Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Auto Logger και Camera
Καλησπερα παιδες.
Σκεφτομαι να φτιαξω μια συσκευη που θα κανει αυτοματα καταγραφη min max θερμοκρασιας, min max υγρασιας και θα τραβαει μια φωτογραφια, για δημιουργια αρχειου.

Εχει καποιος καποια σχεση με arduino η raspberry να μου εξηγησει 2-3 πραγματα?
Οποια προταση για την υλοποιηση, θα ειναι καταπληκτικη γιατι προς το παρον ειναι μονο στο μυαλο μου το εγχειρημα.
Απάντηση

ads by gr420info

το πρωτο το εχω κανει , οχι ως μαξ θερμοκρασια , αλλα καταγραφη σε mysql των δεδομενων θερμοκρασιας και υγρασιας καθε 4-5 λεπτα . απο ενα τυπου arduino , το wemos , το οποιο εχει και wifi ενσωματωμενο και ειναι και φτηνα , τα βρισκεις στο ebay καπου στα 4 ευρω .
το τρεχω νομιζω κοντα στα 2 χρονια πλεον (εχω δηλαδη καταγραφες για τοσο καιρο )

για το δευτερο , εχω μια wireless ip καμερα που συνηθως εχω ενα θερμομετρο μπροστα και βγαζει μια φωτογραφια καθε μια ωρα τα οποια αποθηκευονται μεσω ftp στον ιδιο τοπικο σερβερ που εχω και την mysql

αν μπορω να βοηθησω σε κατι , με χαρα .
Απάντηση
Σου ειναι ευκολο να με κατατοπισεις αρχικα, με καναν οδηγο, κανα λινκ για τα πραγματα τιποτα τετοιο?
Δεν εχω ιδιαιτερη ιδεα με προγραμματισμο, φανταζομαι οτι παιζουν ετοιμα σκριπτακια.
Απάντηση
αυτο το project  χρησιμοποιησα σαν κορμο και εκανα μερικες μετατροπες για την περιπτωση του wemos
Απάντηση
βρηκα νομιζω τον κωδικα που φορτωσα στο τυπο arduino wemos

Σύναψη:#include <DHT.h>
#include <DHT_U.h>
#include <ESP8266WiFi.h>
#include <ESP8266WiFiMulti.h>

#define DHTPIN 4    // modify to the pin we connected

#define DHTTYPE DHT21   // AM2301 

//#ifndef __CREDENTIALS_H__
//#define __CREDENTIALS_H__
//#endif

DHT dht(DHTPIN, DHTTYPE);

ESP8266WiFiMulti WiFiMulti;

void setup() 
{

Serial.begin(115200);
    delay(10);

// We start by connecting to a WiFi network
    WiFiMulti.addAP("ssid", "wifi password");

Serial.println();
    Serial.println();
    Serial.print("Wait for WiFi... ");

while(WiFiMulti.run() != WL_CONNECTED) {
        Serial.print(".");
        delay(500);
    }

Serial.println("");
    Serial.println("WiFi connected");
    Serial.println("IP address: ");
    Serial.println(WiFi.localIP());

delay(500);

Serial.println("DHTxx test!");
 dht.begin();

}
void loop() {

const uint16_t port = 80;
    const char * host = "server ip"; // ip or dns

Serial.print("connecting to ");
    Serial.println(host);

WiFiClient client;
    if (!client.connect(host, port)) {
        Serial.println("connection failed");
        Serial.println("wait 5 sec...");
        delay(5000);
        return;
    }
for (int i=0; i <= 30; i++){
float h = dht.readHumidity();
 float t = dht.readTemperature();
 float hpl,tpl,htot,ttot = 0 ;
 // check if returns are valid, if they are NaN (not a number) then something went wrong!
 if (isnan(t) || isnan(h)) 
 {
   Serial.println("Failed to read from DHT");
 } 
 else 
 {

Serial.print("Humidity: "); 
   Serial.print(h);
   Serial.print(" %\t");
   Serial.print("Temperature: "); 
   Serial.print(t);
   Serial.println(" *C");
   delay( 10000 );
   hpl=hpl+h;
   tpl=tpl+h;

}
ttot=tpl/30;
htot=hpl/30;
client.print( "GET /add.php?");
client.print("temp1=");
client.print( ttot );
client.print("&&");
client.print("moi1=");
client.print( htot );
client.println( " HTTP/1.1");
client.println( "Host: your_server_web" );
client.println( "Content-Type: application/x-www-form-urlencoded" );
client.println( "Connection: close" );
client.println();
client.println();
client.stop();
hpl=0;
tpl=0;
htot=0;
ttot=0;
 }
}

εφοσων εχει wifi δεν χρειαζεται τα modules του προηγουμενου παραδειγματος , χρειαζεται μονο εναν αισθητηρα θερμοκρασιας υγρασιας (στο ιιιιμπει (ebay) κανουν κανα 4 ευρω και αυτα πχ AM2301 ) 

αυτο που κανει ,ειναι παιρνει  ενδειξεις απο τον αισθητηρα (30 φορες , και βγαζει τον μεσο ορο για να εξαλειψω καποιες μικροανωμαλιες στην μετρηση της στιγμης ) και τις καταχωρει σε μια σελιδα php (απο αυτες που εχει στο παραδειγμα του λινκ ) η οποια ειναι συνδεδεμενη με την mysql .

εχω βαλει και ενα πεδιο στην βαση που δεν ειχε για την ημερομηνια (κατα την καταχωρηση προσθετει ενα πεδιο με την ημερομηνια και ωρα της καταχωρησης ) για να μπορω να ελενχω το ποτε .
Απάντηση
Απο ηλεκτρονικα λοιπον αν τα καταλαβαινω σωστα χρειαζομαι ενα Weemos και εναν αισθητηρα θερμοκρασιας υγρασιας.
Μονο με αυτα τελειωνω με τα εξαρτηματα?
Απάντηση
(02-18-2019, 07:11 PM)badweed Έγραψε: βρηκα νομιζω τον κωδικα που φορτωσα στο τυπο arduino wemos

Σύναψη:#include <DHT.h>
#include <DHT_U.h>
#include <ESP8266WiFi.h>
#include <ESP8266WiFiMulti.h>

#define DHTPIN 4    // modify to the pin we connected

#define DHTTYPE DHT21   // AM2301 

//#ifndef __CREDENTIALS_H__
//#define __CREDENTIALS_H__
//#endif

DHT dht(DHTPIN, DHTTYPE);

ESP8266WiFiMulti WiFiMulti;

void setup() 
{

Serial.begin(115200);
    delay(10);

// We start by connecting to a WiFi network
    WiFiMulti.addAP("ssid", "wifi password");

Serial.println();
    Serial.println();
    Serial.print("Wait for WiFi... ");

while(WiFiMulti.run() != WL_CONNECTED) {
        Serial.print(".");
        delay(500);
    }

Serial.println("");
    Serial.println("WiFi connected");
    Serial.println("IP address: ");
    Serial.println(WiFi.localIP());

delay(500);

Serial.println("DHTxx test!");
 dht.begin();

}
void loop() {

const uint16_t port = 80;
    const char * host = "server ip"; // ip or dns

Serial.print("connecting to ");
    Serial.println(host);

WiFiClient client;
    if (!client.connect(host, port)) {
        Serial.println("connection failed");
        Serial.println("wait 5 sec...");
        delay(5000);
        return;
    }
for (int i=0; i <= 30; i++){
float h = dht.readHumidity();
 float t = dht.readTemperature();
 float hpl,tpl,htot,ttot = 0 ;
 // check if returns are valid, if they are NaN (not a number) then something went wrong!
 if (isnan(t) || isnan(h)) 
 {
   Serial.println("Failed to read from DHT");
 } 
 else 
 {

Serial.print("Humidity: "); 
   Serial.print(h);
   Serial.print(" %\t");
   Serial.print("Temperature: "); 
   Serial.print(t);
   Serial.println(" *C");
   delay( 10000 );
   hpl=hpl+h;
   tpl=tpl+h;

}
ttot=tpl/30;
htot=hpl/30;
client.print( "GET /add.php?");
client.print("temp1=");
client.print( ttot );
client.print("&&");
client.print("moi1=");
client.print( htot );
client.println( " HTTP/1.1");
client.println( "Host: your_server_web" );
client.println( "Content-Type: application/x-www-form-urlencoded" );
client.println( "Connection: close" );
client.println();
client.println();
client.stop();
hpl=0;
tpl=0;
htot=0;
ttot=0;
 }
}

εφοσων εχει wifi δεν χρειαζεται τα modules του προηγουμενου παραδειγματος , χρειαζεται μονο εναν αισθητηρα  θερμοκρασιας υγρασιας (στο ιιιιμπει (ebay) κανουν κανα 4 ευρω και αυτα πχ AM2301  ) 

αυτο που κανει ,ειναι παιρνει  ενδειξεις απο τον αισθητηρα (30 φορες , και βγαζει τον μεσο ορο για να εξαλειψω καποιες μικροανωμαλιες στην μετρηση της στιγμης ) και τις καταχωρει σε μια σελιδα php (απο αυτες που εχει στο παραδειγμα του λινκ )  η οποια ειναι συνδεδεμενη με την mysql .

εχω βαλει και ενα πεδιο στην βαση που δεν ειχε για την ημερομηνια (κατα την καταχωρηση προσθετει ενα πεδιο με την ημερομηνια και ωρα της καταχωρησης ) για να μπορω να ελενχω το ποτε .

Ουπς..παλι στην σελιδα της NASA μπήκα

Προσπαθησα να το διαβασω και μουδιασε το πανω δεξια μεροος του εγκεφάλου,λέμε τωρα
Απάντηση
Σύναψη:Προσπαθησα να το διαβασω και μουδιασε το πανω δεξια μεροος του εγκεφάλου,λέμε τωρα
Μην φοβάσαι δεν τρέχει τίποτα.Άδειο είναι εκείνο το κομμάτι.  Tongue Tongue
Απάντηση
(02-19-2019, 01:50 AM)pansek Έγραψε:
Σύναψη:Προσπαθησα να το διαβασω και μουδιασε το πανω δεξια μεροος του εγκεφάλου,λέμε τωρα

Big Grin Big Grin
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(02-19-2019, 01:50 AM)pansek Έγραψε:

Rolling on the Floor, Laughing out loud Big Grin
                                               Leaf  Smoke20 
Απάντηση
(02-19-2019, 12:17 AM)agiosmarinos Έγραψε: Απο ηλεκτρονικα λοιπον αν τα καταλαβαινω σωστα χρειαζομαι ενα Weemos και εναν αισθητηρα θερμοκρασιας υγρασιας.
εγω χρησιμοποιω αυτα τα wemos 
[Εικόνα: KJIMBZpm.jpg]
ναι για την υγρασια θερμοκρασια 
 λεεi και για καποια pullup αντισταση . εγω το εχω βαλει χωρις αντισταση . 
επισης θα χρειαστεις καποια τροφοδοσια   

και καμερα μπορεις να βαλεις και να ενσωματωσεις τις ενδειξεις στο frame της φωτο αλλα δεν το εχω ψαξει .

ο κωδικας ειναι λιγο χαλιας , γιατι ειμαι τεμπελης και παιρνω κομματια ετοιμα και δεν τα ξαναγραφω .παραματροποιω αχαρα (χωρις λειτουργικες ονομασιες στις μεταβλητες ) οτι χρειαζομαι και μολις δουλεψει λεω οτι τελειωσα Big Grin

το πιο σημαντικο που αξιζει να συγκρατησετε οσοι σας φαινονται πολυ κουκουρουκου τα παραπανω , ειναι η λεξη sql . οταν εμαθα για αυτην οταν μαθαινα κομπιουτερ, γυρισα στον καθηγητη μου και του λεω , δηλαδη αυτος ειναι ο σοφος ....
ειναι ενα φανταστικο (πραγματικο , αλλα εχει φανταστικα αποτελεσματα ) περιβαλον διαχειρισης δεδομενων .
καταχωρεις δεδομενα και μετα μπορεις να θεσεις σχεδον απειρες ερωτησεις προς το τι στοιχεια μπορεις να αντλησεις απο αυτα τα δεδομενα .
πχ εχεις ενα τηλεφωνικο καταλογο και μπορεις να θεσεις το ερωτημα ποσοι αντρες και γυναικες εχουν καταχωρημενο αριθμο σε εναν δρομο . ποσοι απο αυτους εχουν κοινο ονομα, κοινο επωνυμο .

ειναι απο τα εργαλεια που πραγματικα ανοιγουν εναν αλλον κοσμο μπροστα σου .
στην πραξη δεν φαινεται να εχει τοσο ενδιαφερον με τις εντολες που πρεπει να γραψεις , αλλα μολις δει πιστευω καποιος το τι δεδομενα μπορει να αντλησει απο καποια δεδομενα εχει σε κατι που τον ενδιαφερει ,δινει μια σχεδον θεικη υποσταση στον ανθρωπο για το πως να αντλει πληροφοριες απο καταγραφες οπως του τηλεφωνικου καταλογου η ακομη και πιο πολυπλοκες οπως τα δεδομενα που συλλεγουν οι ιστοσελιδες και κυριως η google .
ξεφυγα λιγο Tongue
Απάντηση
(02-19-2019, 05:40 AM)badweed Έγραψε:
(02-19-2019, 12:17 AM)agiosmarinos Έγραψε: Απο ηλεκτρονικα λοιπον αν τα καταλαβαινω σωστα χρειαζομαι ενα Weemos και εναν αισθητηρα θερμοκρασιας υγρασιας.
εγω χρησιμοποιω αυτα τα wemos 
[Εικόνα: KJIMBZpm.jpg]
ναι για την υγρασια θερμοκρασια 
 λεεi και για καποια pullup αντισταση . εγω το εχω βαλει χωρις αντισταση . 
επισης θα χρειαστεις καποια τροφοδοσια   

και καμερα μπορεις να βαλεις και να ενσωματωσεις τις ενδειξεις στο frame της φωτο αλλα δεν το εχω ψαξει .

ο κωδικας ειναι λιγο χαλιας , γιατι ειμαι τεμπελης και παιρνω κομματια ετοιμα και δεν τα ξαναγραφω .παραματροποιω αχαρα (χωρις λειτουργικες ονομασιες στις μεταβλητες ) οτι χρειαζομαι και μολις δουλεψει λεω οτι τελειωσα Big Grin

το πιο σημαντικο που αξιζει να συγκρατησετε οσοι σας φαινονται πολυ κουκουρουκου τα παραπανω , ειναι η λεξη sql . οταν εμαθα για αυτην οταν μαθαινα κομπιουτερ, γυρισα στον καθηγητη μου και του λεω , δηλαδη αυτος ειναι ο σοφος ....
ειναι ενα φανταστικο (πραγματικο , αλλα εχει φανταστικα αποτελεσματα ) περιβαλον  διαχειρισης δεδομενων .  
καταχωρεις δεδομενα και μετα μπορεις να θεσεις σχεδον απειρες ερωτησεις προς το τι στοιχεια μπορεις να αντλησεις απο αυτα τα δεδομενα .
πχ εχεις ενα τηλεφωνικο καταλογο και μπορεις να θεσεις το ερωτημα ποσοι αντρες και γυναικες εχουν καταχωρημενο αριθμο σε εναν δρομο   . ποσοι απο αυτους εχουν κοινο ονομα,  κοινο επωνυμο .

ειναι απο τα εργαλεια που πραγματικα ανοιγουν εναν αλλον κοσμο μπροστα σου .
στην πραξη δεν φαινεται να εχει τοσο ενδιαφερον με τις εντολες που πρεπει να γραψεις , αλλα μολις δει πιστευω καποιος το τι δεδομενα μπορει να αντλησει απο καποια δεδομενα εχει σε κατι που τον ενδιαφερει ,δινει μια σχεδον θεικη υποσταση στον ανθρωπο για το πως να αντλει πληροφοριες απο καταγραφες οπως του τηλεφωνικου καταλογου η ακομη και πιο πολυπλοκες οπως τα δεδομενα που συλλεγουν οι ιστοσελιδες και κυριως η google .
ξεφυγα λιγο Tongue

Οπως τα λες φιλαρακι φοβερες δυνατοτικες και ικανοτητες αυτα τα διαολια. Ασχοληθικα λιγο λογο δουλειας πριν μερικα χρονια, χωρις να ειναι το αντικειμενο μου. μεταφραζαμε πειρατικες και σιγα σθγα στεισαμε και ενα forum με vbulletin . Τωρα καταλαβαινεις html,java και ειμαι απλος γραφιστας, κινεζικα λιγο στην αρχη. Φανταστικο αποτελεσμα και ικανοποιηση ομως μετα απο ωρες και αυχαινικο απο το ποντικι Wink Wink Wink Wink 
Πολυ ψαγμενη δουλεια η παραπανω μαγκα μου και σου λυνει ολα τα προβληματα μπραβο, υπομονη να υπαρχει!
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)