Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
First grow amnesia haze και devil cream
Λοιπόν έχω αυτο το κιτ https://www.organic-growshop.gr/product/...0w-filter/
1Χ1Χ2  
τα σπόρια τα έχω στο πιάτο απο χτες το απογευμα και περιμένω να σκάσουν.
ειναι 6 σπόρια amnesia haze auto.(μου εχουν πει οτι βοηθαει σε bipolar disorder για περιοδους κατάθλιψης)
έχω στήσει τον εξοπλισμό , εξαερισμό (δεν θα μπει φιλτρο άνθρακα) , έχω παραγγειλει ανεμιστηρα και αυριο μου ερχονται γλαστρακια μικρα, γλαστρες 18L και θερμόμετρο με υγρασιομεντρο.
εχω χωμα biobizz light mix για τα πρωτα γλαστρακια και all mix για μετα αν ολα πανε καλως.
εχω παρει Ph down και αυτα τα λιπάσματα biobizz try pack  https://www.growmarket.gr/threptika-dial...oor-detail.
Aν σκασουν τα σπόρια θα τα βάλω στα γλαστράκια και πάω με τη βοηθεια σας
με τον οδηγό. την λάμπα λέω να την βάλω στα 70 cm οπως προανέφερες και 
βλέπουμε .
ειναι η πρωτη μου φορά !!

[size=small][size=xx-large]Τα σπορακια σημερα έσκασαν ?[/size][/size]
τα xanax καταστρέφουν το μυαλό!
Απάντηση

ads by gr420info

Καλη αρχη φιλε..ποσα φυτα θα παιξεις εκει μεσα σε 18 λιτρες; τι λαμπα και ποσα βατ ;
Αν παιξεις μονο με μπιομπιζ πετα το ph down. Δεν χρειαζεται να ρυθμιζεις ph σε βιολογικη σε χωμα.ισα ισα θα κανεις κακο στους μικροοργανισμους με το να ριχνεις οξυ χημεια.
Απάντηση
(04-24-2019, 07:47 PM)georgemali Έγραψε: Καλη αρχη φιλε..ποσα φυτα θα παιξεις εκει μεσα σε 18 λιτρες;  τι λαμπα και ποσα βατ ;
Αν παιξεις μονο με μπιομπιζ πετα το ph down. Δεν χρειαζεται να ρυθμιζεις ph σε βιολογικη σε χωμα.ισα ισα θα κανεις κακο στους μικροοργανισμους με το να ριχνεις  οξυ χημεια.

6 σπόρια ειναι με αυτη την λάμπα ,Hps Superplant Agro 400W  με χώμα biobizz lightmix για αρχή και biobizz all mix για μετά.
λιπάσματα εχω το https://www.organic-growshop.gr/STARTER-...e.tpl.html
και το https://www.organic-growshop.gr/product/...r-outdoor/
με τα λιπασματα είμαι καλλυμένος λέτε αν και δεν ξερω ακριβως πως και ποτε και δοσολογιες.
το ph down na mhn to χρησιμοποιησω λες?

Βρήκα αυτον τον οδήγο https://www.hortisculture.com/images/fil...MQRVBT.pdf , να πάω σύμφωνα με αυτό?
συγνωμη για τις πολλες ερωτήσεις
Απάντηση
Καλησπέρα φίλε και καλή αρχή και σε σένα Smile

Για τα λιπάσματα στον οδηγό που βρήκες δώσε βάση σε τι χώμα αντιστοιχή η κάθε αναλογία που γράφει και σαν συμβουλή ,που διαβάζω & μου έχουν πει,ξεκίνα με τα μισά απ ότι λέει και δες πως αντιδράνε τα φυτά.

Επίσης μου είπαν πώς για να κάνουν δουλεία τα λιπάσματα τις bio πρέπει να πάρεις όλα τα μπουκαλάκια που έχει ο οδηγός ( ίσως το acti-vera να είναι προαιρετικό γιατί γράφει additional)

Υγραντήρα πάρε άμεσα γιατί χώρις κατάλληλο κλίμα μέσα στην τέντα μεγαλώνουν με ρυθμούς χελώνας και αν...
Εγώ ξεκίνησα χωρίς και κολήσανε στα 5εκ για 2 βδομάδες κοντά....
Υπάρχουν πληροφορίες μέσα στο forum για κατάλληλες θερμοκρασίες/υγρασίες αλλά αρκετά περιεχτικά και θαρρώ σωστά δες στο παρακάτω Link.

https://www.royalqueenseeds.com/blog-ind...tures-n243

ΥΣ. Και γώ τώρα έβαλα το πρώτο μου Grow απλά γιατί 1 μήνα τώρα ΚΑΘΕ μέρα ψάχνω πληροφορίες σου έγραψα μπας και σε βγάλω από λίγο κόπο
Απάντηση
Καλη αρχη συντροφε. Amnesia haze ειναι σωστο στρειν για τους λογους που ανεφερες. Το NBA Diesel auto η Ny Diesel Ayto επισεις ποικηλιες που εχω δοκιμασει και βοηθανε πολυ στο στρες και την καταθληψη. Τα υπολοιπα οπως στα λενε οι φιλοι! Καλη πορεια!
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Καλη αρχή σου ευχομαι. Σίγουρα θα μπορουσες να βαλεις κ κανενα kush,cheese,lauphing buddha στο grow σου ωστε να εχεις ποικιλια
Απάντηση
Σας ευχαριστώ όλους!

Καλημέρα σε όλους!
Σήμερα θα βαλω τα σπορια στα γλαστρακια , θα βαλω και φωτογραφίες, αυτό που θελω να ρωτήσω ο εξαερισμός είναι αναγκαίος τις πρώτες μέρες;Περιμένω και τον υγραντηρα σήμερα.
Απάντηση
Καλησπέρα lesse,

Με το Bio-Grow και το Bio-Bloom είσαι καλυμμένος. Όσον αφορά το Top-Max υπάρχει μεγάλη αντίδραση από πολλούς καλλιεργητές κάνναβης διότι πιστεύεται ότι αλλοιώνει τη γεύση και ταυτόχρονα δεν προσφέρει κάποιο ιδιαίτερο όφελος στο φυτό. Αν θέλεις να προσθέσεις κάποιο επιπλέον προϊόν της Biobizz θα σου πρότεινα να πάρεις το Alg-A-Mic σε περίπτωση που τα φύλλα σου στην αρχή της άνθισης δεν έχουν ωραίο πρασινωπό χρώμα. Το pH Down να το χρησιμοποιήσεις μόνο σε περίπτωση που το pH του νερού σου είναι αρκετά παραπάνω από 7,0-7,3. Επίσης, εδώ είναι το ενημερωμένο πρόγραμμα θρεπτικών της Biobizz: http://www.biobizz.com/wp-content/themes...php?p=4342.

Πολύ ωραία επιλογή ποικιλίας!
Καλή αρχή!
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση
(04-25-2019, 07:29 PM)BlueWG Έγραψε: Καλησπέρα lesse,

Με το Bio-Grow και το Bio-Bloom είσαι καλυμμένος. Όσον αφορά το Top-Max υπάρχει μεγάλη αντίδραση από πολλούς καλλιεργητές κάνναβης διότι πιστεύεται ότι αλλοιώνει τη γεύση και ταυτόχρονα δεν προσφέρει κάποιο ιδιαίτερο όφελος στο φυτό. Αν θέλεις να προσθέσεις κάποιο επιπλέον προϊόν της Biobizz θα σου πρότεινα να πάρεις το Alg-A-Mic σε περίπτωση που τα φύλλα σου στην αρχή της άνθισης δεν έχουν ωραίο πρασινωπό χρώμα. Το pH Down να το χρησιμοποιήσεις μόνο σε περίπτωση που το pH του νερού σου είναι αρκετά παραπάνω από 7,0-7,3. Επίσης, εδώ είναι το ενημερωμένο πρόγραμμα θρεπτικών της Biobizz: http://www.biobizz.com/wp-content/themes...php?p=4342.

Πολύ ωραία επιλογή ποικιλίας!
Καλή αρχή!

ευχαριστώ!

τα παιδάκια μπήκαν στα γλαστράκια τους. Big Grin
[Εικόνα: l36G6wym.jpg]
[Εικόνα: UrKVf6Zm.jpg]
θα περιμένω να πεταχτούν απο το χώμα για να βάλω μπροστά εξαερισμό και φως.
θερμοκρασία και υγρασία τετοια ώρα στην τέντα ειναι 22 βαθμούς και 88% αντίστοιχα.
Απάντηση
Δεν εχεις καθόλου φως?
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(04-26-2019, 12:50 AM)Sativaas Έγραψε: Δεν εχεις καθόλου φως?

Δεν το έχω αναψει, αφού είναι μες το χώμα σε μια δυο μέρες λέω να το ξεκινήσω μολις σκάσουν από το χωμα. Λες να κάνω μαλακια;

(04-26-2019, 12:56 AM)lesse Έγραψε:
(04-26-2019, 12:50 AM)Sativaas Έγραψε: Δεν εχεις καθόλου φως?

Δεν το έχω αναψει, αφού είναι μες το χώμα σε μια δυο μέρες λέω να το ξεκινήσω μολις σκάσουν από το χωμα. Λες να κάνω μαλακια;

Η υγρασία βαραει 91% λέτε να υπάρξει θεμα;
Απάντηση
Εεε άναψε κάτι, κάπου πρέπει να ψάξει για φως για να ξεπροβάλλει
Οχι δεν θα έχεις θέμα τώρα που είναι στην αρχή την χρειάζεται την υγρασία, όσο περνάνε τα στάδια της ζωής του θα αρχίσεις να μειώνεις
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
καλησπερα καλη αρχη παρε και αυτο να βλεπεις αναλογα με τη θερμοκρασια και ποση υγρασια πρεπει να εχεις μεσα θα κοιτας αριστερα τη θερμοκρασια και θα πηγαινεις δεξια στο τελευταιο ασπρο νταμακι και θα κοιτας ευθεια επανω ποση υγρασια πρεπει να εχεις πχ στους 25β θερμοκρασια δεξια το τελευταιο ασπρο νταμακι ειναι 0,75 και ευθεια επανω η υγρασια που πρεπει να εχεις 60[size=small]% για τωρα δεν εχεις προβλημα να ειναι και λιγο παραπανω αργοτερα ομως ειναι πολυ σημαντικο να εχεις σωστο κλιμα [/size][Εικόνα: ecHT1yIm.jpg]
οτι δε σε σκοτωνει σε κανει ποιο δυνατο  Cool
Απάντηση
(04-26-2019, 01:21 AM)Sativaas Έγραψε: Εεε άναψε κάτι, κάπου πρέπει να ψάξει για φως για να ξεπροβάλλει
Οχι δεν θα έχεις θέμα τώρα που είναι στην αρχή την χρειάζεται την υγρασία, όσο περνάνε τα στάδια της ζωής του θα αρχίσεις να μειώνεις

Αύριο πρωί θα του ξεκινησω το φώς και περιμένω να μου έρθει και ο υγραντηρας αυριο.
Ευχαριστώ! Μακάρι να πάνε ολα καλα.
Απάντηση
Βαλε μην πεθάνουν... Ο υγραντιρα με τόση υγρασία δεν θα σου χρειαστεί προς το παρών...
Οταν συνδέσεις φώτα και εξαερισμό και θα πέσει η υγρασία τότε βάλτον
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(04-26-2019, 01:37 AM)Sativaas Έγραψε: Βαλε μην πεθάνουν... Ο υγραντιρα με τόση υγρασία δεν θα σου χρειαστεί προς το παρών...
Οταν συνδέσεις φώτα και εξαερισμό και θα πέσει η υγρασία τότε βάλτον

Συνδεμένα είναι φωτα και εξαερισμός απλά τα έχω κλειστά για απόψε. Εχω και αφυγραντήρα αν χρειαστεί  Big Grin
Απάντηση
Sativaas φίλε καλά του λες να ανοίξει το φώς, ωστόσο ακόμη και να μην το ανοίξει εξ αρχής, εφόσον μιλάμε για λίγες ωρες, τα φυτά του δεν πρόκειται ούτε να πεθανουν, ούτε να πάθουν το οτιδήποτε. Τα φυτά σε αυτό το στάδιο δεν ψάχνουν φώς για να ξεπροβάλλουν στην επιφάνεια. Λειτουργούν ξεχωρίζοντας το πάνω από το κάτω αντιλαμβανόμενα τη βαρύτητα.

https://www.npr.org/sections/krulwich/20...6251745142
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση
(04-26-2019, 01:30 AM)matloc Έγραψε: καλησπερα καλη αρχη παρε και αυτο να βλεπεις αναλογα με τη θερμοκρασια και ποση υγρασια πρεπει να εχεις μεσα θα κοιτας αριστερα τη θερμοκρασια και θα πηγαινεις δεξια στο τελευταιο ασπρο νταμακι και θα κοιτας ευθεια επανω ποση υγρασια πρεπει να εχεις πχ στους 25β θερμοκρασια δεξια το τελευταιο ασπρο νταμακι ειναι 0,75 και ευθεια επανω η υγρασια που πρεπει να εχεις 60[size=small]% για τωρα δεν εχεις προβλημα να ειναι και λιγο παραπανω αργοτερα ομως ειναι πολυ σημαντικο να εχεις σωστο κλιμα [/size][Εικόνα: ecHT1yIm.jpg]

Αυτός ο πίνακας ,μαζί με τον άλλο που είναι για όταν τα φύλλα έχουν 1o C διαφορά απ τον αέρα ,παραλίγο να με καταστρέψουν ...
Δεν είχα υγραντήρα και κράταγα χαμηλές θερμοκρασίες, που βάση μ'αυτόν τον πίνακα είσαι οκ, αποτέλεσμα να κολήσουν για μέρες στα ίδιο μέγεθος Dodgy 

Νομίζω πως το μόνο που όντως ψίλο "βοηθάει" αυτός ο πίνακας είναι να σου λέει πότε είσαι σε επικίνδυνη ζώνη που και πάλι δεν..
Αυτός ο πίνακας μας λέει  πώς με 45c και 82,5% υγρασία κάνεις δουλειά , πράγμα που πέρα απ αυτόν τον πίνακα δεν το έχω διαβάσει πουθενά ........
Απάντηση
Καλημέρα σε όλους !
Σήμερα λέω να τα ποτίσω με το ψεκαστηρι το απόγευμα και το βράδυ θα ανάψω τη λάμπα και τον εξαερισμό και ανάλογα θα μετρήσω θερμοκρασία και υγρασία. Έχουν κλείσει 12 ώρες περίπου στη γλάστρα εννοείται δεν έχει ξεπροβάλλει κατι ακομα  . Επισης μου είπαν ότι παρολο που είναι auto να το βάλω μόνιμα 18/6 το φως.
Ανοιχτός σε καθε σχόλιο , θα ήθελα τη γνώμη σας σε καθε βήμα.
Απάντηση
Επρεπε να εχεις αναψει φωτα φιλε μου πριν βαλεις μεσα τα φυτα. Η ριζα για να πεταχτει εξω θελει φως να ψαξει. Με σκοταδι ειναι στασημα. Φερε το εξω μεσα χωρις ψαλιδι. Καλη πορεια μαν. Εγω τις πρωτες 2-3 μερες τα εχω 24/0.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
3 από τα εξι βλαστάρια φάνηκαν κιόλας , έχω βαλει τη λάμπα στο 1.20 μέτρα ,(βγάζει πολύ ζέστη)hps 400watt και εξαερισμό.
Εχουμε θερμοκρασία υγρασία 28 με 60% έβαλα και μια βρεγμένη πετσέτα μπάνιου δίπλα στα γλαστρακια.
Θέλω να πιστεύω ότι πάμε καλώς ?

(04-26-2019, 03:56 PM)lesse Έγραψε: 3 από τα εξι βλαστάρια φάνηκαν κιόλας , έχω βαλει τη λάμπα στο 1.20 μέτρα ,(βγάζει πολύ ζέστη)hps 400watt και εξαερισμό.
Εχουμε θερμοκρασία υγρασία 28 με 60% έβαλα και μια βρεγμένη πετσέτα μπάνιου δίπλα στα γλαστρακια.
Θέλω να πιστεύω ότι πάμε καλώς ?

Πολύ θερμοκρασία η λάμπα , έχουμε 30 βαθμους με 63% με υγραντήρα με το ζόρι και απόσταση λάμπας 1,5 μέτρα , το πρωί πάω επειγόντως για cooltube.
Απάντηση
Φίλε μου η δικιά μου ταπεινή άποψη είναι να την κατεβάσεις την λάμπα στα 30-40 εκατοστά απόσταση..εγώ δουλευω 40-50 με 600αρα

Το πρωί νομίζω θα είναι δύσκολο να πάς να πάρεις cooltube γιατί ολοι θα ειναι κλειστά.χαχα!!!
Απάντηση
(04-26-2019, 07:43 PM)MikrosTsigaristis Έγραψε: Φίλε μου η δικιά μου ταπεινή άποψη είναι να την κατεβάσεις την λάμπα στα 30-40 εκατοστά απόσταση..εγώ δουλευω 40-50 με 600αρα

Το πρωί νομίζω θα είναι δύσκολο να πάς να πάρεις cooltube γιατί ολοι θα ειναι κλειστά.χαχα!!!

Το εχω ήδη κανονίσει για το  cooltube .
Μα εχω την εντύπωση ότι θα το ψήσει τόσο κοντα.
Τη γνώμη μου λέω δε ξέρω.
Απάντηση
Φίλε εγώ την δικιά μου γνώμη την είπα.Κανενός δεν πάθαν τίποτα στους 40 πόντους.Δεν ξέρω.1.5 μέτρο πάντως με τίποτα.

Αν φοβάσαι τόσο στην τελική βάλτην στους 60..Αλλα και πάλι ψηλά ειναι
Απάντηση
(04-26-2019, 08:00 PM)MikrosTsigaristis Έγραψε: Φίλε εγώ την δικιά μου γνώμη την είπα.Κανενός δεν πάθαν τίποτα στους 40 πόντους.Δεν ξέρω.1.5 μέτρο πάντως με τίποτα.

Αν φοβάσαι τόσο στην τελική βάλτην στους 60..Αλλα και πάλι ψηλά ειναι

Δίκιο έχεις  απλά φοβάμαι , το έβαλα στους 60 θα δω θερμοκρασία και βλέπουμε.
Καθε γνώμη δεκτη
Smile

Έχω θερμοκρασία 30 υγρασία 58 τι να κάνω.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)