές θερμοκρασίες είναι που κάνουν τη ζημιά στα φυτά. αν μπορείς να διασφαλίσεις καλές συνθήκες στο θάλαμο , μπορούν τα φυτά να πλησιάσουν αρκετά τη λάμπα , αρκεί να μη καίγονται.

πολύ ομορφα τα φυτά σου. σφιχτούς,χοντρους παπάδες εύχομαι !

αυτο που λες το κανουν οι mh οχι οι hps...
Απάντηση
τεταρτη σημερα καλη μερα για να γκρεμισουμε ενα μυθο!!!

ποτισμα με κυκλο στεγνωματος σε coco vs ποτισμα καθε μερα σε coco!

το coco δεν ειναι χωμα να το ποτιζεις περιμενοντας να στεγνωσει!
(ναι θα καταφερεις να βγαλεις και ποσοτητα και ποιοτητα ποτιζοντας και αφηνοντας το κοκο
να στεγνωσει αλλα δεν θα παρεις τα μεγιστα που μπορει να σου δωσει!)

το coco ειναι αδερφακι με την υδροπονικη καλιεργεια και αν το χειριστεις οπως πρεπει θα εχεις αποτελεσματα να τριβεις τα ματια σου!
γι αυτο ρε φιλε εχει λιπασματα υδροπονικης!!!
ποτε δε βαζουμε λιπασματα χωματος σε κοκο ετσι???
μπορει καποιοι να ξεροβηχουν και να κοιτανε καχυποπτα αλλα ενας τροπος υπαρχει να το διαπιστωσουν και οι ιδιοι...
καντε ενα δεντρακι οπως το κανω εγω και μετα μπορειτε να μου χαμογελασετε!
αν ποτιζεις το coco καθε μερα εισαι 90% υδροπονικη με οτι συνεπαγεται αυτο...
το καλυτερο ειναι οτι δε μπλεκεις με συστηματα πολυπλοκα υδροπονικης αφου ποτιζεις εσυ με το χερι...
(αυτοματο ποτισμα φανταζομαι θα ειναι οτι πρεπει)

γενικα χωρις να ειμαι ιδιαιτερα εμπειρος (5 κυκλους εχω ολοκληρωσει) τοσο υγιεσ φυτο απο κοντα δεν εχω δει ξανα...
εγω αρχισα να ποτιζω ετσι καπου αν θυμαμαι καλα κοντα στο γυρισμα σε 12/12...δηλαδη ποτιζω καθε μερα απο 500μλ εως ενα λιτρο νερο...
μερικες φορες 1.5 λιτρα και ποτε μα ποτε δεν ειδα σημαδια υπερποτισματοσ...

επισης δε ριχνω νερο μεχρι runoff ποτε μεχρι τωρα. (εδω με βοηθα οτι ποτιζω με νερο απο τον αφυγραντηρα)
δεν εχω ξεπλυνει τιποτα ουτε μια φορα! (και εδω με βοηθα οτι ποτιζω με νερο απο τον αφυγραντηρα)
η γλαστρα ασηκωτη μονιμως...
εχω κανει 3 δυνατες αποφοιλωσεις και το τερας δεν κολωνει πουθενα!

οποιος θελει να δοκιμασει τα βασικα σημεια ειναι,
πανινη γλαστρα για μαξ οξυγονο,
αφησε πρωτα να δεσει καλα η ριζομπαλα,
νερο αντιστροφης οσμωσης η απιονισμενο η αφυγραντηρα...(το νερο βρυσης εχει πολλα αλατα τα οποια σε κοκο ειναι καταστροφη)
το πεχα ειναι πολυ σημαντικο ποτε δεν ποτιζουμε χωρις να το τσαεκαρουμε!!! 5.8 ειναι ιδανικο!
να εχεις και ενα ec meter και να ξερεις πως δουλευει!!
μονο αυτα !!!
πρεπει να εχεις ομως καποιες βασικες ικανοτητες σαν γκροουερ... αλλοιως αστο καλυτερα...
δεν το συστηνω σε αρχαριους...
εμπειρους θελω να δω να το δοκιμαζουν και να τσακιζουν κοκκαλα με παπαδες τερατα!!!

και ειπαν τρελους αυτους που χορευαν, αυτοι που δεν ακουγαν τη μουσικη!!!
Απάντηση
ωραιος ο yes, αν δεν πειραματιστεις δε θα μαθεις, ολα στην πραξη. κανω ανοργανη 100% φετος και ειναι ολα στα ζουμια. μπορω να πω οτι σιγα σιγα ανεβαζω και το δεχονται μια χαρα. εχω λιγοτερο στρες απο 7 μερες στο καθε κορφολογυμα και εχω κανει 3, αυτο θα στο πω εμπεριστατομενα οταν φτασω να γυρησω σε 12/12. αποφυλλωση και εγω 3η και 5η ανθοφοριας ξερω. πανε τρενο ρε μπραβο.
Απάντηση
32 μερες σε 12/12...
για αλλη μια φορα ακολουθησα το ενστικτο μου και εριξα για αλλη μια φορα ενα σοβαρο κουρεμα!
οι λογοι 2 ενας ειναι 
μου εδινε την εντυπωση οτι ασφυκτια το κοριτσι! τα λουλουδια απο οσο ξερω χρειαζονται αερα για να μεγαλωσουν...
και δευτερον να μειωσω λιγο τον ογκο του φυτου γιατι τα μικρα μεγαλωσαν και αφου τα τσακιζω χανω σε πλατος...
οποτε αυτο 
[Εικόνα: crex9alm.jpg]
μειον αυτο
[Εικόνα: g2atl18m.jpg]
μας μενει αυτο!
[Εικόνα: tz7jtvgm.jpg]
και απο το πλαι
[Εικόνα: otx7219m.jpg]
αυριο ενημερωση για το αποτελεσμα!

γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι κανονασ να πας σε αποφοιλλώση την 3η και 6η εβδομαδα ανθοφοριας...
αυτο ειναι απλα ενα μπουσουλας... μια εικονα πως πρεπει να εχεις την αποφυλλωση στο μυαλο σου.... 
απο κει και περα πρεπει να δεις ποτε χρειαζεται το φυτο αποφυλλωση....
εγω απο τα ψηλα αφαιρεσα μονο φυλλα που εκρυβαν λουλουδακια!!
αφαιρεσα και πολλα μεγαλλα απο το πλαι ... τα οποια αν δεν ειχα τα μικρα δεν θα τα αφαιρουσα απο τι στιγμη που δεν εμποδιζουν σε κατι!!!

(03-27-2019, 03:30 PM)godfather Έγραψε: ωραιος ο yes, αν δεν πειραματιστεις δε θα μαθεις, ολα στην πραξη. κανω ανοργανη 100% φετος και ειναι ολα στα ζουμια. μπορω να πω οτι σιγα σιγα ανεβαζω και το δεχονται μια χαρα. εχω λιγοτερο στρες απο 7 μερες στο καθε κορφολογυμα και εχω κανει 3, αυτο θα στο πω εμπεριστατομενα οταν φτασω να γυρησω σε 12/12. αποφυλλωση και εγω 3η και 5η ανθοφοριας ξερω. πανε τρενο ρε μπραβο.

ευχαριστω φιλε, σε αυτο το γκροου ξεκαθαρισαν πολλα πραγματα στο μυαλο μου που τα ειχα λιγο μπερδεμενα...
χωρις δοκιμες και πειραματα δεν κανουμε βηματα μπροστα...
καλη επιτυχια στο γκροου σου φιλε
Απάντηση
πολυ σωστά έπραξες... συμφωνώ σε ολα τα υπόλοιπα
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
άντε γαμησου φίλε, θα κάνω και εγώ αποφυλοση στα δικά μου το σάββατο με έχεις μπριζοσει άσχημα χαχαχαχα καλή συνέχεια αδερφέ συνέχισε την καλή δουλειά που ειδη έχεις κάνει!!
Απάντηση
(03-28-2019, 03:23 PM)automan31 Έγραψε: άντε γαμησου φίλε, θα κάνω και εγώ αποφυλοση στα δικά μου το σάββατο με έχεις μπριζοσει άσχημα χαχαχαχα καλή συνέχεια αδερφέ συνέχισε την καλή δουλειά που ειδη έχεις κάνει!!

Rofl Rofl Rofl
Απάντηση
Weee Weee Weee
[Εικόνα: 7go3xaum.jpg]
χαρουμενη η κυρια...
[Εικόνα: bifshotm.jpg]
δε νομιζω να ξαναγεμισει με φυλλα αφου εδω και μερες ασχολειτε 90% με τα λουλουδια της
[Εικόνα: 0mju34rm.jpg]
ο σκοπος της τελευτας αποφυλλωσης ηταν να δωσω φως σε οσα περισσοτερα λουλουδια
στη μεση και χαμηλα... μαλλον καλα τα πηγα και εγω και η κυρια (μεση ηλικια ντε)!
μετραω κορυφες αλλα μετα τις 18-20 χανω το λογαριασμο και παλι απο την αρχη!

και μια ανακεφαλαιωση...
η κυρια εμεινε σε αναπτυξη 40 μερες,
την ταιζω με 2.0μλ α+β, 1.0μλ καλμαγκ, 2.0μλ καναμπουστ, ανα 1 λιτρο νερο αφυγραντηρα, 
θερμοκρασια 14 βαθμους νυχτα εως 24  τη μερα...
ποτισμα καθε μερα!
η λαμπα ειναι 15 εκατοστα απο τις κορυφες,
ο εξαερισμος δουλευει απο την πρωτη μερα 24/0,
ο ανεμιστηρας δουλευει 24/0 απο την πρωτη μερα και φυσαει πανω απο τις κορυφες.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)