Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 1 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΙΙΣΤΑΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ROYAL QEEN SEEDS
καλημερα στην παεα..
υπαρχουν 2 ειδη σπορια τα μεγαλα κ τα μικρα...ο χρονος στο ζευγαρομα αλλαζει για αυτο υπαρχον 2 ειδη...
η μανα οταν εχει μεγαλα σπορια θα βγαλει πχ 100 σπορια...
η μανα οταν εχει μικρα σπορια θα βγαλει πχ 500 σπορια...
το συμπεραζμα το δικο μου ειναι οτι τα μεγαλα σπορια ειναι καλυτερα..γιατι η μανα εχει πολλη λγοτερα
σπορια να μεγαλωση αρα περησοτερο ποσοστο να βγουν ολα τα σπορια καλα...
οσο για τα αποτελεσματα που περνρεις απο το σπορο που αγορασες απο μια τραπεζα ειναι αναλογα την
εμπειρια που εχεις...
Απάντηση

ads by gr420info

Πανω σε αυτο που ειπες φιλε Dragon,μου ετυχε πριν λιγους μηνες για πρωτη φορα να βρω σπορια σε φυτο μου!!Ειχα ενα Purple Queen (Royal Queen)κ ειχα βρει σε εναν παπα μονο 4 σπορακια,πουθενα αλλου δν ειχε τπτ κ τα 4 εκει!!Τα σπορακια αυτα ολα ηταν τουλαχιστον διπλα σε μεγεθος κ πολυ πιο ωραια στο ματι,εχω κρατημενα 2 για το επομενο γκροου..Ημουν τυχερος γιατι απο τις 2 φορες που το χα βαλει μονο αυτη ειχε μωβ χρωμα στους παπαδες κ παααραα πολυ κρυσταλλο!!Ανυπομονω να δω στο επομενο τι θα βγει απο εκει..Πως ομως κ ετυχε κ εβγαλε σπορια ηταν FEM αλλο θεμα αυτο χαχααα
Μαθημενοι να πονάμε για τα θέλω μας  Cool 
Απάντηση
καλημερα AEGEANGROWER-6- τα 4 σπορια που εχεις θα ειναι σαν την μανα...
fem ηταν ο σπορος αλλα η διαφορα ειναι οτι ο σπορος δεν μεγαλωσε στο κλιμα
που μεγαλωσε στην ετερια(μπορει να εκανες κ εσυ καποιο λαθος).
οποτε το φυτο εφαγε στρες λογικο ειναι να βγαλη
καμια μπανανα κ να εβγαλε τα σπορια...
αμα τα βαλεις τα σπορια να εχεις τα ματια σου ανοιχτα μην βγαλη μπανανες
κ γεμισεις σπορια..
Απάντηση
(05-26-2019, 10:16 AM)dragon Έγραψε: καλημερα στην παεα..
υπαρχουν 2 ειδη σπορια τα μεγαλα κ τα μικρα...ο χρονος στο ζευγαρομα αλλαζει για αυτο υπαρχον 2 ειδη...
η μανα οταν εχει μεγαλα σπορια θα βγαλει πχ 100 σπορια...
η μανα οταν εχει μικρα σπορια θα βγαλει πχ 500 σπορια...
το συμπεραζμα το δικο μου ειναι οτι τα μεγαλα σπορια ειναι καλυτερα..γιατι η μανα εχει πολλη λγοτερα
σπορια να μεγαλωση αρα περησοτερο ποσοστο να βγουν  ολα τα σπορια καλα...
οσο για τα αποτελεσματα που περνρεις απο το σπορο που αγορασες απο μια τραπεζα ειναι αναλογα την
εμπειρια που εχεις...

Ασυναισθητα παντα προτιμουσα τα μεγαλα σε μεγεθος σπορια...
Απάντηση
Μου έκανε εντύπωση πάντως η διαφορά στο μεγεθος τα αγόραστα με τα άλλα ..Όλα να πάνε καλά κ σε κανένα μήνα περίπου θα βάλω το πρώτο κ θα δούμε..
Μαθημενοι να πονάμε για τα θέλω μας  Cool 
Απάντηση
Ειμαι νεος στην φαση,αλλα 2 σπορια που εσκασα,ενα DWARF αυτοματο
και ενα φωτοπεριοδου NL βγηκαν!!!!
Απάντηση
Εμένα τελευταία φορά που είχα παραγγείλει Δεκέμβρη, σπόροι amnezia haze δεν έσκασαν ποτέ...
Απάντηση
Γεια σας κι από εμένα.
Πρώτη φορά που αγόρασα σπόρια και ήταν από αυτή την εταιρεία. Συγκεκριμένα, παράγγειλα 3 critical kush και 1 amnesia haze. Μου έστειλαν ακόμα ένα κους, δώρο. Σε ξεχωριστή συσκευασία από τα 3 που παράγγειλα..

Το πλάνο έλεγε, δύο κους αμέσως στην 60αρα και όταν αυτά είναι 3η - 4η βδομάδα ανθοφορίας, φύτεμα το αμνέζια, να είναι έτοιμο μέχρι να τελειώσουν αυτά.

Έβαλα ένα από τα τρία σπόρια και το δώρο. Κανένα πρόβλημα, έσκασαν γρήγορα, ξεμύτισαν γρήγορα, υγιή από την αρχή, ανάπτυξη ανάλογη των συνθηκών. Τα φυτά ήταν ολόιδια, η μια όμως ψηλή, ή άλλη κοντή. Δεν έδωσα σημασία, αφού η κοντή είχε σαφώς μεγαλύτερα κλωνάρια. Φαινότυπος, σκέφτηκα.
Μέχρι την 4η εβδομάδα ανθοφορίας όμως, το θέμα είχε ξεκαθαρίσει. Αυτά τα δύο φυτά ΔΕΝ είναι ίδια, άσχετα τι γράφουν τα ταμπελάκια. Η κοντή  έδειξε ξεκάθαρα πως δε θα ψηλώσει άλλο, άρχισε όμως να χοντραίνει και έκανε κάτι παπάδες σαν κουκουνάρια, ενώ η ψηλή προσπαθεί να φάει τον τόπο, με παπάδες σα δάχτυλα πιανίστα. Εχτές, 52η ημέρα ανθοφορίας. Η κοντή μετράει μέρες, η ψηλή τώρα πήρε να γεμίζει τους παπάδες. Είναι το ΛΙΓΟΤΕΡΟ 2 βδομάδες πίσω. Όχι απλά δεν είναι κους, δεν είναι καν ίντικα.

Και με ψήνω τότε: μη τσατίζεσαι, δώρο είναι, ο υπάλληλος-νονός πήρε ένα στην τύχη και το είπε κους. Άσε που άμα κάνει η ψηλή πως γεμίζει τους παπάδες (που θα τους γεμίσει), θα βρεθώ από το πουθενά με μια σεβαστή ποσότητα σατιβούλας.
Εντωμεταξύ, το αμνέζια (???) έσκασε φυτεύτηκε και αποκεφαλίστηκε προχτές, 20 με 24 ημερών. Χωρίς το παραμικρό πρόβλημα ή τσίνισμα. Μόνο που το 3ο σετ φύλλων είναι 4φυλλα αντί 5φυλλα. Δε ξέρω αν συμβαίνει αυτό, λάθος γενετικά μου φαίνεται. Και δε μοιάζει καθόλου μα καθόλου με σατίβα.
Με έχουν ζώσει τα φίδια, μπέρδεψαν τα ταμπελάκια και μου έχουν τινάξει το χρονοδιάγραμμα στον αέρα.
Βάζω 2-3 φωτό και συμπέρασμα: όντας αρχάριος που δε μπορεί να ξεχωρίσει τόσο άμεσα τα φυτά, επέλεξα επώνυμη εταιρεία για να ξέρω τι καλλιεργώ-πίνω. Παρόλα αυτά, δεν ξέρω τελικά.

[Εικόνα: rzTwlzsm.jpg][Εικόνα: UjH0o9Zm.jpg][Εικόνα: 3QF0Ob2m.jpg][Εικόνα: 7KEtPk0m.jpg]
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)