Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 3 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φτιάχνω δικό μου χώμα. (Coots Mix)
Μια απλή συνταγή που δουλευει ειναι η ακολουθη.

1/3 Κομποστ
1/3 Τύρφη (Spangnum peat moss)*******
1/3 Περλιτη, Ελαφροπετρα κλπ.

Την συνταγη αυτη ειναι του 70 του πανεπιστημιου  Κορνελ (Γνωστη και ως Cornel Potting MIx)

Στους κυκλους μας (αχεμ) το ξερουμε σαν την βαση του Coots Mix.

Σε αυτο προσθετουμε τα διαφορα καλουδια μας αναλογος με την πιστη του ο καθενας lol. 

Αλλος μπορει να βαλει biotab, αλλος να ψαχνει να βρει αλφα αλφα κλπ.

Το Κλασσικο Coots Mix  ειναι ανα 27 λιτρα
1/2 - 1 φλυτζάνι παστα νιμ
1/2 - 1 φλυτζάνι Φυκια Κελπ Σκονη
1/2 - 1 φλυτζάνι Κελυγος Καβουριου Γαριδας σε σκονη. (σημειωση, η γυναικα σας θα σας μισήσει Big Grin )  
1 κυπελλο MBP (Malted Barley Powder)

1/2   κυπελλο Αγροτικο Γυψο (nice sulphur source)
2 κυπελλο cups Βασαλτη η γρανιτοσκονη (εδω υπαρχει διαφορα με την αρχικη συνταγη)
6-8 κυπελλα Biochar (καρβουνο) 

******** Η τυρφη να ειναι σκετη χωρις προσμιξεις. 
Σε αυτην την σκετη μορφη θέλει ασβεστιο για να εξουδετερωθει το ph της σε δοσολογια 1 ποτηρι ανα 27 λιτρα. 
Μπορεις να βαλεις στρειδαλευρο, μαρμαροσκονη, αυγο, σε μορφη πουδρας.
Απάντηση

ads by gr420info

...επισης δεκαεπτα κεραιες πασχαλιτσας και 32 ml νερο απο ποταμι της μαδαγασκαρης Big Grin
δεν γνωριζω σχεδον τιποτα απ ολα αυτα,αλλα εαν εχει αποδοση χαρα στο κουραγιο σου!
(και παλι βεβαια,δεν μπορω να καταλαβω πως μπορουν να δουλεψουν στην ελλαδα τα υλικα αυτα και για ποιο λογο να ριξεις κατι που δεν θα επεφτε ποτε φυσικα απο μονο του στο χωμα που βρισκεται το φυτο σου)
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
Σύναψη:...επισης δεκαεπτα κεραιες πασχαλιτσας 
16,γιατί οι 17 θα του πέσουν βαριά.
Αδερφέ δεν ξέρω αν είμαι μόνο εγώ,αλλά δεν έχω καταλάβει τίποτα. Rolleyes Rolleyes
Απάντηση
(03-08-2019, 06:06 PM)pansek Έγραψε:
Σύναψη:...επισης δεκαεπτα κεραιες πασχαλιτσας 
16,γιατί οι 17 θα του πέσουν βαριά.
Αδερφέ δεν ξέρω αν είμαι μόνο εγώ,αλλά δεν έχω καταλάβει τίποτα. Rolleyes Rolleyes

Οι αλλοι ντρεπονται να το πουν!!
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
Λοιπόν μην σας φαινονατι τραγικα.

Neem βρισκεις και στα growshop. (εγω πηρα ενα καλο απο ebay)
Φυκια Κελπ βρισκεις σε πολλα γεωργικα καταστηματα.
Καβουρια/Γαριδες κρατας τα κελυφη, Στο φουρνο στους 100 για καμια ωρα και μετα blender. (Για 2 γλαστρες θες δυο κυπελλακια δεν ειναι πολυ).
Βυνη κριθαριου Malted barley powder  βρισκεις σε μαγαζια για ζυθοποιηση  (πχ alebox)

Γυψο θα βρεις σε καταστημα με οργανικα εφοδια
Βασαλτη βρηκα σε growshop εδω αλλα και απο αυστρια.(Γρανιτη σκονη βρηκα ελλαδα αλλα πολυ ακριβως)
Καρβουνο το φτιαχνω και μονος μου.

Τωρα γιατι ολα αυτα, δεν ειναι μαγικα στοιχεια ολα εχουν τον σκοπο τους.
Με το neem δινω και NPK αλλα και σκοτωνω εντομα.
Κελπ, εχει ολα τα ιχνοστοιχεια (98 αν θυμαμαι) και NPK κα.
Την βυνη την θελουμε για τα ενζυμα και της κυτοκινίνες

Βασάλτης και γρανιτοσκονη δινουν παλι ιχνοστοιχεια.

Το καρβουνο λειτουργει σαν τραπεζα, τοσο NPK οσο και βακτηριων ενεκεν της μεγαλης επιφανειας.

Κελυφος Καβουριου Γαριδας Ενεργοποιει το SAR του φυτου Systemic Acquired Resistance, λογω της χυτινης που περιεχει.

Παντως το μειγμα παιζει και χωρις τα καλουδια δηλαδη μονο με κομποστ τυρφη και περλιτη.
Απάντηση
Εγώ τα καταλαβα όλα,μόνο που καβούρια και γαρίδες εχω 20 χρόνια να φαω
Παρεμπιπτόντως το να ακρωτηριαζεις πασχαλιτσες είναι οτι πιο απανθρωπο εχω ακούσει
Απάντηση
Ο καθενας οπως μπορει.
1.5 ευρω το κιλο τα καβούρια vs ποσα ευρω για το μπουκαλακι... δεν με βρισκει συμφωνο.
Ειναι ενα κοστος απαξ μιας και δεν πετας ποτε το χωμα σου.
Κι αμα την γουσταρεις πανε σε ενα σουσαδικο η μια ταβερνα και παρε αβερτα.
Απάντηση
(03-08-2019, 09:23 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Εγώ τα καταλαβα όλα,μόνο που καβούρια και γαρίδες εχω 20 χρόνια να φαω
Παρεμπιπτόντως το να ακρωτηριαζεις πασχαλιτσες είναι οτι πιο απανθρωπο εχω ακούσει

Rolling on the Floor, Laughing out loud
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
(03-08-2019, 09:31 PM)taipan Έγραψε: Ο καθενας οπως μπορει.
1.5 ευρω το κιλο τα καβούρια vs ποσα ευρω για το μπουκαλακι... δεν με βρισκει συμφωνο.
Ειναι ενα κοστος απαξ μιας και δεν πετας ποτε το χωμα σου.
Κι αμα την γουσταρεις πανε σε ενα σουσαδικο η μια ταβερνα και παρε αβερτα.
Στην εποχή μου ηταν πανάκριβα
Εσύ γράφε παντως ,μαθαινουμε και κρατάμε
Αρκεί να μην σταματησεις στις 51 δημοσιευσεις

(03-08-2019, 10:16 PM)diaolina Έγραψε:
(03-08-2019, 09:23 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Εγώ τα καταλαβα όλα,μόνο που καβούρια και γαρίδες εχω 20 χρόνια να φαω
Rolling on the Floor, Laughing out loud

Έχετε μια σκληρότητα εσείς οι γυναίκες...
Απάντηση
Nl fanatic γιατι η καθαρα οργανικη ειναι  φιλοσοφια και τροπος ζωης για καποιους..Θα μου πεις τωρα τι λεει αυτος?.Τι να σου πω ειναι μεγαλη κουβεντα. Ο φιλος αναφερεται σε καθαρα super sol no till οργανικη καλλιεργεια που το χωμα μπορεις να το χρησιμοποιησεις και να το ξαναχρησιμοποιησεις.  Eιναι πεδεμα να τρεχεις να μαζεψεις  υλικα να φτιαχνεις χωμα κλπ και θελει και μελετη αλλα απαξ και βρεις ενα μιγμα που δουλευει για σενα πιστευω ειναι το καλυτερο. Ξεμπερδευεις με αγχη για κλειδωματα , υπερλιπανσεις, deficiencies, το ph ειναι σωστο??, το ec ειναι καλα??, α οχι δεν ειναι σωστο φταιει το ενα φταιει το αλλο και παει λεγοντας. Μεγαλη μαγκια του φιλου. Εγω  παντως εδω και 2 grow την εχω καταβρει με τα πακετα της biotabs και τα προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον θελει μια ευκολη οργανικη λυση
Απάντηση
(03-08-2019, 11:45 PM)NLfanatic Έγραψε: Γιατί να μπεις σε όλο αυτό τον μπελά όταν με 15-20€ μπορείς να βγάλεις 2-3 grow με βιολογικά λιπάσματα για 3-4 φυτά την φορά;
Πολύ κακό για το τίποτα και όλη η μανούρα που δημιουργείται άνευ λόγου θυμίζει Eighties που δεν υπήρχαν πολλές επιλογές σε λιπάσματα.

Άλλος θέλει φραπέ στιγμιαιο κι άλλος ελληνικό.
Εξαρτάται τι σου αρεσει.
Αλλοι θελουν την φουντα μυρωδατη κι οχι μονο δυνατη κι άλλοι πανε μονο για το THC.
Επισης, έχει κόσμο σαν κι εμένα που ειμαστε τσιπηδες και δεν μας αρεσει να αγοραζουμε πραγματα, και δη οταν το 99% που αγοραζω μεσα στο μπουκαλι ειναι νερακι. Γιατι να αγορασω κατι που μπορω να φτιαξω, για να κάνω το παλικάρι του growshop ανθρωπο?

Καταλαβαίνω γιατι πολλοι θεωρειτε δυσκολακι την φαση αλλά δεν θελει κοπο τροπο θέλει. 

Μαζευω οτι χρειαζομαι σταδιακα.

Ελπιζω να μην σας ενοχλω πολυ.

(03-09-2019, 04:37 AM)georgemali Έγραψε: Nl fanatic γιατι η καθαρα οργανικη ειναι  φιλοσοφια και τροπος ζωης για καποιους..Θα μου πεις τωρα τι λεει αυτος?.Τι να σου πω ειναι μεγαλη κουβεντα. Ο φιλος αναφερεται σε καθαρα super sol no till οργανικη καλλιεργεια που το χωμα μπορεις να το χρησιμοποιησεις και να το ξαναχρησιμοποιησεις.  Eιναι πεδεμα να τρεχεις να μαζεψεις  υλικα να φτιαχνεις χωμα κλπ και θελει και μελετη αλλα απαξ και βρεις ενα μιγμα που δουλευει για σενα πιστευω ειναι το καλυτερο. Ξεμπερδευεις με αγχη για κλειδωματα , υπερλιπανσεις, deficiencies, το ph ειναι σωστο??, το ec ειναι καλα??, α οχι δεν ειναι σωστο φταιει το ενα φταιει το αλλο και παει λεγοντας. Μεγαλη μαγκια του φιλου. Εγω  παντως εδω και 2 grow την εχω καταβρει με τα πακετα της biotabs και τα προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον θελει μια ευκολη οργανικη λυση

Ναι φιλε georgemali, αν το φτιαξεις που δεν ειναι και τοσο δυσκολο, τοτε δεν ασχολείσαι, παει σχεδον στον αυτοματο, με κανα 2 φλυτζάνια σκονες και νερακι.

Φυσικα αυτο δεν ειναι Κορεατικη Φυσικη καλλιεργεια.
Απάντηση
(03-09-2019, 12:42 PM)NLfanatic Έγραψε: Γιατί να ενοχλείς ρε συ, συζήτηση κάνουμε!

Απλά θεωρώ πως κάποιος που μένει σε διαμέρισμα είναι δύσκολο αν όχι αδύνατον να φτιάξει Super Soil με δυσεύρετα υλικά.
Ο λόγος είναι απλός, όλη αυτή η φάση θέλει χρόνο, κουβάλημα, ψάξιμο και πειραματισμό για να πετύχεις σωστά αποτελέσματα.
Αν μένεις σε χωριό ή κάπου απομακρυσμένα από πολιτισμό τέλος πάντων, εννοείται πως αξίζει τον κόπο αν βρεις τα υλικά.

Εννοείται πως στηρίζω 100% την βιολογική καλλιέργεια και εννοείται πως πρέπει να υπάρχουν τέτοιοι οδηγοί στο Forum, απλά είναι για λίγους!

Οσον αφορα το χρονο εχεις δικιο κυριως ομως γιατι δεν ξερεις που να ψαξεις. Τωρα μου ειναι αστειο. Τι να παω στο growshop τι να ψωνισω απο ebay.

Παντως εγω σε διαμερισμα μενω. 
Και δικο μου κομποστ φτιάνω.

Πραγματικα θα θελα κι αλλοι να φανε το τρυπάκι της βιολογικης no-till καλλιεργειας. 

Αν θελετε κατι και δεν το βρισκετε πειτε μου να σας πω που το πηρα.

Κι ευχαριστω για την συμπαρασταση.
Απάντηση
φιλε taipan αν δεν σου ναι κοπος θα μπορουσες να αναφερεις και να αναλυσεις τα τσαγια που χρησιμοποιεις σε αναπτυξη και ανθοφορια καθως και αν κανεις και top dress?
Απάντηση
(03-09-2019, 08:01 PM)georgemali Έγραψε: φιλε taipan αν δεν σου ναι κοπος θα μπορουσες να αναφερεις και να αναλυσεις τα τσαγια που χρησιμοποιεις σε αναπτυξη και ανθοφορια καθως και αν κανεις και top dress?

Φυσικα, αλλα θελω να κρατησεις στο μυαλο σου οτι κι εγω δεν ξερω παρα πολλα φιλε μου!

Η φιλοσοφια, ειναι να ταιζουμε το χωμα το φυτο θα παρει οτι θελει οταν θελει.

Οποτε ολα μα ολα μπορεις να τα βαλεις απο πάνω top dress. 

Παρ ολα αυτα αν θες τσαι και  τα πραγματα πανε καλα. 

Για ιχνοστοιχεια και NPK κελπ με νιμ μια 1 κουταλια σουπας σε 5 λιτρα περιπου (τα λέω λιγο πιο λάιτ για να μην γινει κανα λάθος), αυτο παιζει και αναπτυξη και ανθοφορια, κανει και για προληψη κατα των εντομων λογω νιμ.

Για Ενζυμα Βυνη Κρυθαριου,  1 κουταλια σουπας σε 5 λιτρα περιπου εδω θελει προσοχη η ωρα το πολυ μεχρι 4 ωρες πιο πολυ και παμε για μπυρα. 

Αν την γουσταρω πολυ θα παρω και κανα σπορι ειτε αλφα αλφα ειτε καλαμποκι και αφου το βαλω να βλαστήσει και μολις σκασουν οι φυτρες 1/4 φλιτζανιού στο blender και μετα σε 5 λιτρα περιπου. 

Αναπτυξη μονο: Αλφα Αλφα σκονη 1 κουταλια σουπας σε 5 λιτρα περιπου

Ταισμα 2 φορες την βδομαδα 

Αν ειναι καινουργιο το χωμα τοτε για κανα δυο σοδειςες παιζεις και 
Αλοη 1/4 φλιτζανιού σε 5 λιτρα περιπου Φουλβικο Οξυ και σιλικα  

Βασικα αλοη και σιλικα μπορεις να παιζεις ετσι κι αλλιως το Φουλβικο θελει προσοχη. 

Αν τα πραγματα δεν πανε καλα
1) 1-5, castings νερο. θα κανεις ενα μειγμα αρκετα παχυρευστο (εδω θες τρομπα η ανακάτεμα καθε τοσο)
2) Νιμ, γαριδα, κελπ μισο φλυτζανι ανα 30 λιτρα απο πανω και το ποτιζεις μεσα με casting τσαι (οχι τοσο δυνατο οσο το 1)

Για ολα τα τσαγια δεν ειναι απαραιτητη η τρομπα αν εχεις τοτε παει καλα. Εγω εχω μια που την χρησιμοποιω αναλογα τα κεφια μου. 
Θα τα αφησεις απο 12 ωρες και πάνω όλα εκτος απο την Βυνη.
Απάντηση
Και να πως φτιαχνω crab crustacean meal

Πρωτα ψηνουμε τα τσοφλια ωστε να ξεφορτωθουμε οσο πιο πολλα οργανικα στοιχεια μπορουμε.
[Εικόνα: 6kMaISp.jpghttp:]
Εγω τα εβαλα στους 150 για 2 ωρες ενω εψηνα το φαγητο μου.

[Εικόνα: 98QWfI9.jpghttp:]
Στην συνεχεια τα εσπασα με το χερι μου για να ειναι πιο ευκολο το χτυπημα στο blender
[Εικόνα: U2MO71y.jpghttp:]
Οσο πιο πουδρα γινει τοσο πιο γρηγορα θα το αφομειωσουν τα μικροβια της γλαστρας μας.
[Εικόνα: XXYA0J0.jpg]

[Εικόνα: ltxZ6VF.jpg]

Σε μια Καθαρα Δευτερα εβγαλα οσο crab meal χρειαζομαι για μια γλαστρα 30 λιτρα. (να ναι καλα ο σερβιτορος στην ταβερνα lol) Αντε καλή σαρακοστή!!!

[Εικόνα: lSrY3CG.jpg]
Απάντηση
Εχτές έκοψα το CBD Lemon Potion Auto.

Το χώμα  είναι  είναι αυτό ακριβώς της συνταγής.
[Εικόνα: Icw4fIB.jpg]

Έβαλα καμιά δυο φορές 4 κυπελλάκια κομπόστ.
Έκανα ένα τσάι αλφααλφα κι ένα κελπ.
Και μετά μόνο κορεάτικα λιπάσματα και προβιοτικά
[Εικόνα: VcPNFPf.jpg]

[Εικόνα: xEFBBRT.jpg]

Κι έτσι ελπίζω να πω στους "φίλους" μας της CBD βιομηχανίας bye bye.

[Εικόνα: okFKt1c.jpg]
Απάντηση
Μαζεψες αρκετό πράμα
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
Ελπίζω πως ναι, δεν είμαι σίγουρος πόσο πάντως μοιάζει για 70-80g.
Μάλλον θα πάει όλο για βάμμα, κι η ρίζα για κρέμα κλπ.
Απάντηση
Τίποτα δεν πάει χαμένο
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
Tzorge , εχεις postαρει ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ εικονα απαντηση για τους CBDαδες στο facebook, 1 εικονα 1000λεξεις, την εκλεψα, thanks
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
(03-28-2019, 12:23 PM)tzorge Έγραψε: Ελπίζω πως ναι, δεν είμαι σίγουρος πόσο πάντως μοιάζει για 70-80g.
Μάλλον θα πάει όλο για βάμμα, κι η ρίζα για κρέμα κλπ.

Κανε ενα κοπο ρε Φιλε και δωσε τη συνταγη για ριζα καποια στιγμη  αν μπορεις...
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
(03-28-2019, 12:42 PM)trompetas Έγραψε: Tzorge , εχεις postαρει ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ εικονα απαντηση για τους CBDαδες στο facebook, 1 εικονα 1000λεξεις, την εκλεψα, thanks

Κι εγώ την ιδέα την είδα αλλού Τrompeta, αλλά είναι όλα τα λεφτά.

Κλόπη-right free  Big Grin

(03-28-2019, 12:44 PM)YesIcan Έγραψε: Κανε ενα κοπο ρε Φιλε και δωσε τη συνταγη για ριζα καποια στιγμη  αν μπορεις...

Θα κάνω νέο ποστ, το βασικό είναι ένα με δύο μέρη λάδι για κάθε μέρος ρίζας.

Μέσα σε κατσαρολικά το βάζεις στο μάτι στο πιο χαμηλό για 18-24 ώρες.
Κι έχεις το λάδι ρίζας.
Απάντηση
Λοιπόν έχω μείνει μαλάκας, από της 10 κάνω μανικιούρ στο Lemon Potion Auto!!!
140 gr είναι μέσα σε βάζα!!!
Έχω και 12 gr ποπκορν και ένα σκασμό sugar leaves.
φοβερή επιτυχία!
Απάντηση
Καλοφαγωτα
Καημο ειχα να το πω
Αμάν όλο καλοπιωτα
Απάντηση
θενξ. φίλε Αλαφροΐσκιωτε.

Δεν έχω ιδέα τι να περιμένω από το βάμμα, είμαι πολύ περιεργος να δω τι θα κάνει.
Πρώτη φορά έχω τέτοια φούντα

Πάντως ένα δυο ατιμίσματα που τράβιξα (δεν άντεξα) ήτανε πολύ καλό, και σαφώς διαφορετικό από τις μουφες των περιπτέρων.

Μου κάνει κάπως πιο όμοιο με οταν βάζω τον CBD κρυσταλλο μαζί με φούντα σε varporiser.

Σαν αναλγητικό για τον πόνο ε... δεν μπορώ να πω τον έκοψε, αν έκανε κάτι , τον φρέναρε κάπως τον έκανε πιο αδιαφορο.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)