Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 4 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
6xTridonic DIY grow led
Χαιρετω την παρεα του φορουμ....Μετα απο ψαξιμο κατεληξα σε αυτα https://www.ebay.com/itm/6x-Tridonic-Lin...3221337343 δεν μπορεσα να βρω κατι αλλο σε αυτα τα λευτα με παρομειες αποδοσεις....

Τα στριπ τοποθετηθηκαν πανω σε φυλλο αλουμινιου 3mm εγιναν 16 τρυπες 4mm στην τελικη εβαλα βιδες μονο στις 9 τρυπες....

Δεν χρειαζεται ιδιετερες γνωσεις ουτε εργαλεια μια πενσα και ενα σταυροκατσαβιδο Tongue  
Παιρνουμε το αλουμινιο τοποθετουμε πανω τα στριπ οπως θελουμε και σημαδεβουμε τις τρυπες με ενα στυλο η μαρκοδορο...ενταξει αν εισαι ψειρας μετρας απο δω μετρας απο κει σημαδευεις...
Αν εχεις τρυπανι και σβουρα τα κανεις και μονος...αριδα 4χιλιοστα και μια πετρα κοπης...ΠΡΟΣΟΧΗ οταν κοβουμε με σβουρα παντα φοραμε γυαλι....Αν δεν εχουμε εργαλεια σημαδευουμε το αλουμινιο και παμε σε ενα λευκοσιδηρουργειο πχ να το κοψει και να το τρυπησει.
Επισης μπορεις αντι για φυλλο να χρησιμοποιεισης καναλια U αλουμινιου και να βαλεις θερμοαγωγιμη σιλικονη για στερεωση αντι για βιδες.

Οποτε τα πραγματα που χρειαζομαστε ειναι...
1 τα λεντ https://www.ebay.com/itm/6x-Tridonic-Lin...3221337343
2 φυλλο αλουμινιου η καναλια υ
3 ενα καλωδιο τροφοδοσιας που στο τελος θα εχει 3 καλωδια δηλαδη φαση,ουδετερο,γειωση.Αν εχεις καμια χαλασμενη τοστειρα εισαι πενα κονει μια χαρα..

Χαρακτηρηστηκα:68,4wat,9840lumens,3000k,80cri Διστασεις:30Χ20cm,Διαρκεια ζωης 50,000 ωρες.

Το κοστος αναλογα σε τι τιμη θα βρεις το αλουμινιο γυρω στα 70-80ευρα...
[Εικόνα: LhT4cflm.jpg]
[Εικόνα: nHAwYQcm.jpg]
[Εικόνα: gyfBUmnm.jpg]

Ενταξει θελει λιγο ισιαγμα Big Grin Αλλα η διαδικασια ηταν ωραια φαση και οταν το βαζεις στην πριζα και το κοιτας καταματα,ανειπομονως να δεις αν αναψει και μπαμ σκαει το φως και με την μια γυρνας κεφαλι κλεινεις τα ματια και βλεπεις παντου φωτεινες γραμες απο την μια βριζεις απ την αλλη χαιρεσαι Tongue Smile

Εχω και μια ερωτηση πρεπει να κανω γειωσει στο σασι?πως θα γεινει αυτο οταν ο οδηγος στην εξοδο εχει μονο συν πλην?
Απάντηση

ads by gr420info

Ωραια αρα βαζω ενα καλωδιο εξτρα σαν γεφυρα στην γειωση του οδηγου το οποιο θα βιδοθει σε μια απο τις βιδες...

Ειναι απαραιτητη η γειωσει στο 350ma που δουλευουν μαξ?
Απάντηση
Μαλιστα...
Ευχαρηστω για τις πληροφοριες να σαι καλα αγορινα...

Κατι ακομα ενας lpc 35-350 μπορει να οδηγηση 3 τριντονικ?
Απάντηση
Kαλλιτεχνη μπραβο ωραια δουλεια και ευκολη, και οικονομικη σημαντικο. Καλοδουλευτο φιλε ολα καλα να σου πανε!
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Πολυ ωραιο κ αυτο,να μια καλη λυση τωρα που τα αλλα τελειωσαν!!Ωραια δουλεια φιλε καλες καλλιεργειις να εχεις!!Θα παρακολουθω την πορεια με ενδιαφερει το θεμα
Μαθημενοι να πονάμε για τα θέλω μας  Cool 
Απάντηση
Να σται καλά αλάνια...χαίρομαι που σας άρεσε το αποτέλεσμα...
Λοιπόν εχθές το κουμπωσα σε ντουλαπάκι 55χ65χ1,20 που είχε ένα προβολή 50 βατ χωρίς εξαερισμό στα 350ma από 26 με πήγε 29-30 μετά το πήγα στα 250ma και η θερμοκρασία πήγε 27-28 πολύ καλά νομίζω...
Στα 350ma μετά από 4 ώρες λειτουργίας το
αλουμίνιο έκαιγε αρκετά τα στριπ ελάχιστα.
Στα 250ma δεν καίει σχεδόν καθόλου....
Στα 250ma το κάθε στριπ βγάζει 7,6βατ με απόδοση 147lm/w...
Απάντηση
Ωραία κατασκευουλα ! Έχει ωραία πραγματάκια ο Εσθονος. Μπορείς πάντα να χώσεις και ενα 12βολτ ανεμιστηρακι απο πάνω και να είσαι ακόμα δροσεροτερος
Απάντηση
Να σου πω φίλε δεν ψήνομαι...προτιμώ στα 10ευρω πχ που θα κοστίσει το φαν να βάλω άλλα 20η30 και να πάρω άλλο ένα κιτ από τον εσθονο...
Βάση το pdf τον Tridonic και έτσι βγάζουν 50,000ώρες οπότε το βλέπω περιττό.
Απάντηση
Χαιρετω το φορουμ.
Επειδη λιγο πολυ ολοι θελουμε να δουμε εντυπωσεις κτλπ απο κατι νεο ποσο μαλλον οταν μιλαμε για φωτα...ανεβαζω μερικες φωτο να δειτε και σεις τα τριντονικ...
3 φυτα σε 3λιτρες γλαστρες με χωμα combo sana bio λιπασματα τριπλετα τις ΑΝ+μπιγκ μπαντ,μπαντ καντυ,οβερντραιβ και καλ μαγκ..
5 βδομαδες αναπτυξη και πλεον διανιουμαι την 27μερα σε 12-12...ποτισμα καθε μερα 1,5λιτρα νερο με 2μλ βασεις και 1μλ προσθετα....φωτα 68βατ 3000κ+50βατ 4000κ...

Πρωτη φωτο μερα 1 σε 12-12 δευτερη φωτο σημερα...

[Εικόνα: hdi4vZfm.jpg]

[Εικόνα: msIvDBlm.jpg]

Πισω αριστερα critical orange pounch,δεξια jakc here,κατω αριστερα ww
Απάντηση
Ωραιος!
Απάντηση
Όμορφα τα χεις φτιάξει ωραίος φίλε!!Το φως φαίνεται μια χαρά να αποδίδει αν κρίνω από την πρόοδο των φυτών.
Απάντηση
Νλ τα tridonic που πήρε ο φιλος είναι ακόμα διαθέσιμα νομίζω
Απάντηση
(06-12-2019, 06:00 PM)NLfanatic Έγραψε: Πρέπει να σηκώσεις τα Panel, ο αποχρωματισμός των κορυφών οφείλεται σε light stress.
Τούμπανα όμως τα πανελάκια, πρέπει να στραβώνουν! Κρίμα που τα σταμάτησε ο Εσθονός ρε γαμώτο.

Edit: Γράψε λάθος!

έχεις δίκιο νλ τα σηκώνω μια στο τόσο απλά ήθελα να τα κρατήσω λίγο πιο χαμηλά τώρα που τεντωνουν...τα πάνελ με τα tridonic είναι 1 τα άλλα 50βατ είναι από ένα προβολή λεντ....

Να πω και δύο λόγια για τα φυτά....τις 3λιτρες γλάστρες τις δουλεύω ένα χρόνο τώρα είμαι στο τρίτο γκρουπ και δεν ξανά βάζω μεγάλες.
Όλοι η μαγκιά είναι στο λίπασμα επειδή στενώνει κάθε μέρα το χώμα θέλει και καθημερινά πότισμα ετσι ο κύκλος dry-yet είναι σύντομος και μπορείς να τα ταραξεις στο λίπασμα....το πότισμα γίνεται σε στυλ αουτοποτ τα βάζω σε ταπερ γεμίζω ρίχνω και από πάνω μέχρι να ρίξω από πάνω το ταπερ από κάτω έχει αδειάσει...
Απάντηση
Καλησπερα στο φορουμ.

[Εικόνα: yvp5WzSm.jpg]
[Εικόνα: raN8adlm.jpg][Εικόνα: OX78Z8zm.jpg][Εικόνα: a2PfKJhm.jpg]

Μερικες φωτο απ τα φυτακια...Αρκετα καλα πανε για τα ζορια που τραβανε...Θερμοκρασια φτανει 31-32 προς το τελος του 12ωρου...Παρολα αυτα απο κρυσταλο και υγεια ειναι τζαμι...
Το ψηλο κοριτσι ειναι Jack here(σποραδικο) το κοντο με το βαθη πρασινο WW(σποραδικο) και το κοντοχοντρο πισω αριστερα Critical Orange Punch (Dutch Passion).
Απάντηση
Έχεις κάνει αποφύλλωση?
Απάντηση
Εχω κοψει καμποσα φυλλα και μερικα ψευτοφουντακια...Στην αρχη σκεφτομουν να κανω μια και εξω λολιποπινκ....Στην πορεια αλαξα γνωμη ειπα να τα κρατησω να κανω τσοκο μαζι με το τριμα.
Απάντηση
Καλυσπερα στην παρεα...Το γκροου φτανει στο τελος ειπα να ανεβασω μερικες φωτο να δειτε και σεις το τελικο αποτελεσμα Cool ....
[Εικόνα: GTDYx0Gm.jpg][Εικόνα: IU2Pk58m.jpg][Εικόνα: dbwOlUcm.jpg][Εικόνα: s2nHBzAm.jpg]
Κυριακη θα κοπει το κριτικαλ,τα αλλα δυο θα πανε για τελη του μηνα....
Το πιο ωραιο ειναι το WW απο σποραδικο τιμιο για το κοστος και ευκολο...
Απάντηση
πως πήγε από απόδοση?
Απάντηση
Όμορφα,μια χαρά δουλίτσα έκαναν τελικά μπράβο!!
Απάντηση
Μια χαρα πήγανε τα φώτα του Εσθονού, πολύ ομορφα χρώματα κ καλό κρυσταλο για τέτοια ζεστη 
Πράγματι το white widow από το σποραδικο και εμένα μου έκανε εντύπωση η γρήγορη και μεγάλη ανάπτυξη και αρκετά καλή απόδοση για τρίμηνο.
Riders On The Storm

Απάντηση
Ωραια παπαδια και σωστα χρωματα μαν! Καλα ψαλιδια και καλο καλοκαιρι!!
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Χαίρεται παίδες....Έχω κρατήσει φωτογραφικό υλικό αλλά δεν έχω καλό ίντερνετ αυτές τις μέρες για ανέβασμα....

Απο ποσοτητα καλά πήγαν, όπως τα περίμενα...είχα 128w σύνολο 68 τα λεντ στριπ, 50w από ένα προβολέα που ήταν στο 5ο γκροου και 10 από μια λάμπα ότι να ναι... και παίζει να πήρα 110γ όπως το βλέπω με το μάτι :P

Εντύπωση μου έκανε το critical Orange δυνατή στουρα σε ρίχνει κάτω τα μάτια χάλια, από τώρα...Δεν έχει κάτσει 2βδομαδες στο βάζο...Και είναι το πιο φθηνό από την Dutch passion μπορεί να μουν και τυχερός να διάλεξα το καλύτερο σπόρο από τους 3 θα δείξει από σεπτεμβρη το επόμενο...

@Tsipos δεν είναι αυτόματο το Ww αλλά και αυτό τρεις μήνες θέλει αν το γυρίσεις στο μήνα 12/12 :)
Το Ww είναι από τα πιο ωραία στραιν που έχω κάνει φρέσκα χωρίς κιουρινκ μολις το μαζέψεις για βάζο σκας και πίνεται...

Καλές βουτιές και :smoke4: καλό καλοκαίρι...
Απάντηση
Ωραία τα στριπ
Καλοπιωτα
Απάντηση
Καλημέρα στο φόρουμ....

Ξεκίνησα νέο γκροου και σαν γκαντεμοσκυλο που είμαι βαζω 5 σποράκια να σκάσουν σκάνε μόνο 2.....

Εντάξει λέω εμείς να μαστε καλά, βαζω τα δύο στο χώμα το ένα ήταν βιαστικό και έτσι αναψα τα φώτα....

Μιας και τα τρίντονικ είναι καινούργια λέω βάλε αυτά
τα βάζω στα 200ma 24ωρα πάω την τρίτη μέρα σπίτι πάω να δω τι κάνουν τα φυτά....

Βλέπω κλειστά τα φώτα ωχ λεω κοιτάω το πολυπριζο κομπλέ όλα στην πρίζα....βγάζω το φις αλλάζω το βάζω ανάποδα τσουπ ανάβουν αλλά αναβοσβηνουν τα βγάζω από την πρίζα λέω κάτι θα παίχτηκε με τα καλοδια ξεκινάω να ελέγχω τίποτα λάθος....

Πάω παιρνω πολυμετρο από το κινέζικο δίνω ρεύμα στον οδηγό μετράω στην έξοδο τίποτα...

Συμπέρασμα τα τίναξε ο οδηγός....

Έψαξα να βρω από ελλαδα και βρήκα στο ergo-tel ένα μενγουελ δεν θυμαμαι το όνομα...Ο ELG 35-350 νομίζω...
Τα χαρακτηριστηκατου είναι 35wat 350ma 26-100v θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να οδηγήσει ο συγκεκριμένος τα 3 τρίντονικ δηλαδή να πάρω 2 οδηγούς ο καθένας να οδηγεί 3 στριπ?
Απάντηση
Θυμασαι χαρακτηριστικά της καθε μπαρας
Βολτ βατ
Πολλα δεν είναι 350μΑ?
Ο fota fota ς απο 30€ και πάνω έχει δωρεάν μεταφορικά
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)