Αξιολόγηση Θέματος:
  • 4 Ψήφοι - 4 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
White Widow, Skunk #1
τη καλησπέρα μου στο φόρουμ και καλώς σας βρήκα ! Smile  σας διαβάζω χρόνια και επιτέλους αποφάσισα να μπω κι εγώ στη παρέα σας.  

1ο νοικοκυρεμένο grow για εμένα, απο άποψη εξοπλισμού τουλάχιστον (παλαιότερα υπήρξαν κι άλλες προσπάθειες αλλά δίχως ιδιαίτερη επιτυχία)

έχουμε και λέμε : 

τέντα            60x60x140 
λάμπες          2 sirius (θα μπεί και τρίτο στην ανθοφορία)
γλάστρες       πρός το παρόν του 1 λίτρου (οι τελικές θα είναι 5λιτρες)
χώμα            astir
λίπασμα        dutch ferti 
φυτά            skunk #1 , white widow  (σποράδικο)
εξαερισμός    tt silent (θα μπεί περίπου στη 2η βδομάδα ανθοφορίας)
ανεμιστήρας  monkey fan 16w 2 ταχυτήτων

σκοπός είναι να μείνουν 9 γλάστρες των 5 λίτρων και να γυρίσουν σε ανθοφορία σε καμιά βδομάδα. μέχρι στιγμής τα φυτά έχουν 10 μέρες ζωής περίπου (12 τα μεγάλα,5 τα μικρά).
όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες τα μεγάλα φυτάκια δε φαίνονται ζωηρά για την ηλικία τους, είναι κάπως υποανάπτυκτα. επίσης κάποια έχουν εμφανίσει δυσχρωμίες στα φύλλα τους και ίσως καψιματάκια στις άκρες ( υποθέτω πως άρπαξαν απο το λίπασμα ).  τα λάθη που έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι οτι μπήκαν πολύ νωρίς σε χώμα με λίπασμα και έμειναν και λίγο διψασμένα. με το πότισμα δε το έχω πολύ (ακόμα προσπάθω να μάθω να διαβάζω τα σημάδια του εκάστοτε φυτού και να ποτίζω με βάση τις ανάγκες του). γενικά δεν έχω δυνατότητα επιδιόρθωσης της όποιας ζημιάς απο πλευράς χώματος/λιπάσματος εφόσον έβαλα dutch ferti, οπότε απλά τα αφήνω στη μοίρα τους και τα 9 πιο υγιή θα μείνουν μέχρι τέλους.
19 ώρες φώς / 5 σκοτάδι  
θερμοκρασία ημέρας 26-28 και νύχτας 19-20 ,υγρασία 80-90% 

[Εικόνα: d6e5m6om.jpg]
[Εικόνα: uvdgkvbm.jpg]
[Εικόνα: 9r94ewmm.jpg]
[Εικόνα: x0z8y8nm.jpg] 

γενικά αυτό το grow έγινε κάπως βεβιασμένα και δε περιμένω πολλά απο πλευράς αποτελέσματος.  αν πιάσω τα 100γ φούντας ικανής να ατμιστεί (δε καπνίζω πλεόν), θα πλέω σε πελάγη ευτυχίας. μετά το καλοκαίρι σκοπέυω να ξεκινήσω κάτι πιο οργανωμένο. αυτά.... γενικά πολλά ήθελα να πώ αλλά πιστεύω θα κούραζε πολύ το σεντόνι,άλλωστε εδώ είμαστε να τα λέμε.  Smile 

το μόνο που θέλω να τονίσω, είναι ένα μεγαλο ευχαριστω σε όσους/όσες έχουν συμβάλλει στο να πάρει τέτοια τροπή η καλλιέργεια της κάνναβης εντός συνόρων , είτε μέσω του φόρουμ, είτε μέσω καταστημάτων , είτε βάση στάσης ζωής. χωρίς εσάς θα βρισκόμασταν ακόμα ο καθένας στη σπηλιά του... 

υγεία και αγάπη σε όλους εύχομαι.
καλές καλλιέργειες!
what if we're all too serious
Απάντηση

ads by gr420info

1.στις πρωτες εβδομαδες το 90% των περιπτωσεων ειναι παραποτισμενα...
  θυμησου να στεγνωνει το χωμα πρωτα πριν ξαναποτισεις...
  δε γινεται σε αυτη την ηλικια να εχουν ελλειψης
2.τεντα 60.χ60χ140 εχω κι εγω αλλα κολωνω να χωσω τοσα φυτα εκει μεσα... μονο με 12/12 απο σπορο θα δοκιζα.
γυρνα τωρα 12/12 θα ελεγα εγω ...
καλη αρχη,
καλη συνεχεια,
να γινουν σαν κατι μπαστουνια του μπειζμπολ σου ευχομαι!
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
(03-15-2019, 08:51 PM)yesican Έγραψε: 1.στις πρωτες εβδομαδες το 90% των περιπτωσεων ειναι παραποτισμενα...
  θυμησου να στεγνωνει το χωμα πρωτα πριν ξαναποτισεις...
  δε γινεται σε αυτη την ηλικια να εχουν ελλειψης
2.τεντα 60.χ60χ140 εχω κι εγω αλλα κολωνω να χωσω τοσα φυτα εκει μεσα... μονο με 12/12 απο σπορο θα δοκιζα.
γυρνα τωρα 12/12 θα ελεγα εγω ...
καλη αρχη,
καλη συνεχεια,
να γινουν σαν κατι μπαστουνια του μπειζμπολ σου ευχομαι!

αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

1. προτιμώ να τα δώ διψασμένα παρά μπουκωμένα απο το πολύ νερό. δε λέω οτι έχουν ελλείψεις, αλλά το αντίθετο. επειδή μπήκαν πολύ νωρίς σε χώμα με λίπασμα, ίσως τους έπεσε βαρύ.

2. με 9 πεντάλιτρες γλάστρες και ελάχιστη ανάπτυξη βγαίνει απο άποψη χώρου (ελπίζω τουλάχιστον). θα τα αφήσω το πολύ μια βδομάδα και θα γυρίσω τότε , ίσα να προλάβω να τα βάλω στις 5λιτρες.
Απάντηση
έκτακτα
μισή ζωή περιμενα να δω 9 γλάστρες σε 60αρα
εξαερισμό καθόλου?
με αυτά τα φώτα και τετοια επίπεδη επιφάνεια τα 100 στα δίνει ακόμη κι αν δεν θέλεις
το φυτακι στο τενεκεδακι δεν ξέρω πως θα βγει
ωραία υπογραφή
αν και δεν καταλαβα τι εννοεί
την μεση μου κοιταγα
Απάντηση
καλησπερα φιλε μου, πολυ καλη επιλογη τα sirius  οντως θες 3 μπορει και 4 για αυτο το χωρο. εχουν φοβερη αποδοση σε φασμα!
καλη πορεια ευχομαι!
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
καλη πορεια και καλες σοδειες χωρις προβληματα.
Leaf   STAY CALM - ITS A PLANT Leaf 
Απάντηση
παιδιά ευχαριστώ! καλή πορεία εύχομαι και σε εσάς!

(03-15-2019, 10:44 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: έκτακτα
μισή ζωή περιμενα να δω 9 γλάστρες σε 60αρα
εξαερισμό καθόλου?
με αυτά τα φώτα και τετοια επίπεδη επιφάνεια τα 100 στα δίνει ακόμη κι αν δεν θέλεις
το φυτακι στο τενεκεδακι δεν ξέρω πως θα βγει
ωραία υπογραφή
αν και δεν καταλαβα τι εννοεί
την μεση μου κοιταγα

εξαερισμό καθόλου μέχρι τη 2η βδομάδα ανθοφορίας. έμαθα πως είναι περιττός κι εδώ που τα λέμε το βρίσκω λογικό εφόσον οι συνθήκες είναι καλές βάση διαγράμματος vpd και τα φυτά αρκετά μικρά σε μέγεθος. έχω ανοιχτό το παραθυράκι της τέντας για να "αναπνέει" απο εκεί και ανοίγω που και που να ρίξω καμία ματιά. 
μακάρι να τα δώσει τα 100..
αν εννοείς πως θα βγεί απο το τενεκεδάκι, δεν το είχα σκεφτεί η αλήθεια είναι. αν χρειαστεί θα του κόψω τον πάτο για να "γλιστρήσει".
η υπογραφή δεν εννοεί. υπονοεί...τροφή για σκέψη.
Απάντηση
καλημερα!
χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος...εγω ενα χρονο μονο ασχολουμαι δεν ειμαι ιδιαιτερα εμπειρος
αλλα θελω να μαθω τι σε κανει να πιστευεις οτι 9 δεντρακια θα σου δωσουν περισσοτερο φου σε 60χ60 απο οτι ενα μονο δεντρο η δυο?
αυτο που θες να κανεις εχει ψηλο βαθμο δυσκολιας πιστευω... και προσωπικα θελω να το κανω καποια στιγμη που θα τα παιζω ολα στα δαχτυλα!
αυτο που λες οτι δε χρειαζεται εξαερισμο μεχρι την ανθοφορια πρωτη φορα το ακουω φιλε!
θεωρω οτι καποιος για να γινει δυνατος γκροουερ στην αρχη που μαθαινει θα πρεπει να εχει ολη του την αγαπη και προσοχη στραμενη σε ενα μονο φυτο!

παντος γουσταρω πολυ αυτο που πας να κανεις φιλε!
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
εμένα το καλύτερο που εκανα ήταν 6 nl auto σε 50χ70 σε 3,5 λιτρες
αν ειχα 60αρα θα εβαζα 9 σε 3λιτρες airpots για να μην μπλέξει η ριζα προς το τέλος
μονο και μονο επειδή δεν υπαρχουν 2λιτρες airpots
για τον εξαερισμό συμφωνώ οτι ειναι απαραίτητος απο την αρχη
ακόμη δεν εχω και το εχω μετανιωσει πικρα
ειδικα οταν κλείνεις παράθυρα και μένει στασιμος ο αερας στο σπίτι,δεν σωνεσαι με τίποτα

εξαρτάται απο τα φυτά βέβαια
αν είσαι αναγκασμενος να τα ψαλιδιζεις συνεχώς,μπορεί να αγχωθουν
Απάντηση
[quote="αλαφροΐσκιωτος" pid='126954' dateline='1552728001']
εμένα το καλύτερο που εκανα ήταν 6 nl auto σε 50χ70 σε 3,5 λιτρες

μεσο ορο απο καθε nl auto ποσο πηρες?
Απάντηση
δυστυχώς τα έκοψα πολυ νωρίς λόγω επισκέψεων,εκεί που φουσκωναν ακόμη
αλλά ειχα φτιάξει την τέλεια επιφάνεια,πιστεύω θα έδιναν οτι μπορεί να δώσει η τεντα και τα 90w σε tci δλδ 20γρ το καθενα,για να μην υπερβάλλω

λίγα αλλά απροβληματιστα που λενε
σιγα μην κατσω να τα ταραξω στα αναβολικα για να τα φτασω στα ορια
Απάντηση
καλημέρα !

(03-16-2019, 11:45 AM)yesican Έγραψε: καλημερα!
χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος...εγω ενα χρονο μονο ασχολουμαι δεν ειμαι ιδιαιτερα εμπειρος
αλλα θελω να μαθω τι σε κανει να πιστευεις οτι 9 δεντρακια θα σου δωσουν περισσοτερο φου σε 60χ60 απο οτι ενα μονο δεντρο η δυο?
αυτο που θες να κανεις εχει ψηλο βαθμο δυσκολιας πιστευω... και προσωπικα θελω να το κανω καποια στιγμη που θα τα παιζω ολα στα δαχτυλα!
αυτο που λες οτι δε χρειαζεται εξαερισμο μεχρι την ανθοφορια πρωτη φορα το ακουω φιλε!
θεωρω οτι καποιος για να γινει δυνατος γκροουερ στην αρχη που μαθαινει θα πρεπει να εχει ολη του την αγαπη και προσοχη στραμενη σε ενα μονο φυτο!

παντος γουσταρω πολυ αυτο που πας να κανεις φιλε!

ούτε εγώ είμαι έμπειρος... κάθε άλλο!
9 δεντράκια μπορεί να δώσουν ίσο , περισσότερο η και λιγότερο φού απο 2 δέντρα. αυτό έχει να κάνει καθαρά με το χρόνο ανάπτυξης που θα δωθεί στο εκάστοτε φυτό.  αν είχα 1-2 δέντρα θα έπρεπε να τα αφήσω σε ανάπτυξη περίπου 1,5 μήνα για να καλύψουν την ίδια επιφάνεια ενώ με τα 9 θέλω 2-3 βδομάδες. ιδανικά θέλω να έχω τελειώσει μόλις μπεί ιούνιος.
ψηλό βαθμό δυσκολίας δεν πιστεύω πως έχει εφόσον εγώ μόνο με το πότισμα ασχολούμαι.. όλα μόνα τους τα κάνουν. εγώ απλά παρατηρώ. η αλήθεια είναι πως κι εγώ γουστάρω πολύ αυτό το grow... ανυπομονώ να δώ καταπράσινη την τέντα.

(03-16-2019, 12:20 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: εμένα το καλύτερο που εκανα ήταν 6 nl auto σε 50χ70 σε 3,5 λιτρες
αν ειχα 60αρα θα εβαζα 9 σε 3λιτρες airpots για να μην μπλέξει η ριζα προς το τέλος
μονο και μονο επειδή δεν υπαρχουν 2λιτρες airpots
για τον εξαερισμό συμφωνώ οτι ειναι απαραίτητος απο την αρχη
ακόμη δεν εχω και το εχω μετανιωσει πικρα
ειδικα οταν κλείνεις παράθυρα και μένει στασιμος ο αερας στο σπίτι,δεν σωνεσαι με τίποτα

εξαρτάται απο τα φυτά βέβαια
αν είσαι αναγκασμενος να τα ψαλιδιζεις συνεχώς,μπορεί να αγχωθουν

γενικά ο εξαερισμός χρειάζεται για 2 κυρίως λόγους απ'οτι έχω καταλάβει. ανανέωση αέρα για διαρκή παροχή οξυγόνου και διοξειδίου (ίσως υπάρχουν κι άλλα χρήσιμα για τα φυτά χημικά στοιχεία τα οποία δε γνωρίζω) και βελτίωση συνθηκών εντός της τέντας (θερμοκρασία, υγρασία). εφόσον τα φυτά είναι μικρά δε πιστεύω πως πρόκειται να πεινάσουν απο πλευράς οξυγόνου και διοξειδίου. πέραν αυτού οι συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας είναι αρκετά καλές οπότε δε πιστεύω πως υπάρχει άμεση ανάγκη για εξαερισμό. με τα ψαλίδια δε κατάλαβα τι εννοείς. δε θα κόψω καμία κορυφή αν εννοείς αυτό. tree style καλλιέργεια σε sog. 

κι εγώ σχετικά νέος είμαι στο άθλημα και οτι ξέρω το έχω μάθει κυρίως απο το φόρουμ και γενικότερα απο το ίντερνετ. 

επίσης θέλω να ευχαριστήσω κι απο εδώ ένα συμφορουμίτη ο οποίος με βοήθησε πολύ στην οργάνωση αυτού του grow.... πολλές πληροφορίες απο αυτόν τις έμαθα... ανάμεσα σε διάφορα λάθη που μπορεί να συνέβαιναν, τώρα θα είχα αυτόματα μέσα στην τέντα και θα τράβαγα τα μαλλιά μου στη παραμικρή ζημιά.. 

ειλικρινά ευχαριστώ. πολύ! Heart
Απάντηση
εννοώ οτι μπορεί να ξεφυγουν πολυ σε πλατος και να μπλέξουν
βασικά με τις 5 λιτρες μάλλον θα ξεφυγουν
αλλά δεν τρέχει τίποτα ,βγάζεις όσες θες

μας βασανίζεις με τις καμπυλοτητες,εγω θελω μασημενη τροφη

(03-16-2019, 01:02 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: δυστυχώς τα έκοψα πολυ νωρίς λόγω επισκέψεων,εκεί που φουσκωναν ακόμη
αλλά ειχα φτιάξει την τέλεια επιφάνεια,πιστεύω θα έδιναν οτι μπορεί να δώσει η τεντα και τα 90w σε tci δλδ 20γρ το καθενα,για να μην υπερβάλλω

και εκεί πού απορουσα γιατί τα συγκεκριμένα πήγαιναν τοσο καλα,διαβαζω τον nl που λέει οτι τα nl auto τα καταφερνουν χωρίς εξαερισμό
(πέφτει γλύψιμο τώρα μπας και μας κάνει καμιά κατασκευή)
Απάντηση
(03-16-2019, 01:28 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: εννοώ οτι μπορεί να ξεφυγουν πολυ σε πλατος και να μπλέξουν
βασικά με τις 5 λιτρες μάλλον θα ξεφυγουν
αλλά δεν τρέχει τίποτα ,βγάζεις όσες θες

μας βασανίζεις με τις καμπυλοτητες,εγω θελω μασημενη τροφη

(03-16-2019, 01:02 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: δυστυχώς τα έκοψα πολυ νωρίς λόγω επισκέψεων,εκεί που φουσκωναν ακόμη

και εκεί πού απορουσα γιατί τα συγκεκριμένα πήγαιναν τοσο καλα,διαβαζω τον nl που λέει οτι τα nl auto τα καταφερνουν χωρίς εξαερισμό
(πέφτει γλύψιμο τώρα μπας και μας κάνει καμιά κατασκευή)

νομίζω πως λόγω της μικρής ανάπτυξης τους, δε θα έχουν θαμνώδη δομή. ειδικά αφού δε θα κοπούν οι κορυφές. μπορεί βέβαια οι 5λιτρες να αλλάξουν τα δεδομένα.. σε κάθε περίπτωση,δεν έχω θέμα. ας γίνει η τέντα ζούγκλα κι εγώ ταρζάν. πιο πολύ μπορώ να πώ πως το βλέπω πειραματικά αυτό το grow. θέλω να δώ απόδοση συνδυασμού τέντας-φωτός-λιπάσματος και να έχω κάτι να ατμίζω μέχρι το επόμενο.. ίδωμεν!

[Εικόνα: eaqqcgkm.jpg]

y.γ. αν βασανίζεσαι δε φταίω εγώ.. απλά μία υπογραφή έβαλα.. Wink
Απάντηση
καλή επιτυχία sirie!!
ενδιαφέρον πολύ το project σου.
περιμένουμε νέα :d :d :d
Απάντηση
καλή επιτυχία φίλε 
τους 3 μήνες τους έχεις στο νερό, κάνε και ένα κουτάκι με κανα δυο λάμπες να τα κανείς ανάπτυξη εκει όσο θελεις κ να τα χώνεις στην τέντα, και εγώ παρόμοιο σκέφτομαι με ρεγκιουλαρ σπόρους και ωράριο ανθοφορίας
Απάντηση
καλη επιτυχια να εχεις!και εγω ειμαι περιεργη να δω πως θα εξελιχθουν εκει μεσα τα πραγματα!
οχι τιποτα αλλο,αλλα εχω ιδια τεντα μονο που σε υψος ειμαι στο 1.50
Η φτωχεια ειναι πιο φρονιμη αν νιωθει οτι φταιει...
Απάντηση
καλησπέρα παιδιά! ευχαριστώ για τις ευχές!! Smile

μέχρι στιγμής κυλάει ομαλά το grow. τα φυτά αρχίζουν να επιταχύνουν αισθητά την ανάπτυξη τους. η φωτογραφία τραβήχτηκε 24 ώρες μετά τη τελευταία.

[Εικόνα: r5rtuyzm.jpg]

μόνο δύο έχουν εμφανίσει σημάδια προβλημάτων ,τα οποία όμως δεν είμαι σε θέση να ερμηνεύσω.

[Εικόνα: eu1m1dnm.png]

[Εικόνα: mctttfym.jpg]

τουλάχιστον υπάρχουν πρόθυμοι αντικαταστάτες .  :p
Απάντηση
γιατι να το ξεκανεις?
αν μπορω να διακρινω απο την φωτο μαλλον μια απλη διχρωμια ειναι που θα στρωσει μεγαλωνοντας
για μενα αστο να δεις την εξελιξη
Η φτωχεια ειναι πιο φρονιμη αν νιωθει οτι φταιει...
Απάντηση
(03-18-2019, 03:55 PM)tilansia Έγραψε: γιατι να το ξεκανεις?
αν μπορω να διακρινω απο την φωτο μαλλον μια απλη διχρωμια ειναι που θα στρωσει μεγαλωνοντας
για μενα αστο να δεις την εξελιξη

πράγματι μάλλον είναι απλή διχρωμία αλλά πέραν αυτού, έχει μείνει πίσω σε ανάπτυξη. το φυτό που είναι ακριβώς απο πάνω του είναι ηλικιακά μικρότερο κατά 7 ημέρες και το έχει σχεδόν περάσει σε μέγεθος. όταν βάλω τα φυτά στις τελικές τους γλάστρες ( 5 λίτρα, διαστάσεις περίπου 20x20 ), δε θα χωράνε περισσότερα απο 9 στην τέντα. δυστυχώς 4 θα πρέπει να τα διώξω.. Sad

η μεταφύτευση πλησιάζει. μάλλον θα γίνει εντός δύο ημερών και μετά απο 2-3 μέρες θα περάσω σε ωράριο ανθοφορίας.

[Εικόνα: i2hmtirm.jpg]

[Εικόνα: yootiasm.jpg]
Απάντηση
καλησπέραα! τα φυτά χθές μου φάνηκαν διψασμένα κι έτσι αποφάσισα να κάνω τη μεταφύτευση ούτως ώστε να έχουν περισσότερο χρόνο προσαρμογής στη νέα γλάστρα μέχρι να περάσουν σε ανθοφορία. δεν είδα σημάδια stress. ακολουθεί φωτό αργότερα. επίσης δεν υπολόγισα σωστά το χώμα που είχα και δε μου έφτασε για την 9η γλάστρα. θα βάλω χώμα από τα φυτά που θα αποχωρήσουν.
Απάντηση
τελικά όχι μόνο δεν έδειξαν σημάδια stress, αλλά δείχνουν ευχαριστημένα με το νέο τους σπίτι.
η παρακάτω φωτογραφία είναι σημερινή. στη δεξιά στήλη βρίσκονται τα skunk #1, τα υπόλοιπα είναι ww.

[Εικόνα: b8wnm7fm.jpg]

ακολουθούν δύο φωτογραφίες. η πρώτη τραβήχτηκε μόλις ολοκλήρωσα τη μεταφύτευση και η δεύτερη 22 ώρες αργότερα.

[Εικόνα: pqdhppom.jpg]   [Εικόνα: 02yfjkxm.jpg]

ειλικρινά εκπλήσσομαι με το πόσο γρήγορα προσαρμόζονται κι αναπτύσσονται.  εντός ολίγων ημερών θα τα βάλω σε ωράριο ανθοφορίας.

καλό απόγευμα ! Smile
Απάντηση
άρχισαν τα γκάζια .
υπέροχα θα πάνε και στον χρόνο τους θα κοπούν .
πρέπει να διαλέξεις ποιο από τα 4 θα αφήσεις και τα υπόλοιπα βρες κανένα παρτέρι κανένα βουνό και άστα στην μοίρα τους .
στο τέλος της εβδομάδας γυρίζεις σε 12/12 μάλλον και προλαβαίνεις τέλος μαΐου να κόψεις . ( έχεις και μια εβδομάδα καβάντζα ) .
επιτέλους και κάποιος που έβαλε 19/5 . όλοι ή 18/6 ή 20/4 βάζουν , λες και το 19/5 που είναι στην μέση είναι γρουσούζικο :-)
καλή συνέχεια ,( αν και είναι προκαθορισμένη ) .
Απάντηση
(03-19-2019, 06:55 PM)xasikliks Έγραψε: άρχισαν τα γκάζια .
υπέροχα θα πάνε και στον χρόνο τους θα κοπούν .
πρέπει να διαλέξεις ποιο από τα 4 θα αφήσεις και τα υπόλοιπα βρες κανένα παρτέρι κανένα βουνό και άστα στην μοίρα τους .
στο τέλος της εβδομάδας γυρίζεις σε 12/12 μάλλον και προλαβαίνεις τέλος μαΐου να κόψεις . ( έχεις και μια εβδομάδα καβάντζα ) .
επιτέλους και κάποιος που έβαλε 19/5 . όλοι ή 18/6 ή 20/4 βάζουν , λες και το 19/5 που είναι στην μέση είναι γρουσούζικο :-)
καλή συνέχεια ,( αν και είναι προκαθορισμένη ) .

μάλλον θα κρατήσω αυτό που είναι στο τενεκεδάκι. τα υπόλοιπα όπως είπες κάπου θα βρώ να τα στείλω.. :d 

το μόνο που με απασχολεί ως προς τη συνέχεια είναι το πως θα πάνε απο πλευράς λιπάσματος λόγω της αναλογίας που μπήκε ( 2 κουτιά dutch ferti σε 50 λίτρα χώμα). όπως και να'χει καλά πάνε μέχρι στιγμής κι αν δεν αποδώσουν στο τέλος δε πειράζει. πείραμα κάνω. οργανωμένο grow θα γίνει απο φθινόπωρο.

ευχαριστώ για όλα xasikliks! Smile

υ.γ. η ημέρα τους διαρκεί 18 ώρες και 45 λεπτά περίπου, λόγω αστοχίας στο χρονοδιακόπτη.. γροθιά στο κατεστημένο! :p δε δείχνουν να προβληματίζονται τα φυτά πάντως.
Απάντηση
καλημέρα ! έχω κάποιες ερωτήσεις.

1) ποια είναι η ιδανική απόσταση των πάνελς απο τα φυτά; το site της αστήρ γράφει 20-30 εκ ενώ κάπου εδώ μέσα διάβασα σε σχόλιο του blues η του sig να προτείνει 15.
2) γνωρίζει κανείς που οφείλεται ο κυματισμός στο φύλλο; [Εικόνα: obulpb5m.jpg] [Εικόνα: sqddcvbm.jpg]
3) παρατήρησα στο θάλαμο λίγα μυγάκια σαν fungus gnats. τι προτείνετε;
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)