Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
το δικαιο
μετα απο καποιον καιρο που αρχισα την κανναβη , και βλεποντας τις επιπτωσεις της σε σχεση με αλλα νομιμα μεσα διασκεδασης αλλα και διαφορες κοινωνικες τασεις (πχ κυλικειο στα σχολεια με κοκα κολες ) , αρχισε να με παιδευει το δικαιο της ποινικοποιησης της 

επι σειρα ετων , πιανω πολλες φορες τον εαυτο μου να προσπαθει να βρει κατι να κατηγορησει την κανναβη , και δεν εχω βρει το παραμικρο . 

ο χρηστης-καλλιεργητης της κανναβης , με την επιλογη του αυτη ,  
δεν κλεβει κανεναν , δεν ζημιωνει κανεναν , δεν βλαπτει κανεναν , δεν απειλει κανεναν ,δεν χρεωνει κανεναν ,  δεν ποναει κανεναν , δεν εκβιαζει κανεναν , δεν συνομοτει εναντιων κανενος , δεν ,δεν ,δεν , σε τετοιο βαθμο που δεν χωραει το μυαλο μου το αδικο της νομικης της αντιμετωπισης . 

μετα το πιανω και ετυμολογικα το θεμα ,
δηλαδη , 
ποια μορφη καλλιεργειας (λεξη που υποδηλωνει ετυμολογικα , καλο εργο ) θα μπορουσε να ειναι βλαβερη και αντιθετη με την ανθρωπινη προοδο . και δεν βρισκω παλι καμια . 
ακομη και η μεταφορικη χρηση της λεξης , πχ , καλλιεργεια φοβου , δεν ειναι απειλητικη , παρα μονο αν εχει τα περιθωρια να ευδοκιμησει , και εκτος αυτου , μπορει να αποφερει και καποιους καρπους συνεσης. 

και μετα ερχομαι στο ατομικο επιπεδο καθε ανθρωπου , πως μπορει να υπαρξει ελευθερια , οταν ποινικοποιουνται συστατικα της φυσης που μπορει για καποιον να αποτελουν εφοδια της ζωης του .
Απάντηση

ads by gr420info

Όταν θα γίνουν όλα regulated, τότε, όλοι οι σωστοί προβληματισμοι που ανέφερες θα απαντηθούν. 
Και νομίζω είμαστε κοντά. (Πετρέλαια κανονισμένα ολ γκουντ)

ΥΓ δε πάει άλλο ο μεσαίωνας. Βγάζετε κανα φλας στο δρόμο ρε σεις
Take it easy
Απάντηση
ποινικοποιουνται συστατικα της φυσης που μπορει για καποιον να αποτελουν εφοδια της ζωης του και το ξερουν πολυ καλα. Και γι αυτο εχουνε στησει μια βιομηχανια η οποια τους ειναι τερμα κερδοφορα.
Απο τη βιομηχανια της απαγορευσης της κανναβης. κερδιζουν : Μπατσοι - δικηγοροι - δικαστες - γιατροι και δημοσιοι υπαλληλοι
Χαμενοι : Οι πολιτες φυσικα.

Ο πολεμος τους δεν ειναι εναντια στα ναρκωτικα. ειναι εναντια στους πολιτες της εκαστοτε κοινωνιας που επιβαλλει την απαγορευση.
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
^^^ Αυτό και επίσης, στην Ελλάδα μας, κυνηγάμε του κουτσαβάκηδες... δόξα τω θεό με ζήλο αρκετά πιο πριν από την απαγόρευση στην Αμερική... βλέπεις μαλλον δεν είχαμε μαύρους εδώ... όποτε ο ρατσισμος, δεν ητανε φυλετικός αλλά εναντίον περιθωριακών ομάδων.
Απάντηση
(05-16-2019, 01:52 AM)NLfanatic Έγραψε: Ωραία τα λες ρε μαν αλλά δυστυχώς δεν έχεις καταλάβει πως ζούμε σε έναν παρανοϊκό πλανήτη.

Αν αναλογιστείς πόσο βλαβερό είναι το τσιγάρο, το αλκοόλ, η πλειοψηφία των φαρμάκων και πόσα άλλα που πωλούνται με την σφραγίδα του κράτους, θα καταλάβεις ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως λογική!
Παρανοικη και αντιδημοκρατικη ειναι η χωρα μας. Οι περισσότερες προοδευτικες κ αναπτυγμένες χωρες έχουν αποποινηκοποιηση της κανναβης. Αυτος ο τσιπρας τι κάνει ακομα?

(05-16-2019, 08:17 AM)trompetas Έγραψε: ποινικοποιουνται συστατικα της φυσης που μπορει για καποιον να αποτελουν εφοδια της ζωης του και το ξερουν πολυ καλα. Και γι αυτο εχουνε στησει μια βιομηχανια η οποια τους ειναι τερμα κερδοφορα.
Απο τη βιομηχανια της απαγορευσης της κανναβης. κερδιζουν : Μπατσοι - δικηγοροι - δικαστες - γιατροι και δημοσιοι υπαλληλοι
Χαμενοι : Οι πολιτες φυσικα.

Ο πολεμος τους δεν ειναι εναντια στα ναρκωτικα. ειναι εναντια στους πολιτες της εκαστοτε κοινωνιας που επιβαλλει την απαγορευση.

Και οι πολιτες ομως πρεπει να αναλογιστουν καποια πράγματα. Ολοι μεσα στα φαρμακα αντι να ξεκινήσουν μια καλλιέργεια κ να θεραπευουν τις παθησεις τους. Φυσικα προτιμουν να πλουτίζουν τις φαρμακοβιομηχανιες και να καταστρεφουν την υγεία τους. Οποτε ισως κ να μην φταιει μονο το συστημα.
Απάντηση
Σε ολα εχετε-ουμε δικιο αλλα στην Ελλαδα που να το βρουμε να μου πεις??!!Αντι με τετοιο κλιμα κκαιρο να ειμασταν στις πρωτες θεσεις παγκοσμιως εξαγωγης κανναβης εμεις μενουμε ακομα πισω απο τον ηλιο..ΔΕΝ τους συμφερει τους μεγαλους κ δυστυχως χρειαζετε τρομερος αγωνας για τα αυτονοητα στην Ελλαδα μας..Κριμα μονο τπτ αλλο η αυτοκαλλιεργεια σε λογικα πλαισια επρεπε χρονια τωρα να ναι νομιμη ειδικα για τους ανθρωπους με προβληματα υγειας..
Μαθημενοι να πονάμε για τα θέλω μας  Cool 
Απάντηση
(05-16-2019, 04:04 PM)paizwpro Έγραψε: Φυσικα προτιμουν να πλουτίζουν τις φαρμακοβιομηχανιες και να καταστρεφουν την υγεία τους. Οποτε ισως κ να μην φταιει μονο το συστημα.

Όταν το σύστημα σου δίνει απλόχερα συγκεκριμένες επιλογές τότε η πλειοψηφία του κόσμου θα μείνει σε αυτές. (πχ φοροδιαφυγή...)

Μόρφωση λείπει αλλά από άγνοια και θράσος τίγκα!
Αλλάζει σιγά σιγά.
Απάντηση
Πολύ ωραία τα είπες badweed!

Η κάνναβη σύντομα θα επανανομιμοποιηθεί. Θα ήθελα να προσθέσω επίσης ότι δεν πρέπει να τους αφήσουμε να μας αποπροσανατολίσουν. Το καθεστώς απαγόρευσης σίγουρα είναι ένα σημαντικό ζήτημα αλλά μη ξεχνάμε και τα ανερχόμενα προβλήματα που πάνε πακέτο με την ελευθερία της κάνναβης. Θα πρέπει να είμαστε σε αφύπνιση και να ανησυχούμε για τους γενετικά τροποποιημένους σπόρους κάνναβης που θα δούμε να κυκλοφορούν στο εμπόριο και για τα regular σπόρια που αρχίζουν να γίνονται όλο και πιο δυσεύρετα μέρα με τη μέρα.

Αφιερωμένο...

... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση
Δεν ειναι θεμα τσιπρα. θεμα ευρωπης ειναι, λογοδοτουμε στους Γερμανους στην τελικη αναλυση μη ξεχνιομαστε. ποσο πηγαμε σε χρεος τωρα; 300δις;

Οπως και να χει ας αποφυγουμε τις πολιτικοποιησεις. δε βγαζουν αρμονια αυτες οι συζητησεις και ειναι λογικο.
Απάντηση
χρονια και ζαμανια παλικαρια..... σας χαιρετώ και κάλος σας βρήκα και παλι...

διάβασα για τσιπρα και ηρθα να μπω στην κουβέντα....

απέχω απ το άθλημα εδω και καιρό οχι ομως και απ την χρηση, γενικα ομως εχω χασει λιγο επαφη με τα τεκταινόμενα....

χάρηκα ιδιαίτερα οταν μπήκα σε μαγαζί και αγόρασα φουντα (cbd) πριν κατι μερες...το μονο σιγουρο ειναι πάντως οτι αυτο το οφείλουμε στον Τσιπρα και οχι σε καποια εντολή της Γερμανιας.

Τωρα οσον άφορα το δικαίο που λεει ο φιλος πιο πανω, εχει πολλούς παραμέτρους αυτο το δικαίο.... συμφωνώ απολυτά με τον νλφανατικ για την πολιτική κίνηση και το κόστος της.

Οσοι εχουν νετφλιξ καλο θα ειναι να δουν το ¨φονικο βουνο¨ ....να πάρουν μια ιδεα τι εχει γινει στην Καλιφόρνια με το θεμα της αποποινικοποίησης.
it's all about terpenes....
Απάντηση
Καλημέρα και από μένα καλό καλοκαίρι με πολύ φούντα .
Θα ήθελα να πω και εγώ κάτι πάνω στο θέμα και δυστυχώς θα στεναχωρήσω πολύ κόσμο αλλά πολύ Λυπάμαι που θα το πω ,επειδή όμως τυγχάνει να ζουμε σε αυτόν τον παρανοϊκό κόσμο με όλα τα καλά και τα κακά που υπάρχουν, είτε τη νομιμοποίησουν είτε όχι μόνο λίγοι θα κερδίσουν από την όλοι υπόθεση .
Και στην Καλιφόρνια το έκαναν πριν κάποια χρόνια για δες σήμερα τι γίνεται ο μικροκαλιεργητης του επιτρέπεται μόνο 6 δέντρα και έχουν εξαπλωθεί και σπέρνουν τα δάση κάθε χρόνο οι μπάτσοι ξεριζωνουν χιλιάδες ,υποτίθεται ότι εκεί είναι νόμιμη ,μην γελιόμαστε και φύλαγε τα ρούχα σου για να χεις τα μισα
Απάντηση
Κοιτα να δεις, και ετυχε χτες που ειδα και το τελευταιο επεισοδιο απο το Murder Mountain. Απιστευτα πραγματα γινονται στο Humboldt πλεον. Η "νομιμοποιηση" εκανε μεγαλυτερη ζημια στους μικρους αγροτες απ οτι η απαγορευση. Οταν η τιμη του Pound πριν απο 10-15 χρονια ηταν 4000 δολλαρια σημερα το ιδιο pound που μετρανε οι Αμερικλανοι κοστιζει βαρια βαρια 600 δολλαρια.
Απάντηση
Πάντως άμα το δούμε οικονομικά το ζήτημα της νομιμοποίησης οι πιο χαμένοι της υπόθεσης για μια ακόμη φορά δεν θα 'ναι ούτε οι Αμερικανοί, ούτε οι Ευρωπαίοι. Στο 51:30. https://youtu.be/ujpCWMiQDWM.
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση
(05-20-2019, 06:38 AM)Vromoskylo Έγραψε: Καλημέρα και από μένα καλό καλοκαίρι με πολύ φούντα .
Θα ήθελα να πω και εγώ κάτι πάνω στο θέμα και δυστυχώς θα στεναχωρήσω πολύ κόσμο αλλά πολύ Λυπάμαι που θα το πω ,επειδή όμως τυγχάνει να ζουμε σε αυτόν τον παρανοϊκό κόσμο με όλα τα καλά και τα κακά που υπάρχουν, είτε τη νομιμοποίησουν είτε όχι μόνο λίγοι θα κερδίσουν από την όλοι υπόθεση .
Και στην Καλιφόρνια το έκαναν πριν κάποια χρόνια για δες σήμερα τι γίνεται ο μικροκαλιεργητης του επιτρέπεται μόνο 6 δέντρα και έχουν εξαπλωθεί και σπέρνουν τα δάση κάθε χρόνο οι μπάτσοι ξεριζωνουν χιλιάδες ,υποτίθεται ότι εκεί είναι νόμιμη ,μην γελιόμαστε και φύλαγε  τα ρούχα σου για να χεις τα μισα
Καταλαβαινω τι εννοείς φιλε μου αλλα εμενα δεν με ενδιαφέρει ποιος επιχειρηματίας θα βγαλει φραγκα. Εγω θελω να αραζω κ να την πινω χωρις αγχος κ να καλλιεργώ πιο ελευθερα 2-3 δεντρακια για παρτη μου
Απάντηση
Διαβάζω σε ξένα websites ενημέρωσης επενδυτών(!) ότι η προσωπική καλλιέργεια φαρμακευτικής κάνναβης στην Ελλάδα είναι ΝΟΜΙΜΗ απ το '17... για ευπαθείς ομάδες, αναφέρει.
Αναρωτιέμαι, δε θα μάθουμε ποτέ τι παίζει πραγματικα?
Take it easy
Απάντηση
Νομιζω οτι αυτα τα ξενα sites λενε και καμια μαλακιουλα που και που, ετσι για το clickbait Tongue

Η καλλιεργεια κανναβης  (>0.2% thc) ειναι παρανομη σε ολες τις περιπτωσεις. Δεν υπαρχει τετοιο παραθυρακι ακομα. Μου φαινεται σα να το μπερδευουν ολο αυτο το θεμα με το καθεστως των cbds.

Και site επενδυτων οπως ποιο ρε καρνταση; screenshot or didnt happen!
Απάντηση
Καταλαβαίνω.. ναι το είχα δει και στην εφημ κυβερν το
επίσημο.
Μπορεί να τα χω σκρινσοτ αλλά  θέλει άλλο ρισερτς στο κινητό, αυτό το ρισερτς που δεν μ αρέσει. Φρέσκα κουλούρια :Ρ 
2 πηγές αμερικανικες ήταν. Σπασμένο τηλ μάλλον who knowzzz
Take it easy
Απάντηση
απο οτι φαίνεται ο συριζα δεν θα κυβερνήσει την επομένη τετραετία οπότε το όνειρο μας για χαλαρώσει το νομού και ίσως αποποινικοποίηση απομακρύνετε ακόμα περισσότερο....
ο συντηρητισμός της νδ δεν θα διαμορφώσει ούτε καν ενα κλήμα ελαφρύνσεις του νομού περί κάνναβης....

θα το πω ανοιχτά...με όλον τον σεβασμό για την επιλογή του κάθε ενός....

Εάν θέλουμε να έχουμε έστω και μια ελπίδα για ελεύθερη κάνναβη τότε είναι μονόδρομος η ψήφος στον συριζα....για να πάρει ποσοστά ο σύριζα χρειάζεται ψήφους απο όλες της αριστερές παράταξης.
Απάντηση
Αδερφέ να έχουμε συριζα με αντισταθμιστικά οφέλη αποποινικοποίηση στο χόρτο;
προσωπικά να μου λείπει, καλύτερα σαν αντάρτης...
Just because someone carries it well does not mean it isn't heavy
Απάντηση
Το θέμα είναι ότι μόνο αυτοί πιάσαν το θέμα κάνναβη και υπήρχε προοπτική να το φτιάξουν ήμουν χαρούμενος έστω που άνοιξαν σποραδικά ,γκροουσοπαδικα, και ψώνισα φαρμακευτική (έστω ) από το ψιλικατζιδικο μου...
Έγινε ένα βήμα......
Οι άλλοι τώρα θα μας γυρίσουν πίσω 10 χρόνια πάλι και ο χρόνος τρέχει ....
Ας προλάβω την ημέρα που θα ναι ελεύθερη η φούντα  Confused
Απάντηση
(05-28-2019, 10:22 AM)VaPoRMaN Έγραψε: Αδερφέ να έχουμε συριζα με αντισταθμιστικά οφέλη αποποινικοποίηση στο χόρτο;
προσωπικά να μου λείπει, καλύτερα σαν αντάρτης...

συμφωνω απολυτα
Απάντηση
Τι ΝΔ και Συριζα?.. Περιφεριάρχες Ευρωπαίοι είναι. Η γενικότερη ατζεντα είναι μια. Όποιος και να είναι πάνω αυτό που πρέπει να γινει θα γίνει.. και θα γίνει. Δώστε 2-3 χρονάκια

ΥΓ. Αν και 20/04/20 είναι μούρλια ημ/νια  Big Grin
Take it easy
Απάντηση
(05-28-2019, 05:38 PM)jiblinski Έγραψε: Τι ΝΔ και Συριζα?.. Περιφεριάρχες Ευρωπαίοι είναι. Η γενικότερη ατζεντα είναι μια. Όποιος και να είναι πάνω αυτό που πρέπει να γινει θα γίνει.. και θα γίνει. Δώστε 2-3 χρονάκια

ΥΓ. Αν και 20/04/20 είναι μούρλια ημ/νια  Big Grin

Πολύ αμφιβάλλω πως υπάρχει ανάλογη "ατζεντα" .
Και να υπάρξει στο μέλλον ,είμαι βέβαιος πως θα είμαστε οι τελευταίοι που θα την υιοθετήσουν .
Ειδικά τώρα ,με αυτούς που σύντομα έρχονται να "κυβερνήσουν ".

Υπομονή ,έρχονται τα "καλύτερα" .
Πονάει χέρι ; Κόψει χέρι !
Ω εσύ μέγα άστρο! Ποιά θα'ταν η ευτυχία σου ,αν δεν είχες αυτούς που φωτίζεις !

Απάντηση
Αν παρατηρήσεις τη φάση νηφάλια, και εξαιρέσεις τα ξεκατινιασματα έχουν ήδη αρχίσει να εφάπτονται κάποιες δηλώσεις με κάποιο τρόπο των ΝΔ, Συριζα.

Φίλε πιστεύω όλο αυτό που έπαιξε στη χώρα, ήταν στην ατζέντα εδώ και πόσες 10ετίες. Ορυκτά γαρ, καλύτερο οικόπεδο γαρ, γαργάρα!! Χαχαχ
Δεν τις λένε πολιτικές ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ τυχαία.
Με όλο το σεβασμό..
Απάντηση
ΝΔ και κανναβη : https://m.tvxs.gr/mo/i/293359/f/news/ell...alika.html
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)