Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 3 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εδαφοκάλυψη (Mulching) για καλλιέργειες χωρίς άροση (No-till)
η εδαφοκάλυψη αποτελεί πολύ βασικό στοιχείο μιας καλλιέργειας χωρίς άροση. 

με το να καλύψουμε το χώμα μας με άχυρο, φύλλα, φλοιό δέντρου ή και κλαδάκια, πετυχαίνουμε όχι μόνο την προστασία του εδάφους από το νερό και τον ήλιο αλά και λίπανση του φυτού μας. 

το έδαφος σε ένα δάσος δεν είναι πότε γυμνό, πάντα καλύπτεται από οργανική ύλη.

καλύτερα να θρυμματίζουμε την πρώτη ύλη καλά ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια δράσης των μικροβίων. τα μικρόβια θα προσελκύσουν τους γεωσκώληκες οι οποίοι τρέφονται κατά βάση με βακτηρία και μυκητες.

στο τέλος της διαδικασίας θα παραμένει ουσιαστικά μόνο ο χούμος. 

αποφάσισα να χρησιμοποιήσω φύκια. 
όπως το κελπ έτσι και η ποσειδώνια συσωρεύει πολλά ιχνοστοιχεία και ορμόνες στο φυτικό υλικό της. τα φύκια μας τα χρησιμοποιεί  και μια εταιρία στην ελλάδα για να φτιαχνει compost.

έχω μαζέψει μια σκουπιδοσακουλα   :d

[Εικόνα: n6cwmfu.jpg]
τα έβαλα σε κουβά
 [Εικόνα: 4ils1jn.jpg] 
γέμισα με νερό το κουβά και ξέπλυνα τα 3-4 φορές
[Εικόνα: zzspjpl.jpg]
πριν τα απλώσω από πάνω από το χώμα θα σιγουρευτώ ότι εχουν ρουφήξει όσο νερό μπορούνε. 

εβίβα!
Απάντηση

ads by gr420info

άργησα λίγο... δουλειές... Smile

πήρα λοιπόν τα κλωνάρια που απόμειναν από τα φυτά που έχω κόψει
[Εικόνα: kphzo4w.jpg]
και τα έκοψα με ψαλίδι κάπου στα 3 cm.
[Εικόνα: a4vxqus.jpg]
τα ανακάτεψα με τα μουλιασμένα φύκια και με χαμομήλι που είχα βρει....
[Εικόνα: pom83qo.jpg]
και τα άπλωσα στην γλάστρα μου
[Εικόνα: ixlygvr.jpg]
[Εικόνα: itgsb4s.jpg]

εβίβα
Απάντηση
ο κλώνος?
ορεξάτος φαίνεται
Απάντηση
ο κλώνος που τσάκισα της προάλλες είναι στην 80x80 η φώτο εδώ είναι από 40x40. 2 κλώνοι gdp.

δεν πρόλαβα να βγάλω φώτο με το 80x80 Sad
Απάντηση
2 κλωνοι χ 20 κορυφές=40 κορυφες χ 9 γρ =360γρ

ηζει πήζει
Απάντηση
πάντα με φτιάχνεις εσύ!!! :d
Απάντηση
χρόνια πολλά εβριμπαντι!! φίλε τζοργκε με βλέπω προς φουλ οργανική κατάσταση. κάτι με το ψήσιμο του χώματος, κάτι με το σκέτο νερό πότισμα και γενικά το ποιοτικό της φάσης με τραβάει πολύ. 
σκέφτομαι να μιξαρω από τώρα το χώμα ώστε στο επόμενο γκροου να ξεκινήσω καλά.
το χώμα που ετοιμάζεις που το αποθηκεύεις? (μέχρι να έρθει η ώρα του γκροου)
μέσα, έξω?? και αν μέσα, δεν βγάζει μυρωδιές?
Take it easy
Απάντηση
(04-29-2019, 05:40 PM)jiblinski Έγραψε: το χώμα που ετοιμάζεις που το αποθηκεύεις? (μέχρι να έρθει η ώρα του γκροου)
μέσα, έξω?? και αν μέσα, δεν βγάζει μυρωδιές?

γεια χαρά, άργησα λίγο... sorry 
συνήθως το έχω έξω.  αν το βάλεις τώρα ρίξε και κάποιο τριφυλλι να "δουλεύουν" τα μικρόβια.

το χώμα μυρίζει άμα το compost δεν είναι έτοιμο ή άμα έχεις βάλει πολύ άζωτο (γκαζόν η αλφα αλφα). 

μπορείς να το έχεις όπου θες αλλά καλύτερα να έχεις ζωντανές ρίζες μέσα στο χώμα.

εννοείται ότι δεν το αφήνεις να στεγνώσει, αλλιώς πάνε τα μικρόβια.
Απάντηση
αν καταλαβαίνω καλά να βάλω αλφαλφα και τριφυλλι 50-50 διάσπαρτα στην επιφάνεια? σπόρους, για να ριζώσει κιόλας οπως λες..
Take it easy
Απάντηση
καλημέρα σε όλους.
σε τη ωραίες μπρίζες μας βάζεις ρε όμορφε.
πευκοβελόνες κάνουν για εδαφοκάλυψη;

(04-15-2019, 10:16 AM)tzorge Έγραψε: άργησα λίγο... δουλειές... Smile

πήρα λοιπόν τα κλωνάρια που απόμειναν από τα φυτά που έχω κόψει
[Εικόνα: kphzo4w.jpg]
και τα έκοψα με ψαλίδι κάπου στα 3 cm.
[Εικόνα: a4vxqus.jpg]
τα ανακάτεψα με τα μουλιασμένα φύκια και με χαμομήλι που είχα βρει....
[Εικόνα: pom83qo.jpg]
και τα άπλωσα στην γλάστρα μου
[Εικόνα: ixlygvr.jpg]
[Εικόνα: itgsb4s.jpg]

εβίβα

τα κλωνάρια από τη φυτά είναι;

έχω ένα όνειρο πάρκα κάνναβης σε όλη την επικράτεια.
Απάντηση
(05-04-2019, 10:27 PM)jiblinski Έγραψε: αν καταλαβαίνω καλά να βάλω αλφαλφα και τριφυλλι 50-50 διάσπαρτα στην επιφάνεια? σπόρους, για να ριζώσει κιόλας όπως λες..

αν γουστάρεις πιο πολύ ποικιλία, το αλαφα αλφα είδος τριφυλλιού είναι.

(05-05-2019, 08:03 AM)loulas Έγραψε: πευκοβελόνες κάνουν για εδαφοκάλυψη;
οι πευκοβελόνες όταν είναι φρέσκες δεν επιτρέπουν διάφορα σποριά (κυρίως χόρτου)  να σκάσουν με τα χημικά που έχουν (αλληλοπάθεια), σε κάνναβη δεν έχω δοκιμάσει,  έχω βάλει σε άσχετα δενδρύλια χωρίς κανένα θέμα. έχουν και χαμηλό ph αλλα όσο κι αν έψαξα δεν συμπέραινα πως δεν κάνουν...
ίσως μια λύση για να ξεχορταριασμα...  πευκοβελόνες???
(05-05-2019, 08:03 AM)loulas Έγραψε: τα κλωνάρια από τη φυτά είναι;
κάνναβη, είναι από ότι έχω καλλιεργήσει ως τώρα.
Απάντηση
(05-05-2019, 10:07 AM)tzorge Έγραψε: αν γουστάρεις πιο πολύ ποικιλία, το αλαφα αλφα είδος τριφυλλιού είναι.

χα! όμορφαααα
Take it easy
Απάντηση
καλο βράδυ σε όλους.

από τα αγριόχορτα που κόβουμε καθαρίζοντας της καβάντζες μπορούμε να κάνουμε 
εδαφοκάλυψη;

και το γεγονός ότι καθαρίζουμε στης καβαντζες γυρω γύρω από της τρύπες και παραπερα
μέχρι το χώμα είναι καλό; δεν αφαιρούμε έτσι τη φυσική εδαφοκάλυψη;

έχω ένα όνειρο πάρκα κάνναβης σε όλη την επικράτεια.
Απάντηση
εννοείται πως μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. δεν ξέρω τους λόγους για τους οποίους θα καθάριζες την καβάτζα όπως περιγράφεις, το σίγουρο είναι ότι το να είναι εκτεθειμένο το έδαφος οδηγεί σε πρόβλημα και όχι μόνο διάβρωσης.

πάντως δεν θες ζιζάνια να φυτρώνουν, όποτε θα πρέπει το πάχος της εδαφοκάλυψης να είναι σεβαστό. θα μπορούσες και σε ένα λάκκο να πειραματιστείς με πευκοβελόνες που παρεμποδίζουν την βλάστηση των χορταριών άσο είναι σχετικά φρέσκες.

εβίβα
Απάντηση
καλησπερα tzorge. ερωτηση για cover crop.
μια απο τις χρησιμοτητες δεν ειναι και η εδαφοκαλυψη? μπορω μολις κανω μεταμφυτεψη στην τελικη γλαστρα αντι να βαλω κατι ετοιμο για εδαφοκαλυψη να ριξω σπορους απο καποιο cover crop?
Απάντηση
μπορείς και εν τέλει μόλις η κωμοστέγη καλύψει την τέντα σου θα πεθανει η εδαφοκάλυψη,

πρόσεξε μόνο τα έντομα γιατί προσβάλουν και την εδαφοκάλυψη.

θα μπορούσες να παίξεις με τριφύλλι, και μάλιστα κι από πριν την μεταφύτευση.
αν δεις και μεγαλώσει πολύ το κουρεύεις.

συνήθως ζωντανή εδαφοκάλυψη (καποι)οι αμερικάνοι κάνουν στο πρώτο κύκλο μιας γλάστρας no till.
Απάντηση
ευχαριστω tzorge. θα μπορουσε να δουλεψει αυτο και σε πλαστικη γλαστρα η μονο σε υφασματινη? δηλαδη κανω πχ την μεταμφυτευση πεταω τα σπορια του cover crop και το ξεχναω? επθσης αυτο δεν θα βοηθησει να κραταει μια υγρασια πανω το χωμα που ειναι σημαντικο?
Απάντηση
(07-18-2019, 08:47 PM)georgemali Έγραψε: ευχαριστω tzorge. θα μπορουσε να δουλεψει αυτο και σε πλαστικη γλαστρα η μονο σε υφασματινη? 
δεν κάνει διαφορά σε αυτό η γλάστρα.

(07-18-2019, 08:47 PM)georgemali Έγραψε: δηλαδη κανω πχ την μεταμφυτευση πεταω τα σπορια του cover crop και το ξεχναω? 
το ξεχνας, αλλά το ποτίζεις φίλε μου αλλιώς θα πεθάνει. 
(07-18-2019, 08:47 PM)georgemali Έγραψε: επθσης αυτο δεν θα βοηθησει να κραταει μια υγρασια πανω το χωμα που ειναι σημαντικο?
ναι θα κρατήσει υγρασία, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι θα κρατήσει το μικροβιολογικο φορτίο της γλάστρας σου ζωντανό.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)